Skocz do zawartości

Banand

Nowy Forumowicz
 • Liczba zawartości

  9
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O Banand

 • Tytuł
  Nowy Forumowicz

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Panowie moje pytanie o moc kota na ekogroszek nie wynika z chęci zaoszczędzenia na kotle tylko z obawy przed zbyt szybkim zajechaniem komina, który jest wykonany z czerwonej cegły, a na chwilę obecną nie stać mnie na wkład, ponieważ włożenie wkładu w moim przypadku wiąże się z koniecznością rozbiórki nowego dachu i prostowania komina. W przypadku starego kotła nie musiałem się nim martwić (kominem), ponieważ tak jak pisałem, mój stary kocioł pracował bez sterownika i dmuchawy z otwartymi drzwiami i szybrem otwartym na oścież, przez co cały komin był wygrzany i suchy, a wybierając nowy kocioł mam obawy, że jego zbyt duża moc, a co za tym idzie dłuższa praca w podtrzymaniu przy tym metrażu spowoduje , że po pierwszej zimie smoła będzie wychodzić mi w mieszkaniu.
 2. Panowie mam jeszcze jedno pytanie. Chodzi o to czy pojemność wodna kotła ma z wpływ na ogrzewaną powierzchnię? Pytam dlatego, ponieważ porównywałem dwa kotły 15 kW różnych producentów i wyniki są następujące 1) Kawah moc 15kW, pow. grzewcza 2m2, poj. wodna 55l, pow. ogrzewana do150m2 2) Defro moc 15kW, pow. grzewcza 2.0m2, poj. wodna 82l, pow. ogrzewaną do190m2 3) Setlans moc 17 kW, pow. grzewcza 1.95m2, poj. wodna 66l, pow. ogrzewana do 225m2. Pospisz w kotle Kawah który planuję zakupić też jest palnik 10kW, ale producenta palnika w DTR'ce pisze że zakres mocy jest 10-15kW w zależności od kaloryczność opału. Przy groszku 28GJ ma 15kW.
 3. Pospisz z tego co widzę, Ty ogrzewasz 200 m2 kotłem 15 kW. Czy to jest nowe budownictwo, masz ogrzewanie podłogowe, jak się sprawuje Twój piec, nie musiałeś nigdy dogrzewać domu dodatkowym ogrzewaniem?
 4. Panowie w kwestii doboru mocy kotła mam jeszcze jedno pytanie. Czy łącza moc zainstalowanych grzejników ma wpływ na moc kotła. Na parterze mam zainstalowanych 45 żeberek żeliwnych + grzejnik drabinkowy w łazience około 450W co przy założeniu 130W na jedno żeberko żeliwne daje moc zainstalowaną 6,3kW Na piętrze mam zainstalowanych 59 żeberek aluminiowych (typu g500f) + grzejnik drabinkowy w łazience około 450W co przy założeniu 112W na jedno żeberko aluminiowe daje moc zainstalowaną 7,06kW Dodatkowo w przybudówce mam 38 żeberek żeliwnych co przy założeniu 130W na jedno żeberko daje moc zainstalowaną 4,94kW Po zsumowaniu łączna moc wszystkich zainstalowanych grzejników to 18,3kW + bojler 300l. W związku z powyższym proszę o informację czy kocioł 15kW obsłuży tyle grzejników czy może należałoby zastosować kocioł 20kW
 5. poniżej załączam link do wyniku z kalkulatora "cieplowłaściwe.pl" https://cieplowlasciwie.pl/wynik/87hg Po zmianie temperatury wewnętrznej z 22 na 23 stopnie zmianie ulega zakres mocy kotła przy 22 C jest 14-16kW przy 23 C jest 16-18kW Co Wy na to?
 6. Dotarłem dzisiaj do informacji, że Kawah w kotłach 15kW stosuje palniki ekoenergia o mocy w zakresie 10-15kW (moc palnika zależna od rodzaju i kaloryczności paliwa), natomiast w kotłach 20KW stosuje palniki tej samej firmy o mocy 15-25kW w związku z tym proszę o wasze opinie, który z kotłów (którą moc) wybralibyście do ogrzania domu o powierzchni ogrzewanej około 170m2 o którym pisałem na początku. Zaznaczam, że nie uwzględniono w tej powierzchni piwnicy która jest nieogrzewana. W załączeniu DTR'ki obu palników. DTR_RETORTA_A5_10kW-23_04_2014.pdf DTR_RETORTA_A5_15-25kW-04_2014.pdf
