Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec wybucha przy starcie


Agadaga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam piec saunier duval thelia condensa ok roku w nowym budownictwie. Od praktycznie samego początku przy uruchamianiu głośno wybucha aż drży obudowa. Od roku probuja go zdiagnozować. Czyścili, wymieniali elektrodę 3 razy, obniżali i zwiększali kąt wejścia do komina, kamerował przewód kominowy, dokładali rury, zmieniali ustawienia na większe i mniejsze, temperatury i nic. Wszystko w porządku a piec cały czas wybucha. Serwis mówi że piec ok a kominiarz że komin ok. Ktoś z was miał podobny przypadek? Strach wchodzić do lazienki. Dodatkowo po tych wszystkich poszukiwaniach jak uruchomię piec to na zewnątrz klikanie w kominie niesie się na całe osiedle. Pomocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka średnica i długość przyłącza od kotła do komina ? zdjęcia.

W jaki sposób są wyprowadzone spaliny pionowo w szachcie kominowym czy poziomo przez ścianę zewnętrzną ?

Jeśli pionowo nad dach jaki jest przekrój komina ?

Jaka średnica i długość przyłącza w szlachcie kominowym ?

Rura w kominie podwójna czy zasysanie powietrza z szachtu  ?  

Wstaw wydruk z analizy spalin.

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 3.07.2020 o 01:17, Agadaga napisał:

Witam, posiadam piec saunier duval thelia condensa od praktycznie samego początku przy uruchamianiu głośno wybucha aż drży obudowa.

A na pewno prawidłowo działa elektroda zapłonowa?

Może jest podłączona nieprawidłowo, albo robi się zwarcie w wiązce kabli.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

@Agadaga czy udało sie rozwiązać problem ?

u mnie jest to samo, nowy budynek i od roku nie można tego naprawić.

Serwis był już 7 razy, wymienili elektrody, wiązkę kabli, płytę główna i nic. ciągle to samo, aż strach odpalać ciepłą wodę bo wybuchy są naprawdę mocne. Wezwałem fachowca który budował wod-kan i komin aby sprawdził czy czasem coś się nie wypięło/zatkało ma być za parę dni ale sam powiedział przez telefon ze co ma do tego komin.

czy ktoś ma jakiś pomysł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz baterie w mieszkaniu  mieszacze czy zwykłe kurki i czy przy uruchomieniu CO kocioł zachowuje się tak samo ?

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mam podobny przypadek. Saunier Duval Thelia Condens AS18. Strzela czasem przy odpalaniu CWU, nie wiem do końca dlaczego. Nie dzieje się to raz po raz, gdy chodzi wentylator, w 80-90% przypadków odpala cicho. Kocioł zamontowany 2 m-ce temu (początek września 2021). 
 

Czy udało się Wam rozwiązać te problemy? Serwisant powiedział, że w tym modelu są problemy z elektrodami zapłonowymi, ale wymiana niekoniecznie coś zmienia - jak widzę tez po Waszych wpisach. Czy znaleźliście jakieś trwałe rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem serwisantem SD. Nie potwierdzam problemów z elektrodą zapłonową w Thelii Condens. Problem zapewne jest w niepoprawnie wykonana analiza CO2 lub jej brak. Niespełnienie warunków technicznych montażu wymiarowania dotyczących systemu spalinowo-powietrznego. Mam sporo zamontowanych Thelii Condens i żaden nie zapala "wybuchowo"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewód kominowy to metr systemowej rury Sauniera nad kotłem - przez 2 m-ce działał ok. Ostatnio serwisant badał spaliny (wezwany do MiGo) i wszystkie parametry były w normie.

Od dziś strzela praktycznie za każdym razem. W weekend walnął kilka razy ~50% przypadków.

Robi tak tylko na CWU, kiedy kocioł zaczyna na pełnej mocy.  CO, gdzie moduluje od niskiego pułapu mocy - bez takich problemów. Jutro ma być serwisant - zobaczymy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy któryś serwisantów wykonał pomiar ciśnienia gazu do zespołu gazowego ? Wybuchowe zapalanie może być spowodowane zbyt dużym ciśnieniem gazu podawanym w czasie zapłonu. Ciśnienie doprowadzonego gazu może być mierzone w punkcie pomiarowy na wejściu mechanizmu gazowego. Dozwolone ciśnienie gaz ziemny G20 (GZ50) 17-25mbar.
Ciśnienie należy zmierzyć: 
‒ przy wyłączonym planiku, aby skontrolować czy jest dostarczane prawidłowe ciśnienie (ciśnienie statyczne) 
‒ przy włączonym palniku, aby upewnić się, że linia gazowa funkcjonuje prawidłowo (ciśnienie dynamiczne) 

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2021 o 20:39, Alex2006 napisał:

Witam. Czy udało się rozwiązać problem wybuchów? U mnie podobna sytuacja. Co jakiś czas walnie mocno po odkręceniu ciepłej wody.

