Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Sterownik swietnie sobiebradzi z moim palnikem. W zeszlym roku spalanie mialem 20-35 kg/dobe i nie moglem opanowac spiekow. W tym roku spalanie 8-10 kg/doba i brak spiekow. Modulacja na malej mocy powoduje ze dmuchawa ciagle podaje powietrze, mimo to kociolek nie przeciaga temperatury zadanej wykresy ksiazkowe. Mam nadzieje ze w tym roku juz nie bede tyle,czasu spedzal w kotlowni. Na razie 2 stopnie na zewnatrz czekam na mrozy

Witam kolego Wadus, podziel się informacją co takiego zmieniłeś, że masz taki spadek spalania, a i modulacja efektywniej działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszlym roku byl to moj pierwszy sezon palenia duzo krecilem zaworami 4d, probowlem zmieniac kalorycznosc paliwa od 18 do 29, zmienialem ustawienia mocy kotla itp. Piec pracowawl mi w dwustanie (czuwal moze z 15 min a potem 15 min pelna moc)

 

zmiany, ktore pomogly mi osiagnac aktualny stan:

- nowa wersja softu, w której poprawiono sterowanie dmuchawa. (w starej wersji dmuchawa nawat ustawiona na max 5-10 % dmuchala zbyt mocno i zbyt ostro przechodzila z malego do wiekszego dmuchania)

- zawor 4d ustawiam teraz na max. 4 w skali do 10, powyzej 4 powrot kotla zaczyna miec temperature niecale 30 stopni

- Pompka CWU jest teraz stale wlaczona i pracuje z moca 2.0 m slupa wody (w efekcie mam wymuszony obieg kotlowy i dT wyjscia/wejscia nie przekracza 5 stopni.

- Te wszystkie zmiany spowodowaly ze na aktualne temp. na zew. 2-5 stopni w domu 21-22 piec moduluje w zakresie 5-30%. Woda na kotle ustawiona jest na 62 stopnie wtedy mam na grzejnikach 30 a na podlogowce 25 i w domu jest dosyc cieplo.

 

Po tych wszystkich bojach w kotlowni nauczylem sie, ze woda w kotle musi ciagle krazyc jak zacznie zwalniac albo spowolni, to sterownik nie jest w stanie utrzymac plynnej modulacji. 

Oczywiscie bardzo wazne tez jest odpowiednie wysterowanie pompki CWU dalem zbyt mocno to woda bulgotala w rurach za slabo tez zle. Pompke na grzejniki druga na podlogowke tez musialem odpowiednio ustawic aby predkosc przeplywu byla optymalna.

 

Najbardziej w tym wszystkim pomocny byl sam sterownik i monitorowanie temperatury (temp. mierzylem za raz za wyjsciem  zaworu 4D potem na wejsciu na podlogowke i na wyjsciu z podlogowki, a potem jeszcze na powrocie do kotla.)

Dokladna analiza wynikow polaczona z moimi zmianami (mocy pompki CWU, otwarcia zawrou 4D, ustawienia mieszacza na podlogowke itp) zawsze staralem sie zmienic nie wiecej jak 1-2 ustawienia i czekalem kilk godzin az sie uklad wysterowal.

 

Jak zobaczylem palnik ekoenergie bylem zalamany myslalem ze mam duzo za duzy kociol. W sumie moze i tak wlasnie jest ale udalo mi sie osiagnac taka prace dzieki SKZP-02, ze spalanie mam bliskie ideału i co z tym sie wiaze zuzycie eko jak na 19 kW bardzo bardzo przyzwoite. 

 

Mozna by sie zastanawiac czy nie katuje kotla prowadzac go na 5-30% mocy? ale w sumie nic zlego sie tu nie dzieje 62 na kotle, powrot 60, piec suchutki nie ma smoly/sadzy po lecie robilem czyszczenie i wszytko bylo ok, troche sadzy w czopuchu ale sam piec zdrowy brak sladow rdzy.

 

P.s. Dodam tylko, ze wiekszosc rad jak uzyskac modulacje na kotle udzielil mi wlasnie Pan Tomasz dlatego uwazam, ze zna sie na tym co robi ;)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po mojemu to trzeba dążyć do pracy ciągłej bo interwałowa praca powoduje nagłe skoki ,uderzenia z pełną moco żeby jaknajszybciej  osiągnąć zadaną temperaturę i to znowu powoduje wytrącanie sadzy i osiadanie na ściankach kotła i skuteczną izolacje cieplną która to znowu powoduje słabe nagrzewanie kotła.

Spalanie rośnie ,syf w piecu i ciągłe latanie.Przy wyższych temperaturach zewn. i mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło to już 

trzeba przejść na interwałowe palenie żeby utrzymać temperaturę kotła tą minimalną przeciwdziałającą osiadaniu się wilgoci.

pozdr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tych wszystkich bojach w kotlowni nauczylem sie, ze woda w kotle musi ciagle krazyc jak zacznie zwalniac albo spowolni, to sterownik nie jest w stanie utrzymac plynnej modulacji. 

