Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas bio Spark 12kw


Dawid8787

Rekomendowane odpowiedzi

48 minut temu, Benton661 napisał:

msg-18578-0-22787600-1518611365.jpg

I na zaworze 3 drogowym na powrocie też musi być siłownik? Wiąże się to z kosztem zakupu modułu dodatkowego zaworu mieszającego. Chyba że się mylę

Przepraszam, nie sprawdziłem co to za zawór vtc511. Już wszystko jasne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprocz esbe i afriso dobre sa herze i regulusy. Mozna je taniej wyrwac, wkladki sa wymienne itp. Zawor 4d jesli spelnia jedną funkcję od zaworu 3d sie przeciez nie różni. Chodzi o to ze bez dodatkowych osprzetow sie nie obejdzie, a sama pompa problemu nie rozwiązuje.

Co do sprzegiel to prawda. Proste jak budowa cepa urządzenie a kosztuje krocie. Trza odwiedzić znajomego spawacza... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Benton661 napisał:

msg-18578-0-22787600-1518611365.jpg

Układ wydaje się ciekawy... Lecz nie jestem fachowcem stąd moje pytanie... Co z powrotem z 4d przy niedogrzanym kotle gdy zawór 3d VTC jest otwarty tylko na mały obieg? Czy zawór 4d wtedy nie będzie zdławiony, bo woda nie ma jak wrócić do kotła.

To tylko teoretyczny przypadek, ale czy otwarcie VTC nie musiało by co najmniej takie aby pomieścić przepływ na powrocie z 4D? W innym wypadku może to chyba powodować zakłócenia w pracy 4d zwłaszcza przy rozgrzewaniu i wychładzania kotła czy całej instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Darekgra napisał:

Czy zawór 4d wtedy nie będzie zdławiony, bo woda nie ma jak wrócić do kotła.

Jak zdławiony?

To samo można napisać o sprzęgle!

Niech kolega narysuje sobie zasadę pracy zaw 4-D i strzałkami wstawi przepływy!

Jedyny newralgiczny moment to wtedy gdy 3-D jest jeszcze zamknięty, a 4-D otwarty na max na powrót kotła, ale to można jakoś ograniczać np stosując na obieg grzewczy pompę z autoadapt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o taką sytuację mi chodzi gdy zawór 4d jest otwarty na 100% .

Lecz nie tylko ponieważ w uproszczeniu sądzę że w sytuacji otwarcia zaworu nawet na 20% zawór 4d pobiera 20% czynnika z kotła w sytuacji gdy zawór 3D będzie jeszcze zamknięte to zawór 4d nie ma możliwości zwrócenia 20% czynnika z powrotem do kotła, pompa będzie mieliła i tłoczyła więcej wody z powrotu CO niż powinno wynikać z uchylenia zaworu, co będzie potęgowało otwieranie zaworu nawet do 100% bo przecież temperatura za zaworem nie wzrośnie tylko spadnie.

W takiej sytuacji zawór 4d niema prawa działać poprawnie. Miałem na powrocie tylko zawór ZZ który powodował zwiększone opory na powrocie do kotła i już wtedy 4d pracował z dużymi zakłóceniami.

 

20 minut temu, sambor napisał:

To samo można napisać o sprzęgle!

Bez przesady sprzęgło działa troszeczkę inaczej o ile mi wiadomo ale mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak 4-D nie będzie mógł zwrócić to nie pobierze, to oczywiste.

A przy krótkim obiegu i pracującym kotle taka sytuacja to 2-3min.

Można dać 3-D bez napędu z ręcznym nastawem, ale to nie bardzo ma sens.

Wszystko jest kwestią ustawień np VTC 55C zamyka się przy 50C lub mniej,

wystarczy aby pompa kotłowa i palnik startowały przy 52-53C i jest OK.

Taki układ ma służyć temu aby kocioł jak najszybciej osiągał minimalną temp zadaną - wtedy można podawać wodę na instalację,

a np praca pomp(y) odbiorów non stop jest istotna np dla podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak niema rozwiązania idealnego. 

Załóżmy że kocioł osiągnął 55 stopni VTC otwiera powrót z obiegu grzewczego i dostaje strzał zimnej wody zamyka się a w tym czasie zawór 4D nadal się otwiera bo nie może osiągnąć zadanej, (pomijam ochronę powrotu bo raczej montujemy ten VTC aby z niej zrezygnować).

Czy przypadkiem ten układ nie jest trudniejszy do poprawnego wysterowania od zwykłego zaworu 4d i pompy na jego powrocie? Wprowadzamy dodatkowe urządzenie które ma swoja bezwładność i dodatkowy punkt do wysterowania.

