Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas bio Spark 12kw


Dawid8787

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam kocioł Sas bio Spark 12 kw.

Dom około 130 m2, ocieplony styropianem 12cm, dach wełna 15 cm. Ogrzewany 11 grzejnikami. 

W pokoju regulator pokojowy tech st 292, wyłączający pompę i kocioł gdy dogrzeje dom. Temp zadana kotła 67 stopni 

W momencie kiedy dogrzeje dom wyłączy kocioł np gdy na kotle jest 63 stopnie. Po dwóch godzinach ( kiedy temp w domu spadnie) rozpala się ponownie i w tym momencie temperatura na kotle spadnie do 56 stopni. Strasznie długo wtedy odrabia, powrót jaki trafia do pieca w tym momencie to 34-36 stopni po kilku minutach siłownik zamyka zawór czterodrogowy i powrót już jest ciepły.

Jednak cZy taka woda powinna trafiać do kotła czy to jest normalne ?

Dodam jeszcze że zanim Zawór puści ciepła wodę na grzejniki mija około 30 min. 

Proszę o porady, może jakoś inaczej trzeba go ustawić. Spalanie przy temp w dzień około 10 stopni i noc przymrozki to około 25 do 30 kg na dobę 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zaworze 4 D taki spadek temperatury chwilowy to norma. Ale jeżeli przy przymkniętym zaworze 4D i pierwszym uderzeniu , kocioł tak długo się dźwiga to na 100 % jest coś nie tak albo z instalacją albo z ustawieniami na kotle. Spalanie duże , przy takim domu i tak ocieplonym i przy takich temperaturach, aż strach pomyśleć co by było gdyby były normalne zimy w dzień -5 w nocy -10.

Porad musisz szukać wśród użytkowników Sasa oraz w serwisie firmy. Najlepiej wyłapać kilku użytkowników kumatych i wejść z nimi w kontakt gdyż oni lepiej znają ten kocioł i jego parametry elektroniki sterującej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz ustawione stopni w domu i jaką masz histerezę na termostacie pokojowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne brak pompy na powrocie z 4d dlatego taka temperatura powrotu. Zrób zdj instalacji jak możesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonzo nie przesadzaj. Ja mam 4d i jestem zadowolony. Fakt jest taki że mam zamontowana pompę kotlowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Ci o co chodzi. Wiem że dla kotła pelletowego lepsze jest sprzęgło, ale wielkość hydraulikow nie inwestuje w edukację i montuja zawory 4d. A zwykły szary człowiek ma się z tym bujać. Można poprawić pracę kotła poprzez założenie pompy na powrocie z 4d. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dajcie spokój. To wiele nie pomoże. 

Kolego @Dawid8787 , masz kilka problemów. 

1. Zbyt mały zład wody ogrzanej (pojemność instalacji się nie liczy). Kocioł ma tylko 60l pojemności i dla ogrzewania grzejnikowego to za mało. 

2. Zawór 4D. Tu musisz określić co zamierzasz nim regulować. Czy temp. Zasilania grzejników czy ochronę powrotu. Tych dwóch rzeczy na raz nie da rady.

3. Termostat pokojowy. Wylaczasz grzanie kotła (to pół biedy ) i zatrzymujesz obieg wody w instalacji która się mocno wychladza. Załączenie grzania powoduje szybkie zużycie zgromadzonego ciepła w kotle i potrzeba długiego uzupelniania. Dlatego tak dużo Ci spala.

Co zrobić ...... hmmmmm........  trudno określić bo wszystko wiąże się z kosztami i przerobkami. Dolozenie tej pompy kotlowej to też koszt i przeróbka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, nie przy tym palniku, chyba że miał byś duży odbiór, inaczej w komorze będzie miał ciemno. 

 

Posty nie na temat zostały przeniesione do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dawid8787 napisał:

A gdyby zamiast wygaszać i rozpalać kocioł ustawić aby pracował w nadzorze. Zmieni to coś? 

Tak napewno poprawi kulturę pracy kotła a nawet jest duża szansa na zmniejszenie spalania.

2 godziny temu, Gonzo19 napisał:

1. Zbyt mały zład wody ogrzanej (pojemność instalacji się nie liczy). Kocioł ma tylko 60l pojemności i dla ogrzewania grzejnikowego to za mało. 

