Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła z podajnikiem na ekogroszek


Kris07081984

Rekomendowane odpowiedzi

Nie pchaj sie Kolego w czarny syf w nowym domu. Umrzesz z brudu, a co tydzień po czyszczeniu kotła będziesz przemykał się do prysznica uwalony jak górnik wykonując ruchy zmokniętego kota. 

Przy średnim zapotrzebowaniu 4kW kocioł na ekogroch zapewni ci breje w kominie, sadzę w kotle a w kotlowni i pomieszczeniach przylegających wszędzie pył z węgla. A samej kotłowni specyficzny smród. 

Inna sprawa,  ze miną trzy sezony zanim nauczysz sie pseudobezobslugowego podajnikowca i przestaniesz marnować opał. 

Idź w pompę ciepla. Na kotłownię z jakimś parszywym podajnikowcem i tak wydasz coś pomiedzy 15 - 20 tyś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty będą zależne przede wszystkim od zapotrzebowania. Bo z danego paliwa wyciagniemy tyle i tyle energi. Krotko mówiąc sprawność kotła. Jego prawidłowe ustawienia eliminujące do min. straty. Nastepna sprawa to sposób dystrybucji ciepła.

Dobrze, że masz podłogówkę. Najważniejsze, żeby była prawidłowo wyliczona i wykonana. A to już pół sukcesu.

Kwestia kotła to zawsze dylemat. Powiem ze swojego doświadczenia tak. Palilem wiele lat ekogrochem. Od niedawna pelletem. Od węgla ciężko sie uwolnić. Ale wiecej do niego bym nie wrócił. Pelletu pomimo, że daje o 30 procent mniej ciepła spalam tyle samo. Dlaczego... 

Mam układ z buforem. Kocioł pracuje tylko na mocy maksymalnej. Nagrzeje bufor i sie wyłącza. Woda z bufora przez mieszacz sterowany pogodowo oddaje ciepło na obieg. Gdy temp wody w buforze spadnie kocioł sie odpała i znowu pracując jakąś godzine i ładuje bufor. Czestotliwość ladowania jest zależna od zapotrzebowania budynku.

Kocioł pracujący na mocy maksymalnej działa ekonomicznie. 

W kwestii wyboru kotła. Ja mam Biawara. To naprawde dobry kocioł o konstrukcji w pelni przystosowanej do spalania pelletu. Niestety w PL nie ma dobrego sterowania do spalania pelletu. Moj kocioł działa poprawnie ale tylko dlatego, że bez przerwy przy nim grzebie i nie doszedłem jeszcze po dwoch latach do ustawien perfekcyjnych. Fuzzy logic palnika ma trzy poziomy regulacji. Sondy lambda-cztery.Choć jestem blisko.  Gdybym w czasie zakupu wiedział to co wiem teraz w kotłowni stałby włoski Edilkamin albo duński RTB ew, Blackstar.

Jeżeli nie chcesz doktoryzować się z obsługi kotła, mieć wnętrze kotła w kolorze kawy z mlekiem lub jasnosiwe bez zadnej sadzy, wynosić skompresowany popiół dwa razy w roku wyrzucając go do kompostownika bo ma dużo potasu, miec kocioł który czyścisz dwa, trzy razy w roku, działający prawia jak gazowiec według zasady włącz-wyłącz, który sam sobie dobiera parametry i dawki paliwa, sprawnie modulujący mocą bo w kotlach polskich to fikcja kup Edilkamina Lagunę. 

PS. Nie handluje jakby co żadnymi kotłami. Nie pracuję też w branży związanej z ogrzewaniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2020 o 18:26, Kris07081984 napisał:

Witam. Proszę o dobór kotła na ekogroszek do nowego domu 190m2.

Dom ocieplony 17cm sciany grafit,poddasze 25 cm wełna,podlogi płyty pir 8cm.

Podłogówka 100m2 oraz bojler 250L.

Wynik z ciepłowlasciwe:

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/871e

Proponuję pelletowy Skam Technix PEL 15 z możliwością palenia ekogroszkiem - będziesz miał możliwość palenia jednym lub drugim paliwem i wybrania tego, które bardziej będzie odpowiadało w danym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.