Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Tak. W najnowszych wersjach ekran zachowuje ustawienia. Jednak zawsze po aktualizacji zalecamy przywrócenie nastaw fabrycznych. Chodzi o to, że chcemy mieć pewność, że nie pozostaną jakieś "śmieci" w pamięci ustawień. Proponuję abyś przywrócił nastawy fabryczne i jeszcze raz wprowadził własne. Pozdrawiam Tomek

Przywróciłem wczoraj ustawienia fabryczne i wprowadziłem ponownie własną konfigurację. Wygląda na to, że wyliczanie spalania wróciło do normalności. W tej chwili po 12 godzinach podaje spalanie dobowe na poziomie 6,2kg. Biorąc pod uwagę, że to zużycie z pory gdzie jest większe zużycie CWU to chyba będzie ok. Dzięki za radę TomekBrz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko to ocenić temperatura spalin trzyma się na podobnym poziomie niestety w związku z pracą

pod zadaną w SPP ucieka średnia i fikcyjnie rośnie spalanie 

 

Aktualnych wskazań spalania pomiędzy jednym a drugim, gdy steruje tylko jeden z nich nie masz co porównywać

 

 

 

 

Utrzymanie zadanej też na identycznym poziomie poruszając się w histerezie max 1*.

 

Może masz ustawioną taką samą wartość, ale od wczoraj średnia temperatura na kotle jest o 1 stopień niższa. Normalna sprawa ale pamiętaj o tym.

 

 

 

 identycznym przesypie spalił 1,4 kg tylko wiem że wylicza to w inny sposób.

 

Tu już chyba wchodzą porównania "o włos", więc wpływ może mieć nawet to ile masz opału w koszu. Żeby mieć dane tip top musiał byś sobie zorganizować licznik czasu sterowany napięciem 230V i podłączyć go do podajnika. Tylko trzeba by zwrócić uwagę na odpowiednią rozdzielczość pomiaru, musiał by liczyć przynajmniej 0,1s

 

 

 

Zauważalnie bardziej pali żarem niż płomieniem , płomień dużo niższy niż w SPP. 

A kopiec opadł?, szkoda żeby odsłoniły się otwory napowietrzające lub zszedł bliżej ślimaka.

Edytowane przez bolecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energo a co z trybem Auto Lato w Skzp ?

Miał być ale aktualizacje chwilowo wstrzymane więc pozostaje tylko programator.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak schodzisz za nisko to możesz to skorygować. Siłą nadmuchu, korekta podawania lub kalorycznoscia węgla.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żar raczej nie schodzi niżej temperatura podajnika na podobnym poziomie , kopiec

też tak że z tym nie ma problemu . Zadana możliwe że może być o te 0,7 niższa i z tym

będzie wiązać się też wskazania spalania chwilowego czy dobowego . Po pełnej dobie 

zamienię czujniki miejscami i zobaczymy . "Spalanie o włos " a nie o to w tym wszystkim

chyba chodzi żeby dzielić włosa na czworo jest na zbliżonym a może nawet identycznym

poziomie o godz. 12.00 pokazywało 5,9 kg/24h .Dzisiaj niestety u mnie pochmurno a wczoraj

od rana było praktycznie lato to też zmienia punkt widzenia. No to czekamy na pełne 24 H. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno wymyślić coś innego ;). Temp Co spada, zeby utrzymac zadana moc musi wzrosnąć to i spaliny muszą wzrosnąć ;).

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Chciałeś powiedzieć "coś równie skutecznego" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to małe podsumowanie po 24 h .

Spalił 8,5 kg czyli podobnie jak na SPP v2.

Praca i utrzymywanie temperatury zadanej moim zdaniem idealne po

podłączeniu czujnika spalin histereza 0,3 stopnia .

Niestety przechwaliłem czystość spalania przed upływem 24h  , przy mocy

powietrza 3%- 50% idealnie utrzymywał temperaturę miałem prostszą kreskę niż

na SPP ale trochę naprodukował sadzy widocznie za mało powietrza .

