Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła na ekogroszek


Banand

Rekomendowane odpowiedzi


Witam wszystkich 

Stoję przed dylematem wyboru kotła na ekogroszek, a właściwie jego mocy. 
Wybrałem kocioł z podajnikiem na ekogroszek prod. Kawah typ KDC. Dane kotłów w linku poniżej:
https://www.kawah.pl/produkty/kotly-grzewcze/kociol-kdc-k2-eko/  
Problem polega na tym, że nie wiem jakiej mocy kocioł wybrać do mojego domu.
Dom to typowa piętrówka (kostka) z lat 70 (dwa piętra + piwnica nieogrzewana)
Wymiary zewnętrzne po obrysie domu to 8,9m x 9,5m (suma powierzchni wewnętrznych ogrzewanych domu bez piwnicy to 125m2) + przybudówka o wymiarach zewnętrznych 4m x 12m (powierzchnia wewnętrzna 41m2). Łączna powierzchnia wewnętrzna ogrzewanych pomieszczeń to 167m2.
Ściany zewnętrzne wykonane z 1,5 pustaka z pustką powietrzną
Okna plasikowe 12 letnie

Instalacja CO stara, układ otwarty, rury stalowe. Na piętrze grzejniki aluminiowe, a na dole żeliwne.
Do tej pory cała ta powierzchnia była ogrzewana kotłem zasypowym (tzw. śmieciuchem) o mocy 20kW, którego teoretyczna sprawność odczytana z tabliczki znamionowej to 77%. 
Obecnie dom został docieplony styropianem gr. 10cm. Dodatkowo dociepliłem strop między górną kondygnacją, a strychem/poddaszem/ wełną o grubości 15cm przykrytą płytą OSB. Ponadto z uwagi na montaż kolektorów słonecznych zmieniłem zbiornik CWU ze 120l na 270l.
Konsultowałem problem z trzema hydraulikami i zdania są podzielone (dwóch twierdzi, że moc kotła powinna być 20kW,  jeden, że 15kW spokojnie wystarczy).
W związku z powyższym proszę o pomoc oraz wasze opinie na ten temat.

Z góry uprzedzam, że jestem nowym użytkownikiem i jeśli umieściłem ten temat w niewłaściwym miejscu to przepraszam. Poza tym wiem, że wielu z was stwierdzi, że temat był już poruszany, jednak nie znalazłem nigdzie powierzchni odpowiadającej mojemu domowi. Z reguły piszecie o domach do 150m2, a później są domy 200m2 czyli typowe katalogowe dane producentów pieców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu ten akurat producent ? Co Cię tam kusi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.cieplowlasciwe.pl


Wypelnij sumiennie wrzuc link do wyniku


Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o producenta pieca to zdecydowałem się na niego, ponieważ firma ta znajduje się w mojej okolicy, a poza tym większość kotłów na ekogroszek, które oglądałem są robione je jedno kopyto.

Z kolei co do kalkulatora na stronie www.cieplowlasciwe.pl, to nie bardzo wiem jaką powierzchnię zabudowy wpisać, ponieważ mój dom ma nieregularny kształt tzn. chodzi o przybudówkę, która jest dostawiona do budynku i ma tylko jedną kondygnację (bez piwnicy). W załączeniu poglądowy rysunek przedstawiający rzut z góry i przekrój.

 

IMG_20200815_211429.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj w przedziale 13-16 KW. Z naciskiem na te mniejsze. (Chyba że masz zakład fryzjerski. Po co taki wielki bojler.)Ewentualnie wykonać instalacje ze starym bojlerem 120l na zimę , a na lato i ciepłe dni korzystać z drugiego .

167m x ~75W=12525W

167m x 80W= 13360W  To są moje teoretyczne wyliczenia dla twojego domu . A mój dom w porównaniu do twojego to szałas z dziurami.

Przez większość sezonu grzewczego będziesz potrzebował moc kilku Kilowat. Teoretycznie 3,5 do 4KW. 

Więc jak będziesz kupował kocioł, to patrz na moc  z jaką sprawnością kociołek pracuje najniżej. 

