Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik Zamiast Zaworu 4d


1973

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam zamontowany wymiennik ciepła zamiast zaworu 4d ,i termostaty przy każdym kaloryferze ustawione na 4 to około 21-22 stopnie C. Termostaty puszczają taką ilość wody zeby utrzymać zadane 22 stopnie C w domu. Woda wracająca z kaloryferów do wymiennika jest letnia. Gdybym podniósł temperaturę w domu do 23-24 stopni C to woda do wymiennika doszła by ciepła. Oto moje pytanie.- Czy piec DOGRZEWAJĄC wodę powrotną do wymiennika spalił by mniej opału od podgrzania jej praktycznie z letniej. Kotłownie mam poza domem. Dołączam zdjęcie wymiennika.Proszę kolegów o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wraca letnia ale wraca jej mało ,natomiast podniesienie temp w pomieczeniach to wroci ciepła ale całe mnóstwo ,a skoro mnóstwo to spalisz zdecydowanie wiecej to tak na logike

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wraca letnia ale wraca jej mało ,natomiast podniesienie temp w pomieczeniach to wroci ciepła ale całe mnóstwo ,a skoro mnóstwo to spalisz zdecydowanie wiecej to tak na logike

No tak ale jak wraca ciepła to nie schładza tak szybko wody w piecu a skoro nie schładza to piec jest na czuwaniu. A jak wraca letnia(zimna) to gwałtownie ochładza wymiennik i piec musi się włączyć częściej. Tak mi się wydaje dlatego pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Racja. Temperatura ma się ni jak do energii którą potrzebujemy lub chcemy przekazać. Pozdrawiam

Czy to jest ironia, czy piszesz na poważnie? Jeszcze nie ma tak żeby zwiększenie temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu skutkowało zmniejszeniem spalania.

Jest dokładnie tak jak pisze automatyk. Przy małym odbiorze ciepła wraca woda zimna ale jest jej mało, przy dużym otwarciu termostatów wraca woda cieplejsza ale jest jej dużo i kocioł spali więcej. Myślę że jest to logiczne i nie ma o czym dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...

Widzę że odkopałeś stary temat. Co lepsze ??? ostatnio posiedziałem w kotłowni i zmierzyłem temperaturę powrotu (mam wymiennik) i okazało się żeby powrót był bezpieczny min.55st to na piecu muszę mieć 69st. Bo tą różnicę zabiera wymiennik, wliczyłem tu 2 st histerezy bo piec załączy się przy 67st to oznacza że wymiennik zabiera 12st.W domu są termostaty nastawione na 22st. (gdzieś napisałem że 15st ale jednak 12st). A nikt nie podaje jak jest z zaworem 3-4 D. Nawet ostatnio czytałem że gość ma 3-D na piecu trzyma 60st i się cieszy że mu mało pali no to jaki ma powrót 40st ????. Uczepiłem się tego powrotu ale tak tu piszą nawet WETERANI tego forum że min 55st. Prośba do posiadaczy zaworów 3i4 D napiszcie jakie macie temp.. na waszych piecach i jaki jest POWRÓT czy po prostu macie 60st a reszta was nie interesuje. Jak ktoś ma 60st i odejmę powrót 55st to 5 st chałupy nie ogrzeję. Chyba że ja nie znam działania zaworu 2-4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Prośba do posiadaczy zaworów 3i4 D napiszcie jakie macie temp.. na waszych piecach i jaki jest POWRÓT czy po prostu macie 60st a reszta was nie interesuje. Jak ktoś ma 60st i odejmę powrót 55st to 5 st chałupy nie ogrzeję. Chyba że ja nie znam działania zaworu 2-4D.