Zapotrzebowanie w tym czasie oscylowało między 1,8-3,6 kW , modulacja

powietrza miedzy 3 a 20% a modulacja kotła 12-28% .

Chcąc uniknąć sadzy zwiększyłem powietrze na 10-60 % i momentalnie zaczął się odstawiać

a prosta kreska niestety już stała się niemożliwa .

Proszę o pomoc w zmianie ustawień , nadmienię też że mogło tak się stać w związku z paleniem

Ekomiałem Rokita który jest jeszcze trochę wilgotny .

A teraz trochę zdjęć :

post-59245-0-72128900-1460661772_thumb.jpg

post-59245-0-02234100-1460661807_thumb.jpg

post-59245-0-18707700-1460661887_thumb.jpg

post-59245-0-03476700-1460661911_thumb.jpg

post-59245-0-34265000-1460661952_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zwiększeniu minimum powietrza na 7% a maksimum na 60% zero sadzy w kotle . 

Algorytm poradził sobie z odstawianiem , za to mam problem z pompami pod

SPP coś się sypnęło i działają cyklicznie stąd myślę większa histereza zadanej ale

i tak bardzo dobrze sobie radzi utrzymując prostą kreskę .

 

PS. Niedopał i sadza powstała z za małego powietrza minimum.

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Minęła następna doba palenia sterownikiem Skzp-02 sterownik dobrze radzi sobie

swoim algorytmem w prowadzeniu kotła i utrzymaniu stabilnej temperatury.

W drugiej dobie spalanie skoczyło do  9,6 kg ale mogło to być spowodowane tym

że w nocy był leciutki przymrozek do -0,5 , oprócz tego do godziny 14.30 pompy

zrzucały wodę cyklicznie do kotła co też działało destabilizująco.

W ciągu dnia wprowadzałem zmiany i schodziłem z nadmuchem minimalnym z 10%

do 6% w tej chwili, chcę wyłapać graniczne minimum przy którym pojawia się sadza.

Dokonałem też zmiany maksymalnej mocy kotła na 50% zobaczymy jak będzie jutro .

A teraz trochę bardziej pozytywnych zdjęć od wczorajszych . 

 

https://ekotlownia.pl/sterownik-5/85

post-59245-0-88048500-1460742700_thumb.jpg

post-59245-0-81039600-1460742780_thumb.jpg

post-59245-0-66799900-1460742833_thumb.jpg

post-59245-0-62040600-1460742964_thumb.jpg

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 8.30 zmieniono nadmuch maksymalny na 45% bo tworzyły się spieki tak

że powoli wszystko zaczyna się rozjaśniać nadmuch minimalny uważam że jest odpowiedzialny

za powstawanie sadzy w kotle a maksymalny za jakość spalania . Algorytm jak zwykle zauważył

wprowadzone zmiany i zaczął sobie pykać z nadmuchem na 11% bardzo stabilnie utrzymując

zadaną .Popielnik wyczyszczony zobaczymy jakość popiołu wieczorem.

 

https://ekotlownia.pl/sterownik-5/85

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem poprzednio 2 sterowniki gdzie były wymagane nastawy mocy min. i max. Równie dobrze radziły sobie z prowadzeniem kotła z tym żę na moim brudasie zanczy brucerze jakbyś nie kręcił zawsze w dole była d..a. trochę to powiem szczerzę było męczące takie macanie. W SPP masz jedną nastawe dmuchawy i w całym zakresię jest ok ale tam algorytm inaczej moduluję mocą. W SKZP-02 fajne było by gdyby producent mógł wprowadzić charakterystyki dmuchaw i wstępne nastawy min. i max. dla konkretnej mocy, trochę pracy to wymaga ale było by myślę bardzo pomocne. A ciekaw jestem jak kocioł z obecnymi nastawami pracował by z mocą np 80%, czy w górze nie zabrakło by dmuchawy?