Nie słuchaj opinii  tych którzy doradzają 20KW. Jeśli mieszkasz w Polsce niezależnie od województwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CIHYMUR, też jestem tego zdania co Ty. tylko szukałem potwierdzenie i ewentualnie opinii osób, które mają podobne domy i kotły na ekogroszek. Tym bardziej, że dotychczasowy piec zasypowy miał 20kW, pojemność wody 43 litry i sprawność 77%, podczas palenia w nim utrzymywałem temperaturę na piecu między 70-80 stopni. Piec chodził bez dmuchawy i sterownika, dopływ powietrza był uchylony, a  szyber w czopuchu otwarty na 100%. więc dużo ciepła szło w komin (przez co nie miałem problemu z kominem który był wygrzany od dołu do góry) Poza tym paliłem w nim od około 08:00 do 22:00 i rano znów rozpalałem i radził sobie z tą powierzchnią przed ociepleniem ścian i stropu. 

W związku z powyższym mam nadzieję, że wybrany Kawah 15kW o pojemności 55 litrów i sprawności 88% powinien sobie dać radę tym bardziej, że jeśli będzie miał zasobnik to w okresie zimowym będzie pracował 24h/dobę.

Wg karty katalogowej kotłów KAWAH, kocioł

20kW ma zakres regulacji od 6-20kW

15kW ma zakres regulacji od  4,5-15kW

Nie wiem na ile w tym prawdy, skoro producent kotła twierdzi, że stosuje palniki prod. Ekoenergia, a na stronie producenta palników nie ma podziału palników na 15 i 20kW tylko 10kW, 25kW, 35kW, 50kW i wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Banand napisał:

Ekoenergia, a na stronie producenta palników nie ma podziału palników na 15 i 20kW tylko 10kW, 25kW, 35kW, 50kW i wyżej. 

I tu mozesz się sparzyć . Dostaniesz wielki palnik który z trudem będzie schodzil na niskie moce . Z drugiej strony jak bedzie miał wejsc na duże moce to "pozamiata" kotlem wraz z instalacją . Tak że ten tego . Nie warto patrzeć na bliskość producenta bo to nie powinno być żadnym wyznacznikiem . Ok . W przypadku kotla np 15kw z palnikiem 25 kw to się przyda , bedziesz wtedy czestym gościem zakładu :). Fajnie że to widzisz że coś jest nie tak. A to już nie świadczy na korzyść tego producenta. Ogolnie ekoenergia na papierze swietnie wyglada , jednak w dzialaniu nie jest już tak fajnie . W przypadku tej różnicy O której pisalem wcześniej (a byly takie przypadki na forum ) trzeba go dusic bo inaczej działa zero-jedynkowo . Cyk woda w kotle zagrzana on czeka , woda się ochlodzi palnik rusza I zaraz czeka . Jedyną tam w miare słuszną konstrukcja jest retorta . Z nimi sie poprostu latwiej wspolpracuje . Tak że pomysl czy patrzeć na "bliskość" czy poszukać czegoś bardziej ludzko dobrane :) 

kociolek 15 -palnik 15 i to ma sens .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarłem dzisiaj do informacji, że Kawah w kotłach 15kW stosuje palniki ekoenergia o mocy w zakresie 10-15kW (moc palnika zależna od rodzaju i kaloryczności paliwa), natomiast w kotłach 20KW stosuje palniki tej samej firmy o mocy 15-25kW w związku z tym proszę o wasze opinie, który z kotłów (którą moc) wybralibyście do ogrzania domu o powierzchni ogrzewanej około 170m2 o którym pisałem na początku. Zaznaczam, że nie uwzględniono w tej powierzchni piwnicy która jest nieogrzewana.

W załączeniu DTR'ki obu palników.

DTR_RETORTA_A5_10kW-23_04_2014.pdf DTR_RETORTA_A5_15-25kW-04_2014.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia dobowa temperatura w domu przez cały sezon grzewczy to 22,0°C.

