Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

to moj pierwszy post na tym forum. Kupilem w/w sterownik w nadziei ze pomoze mi z problemami wynikajacymi z prostoty dotychczasowego sterownika, przy okazji pozwoli zaoszczedzic paliwo.

 

No to lecimy. Post dla wytrwalych.

 

Kociol 25kW (metalkolor) z podajnikiem tlokowym. Tlok bez krancowki, podaje ~115kg/h.

 

Paliwo: groszek Juliusz 26MJ z Sosnowca.

 

Dom nowy: 3 sezony zimowe przegrzane, obecny bedzie czwartym.

Pow. Calkowita 340m2. Dwa pietra + podasze nieuzytykowe. Sciany porotherm/styropian 15cm, strop 2go pietra =kartongips + isover, dach/isover. Okna 2 szybowe.

 

W tym grzane:

 Parter: 125m2 podlogowki sterowanej regulatorami pokojowymi nast. Na 22.5’C w dzien, 21’C w nocy. (w tym dwie lazienki non stop 25’C).

70m2 garazu z kotlownia (kociol + 1 grzejnik w garazu) nastawiony grzejnik ~16-17’C).

Pietro: 100m2 grzejniki z termostatami nastawione na stale na 4stopien -> 22-23’C.

Pozostale pomieszczenia tylko przeciwprzemarzanie.

 

Instalacja jest nastepujaca:

Podstawowy uklad CO (otwarty) ograniczony zaworem 3-drogowym manualnym, zasila pompa grundfos:

- wymiennik ciepla 10kW do grzejnikowej istalacji pietra (zamknietej z membrana) zasilanej pompa wilos

- ograniczony zaworem (nie znam fachowej nazwy ale zawor „3d”, ograniczajacy temp. Na uklad do 30-40’C w zaleznosci od nastawy) uklad podlogowek (1 listwa z zaworkami 2 stanowymi (elektromagnetyczne? Chyba tak sterowane regulatorami z pokojow) zasilany pompa wilos

- uklad CWU do bojlera 200l zasilany pompa grundfos (wystepuje rowniez cyrkulacja CWU i solary na dolnej wezownicy ale to osobna spiewka ktora w obecej chwili nie wplywa na uklad, dla ciekawostki dodam ze w sezonie letnim uzywam nadmiaru ciepla z solarow do grzania podlogowki w lazience).

 

Cos o przeszlosci:

 Uzywalem sterownika ktory otrzymalem z kotlem.

Byl to sterownik dwustanowy praca (moje parametry: 5sek podawanie, 5min przerwy), czuwanie (40 min, 3 sek, 60sek przedmuch). Temp. Na kotle 56stopni dawala dosyc dobre wyniki: 10-15kg /24h przy temp. 0-15’C (powyzej 15’C na zew. nie potrafil sie podtrzymac i gasl po pol dnia „bezczynnego” podtrzymywania). Max 25kg/24h przy mrozach -5 ‘C  w dol (do 15-20’C). Po prostu wiecej nigdy nie bral. (wiem wiem, nie bylo wystarczajaco dlugo ostrej zimy...).

 

Praca wygladala najczesciej nastepujaco: praca 2-3 cykle podawania paliwa. 2-3 podtrzymania. W zaleznosci od temp zew, worka wegla itp. Sporadycznie wystepowala czarna sadza, wybitnie podczas „nizow pogodowych”. W warunkach mroznych, zimnych brak sadzy w kotle. Popiol zawsze bialy, pylowaty, bez spiekow. Generalnie jak na taki prosty sterownik bylem bardzo zadowolny (dotychczasowe doswiadczenia z domu rodzinnego to piec z podajnikiem slimakowym 20kW dajacy bardzo fajne wyniki, podobne spalanie na mniejszej powierzchni itp.).

