Skocz do zawartości

neokowal1

Stały forumowicz
  • Postów

    346
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    4

Treść opublikowana przez neokowal1

  1. Może ja wtrące swoje trzy grosze, Producent podaje że kocioł ten (Zębiec KMP 20kW) pracując z mocą nominalna spala 4,2 kg węgla na godzinę, a więc przez cała dobę może spalić około 100kg wegla. Czy to jest mało i czy wystarczy na ogrzanie domu? Z pewnością wystarczy połowa tego.
  2. Zakładając wartość energetyczną miału 20MJ/kg, uzyskałeś 120MJ energii. Wynik raczej zgodny z oczekiwaniami, sprawność około 66%. Natomiast nie rozumiem co to jest to 3 kWh, które jest równoważne 10,8 MJ energii, chyba że chodziło ci o moc grzejników ok. 3 kW.
  3. Od nadzoru, a co za tym idzie dymienia nie ucieknie się, zwłaszcza przy małym zapotrzebowaniu na ciepło. Moim zdaniem lekkie dmuchanie nie ma sensu, gdyż właśnie wtedy spalaniu towarzyszy dymienie. Eksperymentowałem już w ten sposób na swoim tłokowcu, tak aby kocioł wogóle nie przechodził w nadzór, a moc kotła regulowałem siłą nadmuchu i przerwą w pracy podajnika. Przy pracy kotła z małą siłą nadmuchu, efekt był odwrotny do zamierzonego, czyli dymienie i duża ilość sadzy. Chyba jednak lepiej jest dmuchać z taką siłą aby uzyskać bezdymne spalanie, a średnią moc kocioł będzie sobie regulował czasem nadzoru.
  4. Witam, a jaką temperaturę pomieszczeń masz zaprogramowaną na sterowniku, bo jesli masz zaprogramowane np. 18, to instalacja będzie utrzymywać 18. Druga sprawa to gdzie jest usytuowany czujnik temperatury pomieszczeń, bo jeśli jest np. w najcieplejszym pomieszczeniu to w pozostałych może być znacznie chłodniej.
  5. Witam, a jak często czyścisz kocioł z sadzy od środka? 80% sprawności to kocioł może mieć jak jest nowy i wymiennik w kotle to czyste gołe blachy. Każda warstwa sadzy w kotle znacząco obniża srawność kotła.
  6. Vlad24: Z tym sygnałem z sondy to chyba odwrotnie. Małe napięcie to obecność tlenu w spalinach, czyli nadmiar powietrza. Wysokie napięcie: powyżej 0,5V, to brak tlenu w spalinach, czyli za mało powietrza.
  7. Witam, to może być Lazar Multikomfort, Zębiec KPM Duo, albo Taurus Gaur Duo.
  8. Tak więc jeśli zamontuje się odpowiedni deflektor na odpowiedniej wysokości zupełnie nie widzę potrzeby dodatkowego kombinowania skoro palnik może dostarczać powietrze pierwotne, wtórne i dopalające. Najlepszym testem poprawności spalania w kotle jest brak dymu z komina przy pracującej dmuchawie, a taki efekt uzyskałem po zastosowaniu deflektora ceramicznego.
  9. Moim zdaniem powietrze wtórne w Stalmarkach już jest. Opał pali się płomieniem w tym kotle zwykle na początku płyty paleniskowej, a powietrze które wdmuchiwane jest przez otwory pod koniec płyty paleniskowej, przelatuje przez warstwę popiołu i jest właśnie powietrzem wtórnym, które dopala jeszcze nie spalone gazy. Efekt jest widoczny szczególnie przy zastosowaniu deflektora, o czym świadczy brak widocznego dymu z komina.
  10. Witam, moja instalacja jest całkowicie grawitacyjna, a więc temp. załączania pomp jest nieistotna bo ich nie ma. Swego czasu miałem ustawiony czas przerwy w przepalaniu na 2 godz. i kocioł nie wygasał, ale opał był suchy jak przysłowiowy pieprz. Myślę że u Ciebie kocioł wygasa z powodu mokrego opału.
  11. Witam, w trybie letnim najważniejsze jest ustawić czas przerwy w przepalaniu tak długi aby nie wzrastała temperatura na kotle. Spróbuj ustawić na około 1 godzinę. Jeśli będzie nadal wzrastała ponad zadaną wydłużaj jeszcze. Kocioł powinien wchodzić w pracę tylko jak jest pobór ciepłej wody, gdy nie ma poboru wody kocioł pracuje w trybie przepalania. Moje ustawienia na lato przy groszku to: temp. zadana - 55 czas przerwy podajnika - 1min 45 sek nadmuch - 3 przepalanie: ilość cykli - 1 przerwa w przepalaniu - 1 godz. opóźnienie załączania podajnika - 1 sek. opóźnienie wyłączania dmuchawy - 1 min 59 sek. Zużycie opału powinno być od 3 do 5 kg na dobę.
  12. neokowal1