Dlatego palenie z wygaszaniem w tym przypadku moja się z celem.

2 godziny temu, Gonzo19 napisał:

2. Zawór 4D. Tu musisz określić co zamierzasz nim regulować. Czy temp. Zasilania grzejników czy ochronę powrotu. Tych dwóch rzeczy na raz nie da rady.

Po zamontowaniu pompy na powrocie te dwie funkcje spokijnie da się pogodzić. I będzie to działać.

2 godziny temu, Gonzo19 napisał:

3. Termostat pokojowy.

Ustawić tylko do ewentualnych obniżeń nocnych i niczego więcej.

W twoim przypadku @Dawid8787należy poprawnie dobrać krzywa grzewczą, wyłączyć funkcję rozpalania oraz w pid nadzór wyłączyć tryb wygaszania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Darekgra napisał:
3 godziny temu, Gonzo19 napisał:

2. Zawór 4D. Tu musisz określić co zamierzasz nim regulować. Czy temp. Zasilania grzejników czy ochronę powrotu. Tych dwóch rzeczy na raz nie da rady.

Po zamontowaniu pompy na powrocie te dwie funkcje spokijnie da się pogodzić. I będzie to działać.

przykro mi bardzo, ale nie da się pogodzić, chyba, ze rozumujesz tak że pompa kotłowa i zawór4D to jedna rzecz.

Zawór 4D zawsze będzie pełnij jedną z funkcji, nigdy dwóch na raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... ja pompę i zawór 4D traktuje jako jedno urządzenie, w przeciwnym wypadku w 99% przypadkow jest tak jak piszesz działać poprawnie niestety to nie będzie.

I jeśli już, to tak powinni instalatorzy to montować... 4D+pompa na powrot, w komplecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jego instalacji kocioł raczej będzie palić cały czas na mini mocy . Więc nie wiem czy zejdzie poniżej 20kg na dobę . Choć wierzę w Ciebie Darek :D Tak jak pisałem wcześniej bez pompy kotlowej się nie obejdzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Gonzo19 napisał:

Nie oszukujmy się. To nie jest zawór dla nowoczesnych kotłów. 

To nie jest zawór do nowych instalacji... Nie mniej jednak w węglakach z podajnikiem w starych instalacjach gdzie pospawane dwucalowe rury bez termostatów to standard daje to radę i tak to było założone (żeby podratować tanio taką instalację) - sterowniki węglowe obsługują właśnie jeden zawór mieszający i to wystarcza w 90% przy wymianie kotła. Tylko, że węglaki się z reguły nie wygaszają. Przy temp. zadanej kotła 60-65 stopni z niewielką histerezą 4D bez pompy działa jako tako + pogodówka i łagodne skoki do sterowania.

W pelleciaku / zasypowym (gdzie mamy wygaszanie) ten zawór nie ma większego sensu. Jeśli mamy 4D z pompą to działa to jak mix pompy kotłowej i sprzęgła od strony kotła - tylko, że i tak pasuje tym kręcić, bo przy rozpalaniu potrzebujemy go zamknąć na instalację, a po rozgrzaniu odwrócić obieg - więc jak już pisane było - tych dwóch rzeczy robić się nie da bo w momencie rozpalania i kocioł i instalacja chcą mieć ciepło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, shogunzlasa napisał:

tych dwóch rzeczy robić się nie da bo w momencie rozpalania i kocioł i instalacja chcą mieć ciepło...

To robi się trochę inaczej , nawet z zaw 4-D 1" wyjdzie,.

Jak to wykonać pisałem o tym wczoraj, ale brytan wyrzucił to do kosza - tam szukajcie rozwiązania z 4-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

msg-18578-0-22787600-1518611365.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co można, ten schemat to kilka razy sam zamieszczałem i jakoś nie nabraliście do niego przekonania.

A ekonomicznie jest to najtańsza poprawka z samego 4-D na stałą temp powrotu i regulację temp na odbiorach.

Nie wiem dlaczego ceny sprzęgieł się tak wysoko podniosły - przecież dawniej to sprzęgło to każdy hydraulik robił sam z odpadów,

a teraz takie sprzęgło jest droższe niż zaw 4-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.