 

 

Takze: przesiadka na fachowy, nowoczesny sterownik ma mi zapewnic: spokoj i stabilnosc pracy kotla, no i mam nadzieje ze uda sie zejsc pozniej 25kg/24h w intensywnej pracy, i 10kg/24h w sytuacji w ktorej na zew. Mamy 15’C. Niestety kociol z tlokiem konsumuje do „podtrzymania zycia” wiele wiecej anizeli kociol z slimakiem i spalaniem „od gory do dolu”. Wynika to wg. Mojej obserwacji przede wszystkim z budowy paleniska. Zaleta tloka i jego typu paleniska to przede wszystkim duza wydajnosc w stanach zapotrzebowania na duza dawke energii.

 

 

Moje pierwsze uwagii zaraz po uruchomieniu:

Standardowa wersja dla ubogich + czujnik spailn.

Bylem zaskoczony brakiem kompletu wtyczek do zarobienia kabli, abstrahujac juz od przyczyn takiego stanu rzeczy (no i braku tych wtyczek u mnie np. Przy dmuchawie – podobno kazda dmuchawa zawsze ja ma...) producent zobowiazal sie doslac mi w trybie pilnym brakujce wtyczki do kompletu za co serdecznie dziekuje. W obecnej chwili po prostu nie podpialem wszystkiego. Zakup byl iscie awaryjny zeby utrzymac temp.

 

Pierwsze uruchomienie i rozpalenie:

 

Poszedlem tradycyjnie, lopatka wegla -> 0.5kg + kilka kawalkow rozpalki + kilka kawalkow bardzo suchego drzewa sosnowego (cieniutkie jak zapalki). Po 15min bylo wystarczajaco zaru zeby uruchomic manualnie dmuchane (przez diagnostyke). Dmuchana pozniej 20-30% pracuje na tyle slabo ze nie daje wlasciweego nadmuchu (w mojej ocenie). Ustawiona na 60% w rozruchu generuje wyrazny wstajacy plomien, kopcenia sporo wiec ocenilem na „nie za mocno”. Po uplywie kolejnych 15min dodalem nieco paliwa, tak 2-3 razy. W chwili kiedy CO zaczelko wskazywac znowu 50’c Uruchomilem pompe CO do „zakrecenia woda”, uruchomilem kolejne CO2 i odczekalem az powroty beda cieple.

W miedzy czasie uzupelnilem nastawy.

 

Tutaj pierwsze klody:

  1. Rozpalanie -> minimalna nastawa podawania paliwa 1 minuta (MASAKRA, 1 minuta podawania powoduje zepchniecie zaru z palnika). Nie moge uzyc „W ciemno”.
  2. Nastawa podawania paliwa w pracy dla interwalu-> MAX czas przerwy to 120sek... podawanie wiecej niz 2-3sek co 120sek powoduje ilosci paliwa ktora nie sa w stanie sie przepracowac w rozasdnym stopniu (przy nie zasilnej dmuchawie), natomiast nastawa podawania ponizej 2sek powoduje tylko „drgieniecie” tloka... (przypominam ze sprawdzona jako optymalna praca w moim kotle to 5sek co 5 min (szybko, sprawnie, czysto nabijalo temp. CO 56’C)
  3. Czuwanie: generalnie moje obserwacje (ktore juz pisze po pierwszej przepracowanej nocy przez kociol) odnosnie czuwania sa takie, ze przerywa spokoj na kotle i wymusza przez „wentylacje” w kotle prace ->Po 40-50min, nie wazne, 30sek dmuchania na poziomie minimalnych pracy dmuchawy (kiedy kreci a nie walczy z pradem) robi przeciag i zawsze konczy sie tym samym: 2-3 minuty po „podtrzymaniu -> czuwaniu) kazdy kociol zaczyna pracowac nad temp. CO.

Nie spotkalem sie z takim zjawiskiem przy poprzednim sterowaniu kotlem, podtrzymanie potrafilo „zapetlic” 2-3 razy przed praca. W przypadku dzisiejszej nocy -> pierwszej na nowym sterowniku, kazde „czuwanie” konczy nabijanie temp. CO. Na pawno bezposredni wplyw na takie zachowanie ma to jak wyglada na palenisku, popcorn, duo sadzy w kotle. Niestety w obecnej chwili brakuje mi pomyslu jak usprawnic prace.

 

Takie sa moje pierwsze uwagii odnosnie nastaw... cos pewnie zapomnialem. Wracamy do pierwszego uruchomienia.

