Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Setlans Selvan 11 kW - zalety, wady, spostrzeżenia


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

Taką nadbudowę komina z nierdzewki właśnie zdemontowałem w rodzinnym domu bo szybko zarastała sadzą i efekt był odwrotny od zamierzonego ,zarastanie komina w dużej mierze jest uzależnione od czystego spalania i przy setlans może nie będzie tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już się rozpali to wcale nie ma dymu z komina, z tą rura to bardziej tymczasowe rozwiązanie bardziej dla sprawdzenia czy jest poprawa i czy wystarczająca. A czy się sprawdzi rura okaże się z czasem, co do pieca to rusztowanie w tym piecu całkowicie nieudane. Prawie nic nie opada popiołu gdyż te wychodzące blaszki spod rusztu wychodzą nad ruszt na kilkanascie milimetrów przez co tylko muskają popiół, czego mógłbym się jeszcze przyczepić to obudowa drzwiczek z blachy ma ostre krawędzie i narozniki. Wyczystki boczne są zbyt wysoko powinny być na wysokości palnika a nie 30cm nad nim. Dołączony "skrobak" jest przy szeroki i chcąc wygarnąć z palnika lepiej użyć dołączonego haczyka. Zbyt mało używany aby można było powiedzieć coś więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura powinna być ocieplona,,wtedy się nie wychładza i nie kondensuje. Zwłaszcza taka,która ma poprawiać ciąg. Jeśli ciąg jest dobry,a w komin z zasypowca idzie odpowiednia temperatura,to przedłużka z gołej blachy wytrzyma długo (sprawdzone). Taka przedłużka bez ocieplenia na kominie o dobrym ciągu służy bardziej do tego,żeby ew. dym się nie snuł po dachu czy wchodził w wentylacje grawitacyjną. Do komina o słabym ciągu tylko ocieplona nierdzewka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety montaż rury ponad1m fi200m niewiele pomogl, komin wystaje poza kalenice dachu ale ze to domek jednorodzinny i komin ma jakieś 5.5m razem z rura, jest to stanowczo za mało. Także nadal dymi podczas rozpalania. Ogólnie palnik w tym piecu ma bardzo wąska szczelinę przez co jest utrudniony przepływ i potrzeba większego ciągu. Rura zostanie wywalona a prawdopodobnie założony wentylator wyciągowy. Co do miarownika mam afriso i po ustawieniu np. 70c temperatura oscylowala ~60-75, założyłem przeciwwagę i teraz jest to ~66-75 także dużo szybciej otwiera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Afriso słyną z małej histerezy może trzeba go lepiej wyregulować to trochę trwa pomogła by ci w tym rzymska śruba tylko jakaś leciutka z czasem nauczysz się palić na stałej szczelinie

Ta śruba to coś takiego

 

IMG_20210503_212626548.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie wiem jak u Was, ale u mnie koniec sezonu grzewczego. Nie mówiłem tego, ale ani razu nie czyściłem kotła, także ani razu nie otworzyłem drzwiczek od wymiennika, czyli od września, od nowości do teraz. Kompletnie nie mam pojęcia co tam się dzieje. W wolnej chwili jak mi się zechce to otworzę i przy okazji odkurzę i wyczyszczę Sevana. W popielniku ani grama smoły przez okres grzewczy, ale to dzięki pewnie po pierwsze mniejszej mocy kotła, bo przeskoczyłem z 18,5 kW(Kostrzewa SDS Ceramik) na 11 kW, po dwa ruszt żeliwny a nie ruszt wodny jak to było w Kostrzewie i po trzy palenie na naturalnym ciągu poprzez drzwiczki załadowcze a w Kostrzewie była dmuchawa w popielniku. Zrobiony krótki obieg kotłowy na pompce z temperaturą na powrocie 70 stopni - wcześniej pompki na powrocie 4D nie było. Lusterkiem zaglądałem do wyczystki komina i nie ma sadzy, komin czysty, suchy. Tylko nawiane suchego, puszystego popiołu na dnie wyczystki komina. 100% drewno, głównie sosna, czasami jesion. 

Edytowane przez emigrant
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co sie stanie jesli powieksze szczeline w palniku celem zwiekszenia ciagu?Myslal ktos nad tym?

Po pierwszym rozpaleniu zaczynaja przychodzic do głowy różne pomysły....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stanie. U mnie szczelina sama się powiększyła, bo ten szmot trochę się rozpadł na boki i do góry. W sumie nawet mnie to cieszy, bo znacznie polepszył się ciąg. Ta fabryczna szczelina jest za mała imho.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie,kilka razy juz w nim przepalałem i gdyby nie dymienie przy podkładaniu nie byłoby z nim tak zle.Paliłem przy ok.15st. na zewnatrz wiec mysle ze jak bedzie zimniej to bedzie ssało jeszcze lepiej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo wentylator wyciągowy i będzie śmigać ,choć lepiej by go nie było i śmigało,ale u nas w mpm też czasami jest problem z ciągiem,szczególnie jak jest już dość ciepło i mało się pali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rozpalaniu korzystam z tzw "Tuby Maronki" ?,i rozpala się prawie bez problemu,uchylam klapkę górna i drzwiczki popielnika dopóki się dobrze nie rozpali,potem tylko na klapce w zasypowych.Staram się tyle naladowac żeby potem już nie otwierać,

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że mogłem pomóc,tuba jest niezawodna,darmowa,rozpala zgodnie z zasadą od palnika,i dość szybko sie rozpala opał,ja jakiś czas zostawiam lekko uchylone drzwi środkowe z minimalnym powietrzem od klapki w dolnych drzwiach i jak się już fest rozpali to albo załączam miarkowniki ,albo jeszcze otwieram zasypowe zamykając szczelnie środkowe i tak aż dojdzie do 60-70 i dosypuję wtedy drewna do pełna i na miarkownik 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na stronie producenta jest papier zaświadczający że to kocioł zgazowujący drewno tzn. łapałby się na dotacje? ? Co o tym sądzicie? Szukam kotła na drewno i zrębki z dotacjami dla mojego taty (bufor już jest co prawda tylko 400L ale zawsze...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dotacje tylko z automatycznym podawaniem opału,z recznym załadunkiem mimo certyfikatów sie nie kwalifikują.Ten Selvan to zwykły DS nie zgazowujący,gdzie tam jest zaswiadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem, że Selvany zgazowują. Dziwne...

 

876485036_ScreenShot2021-06-19at11_09_20.thumb.png.91c9cf8e9fe4f1e0c78f14655e3bc427.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam pisze ze "według nich" jest zgazowujacy;taki mały szcegół,według WFOŚ  raczej nie jest,aż zadzwonie w poniedziałek jeszcze raz do nich bo z tego co pół roku temu mi powiedzieli to zaden z kotłów z recznym załadunkiem opału nie kwalifikuje sie do dopłat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.