 

P.S. A to jakieś testy oficjalne SKZP ruszyły?

Edytowane przez dziubek23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że czystość tutaj też jest związana z tym dołem ale jak zwykle jest ona okupiona

decyzją użytkownika albo minimalnie niższe spalanie albo czyściej w kotle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niskiej mocy czystość zdecydowanie gryzie się z oszczędnością- część powietrza po prostu nie pracuje (zakładając że chcemy ją uzyskać za wszelką cenę utrzymując palnik przy życiu). Tylko kto odpowie czy jest 0,1 vs 0,3kg... czy :) ?.

Ogólnie wszystko opiera się o nadmiar powietrza. Ciekawe ile było by sadzy z tego palnika gdyby nawet na wyższej mocy szedł z idealnym nadmiarem O2.

 

Może się mylę, ale czytając to co jest na sieci myślę że na tym palniku (batory), trzeba się naprawdę postarać żeby było źle. Jak to faktycznie oficjalne testy to dajcie Dziubkowi na brucera :)

 

I zapytam nieśmiale (może twórcę, bo kto inny wie), w SKZP wydajność dmuchawy(różnych dmuchaw) jest jakoś linearyzowana czy tak po prostu 50% wysterowania to 50% sinusa (lub grupowego, cokolwiek tam jest)?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż... Ja porównałem już SKZP z SPP na "kopciuchu" Burnerze. Dlatego nie mam już SPP. Zresztą nie tylko ja.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wieczorne sprawozdanie .Po następnych 24 h spalanie dobowe pokazuje 9,2 kg ,

niestety myślę że było by chyba jeszcze niższe gdyby zmiany na 4% minimum i 45% maksimum

były wprowadzone wczoraj wieczorem .Uważam że są to optymalne ustawienia spalania w 

moim kotle niestety okupione powstaniem dosłownie minimalnej ilości sadzy . Były momenty

że kocioł chodził na 0,8 kW i myślę że wtedy to się wytworzyło , wentylator chodził na 6% mocy ,

prawie nie było go słychać że się kręci ale się kręcił .Przy 6% minimum sadzy na pewno nie ma.

Spieki też  raczej nie powstawały ale widać niewielkie możliwe że spadły jeszcze stare , popiołu od

rana też nie za wiele . Z warunków pogodowych przez cały dzień to kropiło to padało mocniej a w

przerwach na kilka minut wychodziło słońce ale raczej było pochmurno .Histereza zmiany temperatury

zadanej przy tych ustawieniach zmieniła się do 0,6 stopnia chociaż był też moment że przeszedł

w czuwanie widocznie głowice się zamknęły i temperatura zadana mocniej uciekła w górę .

Teraz trzeba podjąć decyzję czy niskie spalanie i minimalnie sadzy  , po tygodniu uzbierało by się

jej więcej czy minimalnie większe spalanie i czyściej w kotle. Zmiany jakie za chwilę wprowadzę 

to wracam na 5% minimum i spróbuję parametru podawanie w automacie plus korekta na plus

żeby kopczyk był większy . A teraz zdjęcia . 

post-59245-0-92613300-1460834339_thumb.jpg

post-59245-0-51030300-1460834372_thumb.jpg

post-59245-0-78065900-1460834421_thumb.jpg

post-59245-0-11065300-1460834463_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że teraz przez dwa dni nie było komentarza ale trochę eksperymentów zrobiłem.

Jutro postaram się to nadrobić i będzie sprawozdanie z trzech dni.

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie zużycie opału przy podgrzewaniu samego CWU?

U mnie na dobę wychodzi około 7kg groszku. CWU 150l grzane z 30 do 40 stopni dwa razy dziennie. Wydaje mi się że zdecydowanie za dużo spala węgla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dużo. Nawet bardzo.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.