 

Ja mam na kotle 60stC, na kaloryfery idzie 46 a powrót do kotła 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima

 

Zasilanie z kotła 75 st. C powrót 65 - 68 st C

instalacja w zależności temperatury zewnętrznej (sterownik pogodowy) zakres temperatur od 22 (18 st. C) do 75 st. C (-18 st. C)

Sezon przejściowy. Wiosna - jesień zasi. kocioł 65 st. c powrót 55 st. C Na dworze powyżej 5 st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przy zasilaniu kotła 75*C, na powrocie mam + - 5*C różnicy, na CO wówczas 68*C. Tak to wygląda

podczas podtrzymania. Zawór 3-d z siłownikiem i wymiennikiem ciepła, na wymienniku jest napis

32-20 co wydaje mi się, że chodzi o kW i ilość płyt, ale tego nie jestem pewien

czy dobrze to interpretuję. Ogrzewanie mieszane - podłogowe + grzejniki. Podczas grzania w fazie końcowej (termostat pokojowy rozłącza) temperatury kształtują się następująco: zasilanie 68*C, powrót 56*C, CO + - 58*C.

Oczywiście podane temperatury są tylko przykładem w danym momencie:czy są prawidłowe?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gdzies czytalem jakies opracowanie i tam bylo stwierdzenie ze podniesienie temperatury w domu o 1 stopien kosztuje srednio ok.8%opalu wiecej. Jesli chodzi o zawor 4d nie 3d bo to nie to samo to ja mam na kotle 65 st na dom (czujnik od pogodowego) 41st.Nie mam czujnika powrotu z kaloryferow ale jest wyczuwalnie letni (mysle ze ok 30 st)a powrot do kotla za zaworem zdecydowanie cieplejszy niz te 41 co idzie na dom.Dzieje sie to tak ze w zaworze 4d woda z kotla 65 st miesza sie z ta wracajaca z kaloryferow w takim stosunku zeby na kaloryfery szlo te 41 st .Reszta nie wykozystana woda (65st)miesza sie z ta nie wykorzystana (30 st ) i wraca do kotla .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się gdybym wymiennik wykorzystał jako zawór mieszający a zawór za wymiennikiem gdzie idzie ciepła woda na dom zdławił na oko żeby woda na dom szła np 40st. Oczywiście wszystkie zawory termost... otwieram na full. Wtedy mógłbym zmniejszyć temp.. na piecu z 69st na np. 65st trochę bym zaoszczędził na opale.Co wy na taki eksperyment. Dodam prymitywny schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee..., to nie mój pomysł - myślałem, że tak się po prostu robi.

Wpinasz go na zasilaniu a z dołu na jego trzecią "nogę" dajesz powrót z instalacji.

Za nim pompa, która to wszystko miesza. Zawór ma pokrętło do ustawienia temp. na wyjściu. Jak ustawisz 40, to będzie tyle szło na grzejniki.

Pełno schematów wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podsunięcie tematu pomyślę nad tym ale i tak jak będę coś zmieniał to dopiero po tym sezonie. Poszukam schematu. Ale jakbyś coś znalazł to wklej bo ja na tym się nie znam,dla mnie to czarna magia.Zresztą widać to po moim schemacie co wkleiłem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee..., to nie mój pomysł - myślałem, że tak się po prostu robi.

Wpinasz go na zasilaniu a z dołu na jego trzecią "nogę" dajesz powrót z instalacji.

Za nim pompa, która to wszystko miesza. Zawór ma pokrętło do ustawienia temp. na wyjściu. Jak ustawisz 40, to będzie tyle szło na grzejniki.

Pełno schematów wszędzie.

a to dobry temat, myslalem ostatnio by go założyć, ale jak wasze doświadczenie z tego typu zaworami w porównaniu z ztradycyjnymi 3 i 4 drogowymi( tutaj myśle bez sterowania-zwykla nastawa reczna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to wymiennik nie jest do oszczędzania pieniędzy na opale.

Wymiennik może i nie jest do oszczędzanie. U mnie ma za zadanie przekazać ciepło z układu otwartego (piec) na układ zamknięty (dom) a do oszczędzania mam termostaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.