 

OK, zalozmy ze rozpalilem, uklady w miare cieple, szokow nie powinno byc, manualnie o to sobie zadbalem, rozpalanie „jako funkcja” kotla bez uzyteczna dla mnie jako tako.. ale nie potrzebne rowniez... no ale pojawil sie inny problem:

Jak przejsc do trybu prac interwalowej? Wg. Instrucji -> wcikamy ROZPALNY. No i tutaj pierwszy problem: po wcisnieciu rozpalony sterownik zaczyna mimo podawac paliwo, niestety nie sa to „3sek z nastawy praca” ale wiele, wiele dluzej. Uruchamia dmuchawe, ok- swietnie, ale podajnik robi znowu psikusa: podaje podaje i zaczyna zasypywac, zrzucac zar itp. Robi sie MEGA KOPIEC PALIWA. Nie rozumiem skad to zachowanie, musze zadzwonic zapytac producenta.

 

Poradzilem sobie z tym efektem w ten sposob, ze wybralem lopaka z paleniska z 1kg zaru/paliwa zmieszane i wyrzucilem bo taka dawka paliwa „z kosmosu” nie wrozy kompletnie dobrze na pierwsze starty (olbrzymi spiek.. itp.).

 

Co uzyskalem po tym wszystkim:

Piec dosyc stabilnie, aczkolwiek bardzo nie ekonomicznie, z popiolem „popkorn”owym pracowal cala noc.

Utrzymywal 56’C przez kilka (6-7 cyklow podawania paliwa (6-7 x120sek (3sek paliwa, ktore podczas nocnej kontroli zmienilem na 4 sek). Nastawione przekroczenie temp. Na 58’C.

Piec osiaga temp. Dociera do pierwszego „Czuwania” ktore jest nastawione na 40-50min, po czym po paru min od tego znowu zaczyna prace.Temp spalin podczas pracy max to 160’C.

 

Efekty: cieplo w domu utrzymane (byl nagrzany stosunkowo dobrze bo piec chodzil juz pare dni). Wsaznik zuzycia wskazal ~10kg/10h – albo klamie, albo dramat ekonomiczny ;) – tak czy owak bardzo duzo jeszcze do zrobienia.

 

 

 

Inne uwagii:

Moc nastawiona w sterowniku 25kW, podajnik wg. Prawdy 115kg/h. Co ciekawe podczas pewnych „sytuacji” i klikania po nastawach, probach zaobserwowalem wskazanie „mocy” 31kW...  hmm.

Przygotowuje sie obecnie do pierwszego uruchomienia modulacji. Moje obawy sa takie, ze jezeli modulacja i jej algorytm jest „tak bardzo slimakowa” jak caly sterownik, to obawiam sie ze nie poradzi sobie z moim kotlem. Praca interwalowa w obecnych nastawach (A inne sa nie mozliwe...) jest rowniez ponizej oczekiwan.

Musze nawiazac kontakt z producentem i wyjasnic te wszystkie kwestie. Bede dzwonil dzisiaj.

 

Mam nadzieje ze moja wiadomosc nie jest zbyt chaotyczna.

Jestem dobrej mysli, pozdrawiam. Bardzo chetnie nawiaze kontakt z innymi uzytkowanikami tego sterownika na podobnym kotle.

 

post-69261-0-51855100-1475488332_thumb.png

Edytowane przez grzegorzn1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, przeczytałem cały post!!! Z tego co wiem to do pracy z tłokiem jest inne oprogramowanie sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bądźcie cierpliwi producent też chce sprzedać moduł internetowy więc jemu również zależy na czasie, Po co wypuszczać coś na rynek co zaraz będzie potrzebowało ulepszeń? Na testy też potrzeba czasu. Tak ciężko wam do kotłowni zejść?

Edytowane przez michalwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to, to, to, właśnie, trochę sportu nie zaszkodzi. ;) A tak na poważnie to doskonale rozumiem producenta, że nie chce bubla wypuszczać i spokojnie czekam. Sterownik działa super a na gadżet przyjdzie pora ;) Radzę wszystkim niecierpliwym: weźcie na wstrzymanie a cierpliwość zostanie nagrodzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Clip2 a można wiedzieć na jakim kotle użytkujesz swój sterownik SKZP-02?

