Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet czy ekogroszek


Justyna555

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich;

mam duży problem. Wybór pieca: pellet czy ekogroszek. Dom, typowa piętrówka z lat 80. Ocieplony dach, w przyszłym roku w planie ocieplenie "najzimniejszej" ściany. Do ogrzania 110 m. Kaloryfery, instalacja wymieniona już na nowe. nie mam pojęcia jaki piec. ważne aby był podajnik, w domu mieszkają rodzice, którzy z roku na rok słabsi. oczywiście kwestie finansowe istotne, aczkolwiek jeśli niewielka różnica to warte rozważenia. Plus pelltu eko i czysto. czy możecie mi podpowiedzieć nawet z opcją jaki model kotła. 

Z góry dziękuję

pozdrawiam

Justyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika że kocioł pelletowy będzie najodpowiedniejszy. Cena dobrego pelleto może być tańsza od ekogroszku. Ostatnio widziałem pellet na palniku za 650 zł/t który wyglądał bardzo obiecująco. Przy takiej powierzchni i dobrym kotle, nie mylić z ładnym (a są jeszcze takie) spalanie powinno się zmieścić w 3 t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy masz dostęp do taniego i dobrego pelletu. Jeśli rodzice są w stanie dołożyć kilkaset złotych do pelletu (mówię o koszcie ogrzewania) to poszedłbym w pellet. Jeśli natomiast mają marne renty czy emerytury i każdy grosz się liczy to ekogroszek w kotle z łatwym czyszczeniem. 

Przy pellecie trzeba liczyć się jeszcze z wkładem kominowym, natomiast ponoć niektóre kotły na ekogroszek dają radę z ceglanym kominem. Wypełnij tą stronę ciepłowłasciwe i wrzuć link z wynikiem.

Edytowane przez robert1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 10 lat pale owsem, zrębką i peletem w mieszance do tego drewno w piecu zgazowującym i nic z kominem sie nie dzieje. Może mam szczęście. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie to bierz pleszewskie kotły pelletowe. Kupujesz kocioł z atestami na ekogroszek i pellet.
Możesz przezbroić to w 30 minut. Możesz na zimę zasadzić ekogroszek, wiosna, lato, jesień palić pelletem.
Jak zima jak ostatnio - cały rok pellet, jak najdzie zima stulecia - możesz przezbroić na węgiel.
Kocioł półkowy łatwy w czyszczeniu dla osób starszych, nie muszą się aż tak gimnastykować.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

shogunzlasa

Bezsensowne połączenie dwóch paliw które się wykluczają ze względu na utrzymanie czystości wymiennika dla paliwa jakim jest pellet. Zważywszy na osoby starsze którym się należy odpoczynek wybrałbym kocioł pelletowy. Dobry kocioł z własną ochroną powrotu i zaworami bimetalicznymi daje nam spokój na lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza wielkimi literami możesz rozwinąć swoją myśl? :D
W sensie jak się to może wykluczać? Popalisz ekogrochem to Ci miotełka do kotła nie wejdzie - wilki ją zjedzą czy co?

W pleszewskich kotłach palisz albo tym albo tym. Na pellecie też działa fajnie, plus jest alternatywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-)

Edytowane przez reded
:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Justyna ja bym posłuchał Włodzimierza i trzeba mieć na uwadze też to, że z pelletu jest bardzo mało popiołu, który można wykorzystac jako nawóz na trawnik czy też pod inne rośliny ozdobne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do @Włodzimierz tego peletu to ja na 56m2 spalam na rok 4 tony, może nie całe ale blisko, ten klocek 110m to 4-6 ton peletu jeśli nie potrzeba 22-24*C i proszę nie doradzać "na pewno da radę... ...spali x ..." jeśli nie masz pojęcia o ogrzewanym obiekcie i temperaturach wymaganych

pozdrawiam RedEd

Edytowane przez reded
dodanie
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, reded napisał:

do @Włodzimierz tego peletu to ja na 56m2 spalam na rok 4 tony

No to dramat.... Nawet biorąc pod uwagę grzanie CWU,, to Ci ciepełko  gdzieś ucieka..., a jak już te 4 tony idą na samo CO, to współczuję. 

W dniu 16.09.2020 o 13:06, Justyna555 napisał:

Do ogrzania 110 m. Kaloryfery, instalacja wymieniona już na nowe. nie mam pojęcia jaki piec. ważne aby był podajnik, w domu mieszkają rodzice, którzy z roku na rok słabsi. 

Nie chce za bardzo wnikać, ale czy wszystkie pomieszczenia są potrzebne dla dwóch osób, aby je dogrzewać do ( przykładowo) 22 st? ( a może i nawet więcej...) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oceniasz a bladego pojęcia nie masz co to za budynek....

