Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła z podajnikiem (Ekogroszek ?)


Memphis

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Koledzy, 

Przeglądam forum od pewnego czasu i doszedłem do pewnych wniosków. Prosiłbym jednak o ukierunkowanie mnie w pewnych sprawach. Z góry dziękuje za poświęcony czas!

Posiadam dom max 150 m2 z lat 80. Ściany ocieplone 10 cm styropian. Budynek z cegły pełnej. Bryła budynku to prostokąt. Po bokach budynku mam garaż i kotłownie (nieocieplone) Jakby to zobrazować (Garaż jakieś 100 m2 - nieocieplony, ściana działowa nieocieplona / następnie dom 150 m2 ocieplony 10 m styropian a dach około 20 cm wełny mineralnej, okna (4 sztuki 6-10 letnie plastikowe) (4 sztuki drewniane 20 letnie - dwuszybowe). / kotłownia jakieś 50m2 ściana działowa ocieplona styropianem. W garażu i kotłowni zazwyczaj panuje temperatura zbliżona do tej otoczenia. 
Dom znajduje się na północnym wschodzie kraju.
Dochodzi również kwestia CWU - bojler, mam w planach zmienić na 100 litrów dwupłaszczowy 9 kW - 3 osobowa rodzina i 95% czasu tylko prysznice. 

Aktualnie posiadam kocioł zasypowy o mocy 15-17 Kw (nie jestem pewien bo nie ma tabliczki, ale 100% ten przedział). Kupuję na zimę 3 tony węgla kamiennego ruskiego kaloryczność pewnie koło 26 i parę metrów drzewa powiedzmy 6-8 (drzewo brzoza, słabej jakości i niesezonowane). Starcza to spokojnie na zimę i kocioł jest w stanie ogrzać dom przy największych mrozach bez problemu - często aż za gorąco (posiadam termostaty na 90% grzejnikach w domu)

Według strony ciepłowłaściwe po wpisaniu wszystkich danych daje takie parametry:

12,9 kW - niezbędna moc grzewcza (CO + CWU)
11,5 kW - maksymalna potrzebna moc grzewcza przy -20C° i temperaturze w domu 21C°
5,6 kW - przeciętna moc grzewcza przy średniej dobowej 1C° i 21° w domu.

Czytając wiele tematów myślałem o kotle Klasa 5(Ecodesing) na dofinansowanie:


10 kW na ekogroszek od Pawlaka. 

Myślałem również o Pellecie, ale raczej u mnie to byłyby zbyt duże koszty. (Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić)

Miejsca na Ekogroszek mam dużo a i kotłownia nie znajduje się w domu - więc pył nie przeszkadza. 

Podsumowując:
1. Czy kocioł 10kW u mnie powinien wystarczyć ?
2. Czy kocioł od Pawlaka zda egzamin ? 
3. Czy może faktycznie lepiej zainteresować się pelletem ? (Ceny 900 zł pellet A1 kaloryczność według producenta 17,9 i więcej / cena ekogroszku również około 850-900 zł 24-28 kaloryczność.)

Dziękuje za poświęcony czas! 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celuj w kocioł o mocy 12 Kw. 5klasa. 

Też miałem kocioł i kupowałem kilka ton węgla i parę metrów drewna. Teraz tylko ekogroszek . Zadnej roboty przy drewnie, układania , rąbania, itp. 

Nadal spalam 3-4t. Ale żadnego drewna dodatkowo. Nowsze kotły mają lepszą sprawność. 

Zobacz w profilu co ogrzewam i czym. Do nowego kociołka będziesz potrzebował zabezpieczenia powrotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź! 

Myślałem też o kotle na pellet i ekogroszek 15 kW z palnikiem SV200. Ten drugi kocioł 10 kW na ekogroszek ma retortę. 

Właśnie o to chodzi, ludzie u mnie coraz starsi i dlatego też namawiam na zmianę pieca. Nie to, że trzeba zamówić węgiel to jeszcze przy drzewie się trochę narobić. Z podajnikiem to jeden dzień Ci przywiozą - szybko wrzucisz do kotłowni od czasu do czasu zasypiesz i śpisz spokojnie - wracasz z pracy też masz ciepło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz
Po wypowiedziach kolegi Pieklorz, z początku zdecydowałem się właśnie na kocioł z Sekom właśnie o mocy 12 kW. Jednak realizacja październik/listopad mnie trochę przeraża. Mógłbyś mi powiedzieć, czy coś się zmieniło w tym temacie, bo jak rozumiesz, masz jakąś styczność z tą firmą ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Dziękuje @Pieklorz Dzięki niemu kupiłem kocioł od Technix 12 kW Pellet z sterownikiem Argos Pid v2 max. Nie było się bez małych problemów natury technicznej (problem z sterownikiem), ale wzorowo podeszli do tematu i jestem mega zadowolony. Kocioł pracuje bardzo dobrze a w samym sterowniku (mówię o najnowszej wersji softu) wszystko można sobie ładnie poustawiać. 

Dziękuje kolegom @sambor oraz @HarryH za pomoc w ogarnięciu schematu instalacji pod kocioł. Wszystko działa tak jak trzeba. Fachowość na najwyższym poziomie! 

Minął miesiąc od momentu założenia kotła bodajże 12-13 listopada udało się go zainstalować i w porównaniu do poprzedniego kotła zasypowego to chyba nie muszę mówić jak bardzo komfort cieplny w domu się poprawił. 

Często z forum korzystałem ostatnimi czasy i każdemu je polecam - również mojemu instalatorowi. Mam jednak nadzieję, że jak najrzadziej będziemy się widzieć - co by świadczyło o poprawnym działaniu całej instalacji. 

Każdemu co by w przyszłości zastanawiał się zakupić kocioł - firmę Sekom oraz samego użytkownika @Pieklorz mogę polecić z czystym sumieniem 🙂

Wesołych świąt wszystkim życzę! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.