Wie ktoś może z jakimi dmuchawami współpracuje? Czy to bez różnicy jest? Ja mam DM31Sk i WPA117KP zadziała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sterownik pracuje z kotłem Ling Duo  Klimosza. Daje sobie doskonale radę z seryjną dmuchawą.

Oczywiście kocioł 25kw

Edytowane przez clip2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, clip2! Badz tak uprzejmy i podziel sie z nastawami swojego kotla:

praca, czuwanie, modulacja, dmuchawa, ustalona moc / jakie masz paliwo? Bedzie bardzo pomocne dla mnie zanim zaczne suszyc glowe producentowi, chcialbym sie upewnic ze zrobilem wszystko z mojej strony. Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalna moc kotła jest ustawiona na 55%. Powietrze min 10% a max aż 82% (przy mniejszym maksymalnym wychodzi popcorn) Sterownik pracuje w trybie automatycznym ze zwiększonym podawaniem węgla o 4% (podawanie ustawione w trybie automatycznym na 5s + 4%). Czuwanie 20minut, podawanie w czuwaniu 6 sekund, powietrze w czuwaniu 30% a czas nadmuchu 14s. Wartość energetyczna paliwa (według danych z raportu ze składu) ponad 29MJ/kg

 

W tej chwili spieki wyeliminowałem do zera a popiół jest drobny i sypki.

Edytowane przez clip2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Clip2 a można wiedzieć na jakim kotle użytkujesz swój sterownik SKZP-02?

Wie ktoś może z jakimi dmuchawami współpracuje? Czy to bez różnicy jest? Ja mam DM31Sk i WPA117KP zadziała?

Dedykowana dmuchawa do sterownika to WPA-06. Ja mam WPA 117 działać działa ale wstaje dopiero od 20-25% jakoś tak, bodajże kondensator mniejszy czy większy załatwia sprawę ale nie mam pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Hmm, trochę duża jak do mojego kotła. Teraz WPA 117 muszę przydławiać a ma tylko 180m^3. No i jeszcze ta moc 2x większa w WPA06.

A sprawdzał ktoś u siebie jak z WPA-06 współpracuje ten sterownik, żeby się nie okazało że będzie działać tak samo, albo od 40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WAP06 na tym sterowniku startuje od 1% sprawdzone w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z regulatorem pogodowym korygując temperaturę kotłem? Przykład: temperatura zadana na kotle 50°C max kotła 53°C korekta temperatury np. KP=03. Według dołączonego wykresu przy -10°C korekta wyniesie 6°C czyli mamy mieć temperaturę zadaną 56°C, a kocioł mamy zablokowany temperaturą max.53°C. Jak to się ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bądźcie cierpliwi producent też chce sprzedać moduł internetowy więc jemu również zależy na czasie, Po co wypuszczać coś na rynek co zaraz będzie potrzebowało ulepszeń? Na testy też potrzeba czasu. Tak ciężko wam do kotłowni zejść?

Ciężko zejść do kotłowni gdy jest się 1000 km od domu .....

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z regulatorem pogodowym korygując temperaturę kotłem? Przykład: temperatura zadana na kotle 50°C max kotła 53°C korekta temperatury np. KP=03. Według dołączonego wykresu przy -10°C korekta wyniesie 6°C czyli mamy mieć temperaturę zadaną 56°C, a kocioł mamy zablokowany temperaturą max.53°C. Jak to się ma?

Witaj

Jeśli wyliczona temp, kotła będzie większa od maksymalnej, to będzie pilnował maksymalnej, czyli w tym przypadku 53 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jeśli wyliczona temp, kotła będzie większa od maksymalnej, to będzie pilnował maksymalnej, czyli w tym przypadku 53 st.

Dzieki Panie Tomku. Czyli ustawiona temp. Max. xx°C to sterownik nigdy nie bedzie pozwalał przekroczyc zaadanej max?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytan odnosnie sterownika.