Oczywiscie bardzo wazne tez jest odpowiednie wysterowanie pompki CWU dalem zbyt mocno to woda bulgotala w rurach za slabo tez zle. Pompke na grzejniki druga na podlogowke tez musialem odpowiednio ustawic aby predkosc przeplywu byla optymalna.

 

A jak to się ma jeśli zamontujemy czujnik pokojowy? Jeśli temperatura w pomieszczeniu osiągnie zadaną temperaturę to sterownik wyłączy pompę a następnie przejdzie w stan czuwania i już nie będzie płynnej modulacji. Macie jakieś doświadczenia z tym czujnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę przeszkadzać w dyskusji ale myślę że czujnik ma wpływ na temperaturę pomieszczenia i może przymykać zawór 3,4D a na modulację ma wpływ tak samo jak każde inne czujniki temp. np. kotła ,spalin ,zewn,czy co i każdy z tych czujników poprawia stabilizację modulacji.

Jak by odłączyć po kolei czujniki to po każdym modulacja będzie miała większe wahania mniej stabilna będzie ale piec będzie dalej grzał tyle że więcej spali.

Tak myślę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem czujnik pogodowy nie sprawdzi sie przy ogrzewaniu podlogowym (akuratnie ja mam 100 % podlogowki) Bezwladnosc podlogowki jest zbyt duza. Ma to swoje wady i zalety. 

 

Ja wykorzystałbym tylko czujnik pokojowy po to aby jak mnie nie ma w domu wiedzieć czy aktualne nastawy "wyrabiaja", jezeli np. temp. spadla z 22 do 19 wtedy podnosze temp. kotla i obserwuje temp. wejscia i powrotu z podlogowki  powinna byc wtedy o kilka stopni większa i tym samym temp. w domu powinna wrocic do 22. ale jak juz wspomnialem bezwladnosc podlogi zrobi swoje i napewno szybko sie nie wysteruje. 

 

Jakby do tego wszystkiego byl modul internetowy to mialbym juz wszystko co potrzebuje, sterowac moglbym z komorki temp. pieca i widziec co sie dzieje w domu.

 

Napewno przy podlogowce 22 stopni w domu to juz dosyc cieplo. w nocy zaczyna sie odczuwac nieco spadek temp. ale to wszystko wydaje mi sie efekt promieniowania zimna od scian i okien. Ale mimo wszystko to subtelne odczucie, termometr ciagle pokazuje 21,8-22,0. 

 

Zona ciagle nie moze sie przyzwyczaic i mowi ze brakuje jej grzejnikow na scianach, ktore moglaby podkrecac na noc a w dzien zakrecac ;) ale ja widze zalete podlogowki, przyjemne cieplo w domu i brak miejsc przegrzanych lub niedogrzanych.

W sumie zgodze sie tylko, ze mam jedna rzecz zle zaprojektowana recznikowce w lazienkach maja teraz tylko 30 stopni, moglbym podgrzac je do 40 ale wtedy kociol musialbym podgrzac do ponad 70 stopni i szkoda mi az tak mocno prowadzic kociol i ciagle dlawic podlogowke do max 25 stopni bo po co mi wiecej na dom jak teraz 25 na podldze daje 22 w domu

 

W moim przypadku nie oplaca sie dopuszczac aby kociol przechodzil w stan czuwania moglbym to ustawic zmniejszac predkosc przeplywu wody w obiegu kotlowym ale w efekcie tego, palenisko zacznie sie zapadac a potem impuls do mocniejszego podgrzania kotla i wejscie na wieksza moc spowoduje mocniejsze dmuchanie i tworzenie spiekow. ( przy moim eko jakie mam teraz (kopalnia wesola) jest troszke wilgotne i charakteryzuje sie tym, ze przy mocniejszym dmuchaniu zaczynaja mi sie robic spieki).

 

Powolne dopalanie jakie mam teraz powoduje brak spiekow i powolne stale grzanie dzieki temu kociol sie nie wychladza a dogrzewanie wody w ukladzie odbywa sie znikoma iloscia mocy palnika i tym samy spalanie jest bardzo niskie. 

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To racja że podłogówka to jest spora bezwładność całego układu grzania no ale ja nie mam podłogówki mam 18 grzejników panelowych w miedzi całość 220mKw powierzchni.

Swoją drogą to ten czujnik pomieszczenia musiał by być sklonowany w każdym pokoju i wtedy jakaś tam średnia by była.

Mam głowice termostatyczne na grzejnikach i jak przymknie termostat to już temperatura nie rośnie w pokoju a np. sterownik chce dalej podnosić temperaturę to głowice by musiały wtedy być na ful otwarte ale wtedy będą różne temperatury w pokojach.

Ciekaw jestem co się posunęło do przodu w sprawie modułu internetowego czy gsm ale to pytanie do Pana Tomka.

Nie trzeba by siedzieć w kotłowni i tracić czas [kasę] :D latać w koło a tak wszystko pod nosem w komórce czy laptopie.

