Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociol 20kw


marcin582

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
@marcin582

8mm wymienniki produkuje Tekla, mam akurat na pellet i jestem bardzo zadowolony, kiedyś miałem od nich na groszek i zmieniłem tylko i wyłącznie z powodu pozbycia się "węglowego brudu" praktycznie bezawaryjna maszyna

Poniżej masz filmik prezentacyjny kotła na ekogroszek, który znalalazłem na YT

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, user2018 napisał:

Po co ci blacha 8mm?

Jak to po co?-  aby sąsiedzi zazdrościli!

Z resztą to chwyt reklamowy i nic więcej.

Norma podaje dla kotłów do 300kW blacha max 5mm w wybranych miejscach i to wszystko 

Blacha 6mm dopiero od 300kW - 0,5MW, o 8 mm nic norma nie podaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norma normą. Po okolicy zasypowe połkowce z blachy 8mm żyły po 25 lat bez ochrony powrotu i innych pierdów. Jak kocioł dobrze zrobiony to tylko na plus. Tylko lepszy  będzie sprawdzony, dobrze pospawany kocioł z 6mm niż niewiadoma z 8mm gdzie ktoś dobrze materiału nie przetopi i walnie na spawach.

Swoją drogą niektore spawy w kotłach wołają o pomstę do nieba... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nietypowo polecę kocioł, który sam używam z ceglanym kominem: https://www.defro.pl/p,206,komfort-eko-lux.html?idk=33

Wiele złego o nim napisałem, ale od wersji 3.6.3 działa to dobrze,  serwis w sumie się spisał i wymienił co trzeba.  Polecam 15kW, w razie potrzeby nawet to 17kW (w które nie wierzę)  wyciągniesz z niego bez problemu. Kocioł wciąż ma archaiczną konstrukcję z zawirowywaczami, które w razie problemów z kominem możesz wyjąć.  Gwarancji ma teraz chyba 8 lat, więc jakoś brak 8 mm przebolejesz.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj Skam-PV 20 oraz Skam Technix 19 [ten też wystarczy bo wyciągniesz bez problemu ponad 20 kW z niego], blachy 6 mm, ale nawet wcześniejsze Skamy robione z blach 5 mm działają bezawaryjnie od kilkunastu lat a za tyle to pewnie jakąś pompę z super dopłatą kupisz na wymianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę ciepła powietrze-woda, które póki co są 3 razy droższe od klimatyzatorów a patrząc na budowę powinny kosztować porównywalne pieniądze - pewnie będzie z nimi jak kiedyś z płaskimi telewizorami i na przestrzeni kilku-kilkunastu lat ich ceny mocno spadną, a dotacje do wymiany z Czyste Powietrze już teraz są spore do wymiany czy to na nowoczesny kocioł czy na pompę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.07.2020 o 11:14, marcin582 napisał:

I juz nie ma pomocy, tych co sie smiali z grubosci 8mm.

 

Masz tu dużo wątków o wyborze kotła. A te 8mm to nadal jest śmieszne, tylko ludziom nie chce sie o tym dyskutować. Lepiej skup się na poprawnej instalacji i wybierz to co podał Ci Suspener w poście wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza waga kotłów to wermikulit i szamot. Same konstrukcje wymiennika ważą inaczej. Zachodnie kotły ważą maksymalnie 200kg a blachę mają standardową jak wszyscy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Moje stare defro 20 kw ważyło 315 kg a obecny Zębiec 10 kw podajnikowy 420kg , jak pomyślę że za rok go będę musiał wytargać znów z piwnicy to ciary mi po plerach chodzą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręcisz podajnik to będzie lżejszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

Dzisiejsza waga kotłów to wermikulit i szamot. Same konstrukcje wymiennika ważą inaczej. Zachodnie kotły ważą maksymalnie 200kg a blachę mają standardową jak wszyscy. 

To wszystko kwestia tego o jaką wagę chodzi. Dla przykładu dokumentacja kotła Technix podaje samą wagę korpusu wodnego (jeszcze bez drzwiczek, czopucha, izolacji oraz bez podajnika, kosza).

Część produktów podawana jest jako komplet czyli już korpus zaizolowany z podajnikiem i koszem a są także strony zawierające w wadze masę zładu wodnego. Ja cały czas mówię, że na wagę to mięso w markecie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

Dzisiejsza waga kotłów to wermikulit i szamot. Same konstrukcje wymiennika ważą inaczej. Zachodnie kotły ważą maksymalnie 200kg a blachę mają standardową jak wszyscy

Defro 9kW waży 450 kg, w tym cała ceramika ok. 20 kg. Jaki kocioł waży 200 kg, chętnie zobaczę linka do specyfikacji tej śmiałej tezy. Stal na zachodzie ma mniejszą gęstość, czy spawają z tytanu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9KW groch Defro waży 407kg wg specyfikacji. Ja przepraszam bo może niepełnie się wyraziłem bo pisząc o zachodnich kotłach, miałem na myśli pelleciaki. 

Ferroli

Screenshot_20200729-193049.png

 

Natomiast Defro BioSlim 10 waży 250 a mój 300.

 

Screenshot_20200729-192631.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kotle są stosowane różne grubości . 8mm przy wylocie płomienia(w zależności od konstrukcji) , 6 lub 5mm np. półki a płaszcz zewnętrzny  4mm. Rozbierałem obudowę i mierzyłem suwmiarką.  Wielu użytkowników a właściwie nowicjuszy myśli z grubej to będzie długo służył.

Kocioł dobrze dobrany mocą do strat budynku będzie lepszy z cienkiej blachy niż przewymiarowany z grubej. 

Odpowiednia praca kotła(czytaj o stałym przepływie i stałym płomieniu bez sinusoidy na wykresie )zapewni długie życie lub pracę kociołkowi. Cieńsza blacha szybciej się nagrzewa- i to wcale nie jest wada.

Kiedyś było inaczej i kotły pracowały grawitacyjnie. Spokojnie łapały temperaturę i oddawały na zasadzie grawitacji. 

A teraz? Elektronika, sterowniki i pompy , grzanie,stop,grzanie stop itd. To jest szarpanie kotłem. Wprowadzili zawory trój i czterodrożne aby zniwelować szarpanie(zalewanie zimną wodą=korozja niskotemperaturowa) i sterowniki(siłowniki) do tych mieszaczy. Bez tych dupereli kocioł nie podlega gwarancji.Nie daje do myślenia?

Najważniejszą rzeczą jest prowadzenie kotła z prostą kreską na wykresie. I jak najrzadsze zaglądanie do niego. 

A nie waga kotła. Lub czy jest wykonany z blachy 8mm,  jeszcze pewnie z blachy kotłowej każdy by chciał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.