Diagnoza serwisanta była - "przewody od elektrody dotykają rurki i iskra przechodzi nie tam gdzie powinna, stąd wybuchy" pogmerał elektrodą, przerzucił inaczej przewody (proponowałem, żeby je pospinać, ale stwierdził, że nie ma potrzeby), a kocioł znów wybuchowo odpalił tego samego dnia. Z tym, że jest trochę lepiej niż było (dochodziło już do wybuchów co odkręcenie ciepłej wody). 

Natomiast serwisant podrzucił jeszcze jedną potencalną przyczynę - rurka od skroplin nie ma u mnie syfonu, tylko leci do innej rurki (wsadzona większa w mniejszą) i do kanalizy. Podobno, jak tam się jakoś ciśnienia ułożą, że skropliny swobodnie nie spływają, to też objawem może być wybuchowe odpalanie. Zalecenie - kupić i zamontować syfon skroplin, żeby rurka od kotła się nie blokowała. Jeszcze tego nie zrobiłem, więc nie umiem powiedzieć czy pomogło.

Generalnie serwisant zapewniał też, że wybuchowe odpalanie mimo wszystko jest bezpieczne i nic się złego nie wydarzy, jak tak sobie walnie... no nie wiem, komfortowe ani przyjemne to nie jest.

Edytowane przez Moltest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej, wracam znowu. Jestem po 9 wymianach elektrod, wymiana pieca na nowy ale ten sam model, następnych 10 elektrod wymienionych, usunięty pojemnik na skropliny przy trójniku, dołożony syfon przy odpływie kanalizy. Stwierdzono brak ocieplenia w kominie - poprawiono. Zamontowano system Sauniera w kominie. Strażak zamontowany. Rura na próbę wyprowadzona do poziomu kalenicy. Niby próba szczelności zrobiona i ciśnienie nie schodzi. Płyta główna wymieniona, serwis zrobiony. Oba krany z mieszalnikami wymienione. Jaki efekt?!? Zima przyszła a ja boje się zostawić piec odpalony i jest też za głośny więc nie śpię do 2-3 i wstaje 6-7 by włączyć ponownie. Takie se kupiłam mieszkanko!!!! Niby XXIw. Ostatnio regulowana mieszanka gazu niby ciszej wybucha ale zaczął odpalać się dwokrotnie w ciągu kilku sekund. Dziś był serwisant i rozłożył ręce. Jedyny pomysł to skoro juz wszystko wypróbowane a  "tylko u pani się to dzieje" to by wyeliminować wadę gazu czy budynku to zamontowanie innego pieca na próbę. 

Czy komuś udało się pozbyć problemu? Jakieś pomysły? Podpowiedzcie skąd załatwić inny kocioł na próbę ale nie w ramach gwarancji bo gwarant mógłby dać tylko kotły Sauniera czy Vaillant? Ratujcie proszę pomysłami bo dwa lata koszmaru trwa 😔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W moim przypadku wystarczylo DOKŁADNE wyczyszczenie papierem ściernym elektrody zapłonowo jonizacyjnej, zwłaszcza jej zakończenia, tu użyłem szlifierki kątowej z tarczą 2 mm. Efektem było wyeliminowanie usterki w 100%. Warto też tak poprowadzić przewody elektrody zeby nie stykały się z miedzianą rurką i innymi przewodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jestem po dłuższym czasie i kilku wizytach, ale problem wciąż istnieje.

poprzednio serwisant zalecił dołożenie  syfonu skroplin między rurą z kotła i kanalizacją, bo podobno może powstawać podciśnienie z kanalizy i zasysać z syfonu w kotle wodę co wpływa na odpalanie. Nic nie zmieniło dodanie tego elementu. Odpalanie  wybuchowe nadal losowe, nie umiem ustalić wzorca.

Kolejny krok wymiana elektrody. Bylo lepiej przez tydzień. Przy okazji serwisant zasugerował, że pływak w syfonie kotła może zablokować się w górnej pozycji co powoduje wybuchy. Wyjął pływak. Kocioł wybucha nadal.

Dodatkowo (bez związku z wybuchami) zdiagnozował nieprawidłową pracę wentylatora, który piszczał przy niskim biegu/ na wolnych obrotach. Wentylator też mam więc nowy (jeden element z pokrywą komory spalania). 


Thelia Condens wg. Tego co mówił serwisant jest bardzo wrażliwa na kwestie kolan w przewodach kominowych i generalnie nieoptymalne  warunki doprowadzenia powietrza / odprowadzenia spalin.