Zaznaczam to tylko moje rozważania, ale po to jest chyba to forum aby się uczyć i zgłaszać swoje uwagi może nie zawsze trafne.

Poza tym przy pracy kotła z wygaszaniem to jednak sporo energii zamykamy w kotle i ulatuje ona w większości w komin.

27 minut temu, sambor napisał:

Taki układ ma służyć temu aby kocioł jak najszybciej osiągał minimalną temp zadaną - wtedy można podawać wodę na instalację,

To samo chyba uzyskamy bez VTC tylko z zaworem, pompa kotłową i ochrona powrotu ustawiona np. 50 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Darekgra napisał:

przy pracy kotła z wygaszaniem to jednak sporo energii zamykamy w kotle i ulatuje ona w większości w komin.

A znasz pracę kotła na pellet bez wygaszania?

Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz że" energia ulatuje w komin" - kocioł musi być szczelny a powietrze podawane tylko w sposób kontrolowany - jak tego nie masz to klapa!

Takie pseudo teorie były mniej lub bardziej prawdziwe dla kotłów zasypowych

18 minut temu, Darekgra napisał:

To samo uzyskamy bez VTC tylko z zaworem, pompa kotłową i ochrona powrotu ustawiona np. 50 stopni.

Fakt można dać nawet pompę przewałową i co z tego?

Można w ogóle kotła nie wyłączać jak dla ekogroszku lub nie dawać ochrony powrotu jako takiej w forumowym określeniu - sam własnie tak mam i od 10 lat nic się z kotłem nie dzieje - tylko pompa na powrocie i jest OK, ale pewnie przy waszych kotłach to by nie przeszło!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, sambor napisał:

A znasz pracę kotła na pellet bez wygaszania?

Tak jak najbardziej znam. I o dziwo w sporej ilości przypadków okazała się bardziej ekonomiczna od tej z wygaszaniem.

Dlaczego używasz tylu ! . Nie krzycz na nas "kotów" :) ja bardzo cenię sobie Twoje uwagi, lecz nie lubię jak ktoś do krzyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Darekgra napisał:

Tak jak najbardziej znam. I o dziwo w sporej ilości przypadków okazała się bardziej ekonomiczna od tej z wygaszaniem.

Dlaczego używasz tyłu ! . Nie krzycz ma nas "kotów" :) ja bardzo cenię sobie Twoje uwagi, lecz nie lubię jak ktoś do krzyczy.

Ok przestaje pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego?

Pisz nadal, forum tego potrzebuje lecz jeśli możesz to nie krzycz, taka moja mała prośba, spełniać jej nie musisz.

Nie obrażaj się tylko dyskutujemy... i jak widzisz dla mnie owocnie, dużo się uczę, wiem dla Ciebie to chleb powszedni i może cię to irytowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Darekgra napisał:

Załóżmy że kocioł osiągnął 55 stopni VTC otwiera powrót z obiegu grzewczego i dostaje strzał zimnej wody

proponuje kolego najpierw zaznajomić się z zasadą i charakterystyką pracy  zaworu VCT a później przeczytanie tego co napisałeś o tym strzale.

10 godzin temu, Benton661 napisał:

msg-18578-0-22787600-1518611365.jpg

I tym sposobem wywaliłeś zawór 4D z ochrony powrotu czyli przerobiłeś całą instalacje na taką jaka powinna być :) Teraz podstawowym obiegiem jest ta część jak poniżej na grafice.

msg-18578-0-22787600-1518611365.jpg.997742b5ba4e264218f71c81803544f8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gonzo19 z tym strzałem trochę wyolbrzymiłem. Napiszesz może coś o wcześniejszych naszych uwagach i spostrzeżeniach co do pracy takiej konfiguracji układu?

Ja nadal nie jestem przekonany co do zasadności montowania tego 3d wraz z 4d, z prawdziwym sprzęgłem owszem ale z 4d??? Chaotyczna praca zaworu 4d niemal pewna.

Przy odpowiednich ustawieniach dobranych indywidualnie do instalacji taki sam efekt daje ten układ.IMG_20200415_211443.jpg.03341b48dfccf42d3c41b9fba8baabd7.jpg

Screenshot_20200415_212036_pl.techsterowniki.emodul.thumb.jpg.4689b978a0c6295360f7ec924fe36744.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego na samym początku napisałem, ze 4D jest nie do takiego kotła, chociaż w takim układzie co podał @Benton661 będzie pracował w miarę ok ale tylko do czasu gdy kocioł będzie pracował, albo pompa za zaworem będzie pracowała zawsze.

