Skocz do zawartości

atomfx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez marszy,

Rekomendowane odpowiedzi

No dobra - miałem przestać pisać ale muszę.

1.Obaj mamy kotły RTB Phoenix v16

2.Pomiar 6 minutowy jest tylko pomiarem - nie zwiększa wydajności podajnika - daje informację do automatyki jak ma sterować spalaniem i dobierać tlen - to przecież logiczne.

3.Dziwnie masz  podł. czujnik CWU

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że w tym kotle o doborze tlenu to decyduje sonda a @eliks ma 100% racji , pomiar 6 minutowy i wpisana wartość pozwla sterownikowi kotła wyliczyć godzinową wydajność podajnika i na tej podstawie i kaloryczności opału dobiera dawki paliwa do aktualnej mocy . Więc jeżeli wpisze się więcej niż wyszło z pomiaru sterownik uzna że przez godzinę wpada na palnik znacznie więcej opału i na tej podstawie odpowiednio skróci czas jednego podania. Zmniejszając wartość pomiaru powodujemy że sterownik musi dla tej samej mocy sypać dłużej . Pisanie że to tylko pomiar to wprowadzanie innych w błąd 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pkt.1 zgadza się 

pkt.2 czyli niezależnie co wpiszę w pomiar, nie ma to wpływu na faktyczną ilość spalanego paliwa a tylko na obliczenia?

pkt.3 nigdzie nie podłączałem tego czujnika, nie wiem w co jest wpięty. Mam kupione oddzielne ale jeszcze czekają na montaż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.Ma wpływ - pisałem wyżej - przeliczanie przez sterownik

Tym co napisałem w błąd nikogo nie wprowadzam.

Mam ten kocioł w odróżnieniu od tu piszących.

99 % użytkowników 16 kW na stokercloud ma pomiar 6 minutowy mniejszy niż kryzio - proponowanie zwiększania dawki jest wprowadzaniem w błąd.

Koniec

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

seles, powiedz mi jeszcze jak to możliwe, że jest tak duża różnica pomiaru, może to być jakiś błąd np. prędkości ślimaka lub inny, bo trochę nie chce mi się wierzyć, że u ciebie to 1180, atomfx 1094, bo to by znaczyło, że różnica waszych peletów do mojego to od 25 do prawie 50 %. Mój pelet nie może chyba być o tyle cięższy.

Dlaczego u was korekcja o2 jest podobna, a u mnie jest zupełnie inaczej, z czego to wynika?

I ostatnie czyli dlaczego macie zmienioną moc minimalną, a u mnie od początku jest 2.5 kW? Zauważyłem, że jak zmieniłem sam moc minimalną to spadł czas podawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można cuda tam wpisać w potencjał podajnika, sonda i wyliczona moc i tak to zweryfikuje. Tutaj masz skorektowana dawkę i procent jej skorektowania. Przykład z Twojego stokercloud. Powalcz o 100 % wtedy będziesz miał wiarygodne wyniki. 

Screenshot_20201206_221757.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, pospisz napisał:

Powalcz o 100 % wtedy będziesz miał wiarygodne wyniki. 

@pospisz

Czy analogicznie jest przy BS + ?

Tzn najlepiej jest jak wartości przy

- 02 przy małej mocy , sredniej i dużej są jak najbardziej zbliżone do Wydajności podajnika ?
Tak jak mi teraz udało się to ustawić ,  czy to bez znaczenia?
nick: bspiotr na stocker

Edytowane przez KruQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pospisz
a czy wpływa to na jakość spalania ?
wiadomo sonda reguluje tym wszystkim , ale korygując siłę dmuchawy udało mi się dojść do tego wyniku.
Wydaje mi się , że sonda nie koryguje w 100% ... mam wrażenie że około  +/-  3% predkości dmuchawy dostosowuje ...

Edytowane przez KruQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2020 o 22:22, kryzio napisał:

seles, powiedz mi jeszcze jak to możliwe, że jest tak duża różnica pomiaru, może to być jakiś błąd np. prędkości ślimaka lub inny, bo trochę nie chce mi się wierzyć, że u ciebie to 1180, atomfx 1094, bo to by znaczyło, że różnica waszych peletów do mojego to od 25 do prawie 50 %. Mój pelet nie może chyba być o tyle cięższy.