Vps1 powyżej napisał, że sporo Thelii zamontował i nie było problemów - a ile z nich serwisujesz? Może ludzie nie wracają jak się zaczyna robić źle - ja też nie serwisuje w firmie, która montowała, bo stwierdzili, że mają za daleko. Na szczęście mam w pobliżu inne autoryzowane (tamta też ma autoryzację), więc mogą też myśleć, że nie ma problemów.

Edytowane przez Moltest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś doświadczenie w tym zakresie? Przechodziłeś taką procedurę? Będę wdzięczny za sugestie.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agaagaaga jak udało Ci się załatwić wymianę kotła? Przez centralę czy z serwisem?

ja jestem po kolejnej wizycie, poprawie elektrody zapłonowej i regulacji ilości gazu w mieszance.

Kocioł wybucha nadal. Serwisant zasugerował zwrócenie się do centrali o wymianę urządzenia. Napisałem reklamację na podstawie art. 556 KC do centrali i czekam na odpowiedz a kocioł wali jak na sylwestra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jestem wciąż z problemem,w sumie po 9 wizytach. Wymienione poza elektrodami automatyka gazowa, wentylator, plyta główna, transformator.
 

Kocioł nie strzela zawsze, ale czasem wielokrotnie pod rząd (niezależnie czy CO czy CWU). 
 

Po ostatniej wizycie serwisant dopisał do protokołu, że kolejne wizyty związane z wybuchami gazu będą płatne. Może coś takiego zrobić? To ogranicza gwarancję.

przyklad wybuchu - słychać odblokowanie zaworu gazowego (pierwsze głuche uderzenie) wydłużony czas pracy elektrody zapłonowej (przyduszone cykanie)  i detonację (4 sek nagrania).

 

Edytowane przez Moltest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Moltest opisz dokładnie jak masz zmontowany system powietrzno-spalinowy 80/125 czy 60/100. Każdy kolano, jaki kąt kolana, odcinki rur, jak i gdzie wyprowadzony jest przewód pionowy nad dach, jakie zakończenie na dachu. Czy w szachcie kominowym jest rura spalinowa i zasysanie powietrza z szachtu (jaki przekrój szachtu kominowego) czy może w szachcie rura współosiowa. Mi to wygląda za mało powietrza. Spróbuj zdemontować front obudowy, jeśli w pomieszczeniu jest okno otwórz je i obserwować czy również są problemy. Na poniższym rysunku jest rura spalinowa do szachtu i pobór powietrza z szachtu. Miałem sytuację że przy użyciu pianki montażowej użył jej za dużo i znacznie przysłonił wlot powierza z szachtu do rury tam gdzie są niebieski strzałki i powietrza było zdecydowanie za mało. Po demontażu frontowej obudowy kocioł pracował normalnie. Po zamontowaniu frontowej obudowy zacząć się "dławić". 

image.png.1b601f2ec829d8ccfa49ccd817c0415c.pngimage.png.0abf75c50a2fe9134cc3d889e5e19243.png

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to mniej więcej tak, jak poniżej - przewód kominowy do pieca nie jest wpuszczony w żaden istniejący kanał, tylko leci wprost przez stropodach rura w rurze. Dach ma delikatne nachylenie ok 7 stopni.

image.png.f5d49cccb1d0923d45e0a7cfe4aa07b7.png

Edytowane przez Moltest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na końcówce rury spalinowej "60" masz zamontowany taki daszek ?

Ile cm2 powierzchni jest przy wlocie powietrza - niebieskie strzałki ?

image.png.3356e69cc27ce930a6924ea285bf25ee.png

Jeśli masz taki daszek na "60" to go zdemontuj i zamontuj taki 

image.png.b823a8959b18e86acc3feea3414355bc.png

Na wylocie z rury spalinowej nie może być montowany żaden daszek dotyczy wszystkich rodzajów kotłów kondensacyjnych.

 

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czapkę mogę zdjąć, jest odkręcalna, to nie problem.
 

Przy wlocie pod tylko jak zobaczyłem pod ten kołnierzyk od czerpni, to wygląda na to, że jest tam tylko Ok 1 cm szerokości przerwa.

najdziwniejsze, że nie ma powtarzalności w tych wybuchach, choć z drugiej strony może to potwierdza problem z kominem.

od wczoraj wybucha bardzo mocno, bardziej niż dotychczas, tak jak na filmie

 

B557B271-E1AF-49B7-9054-DBA77E1BD0D3.jpeg
widok od spodu czerpni

4C561912-4B75-4531-A2BE-B49735631782.jpeg
widok na czapkę od góry

7A3D5D0F-0895-41AC-9C5C-16A60B8F1C48.jpeg
caly zestaw - wlot/wylot

Edytowane przez Moltest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.