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reded

Dobry kocioł (jeszcze takie są) potrzebuje na 200 m2 ocieplonego budynku około. 4 tony pelletu. Tak duże zużycie pelletu w Twoim przypadku może świadczyć o kiepskiej jakości kotła i/lub pelletu.

shogunzlasa

Kocioł pelletowy potrzebuje innej konstrukcji wymiennika, który jest najdroższym elementem do wykonania w każdym kotle. Wielu producentów ukrywa te niedomagania nadrabiając pięknymi obudowami i wypasionymi sterownikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-)

@Włodzimierz 4.1kWh/kg peletu

Edytowane przez reded
:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To ja muszę coś w kotle przestawić, mi spala 3,5t / rok , nie na sezon grzewczy,

Grzeję ok 280m2 po podłogach w domu 21-22C.

Ciepła woda cały rok.

 

26 minut temu, Włodzimierz napisał:

Dobry kocioł (jeszcze takie są) potrzebuje na 200 m2 ocieplonego budynku około. 4 tony pelletu. Tak duże zużycie pelletu w Twoim przypadku może świadczyć o kiepskiej jakości kotła i/lub pelletu.

 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Włodzimierz Pisze fizykę na nowo.

W sensie jak kocioł ma poziome półki to się spaliny nie przecisną? Czym się różnią poziome półki na wysokości od poziomych rur płomieniowych w wielu kotłach kompakt oprócz tego, że jedne czyścisz wygodnie a do drugich musisz się czołgać? Może lepsze są wymienniki pionowe, gdzie raz do roku trzeba rozkręcić pół kotła by się do nich dostać? Lub muszą czołgać się do wyczystek na dole kotła gdzie zazwyczaj nie ma miejsca? Co jest nie tak z półkami czyszczonymi na wysokości od przodu dla starszych osób oprócz tego, że przy pellecie muszą je przeczyścić raz na 2-3 tygodnie i zajmuje to z 5 min?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo niektórzy myślą że jak mają pionowe rury to w ogóle czyścić nie muszą. Fakt że pionowe brudzą się wolniej ale konstrukcja kotła musi być przemyślana, najlepiej z czopuchem na dole, wtedy uzyskujemy najwyższą sprawność kotła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o wymiennikach.

Mamy półki - kotły krótkie, w miare wąskie, ale wyższe - czyszczenie tylko od przodu co kilka dni -  ściągnięcie popiołu z półek. Wyciągamy popielnik - nie jest źle, ale co jakiś czas trzeba czyścić.
Kotły kompakt - jak niski wymiennik rurowy - do każdej rury trzeba się zginać, wkładać szczotę do płomieniówek a to co przepchamy przez rurę trzeba wyciągnąć z tyłu - jak ciasna kotłownia i nie ma jak się dostać do tyłu to jest masakra. Do tego wymiennik niski i wygodne to to nie jest.
Kotły pelletowe z pionowym wymiennikiem  - jak są jakieś czyszczaki to trzeba raz na rok ściągnąć całą czapę, rozkręcić pół kotła, wyodkurzać, odskrobać. Przez większość czasu przez sezon nie trzeba go pucować, tylko wybierać popiół, ale takie czyszczenie może być upierdliwe.
Kotły starego typu z pionowymi kanałami - jest jedna półka pozioma która raczej nie zarasta, kanały pionowe można nie czyścić przez długi czas, potem wybieramy zawartość jakąś rewizją z boku. Jedynie SKAMP się tutaj wyróżnia bo ma rewizję za popielnikiem z przodu i nie wymaga miejsca z boku, tylko rewizja może się zapiekać i może ciężko schodzić.

Reasumując - półki trzeba czyścić często ale nie wymagają miejsca, żeby obchodzić kotła w koło. Robi się to też najprościej, dlatego moim zdaniem są najlepsze dla osób starszych.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, shogunzlasa napisał:

 wkładać szczotę do płomieniówek a to co przepchamy przez rurę trzeba wyciągnąć z tyłu 
 

Na to też jest sposób :) i nic się nie przepcha do tyłu. Już to ogarnąłem i po całej zimie wybieram szklankę popiołu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

shogunzlasa

Reasumując - piszemy o dwóch innych zagadnieniach (ekonomia spalania - wygoda czyszczenia). Na rysunku idealne połączenie ekonomii i wygody użytkowania.

schemat-bio ss.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, shogunzlasa napisał:

pelletowe z pionowym wymiennikiem  - jak są jakieś czyszczaki to trzeba raz na rok ściągnąć całą czapę, rozkręcić pół kotła, wyodkurzać, odskrobać

:-) demonizujesz, albo pokaż może przykład kotła w którym trzeba robić to co piszesz. Ja znam 3 różne kotły z tego typu wymiennikiem, nikt nie robi tego co piszesz i w sposób jaki opisujesz. Żadnego pół kotła nie trzeba rozbierać, wystarczy sprężyny z zaczepów zdjąć i wjechać nylonem, ale u mnie nawet tego nie robię. A no i o skrobaniu też nie ma mowy, cały kocioł czyszczę pędzelkiem.

 

Włodek, ten rysunek co rzuciłeś to grzeje tylną ścianę kotła a nie wymiennik. Zobacz jak na tym traci sprawność kotła. W Kotłospaw Duoko są półki ale tam Kipi bije w specjalną konstrukcję która odbija spaliny w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.