Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet czy ekogroszek


Justyna555

Rekomendowane odpowiedzi

Temat sprawności to już historia - najgorszy kocioł, który tylko łapie się na ecodesign od najlepszych na rynku różni się marginalnie. To już nie lata 70 z Zębcami, które miały może z 50% sprawności i ściany kominowej nie dało się dotknąć w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH masz rację jeśli chodzi o papierologie, ale zagrzej czajnik na gazie stawiając go obok palnika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sprawność chwilowa. Jak widzę Łódzkie pieczątki na niektórych certyfikatach to mam duże wątpliwości w to co jest tam napisane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całoroczna to też chwilowa? Jeżeli sprawność wszystkich "niesłusznych" kotłów z oszukanymi pieczątkami jest taka zła, to dlaczego w eksploatacji nie mają wyższej temperatury spalin? Bo to termodynamicznie niemożliwe, by byłą niska sprawność i niska temperatura spalin przy tym samym AFR. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób laboratorium określa sprawność sezonową po kilku dniach kotła w laboratorium? Sam widzisz przeróżne konstrukcje z różnymi cyferkami na karteczkach a realnie życie pokazuje że to co w labo jest nieosiągalne w typowym polskim domu. Jeśli kocioł nie ma automatycznego czyszczenia czegokolwiek, nie ma systemu optymalizacji spalania to jak ma spełniać normy założone w certyfikacie? Temperatura spalin to już niska była w 4 klasie, różnica do 5 wg certyfikacji to ile, powyżej 88%? Gdzie kotły 4 klasy robiły 86. Wcześniej był podawany schemat kotła gdzie palnik poziomo ustawiony bije sobie radośnie w tylną ścianę kotła i wg certyfikatu ile ma to sprawności? Dałem przykład Duoko gdzie po stronie przeciwległej do palnika jest płyta pod kątem odbijająca płomień, to ja rozumiem, podobnie palniki bijące w górę prosto w pionowe rury, ale zaraz się okaże że one mają niższą sprawność niż to wyżej wymienione, to już nie będzie zasada termodynamiki ale magia. To moje subiektywne zdanie oczywiście i nie bierz tego jako atak, ale wymianę poglądów.

Nie używam słów "niesłuszne" i "oszukane", trochę nadinterpretujesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eliks

Nic z tych rzeczy - to jest tylko schemat bez zawartości.

Świetna konstrukcja kotła dająca prawidłowy kinetyczny przepływ spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eliks napisał:

powyżej 88%? Gdzie kotły 4 klasy robiły 86.

Do tego właśnie zmierzam. Na pewno optymalny wymiennik pozwala producentowi zużyć mniej coraz droższej blachy, ale dla nas to jaka jest różnica? 5 worków na rok?

Godzinę temu, Włodzimierz napisał:

kinetyczny przepływ spalin.

zrób przepływ statyczny-będzie Nobel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2020 o 08:53, SZELDON napisał:

Można zaczekać na skamp pel...ponoć ma być taki. Tam są pionowe z czyszczakami.

Ogniwo eko plus+ pellet i ekogroszek ma czyszczaki  - zawirowacze w pionowych tzw rurach ,to takie dwa w jednym, bardzo wygodne i dobrze przemyślane i co najważniejsze nie trzeba nic rozkręcać żeby tym czyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie w wątku jest PELLET CZY EKOGROSZEK.

Są kotły pleszewskie, które certyfikaty mają na to i na to. Jak ktoś się obawia kosztów ogrzewania i nie jest zdecydowany to moim zdaniem najlepsza opcja.
Kupujesz kocioł na 2 paliwa. Niezły ekogroszkowiec i z deka słabszy pelleciak - ale nie uwalisz się na jedno paliwo. Cena też szczególnie wysoka nie jest (+1500 w stosunku do groszkowego odpowiednika). Uważam też, że opcja bardzo dobra dla osób z budynkami z zapotrzebowaniem >15kW, gdzie pellet w porządną zimę niknie w oczach.

Wiadome - nie będzie to tak fajne jak dobry pelleciak, ale jak ktoś chce dać z 8500 na kocioł ekogroszkowy, czemu nie dołożyć z 1200-1500 zł i mieć już alternatywę, papiery itd?
Nie będzie sobie pluć w brodę, że za drogo - lub za brudno lub, że od przyszłego roku będzie zakaz palenia węglem i zostanie z kotłem na złom.
 

Reasumując - taka opcja jest dobra dla ludzi zadających sobie pytanie - pellet czy ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś zacznie palić pelletem to do węgla już nie wróci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak ja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.