9,9kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

I tego się trzymajac można myslec O mniejszym tj do 15 kw w zależności jaki opał się sypnie . Dodatkowe 4kw na ciepłą wodę jest dość pobieżnie dodawanie . Ok jeśli potrzebujemy np trzy pełne kompiele z rana niemal jedna po drugiej to wiekszy zapas mocy się przyda . Jesli zas potrzebujemy wody w wiekszych odstepach czasowych no i z różnym poborem tj jedna osoba np prysznic lub chlodniejsza woda . Ten zapas mocy okazuje się nie aż tak istotny.  Po kolejne to jest obliczenie dla temperatury zewnętrznej -20. Kolejna sprawa ilość osób w domu , ilość odpalonego sprzętu który też się grzeje I daje nam dodatkowe cieplo :) wreszcie sloneczko które I zimą nam coś podgrzeje .to są czynniki które też maja wplyw na to ile ten kociolek musi wygenerować ciepla . Idąc dalej . 

Wyszlo 10 +4 ,ja wolałbym dać nie 4 a dwa na ciepłą wode . Nawet gdyby tak było że zimą będzie dłużej niż kilka dni po te minus dwadzieścia , wolałbym podłączyć jakis grzejniczek elektryczny i nim dobic do tego ciepla jakie potrzebuje . Niż przez cale zycie (kotla) mieć naddatek mocy  z którego rzadko lub wcale nie skorzystam .

reasumując.

12 jest ok nawet jak podniesiesz temp w domu o 1 stopien . Nawet zaryzykuję ze dyszka na luziku Ci ogarnie ten domek . Ewentualnie od biedy podgrzac grzejniczkiem przy dużych mrozach lub grzalka do baniaka i po sprawie. 

Moim zdaniem kociol do 15 styka . Sypiac mu nawet słabszy opal da rady I nie często wejdzie na dłużej w pelna moc .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie w kwestii doboru mocy kotła mam jeszcze jedno pytanie. Czy łącza moc zainstalowanych grzejników ma wpływ na moc kotła.

Na parterze mam zainstalowanych 45 żeberek żeliwnych + grzejnik drabinkowy w łazience około 450W co przy założeniu 130W na jedno żeberko żeliwne daje moc zainstalowaną 6,3kW

Na piętrze mam zainstalowanych 59 żeberek aluminiowych (typu g500f) + grzejnik drabinkowy w łazience około 450W co przy założeniu 112W na jedno żeberko aluminiowe daje moc zainstalowaną 7,06kW

Dodatkowo w przybudówce mam 38 żeberek żeliwnych co przy założeniu 130W na jedno żeberko daje moc zainstalowaną 4,94kW

Po zsumowaniu łączna moc wszystkich zainstalowanych grzejników to 18,3kW + bojler 300l.

W związku z powyższym proszę o informację czy kocioł 15kW obsłuży tyle grzejników czy  może należałoby zastosować kocioł 20kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Banand napisał:

proszę o informację czy kocioł 15kW obsłuży tyle grzejników czy  może należałoby zastosować kocioł 20kW

To mam do Ciebie inne pytanie. Uważasz że będziesz spalał więcej niż 60kg dziennie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pospisz napisał:

Nawet lepiej że odbiory są przewymiarowane. Instalacja dzięki temu będzie pracowała na czynniku 30*-35* stopni i będzie ciepło. 

Dokładnie, a w przyszłości łatwiej o montaż PC jak już się koledze znudzi brud i kurz figielek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam jeszcze jedno pytanie. Chodzi o to czy pojemność wodna kotła ma z wpływ na ogrzewaną powierzchnię? Pytam dlatego, ponieważ porównywałem dwa kotły 15 kW różnych producentów i wyniki są następujące 

1) Kawah moc 15kW, pow. grzewcza  2m2, poj. wodna 55l, pow. ogrzewana do150m2

2) Defro moc 15kW, pow. grzewcza 2.0m2, poj. wodna 82l, pow. ogrzewaną do190m2

3) Setlans moc 17 kW, pow. grzewcza 1.95m2, poj. wodna 66l, pow. ogrzewana do 225m2.