Też się nad tym zastanawiałem. Pierwszy pomiar robiłem bardzo skrupulatnie, wykonywałem go trzy krotnie, nie powinienem wpisać błędnych danych. Drugi raz przeważyłem pellet po trzech miesiącach, może tu są jakieś dziwne zasady fizyki? Zrób kalibrację po około 2 miesiącach, zobaczymy czy będzie róźnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię. 

Wczoraj zmieniłem nastawę kotła na 65 st. I spalanie odczuwalnie spadło. Ale możliwe też że dom się ciągle nagrzewa bo dość długo było tylko przepalane starym kotłem plus elektryką i mury nie były wygrzane. 

Od rana kocioł idzie na próbę na innym pellecie 6mm, nic nie zmieniałem w nastawach i zobaczymy jak sobie z tym poradzi. Czekam jeszcze na dostawę całego opału, jak dojdzie i zrobię pełen zasyp to znowu zrobię próbę 6min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz przestać słuchać się forumowych szamanów i przyjąć do wiadomości że:

 

- popiół masz dobry

- ustawienia kotła w normie (również wydajność podajnika)

- spalanie 30kg na 200m nieocieplonej chaty też dobry wynik

 

Pewnie można poprawić coś jeszcze, ale z kotłem nie kombinuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2020 o 22:41, KruQ napisał:

@pospisz

Czy analogicznie jest przy BS + ?

Tzn najlepiej jest jak wartości przy

- 02 przy małej mocy , sredniej i dużej są jak najbardziej zbliżone do Wydajności podajnika ?
Tak jak mi teraz udało się to ustawić ,  czy to bez znaczenia?
nick: bspiotr na stocker

Jak widać osiągnąłem 100% ale podawanie wtedy przy 10% wynosi 480 g czyli zdecydowanie mniej niż 1180.

Nie zauważyliście że korekta 250% jest korektą na minus w stosunku do zważonej dawki 6min.

W dniu 6.12.2020 o 22:54, pospisz napisał:

Bardzo fajnie, wynik bardzo zbliżony do rzeczywistości. Powinno to być widać w zasypach, minimalna granica błędu. 

A co wspólnego ma korekta O2 z zasypami ? - nic

Proszę nie sugerować użytkownikom że dawka 6 min (u Kruq 1413g ) jest odpowiednia dla 10% mocy i proszę mnie nie nazywać szamanem gdy staram się pomóc.

Niestety RTB 16V jest specyficznym kotłem i ja od miesiąca się go uczę - na pewno sobie poradzę.

zrzut.jpg

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że ma wszystko w normie to nie tylko moja opinia, ale serwisu. Cenię chęć pomocy tam gdzie jest potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2020 o 00:53, seles napisał:

 

zrzut.jpg

seles, czemu ograniczyłeś maksymalną moc do 5kW?

16 godzin temu, eliks napisał:

To że ma wszystko w normie to nie tylko moja opinia, ale serwisu. Cenię chęć pomocy tam gdzie jest potrzebna.

To że jest coś w normie, nie oznacza że jest dobrze. Oznacza że nie ma o co się martwić, ale może być lepiej. seles pomaga jak umie. Jeżeli ktoś ma duże spalanie, to szukajmy przyczyn i próbujmy coś zmienić. Może coś choć o drobinę się zmniejszy. Ale prawda jest taka, że chatka dobrze ocieplona to 60% mniej opału. I tak jak u mnie jest słabo ocieplona, to cudów nie ma i swoje musi spalić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@atomfx zapotrzebowania nie oszukasz , cyferki tak tylko dlaczego wprowadzać zamieszanie i podawać fikcyjne wyniki.Z drugiej strony szacunek za kombinowanie dla kol. @seles ale trzeba obiektywnie oceniać sytuację a nie upierać się przy swoim i obrażać wszystkich którzy myślą inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Jeśli ktoś poczuł się obrażony to przepraszam.
2.Fikcyjne wyniki ? - nie włamałem się na stokercloud, wyniki na screenie są autentyczne i były dostępne przez kilka godzin
3.Kombinowałem bo zostałem zmotywowany przez eliks i pospisz do osiągnięcia 100%
 

W dniu 6.12.2020 o 22:23, pospisz napisał:

Można cuda tam wpisać w potencjał podajnika, sonda i wyliczona moc i tak to zweryfikuje. Tutaj masz skorektowana dawkę i procent jej skorektowania. Przykład z Twojego stokercloud. Powalcz o 100 % wtedy będziesz miał wiarygodne wyniki. 