 7. CIHYMUR, też jestem tego zdania co Ty. tylko szukałem potwierdzenie i ewentualnie opinii osób, które mają podobne domy i kotły na ekogroszek. Tym bardziej, że dotychczasowy piec zasypowy miał 20kW, pojemność wody 43 litry i sprawność 77%, podczas palenia w nim utrzymywałem temperaturę na piecu między 70-80 stopni. Piec chodził bez dmuchawy i sterownika, dopływ powietrza był uchylony, a szyber w czopuchu otwarty na 100%. więc dużo ciepła szło w komin (przez co nie miałem problemu z kominem który był wygrzany od dołu do góry) Poza tym paliłem w nim od około 08:00 do 22:00 i rano znów rozpalałem i radził sobie z tą powierzchnią przed ociepleniem ścian i stropu. W związku z powyższym mam nadzieję, że wybrany Kawah 15kW o pojemności 55 litrów i sprawności 88% powinien sobie dać radę tym bardziej, że jeśli będzie miał zasobnik to w okresie zimowym będzie pracował 24h/dobę. Wg karty katalogowej kotłów KAWAH, kocioł 20kW ma zakres regulacji od 6-20kW 15kW ma zakres regulacji od 4,5-15kW Nie wiem na ile w tym prawdy, skoro producent kotła twierdzi, że stosuje palniki prod. Ekoenergia, a na stronie producenta palników nie ma podziału palników na 15 i 20kW tylko 10kW, 25kW, 35kW, 50kW i wyżej.
 8. Jeśli chodzi o producenta pieca to zdecydowałem się na niego, ponieważ firma ta znajduje się w mojej okolicy, a poza tym większość kotłów na ekogroszek, które oglądałem są robione je jedno kopyto. Z kolei co do kalkulatora na stronie www.cieplowlasciwe.pl, to nie bardzo wiem jaką powierzchnię zabudowy wpisać, ponieważ mój dom ma nieregularny kształt tzn. chodzi o przybudówkę, która jest dostawiona do budynku i ma tylko jedną kondygnację (bez piwnicy). W załączeniu poglądowy rysunek przedstawiający rzut z góry i przekrój.
 9. Witam wszystkich Stoję przed dylematem wyboru kotła na ekogroszek, a właściwie jego mocy. Wybrałem kocioł z podajnikiem na ekogroszek prod. Kawah typ KDC. Dane kotłów w linku poniżej: https://www.kawah.pl/produkty/kotly-grzewcze/kociol-kdc-k2-eko/ Problem polega na tym, że nie wiem jakiej mocy kocioł wybrać do mojego domu. Dom to typowa piętrówka (kostka) z lat 70 (dwa piętra + piwnica nieogrzewana) Wymiary zewnętrzne po obrysie domu to 8,9m x 9,5m (suma powierzchni wewnętrznych ogrzewanych domu bez piwnicy to 125m2) + przybudówka o wymiarach zewnętrznych 4m x 12m (powierzchnia wewnętrzna 41m2). Łączna powierzchnia wewnętrzna ogrzewanych pomieszczeń to 167m2. Ściany zewnętrzne wykonane z 1,5 pustaka z pustką powietrzną Okna plasikowe 12 letnie Instalacja CO stara, układ otwarty, rury stalowe. Na piętrze grzejniki aluminiowe, a na dole żeliwne. Do tej pory cała ta powierzchnia była ogrzewana kotłem zasypowym (tzw. śmieciuchem) o mocy 20kW, którego teoretyczna sprawność odczytana z tabliczki znamionowej to 77%. Obecnie dom został docieplony styropianem gr. 10cm. Dodatkowo dociepliłem strop między górną kondygnacją, a strychem/poddaszem/ wełną o grubości 15cm przykrytą płytą OSB. Ponadto z uwagi na montaż kolektorów słonecznych zmieniłem zbiornik CWU ze 120l na 270l. Konsultowałem problem z trzema hydraulikami i zdania są podzielone (dwóch twierdzi, że moc kotła powinna być 20kW, jeden, że 15kW spokojnie wystarczy). W związku z powyższym proszę o pomoc oraz wasze opinie na ten temat. Z góry uprzedzam, że jestem nowym użytkownikiem i jeśli umieściłem ten temat w niewłaściwym miejscu to przepraszam. Poza tym wiem, że wielu z was stwierdzi, że temat był już poruszany, jednak nie znalazłem nigdzie powierzchni odpowiadającej mojemu domowi. Z reguły piszecie o domach do 150m2, a później są domy 200m2 czyli typowe katalogowe dane producentów pieców.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.