    Groszek A Ekogroszek

    Witam, kopalnie na swoich stronach internetowych podają, że groszek posiada granulację do 31,5 mm, a ekogroszek do 25mm. Tak więc w groszku mogą znajdować się naprawdę spore kawałki węgla i podajnik ślimakowy przystosowany do eko może mieć problemy z ich podawaniem (blokowanie podajnika i zrywanie zawleczki). Sam palę tzw. groszkiem i trafiają się tam kawałki węgla o długości nawet 80mm. Ponieważ popyt na ekogroszek jest bardzo duży ze względu na dużą ilość kotłów retortowych, a podaż jest ograniczona poprzez możliwości produkcyjne kopalń, cena ma się nijak do jakości oferowanego towaru. Jeżeli DTR-ce Twojego kotła pisze, że paliwem może być węgiel o granulacji do 25 mm to nie radziłbym próbować palić groszkiem.
  13. To nic nie da, będzie dokładnie tak samo jak dławienie zaworem na powrocie, grzejniki będą grzały nierówno.
  14. Witaj rzemyk, czy można wiedzieć co to za gatunek stali i jaką temp. wytrzymuje i czy ta szpilka to jedyne zamocowanie tej blachy?
  15. Oczywiście że szkodzi, ale co możesz na to poradzić jeśli w Twojej instalacji nie ma obiegu kotłowego, tzn. takiego aby część wody z wyjścia kotła była kierowana na powrót do kotła. Nie znam Twojej instalacji więc nie wiem co Ci podpowiedzieć. A może masz oddzielny obieg do grzania c.w.u. Wtedy pracująca nonstop pompa od c.w.u. podgrzewała by powrót do kotła.
  16. Przez 15 lat paliłem w zwykłym Zębcu górnego spalania. Przez cały sezon grzewczy spalałem 3 tony węgla typu orzech II. Od dwóch lat mam Stalmarka 17kW z podajnikiem tłokowym, który spala około 2,5 tony miału na sezon. A więc oszczędności znaczne biorąc jeszcze pod uwagę cenę orzecha i miału.
  17. Witam, to zależy ile tych pomp pracuje. Jedna pompa o mocy 60W pracując nonstop, przez 2 miesiące wyciągnie około 86,4 kWh. Licząc cenę energii po 50gr za kWh, daje 43,2 zł.
  18. Twoja sprawa jeśli chcesz eksperymentować na swoim kotle. Dla przestrogi jednak zamieszczam zdjęcie kotła po 5 latach eksploatacji w niskich temperaturach.
  19. Oczywiście, że potrzebny jest oddzielny obieg kotłowy dla podniesienia temp. powrotu. Ja ma zawór 4d, który tworzy taki obieg i w chwili obecnej temp. powrotu do kotła jest wyższa niż zasilania grzejników, a im niższa temp. na zasilaniu grzejników tym wyższa temp. powrotu do kotła. Zawór 3d ustawiony na mieszanie takich możliwości nie daje, ale temp. powrotu do kotła można podnieść np: poprzez nonstop pracującą pompę c.w.u.
  20. Jak się ma kocioł z podajnikiem to w kotle pali się przez cały rok bez wygaszania ( latem na potrzeby c.w.u). Jeśli w instalacji jest zawór 4d lub 3d zamontowany na mieszanie to na grzejniki można podać mniej niż 40 st., np: 25 st., podczas gdy na kotle może być np: 60 st. Jeśli ktoś ma kocioł z podajnikiem, to bez sensu jest codzienne przepalanie.
  21. Jeżeli masz zawór 3d ustawiony na mieszanie, to powrót do kotła ma temp. taką jak powrót z grzejników, a więc bardzo niską, przy obecnym małym zapotrzebowaniu na ciepło. Nie możesz więc obniżać temp. na kotle w obawie przed korozją niskotemperaturową. Na kotle ustaw minimum 55 st., a zaworem 3d ustaw temp. zasilania grzejników np. na 40 st. Resztę powinny załatwić zawory termostatyczne.
  22. Witam, a jak masz zamontowany zawór 3d, na rozdzielanie tzn: grzejniki dostają zawsze taką temp. jak na kotle, czy na mieszanie tzn: zaworem regulujesz temp. na zasilaniu grzejników.
  23. Jeżeli na grzejnikach masz zawory termostatyczne to ten pierwszy schemat będzie dobry. Na grzejnikach będziesz miał taką temp.jak na kotle, a na powrocie będzie podmieszanie poprzez zawór 3d.
  24. Jeśli dasz w konfiguracji: wyjście z kotła - pompa - zawór 3d, to będziesz miał podmieszanie na powrocie do kotła i odpowiednią temp.powrotu, ale na zasilaniu grzejników będziesz miał zawsze temp. taką sama jak na wyjściu z kotła. Przy założonych termostatach może być ok. Jeśli dasz w konfiguracji: wyjście z kotła - zawór 3d - pompa, to zaworem możesz regulować temp. zasilania grzejników, ale powrót do kotła będzie miał temperaturę taką jak powrót z grzejników, a będzie to temp. zdecydowanie zbyt niska. Przy zaworze 4d występuje jednocześnie podmieszanie na zasilaniu grzejników i na powrocie do kotła. Może wtedy zaistnieć sytuacja że na powrocie do kotła będziesz miał temp. wyższą niż na zasilaniu grzejników. Jest to bardzo korzystne dla żywotności kotła.
  25. Witam, sterownik Stalmarka przystosowany jest do pracy z dwoma pompami (c.o. i c.w.u) dlatego lepiej zrobić układ z dwoma pompami. Lepiej załóż zawór 4d, lepiej chroni kocioł przed korozją niskotemperaturową. Kolano 90 st. na wylocie spalin może być. Zaworu różnicowego przy takim kotle z podajnikiem możesz nie dawać wogóle.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.