 

Pospisz w kotle Kawah który planuję zakupić też jest palnik 10kW, ale producenta palnika w DTR'ce pisze że zakres mocy jest 10-15kW w zależności od kaloryczność opału. Przy groszku 28GJ ma 15kW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Banand ty błądzisz i nie rozumiesz zasady działania kotła w domu. Nie rozumiesz czym grozi przewymiarowanie kotła i tego, że jak Ci majster mówi o kotle na zapas, to lepiej za wczasu zrezygnuj z jego usług. Ponawiam pytanie które zadałem Ci w poście wyżej. Ja mieszkam w PRLowskim klocku. Powierzchnia ogrzewania to 150m2, same kaloryfery. Przez ostatnią zimę średnia moc kotła to 5,5KW.

 

Nigdy nie sugeruje się głupotami producentow na stronie na temat wielkości ogrzewanych pomieszczeń. U Ciebie wyjdzie podobnie jak u mnie bo mamy pdobnie konstrukcyjnie domki, do 70W na m2 czyli generalnie kocioł 12KW spokojnie na połowie mocy by Ci to obleciał.

Te różnice na stronach to nie z pojemności wodnej tylko właśnie w zależności jak sobie przyjmują zapotrzebowanie cieplne domu. Jak przyjmiesz 70W/2 to napiszą że kocioł obsłuży chatę 215m2 a jak 100W/m2 czyli stare budownictwo bez ocieplenia do 15KW napiszą że jest na 150m2, rozumiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Banand napisał:

Panowie mam jeszcze jedno pytanie. Chodzi o to czy pojemność wodna kotła ma z wpływ na ogrzewaną powierzchnię? P

Moim zdaniem im więcej wody tym lepsza płynność pracy instalacji . I majac duzo wody mamy duzo zmagazynowanej energi którą powoli odbiera sobie budynek . To powinno wpłynąć też na bardziej spokojną prace kotła A dokladniej na zakresy pracy palnika który będzie sterowany poprzez sterownik . Żadnego to nie powinno miec wpływu na powierzchnię ogrzewania . Powierzchnia wymaga jakiejś energii cieplnej A czy ta energia będzie dostarczana przez 10 czy 100 litrów nie ma to znaczenia . To jest tylko moje zdanie takie teoretyczne :) 

co do palnika hmm tu by mógł Ci poradzic @Pieklorz pewnie wiele O nim wie I co to cudo potrafi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój palnik też jakiś tam zapas ma ale jest wykorzystywany dopiero przy - 15 i niżej. Produkuje wtedy popcorn z ekogroszku bo chodzi w górnym poziomie mocy. Na szczęście takich dni jest niewiele w związku z ociepleniem klimatu. Co do pojemności wodnej to wziąłbym z najmniejsza ale musisz liczyć się z wysoką temperatura spalin i strata kominowa przy pracy na wyższych mocach. Grzanie ekogroszkiem ma jedną "zaletę" musi odbywać się ciągle bez wygaszania i przy odpowiednim sterowaniu i braku dużych strat cieplnych spokojnie to ogarnie, w dodatku przy Twoich przewymiarowanych grzejnikach. 

4 minuty temu, FAFAŁ napisał:

Moim zdaniem im więcej wody tym lepsza płynność pracy instalacji . I majac duzo wody mamy duzo zmagazynowane

Z jednej strony się zgodzę ale w okresach przejściowych trzeba ten zlad zagrzać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, pospisz napisał:

Z jednej strony się zgodzę ale w okresach przejściowych trzeba ten zlad zagrzać

Racja trzeba :) chociaż odpowiedź już udzieliles :) raz trzeba poprostu wiecej pogonic kociol by zagrzal te wiecej wody . Ten raz u mnie odbywa się w momencie puszczenia wody na reszte instalaci . 

Grzanie ekogroszkiem ma jedną "zaletę" musi odbywać się ciągle bez wygaszania i przy odpowiednim sterowaniu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.