Myślę nad windą z góry do kotłowni bo nogi wchodzą czasem.....  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do sterownika SKZP można podpiąć jakiś bezprzewodowy pokojowy czujnik temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel fajna sprawa ale radiowy nie istnieje niestety a z kabelkami trochę u mnie problem. Czy innej firmy podejdzie to nie wiem.

Po co grzebać na allegro. Wszystko jest tu: www.costerowniki.pl

Edytowane przez clip2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To racja że podłogówka to jest spora bezwładność całego układu grzania no ale ja nie mam podłogówki mam 18 grzejników panelowych w miedzi całość 220mKw powierzchni.

Swoją drogą to ten czujnik pomieszczenia musiał by być sklonowany w każdym pokoju i wtedy jakaś tam średnia by była.

Mam głowice termostatyczne na grzejnikach i jak przymknie termostat to już temperatura nie rośnie w pokoju a np. sterownik chce dalej podnosić temperaturę to głowice by musiały wtedy być na ful otwarte ale wtedy będą różne temperatury w pokojach.

Ciekaw jestem co się posunęło do przodu w sprawie modułu internetowego czy gsm ale to pytanie do Pana Tomka.

Nie trzeba by siedzieć w kotłowni i tracić czas [kasę] :D latać w koło a tak wszystko pod nosem w komórce czy laptopie.

Myślę nad windą z góry do kotłowni bo nogi wchodzą czasem.....  

 

Tu jak najbardziej przyda sie sterownik pokojowy, a montuje sie go zawsze w najchlodniejszym pomieszczeniu. 

 

P.s. jezeli masz duzo miedzi uwazaj z pomyslem uzywania miekkiej wody. To tak nawiasem mowiac jakbys mial w domu tez zmiekczacz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myślę nad panelem bajer jakich mało tak nawiasem.

co do miękkiej wody to przy zakładaniu pieca była wzmianka o tym żeby nie lać mi ekkiej destylowanej wody tylko kranówa ale znowu kamień.Czyściłem układ z kamienia w zeszłym roku tym http://www.ferdom.pl/index.php?a=opis&id=537

nie było za duzo syfu jak na 7 lat użytkowania.

Srodek jest super bo w samochodzie teścia 18lat  zadziałłał rewelacyjnie ale ten :http://www.strefakonserwatora.pl/super-ds-preparat-czyszczacy-co-koncentrat-300-ml-p-325.html

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel fajna sprawa ale radiowy nie istnieje niestety a z kabelkami trochę u mnie problem. Czy innej firmy podejdzie to nie wiem.

Po co grzebać na allegro. Wszystko jest tu: www.costerowniki.pl

Tak przypadkowo to znalazłem.

Czy na aledrogo czy w co.sterowniki cena jest ta sama i wysyłka gratis też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra rzecz wiedziec, ze sa takie srodki

 

Cala kotlownie mam w miedzi i przestraszylem sie troche czytajac co miekka woda z tym robi.  Kazalem lac zwykla kranowe, teraz 1,2 km rurek w podlodze ma zwykla wode. Ale jak widze jest nadzieja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta chemia jest bardzo dobra.U kumpla robiliśmy 3 razy tym koncentratem to kumpel był pod wrazeniem jak to czyszczenie zadziałało i ma taki wpływ na grzanie.Zawory [zwykłe] na grzejnikach zaczęły chodzić normalnie wszystko wróciło do normy a po wlaniu tej kenserwujacej chemi w ogrzewaniu cisza ,zero odgłosów szumów wody od pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do sterownika SKZP można podpiąć jakiś bezprzewodowy pokojowy czujnik temperatury?

Dostępne są tylko przewodowe pokojowe czujniki. W zestawie masz 5m kabla. Jeśli potrzebujesz więcej musisz dokupić i połączyć.

Bezprzewodowy musiałby się opierać o komunikację radiową a do tego potrzebny będzie dodatkowo nadajnik i odbiornik sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostępne są zwykłe regulatory pokojowe podłączane do złącz beznapięciowych CO1, CO2, np euroster 2006TXRX, ale napewno są też inne.[/size]

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro euroster "zagada" z tym sterownikiem to spokojnie można podłączyć wersję bezprzewodową eurostera. Taki sterownik ma właśnie odbiornik podpinany w kotłowni a nadajnik (panel) mamy w pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tylko te regulatory powiedzą pompie "stop" i moim zdaniem nie sprawdzają się.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro euroster "zagada" z tym sterownikiem to spokojnie można podłączyć wersję bezprzewodową eurostera. Taki sterownik ma właśnie odbiornik podpinany w kotłowni a nadajnik (panel) mamy w pokoju.

W poscie nr.100 jest opisane jak podłączyć bezprzewodowy regulator pokojowy i wtedy zadziała każdy taki ale to tylko jak się domyślam jest załącz wyłącz bo to tylko dwie żyły są a ten pokojowy z timela ps-43-01 ma więcej żył bo ma komunikację cyfrową i chyba pod to wyjście w regulatorze trzeba by podłączyć jakiś bezprzewodowy.

Bez wymądrzania się ale moim zdaniem chodzi o obsługę wszystkich funkcji w sterowników droga radiową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.