Screenshot_20201206_221757.jpg

4.Wynika z tego, że dawka 6minutowa jest tylko potrzebna do prawidłowego wyświetlania zużycia.To sonda lambda i sterownik koła określa wymaganą do zapotrzebowania ( utrzymania temp. zadanej )- mocy.
Jak sobie przeliczycie na podstawie chwilowego zużycia w menu zaawansowanym ( dla v16 - piszę to do posiadaczy kotła, nie dla obserwatorów ) wyjdzie wam dawka obliczona przez sterownik dla danej mocy.
U mnie jak widać na screenach przy ok. 2,7 kW zapotrzebowanie wynosi ok.480g:
- 480 x 250% korekty daje ok.1200 g ( mój pomiar 6min. to 1180 g)
- 480 x 100% ( na moim screenie) daje 480g wydajności pojemnika.

5.Zapotrzebowania nie oszukasz ale można niegrzać lub mniej grzać pomieszczenia aktualnie nie wykorzystywane i z zaoszczędzonej tony pelletu zainwestować w termostaty i głowice.

6.Mam bardzo prosty układ kotła ale jak już pisałem steruję temperaturą zdalnie  np. w pokojach włączam i wył. ogrzew. w zależności od potrzeb i przyzwyczaiłem domowników do zamykania drzwi.

zrzut2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu się spierać, fajnie że kombinujesz tylko ja widzę jeden problem nie masz stopu robisz to z ręki. Wszystko opiera się na temperaturach przepływu a można by wykorzystać pracę mieszaczy przy oryginalnym czujniku pokojowym i robienia stopu przy ewidentnym przegrzaniu domu bez wyłączania pomp z zachowaniem Twojego sterowania przepływami w instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

???? Nie mam stopu ???Z ręki to steruję okazjonalnie - grzaniem steruje Raspberry na podstawie skryptów z dokładnością do 0,1 stopnia dla pomieszczenia kontrolowanego - system steruje autonomicznie w zależności od pory dnia - w nocy pilnuje temperatury komfortowej w sypialni wyłączając ogrzewanie w salonie, w dzień odwrotnie. W przypadku temperatur dodatnich i braku konieczności grzania system wyłącza przepływ, nie ma możliwości przegrzania pomieszczeń - wtedy po osiągnięciu temperatury zadanej to kocioł się wygasi.

System nie opiera się na temperaturze przepływu tylko steruje przepływem przez zawory i pompę.

Mieszacz w przypadku zamknięcia głowic termostat. chyba miesza gorącą wodę z gorącą.

Będę się bawił aby jeszcze zintegrować to https://github.com/motoz/PellMon/releases/tag/v0.7.0  Duńczycy chwalą.

cyt.: "PellMon uses plugins to provide data about your burner. The most fully featured plugins are ScotteCom, which enables communication with a NBE scotte/woody/biocomfort V4, V5 or V6 pellet burner and NBEcom for the newer NBE V7/10/13 controllers. They give you access to all configuration parameters and measurement data, and also handles logging of alarms and mode/setting changes."

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu nie zrozumialeś kocioł wygasza się u Ciebie z histerezy a nie sygnału temperatury. Cały system musi zastopować przepływ, pompa musi to wyłapać i kocioł musi wygasić się z histerezy. Moim zdaniem łatwiej by było czujnik pokojowy wylapuje przegrzanie np. 23 stopnie zmniejsza przepływ na mieszaczu do np 30 stopni i się wygasza nie wyłączając pomp a cały system raspberry steruję dalej i otwiera i zamyka przepływy na wygaszonym kotle wydłużając przestoj. Nie twierdzę że Twój sposób nie działa ale nigdy na Twoim stokercloud nie widziałem zatrzymanie od...... chociaż spoglądam tam tylko po Twoich wypowiedziach i nie obserwuję celowo szukając błędów. Każdy ma prawo zrobić tak jak uważa że mu się to najlepiej sprawdza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem doskonale, przecież to samo napisałem - wyłączona pompa na kaloryfery-brak przepływu-kocioł się wyłącza po osiągnięciu swojej temperatury z histerezy bo nie ma odbioru ciepła.

Uparłeś się na czujnik pokojowy - jeden na cały dom ? - to będzie jak tu piszą o dużym zużyciu przy grzaniu całości 200 m.

Uparłeś się na te mieszacze - nie mam i nie będę miał - mam płytowy wymiennik i pompę Wilo na obwód grzania.

Staram się tak ustawić kocioł aby mi się nie wygaszał.

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.