Oczywiście cały układ przy tak małym zładzie wody(kocioł tytułowy) przed zaworem 4D będzie bardzo niestabilny i kocioł będzie odpalał się bardzo często albo bedzie musiał pracować w podtrzymaniu, co staje pod znakiem zapytania sens takiego rozwiązania. Sam mam kocioł o pojemności 60l, ogrzewanie mieszanie w proporcji 1 część podłogówki i 4 części grzejników i gdyby nie zwiększenie zładu wody przed regulacją temp wody zasilającej rozdzielacze do grzejników i podłogówki, to bym klął ile wlezie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie peletowiec będzie źle "wstawał" i pracował z wygaszaniem. Poniżej kocioł Sas 12 kW instalacja zawór 4d z pompą na powrocie i siłownikiem plus 3d na podłogę za zaworem 4d.Screenshot_20200415_213002_com.android.chrome.thumb.jpg.3c33834710914356af3558286197dd0e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 1 to grzejniki zawór 2 to podłoga :).

Nie twierdzę że każdą instalację da się tak dostroić, czasami jedno przymknięcie zaworu jest nieuniknione. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres kotła Sas Bio Compact 15kw  dom prawie 170m2 . Instalacja z 4d i pompa na powrocie.  1 obieg grzewczy 13grzrjnikow w tym 8 Stare zeberkowe . Znam tą instalację bo sam montowalem pompę na powrocie .Screenshot_20200416-065659.thumb.jpg.349a9dda026efaba6cffb4e4c8178d89.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przebicie 2/3stopnie od zadanej to dla Ciebie dużo. Ale dla mnie raczej normalne. Zawór ustawia się do danej temperatury na zasilaniu , a że dość szybko rośnie temperatura i czujnik temperatury zaworu trochę później wylapie zmianę temperatury stąd te "duże" skoki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Gonzo19 napisał:

pytanie do obu wykresów:

dlaczego tak duże skoki temperatur zasilania grzejników i podłogówki?

Bo siłowniki są za szybkie , np Wolf zaleca aby w mieszaczach siłowniki były 360-480sek, wtedy wszystko jest pod kontrolą liniową i nie potrzeba korekt regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gonzo19 napisał:

dlaczego tak duże skoki temperatur zasilania grzejników i podłogówki

1. Tech zaczyna korygowac powyzej/ponizej dT=1C.

2. Ustawienia parametrow kontrolera: czasu pomiaru, skoku, itd.

3. Ustawienie przeplywow w instalacji, odleglosci czujnika temp. od zaworu, sposob pomiaru, stabilnosc/zmiennosc instalacji np. otwarcie/zamkniecie glowic termostatycznych, zalaczenie/wylaczenie pomp CO i CWU.

4. Inne...

 

21 minut temu, sambor napisał:

Bo siłowniki są za szybkie

To moze pomoc albo zaszkodzic. Po prostu musi pasowac do calej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kazio321 napisał:

Może przebicie 2/3stopnie od zadanej to dla Ciebie dużo.

jakie 2-3stopnie, jak widać co najmniej 15 lub 20 w zależności na która stronę podziałki na wykresie patrzeć. Chodzi o temp na zasilaniu grzejników/podłogówki, nie temp. kotła, bo ta nie ma znaczenia.

 

1 godzinę temu, sambor napisał:

Bo siłowniki są za szybkie , np Wolf zaleca aby w mieszaczach siłowniki były 360-480sek, wtedy wszystko jest pod kontrolą liniową i nie potrzeba korekt regulacji.

możliwe, ale a takim przypadku dochodzimy do sedna sprawy i dokładnej analizy co chcemy i jak to osiągnąć. czasami wchodzimy w niepotrzebne koszty a póxniej i tak kolejne koszty, bo hydraulik czegoś nie wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Gonzo19 napisał:

jakie 2-3stopnie, jak widać co najmniej 15 lub 20 w zależności na która stronę podziałki na wykresie patrzeć. Chodzi o temp na zasilaniu grzejników/podłogówki, nie temp. kotła, bo ta nie ma znaczenia.

Nie wiem czy potrafisz czytać te wykresy, ale spójrz dokładnie każdy kolor odpowiada za coś innego A obok są skale z temperatura i kolorem . Akurat skala temperatury zaworu  ma kolor biały tak jak temperatura kotła  po lewej stronie . A ten nagły wzrost to jest otwarcie się zaworu do zadanej temperatury. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.