 

1) Co daje ustawienie max mocy kotla np. do 70% ? bo rozumiem ze to ma sens jezeli ktos utrztmuje prace w systemie podgrzej-czekaj. Choc tez nie dokonca to rozumiem praca w dwu stanie powinna byc raczej "szybko podgrzej dlugo czuwaj" jezeli przytne moc kotla do 70% to podgrzewanie bedzie trwalo dluzej

 

2) jest opcja w sterowniku aby zmienic moc kotla np. mam 19 kW ale moge ustawic w sterowniku moc 15 kW co tak naprawde zmieniam? Jak sterownik to odczyta? ze palnik mam mniejszy ze trzeba podawac mniej ekogroszku? inaczej dmuchac? pytam- bo czasami ktos sugeruje aby zmienic ta moc jak nie wykorzystuje sie mocno kotla?

 

3) W zeszlym sezonie ustawiajac ciagly obiek kotlowy udalo mi sie uzyskac pelna modulacje kotla w zakresie 10%-50%. Choc najczesciej piec modulowal w przedziale 10-35% czy taki wynik powinienem odczytac, ze piec mam mocno przewymiarowany? 19 kW na 128 m2 uzytkowej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś 1000 km od domu to węgiel sam ci się do podajnika wsypuje?

Oczywiście że nie ale jest osoba co może go uzupełnić ale niekoniecznie musi znać się na obsłudze sterownika a szczególnie jeżeli jest to starsza osoba.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zamiast wieszać psy na producencie, w takich sytuacjach jak wyżej wymieniona należało wybrać rozwiązanie już działające, a nie obietnicę. Inna rzecz, że wg relacji osób na tym wątku sterownik powinien po jednorazowym dobraniu nastaw do posiadanego węgla "obskoczyć" cały sezon. Kolejna sprawa, że moduł internetowy nie umożliwia rzutu okiem na palnik, popiół czy wymiennik. Następna - podobno interfejs sterownika miał być tak intuicyjny, że starszą osobę wystarczy poinstruować przez telefon, a poradzi sobie z obsługą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej w tym sezonie nie będzie modułu. Obiecanki cacanki a głupiemu radość.po co wogole była mowa o module że będzie.

Ps. Ciężko zejść do piwnicy jak piec jest 60m od domu i cały dzień w pracy a chcąc sterować kotłem nie mam jak a niestety P. Tomek się nie ustosunkuje do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytan odnosnie sterownika.

 

1) Co daje ustawienie max mocy kotla np. do 70% ? bo rozumiem ze to ma sens jezeli ktos utrztmuje prace w systemie podgrzej-czekaj. Choc tez nie dokonca to rozumiem praca w dwu stanie powinna byc raczej "szybko podgrzej dlugo czuwaj" jezeli przytne moc kotla do 70% to podgrzewanie bedzie trwalo dluzej

 

2) jest opcja w sterowniku aby zmienic moc kotla np. mam 19 kW ale moge ustawic w sterowniku moc 15 kW co tak naprawde zmieniam? Jak sterownik to odczyta? ze palnik mam mniejszy ze trzeba podawac mniej ekogroszku? inaczej dmuchac? pytam- bo czasami ktos sugeruje aby zmienic ta moc jak nie wykorzystuje sie mocno kotla?

 

3) W zeszlym sezonie ustawiajac ciagly obiek kotlowy udalo mi sie uzyskac pelna modulacje kotla w zakresie 10%-50%. Choc najczesciej piec modulowal w przedziale 10-35% czy taki wynik powinienem odczytac, ze piec mam mocno przewymiarowany? 19 kW na 128 m2 uzytkowej ?

 

1) Ustawienie mocy MAX blokuje wejście kotła na moc większą niż ustawiona. Możesz zapobiec pikom mocy - co w niektórych sytuacjach poprawia stabilność modulacji.

 

2) Moc kotła.Wpisana moc kotła odpowiada mocy 100% w modulacji. Sterownik znając moc, potencjał podajnika oraz kaloryczność paliwa jest w stanie w przybliżeniu generować za pomocą palnika moc odpowiednią dla danego kotła. 

3) To oznacza, że jesteś gotów na solidne zimy :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.