Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł na pellet wybrać slimko 12kw vs lazar Smartfire11kw vs eko slim plus 12kw


Karolhektor

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego @parkowy. Czy wiesz, co to interpunkcja? Naprawdę trudno czyta się Twoje wpisy, zwłaszcza te dłuższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Karolhektor jeśli nie ma miejsca na bufor to można prowadzić instalację i kocioł na zasadzie ON/OFF od termostatu pokojowego.Wtedy układ budujesz na zaworach 3D termostatycznych.Na zaworze ustawiasz stałą temperaturę która idzie w podłogę np.34 stopnie.Palnik pracuje aż termostat pokojowy da sygnał,że pomieszczenie jest nagrzane.Wtedy następuje wygaszenie i stop dla pompy.Postój jest do momentu aż termostat da sygnał do odpalenia palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz ograniczone możliwości wyboru, jak mało miejsca i na zasadzie on/of to coś budżetowego np  https://allegro.pl/oferta/ferroli-biopellet-pro-12kw-piec-pellet-eco-design-8297488738?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo&ev_adgr=Ogrzewanie+-+Kotły+i+piece&gclid=EAIaIQobChMI-7m9853L5gIVGaWaCh2o5AU-EAQYASABEgJMnfD_BwE

Ale jego minusem jest brak czyszczenia palnika i w grę wchodzi dobrej jakości pellet.

Lub Blackstar + http://www.sanitsystem.pl/id,2091/prod,kociol-na-pellet-blackstar-+-12kw_280-+-montaz_

ten ze względu na minimalną moc ciągłej pracy czyli nawet 10% mocy maksymalnej z duża sprawnością i bez kopcenia, czyli pracuje sobie na minimum i dogrzewa ogrzewanie podłogowe jak bufor ciepła.

No i Laguna p12 http://www.sanitsystem.pl/id,2072/prod,kociol-na-pellet-edilkamin-laguna-p-12-+-montaz

ten jest droższy i pracuje na minimum 3,1kw i jest po około 20 cm węższy i płytszy od Blackstara , ogarnięty i znający sie na robocie fachowiec podłączy ci ten kocioł tak że będzie pracował jak marzenie i dzięki procesowi optymalizacji spalania i czyszczącemu się palnikowi  jest wstanie spalić praktycznie każdy pellet.

A reszta na naszym rynku to loteria, ewentualnie jak masz miejsce w salonie to piecokominek z płaszczem wodnym w salon ie a bufor w kotłowni

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że można jak masz dużo wolnego czasu by go spędzić w piwnicy i na forum w poszukiwaniu ustawień do prawidłowej pracy kotła, i zdrowe nerwy żeby nie oszaleć

.Zobacz na forum ile masz negatywnych tematów o tych kotłach co ci podałem a ilu szuka pomocy będąc w posiadaniu rodzimej produkcji.

Nasze kotły pracują przeważnie na ustalonej mocy i dobraniu do tego parametrów spalania czyli 100 70/60 i 30% mocy kotły jakie ci wyżej podałem zazwyczaj same tego pilnują i maja płynna regulację mocy.

Do tego są to konstrukcję lub typowo węglowe z palnikiem na pellet lub poziome wymienniki adaptacja coś ala olej opałowy bez popielnika i często je trzeba czyścić np jak tu https://www.youtube.com/watch?v=lYcoJObA_Bs

Typowo pelletowe konstrukcje maja pionowe wymienniki i czyszczaki albo automatyczne  lub ręczne by zapewnić jak największą sprawność takiego kotła zważywszy że pellet jest mniej kaloryczny niż węgiel.

Więc oszczędności są pozorne, bo czasem za nim dopracujesz taki kocioł to spalisz masę opału a w domu możesz mieć zimno.

 

ps. co do tych drogich kotłów to Blakstar ma od nowego roku zdrożeć a Laguna tutaj http://www.sanitsystem.pl/id,55/cat,kotly-na-pellet

była oferowana w tej cenie w promocji z montażem więc może da się coś tam utargować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam krajowe konstrukcje na T... u z funkcją podtrzymania i nadzoru, w kotle pelletowym normalnie rewelka. Opisy funkcji czyli palenie na ruszcie awaryjnym w razie "w" też bonusik i wtedy trzeba ustawić w menu podajnik wyłączony czyli fizycznie włączony. Konstruktor sterownika sprawdza czy jesteś czujny i czy stać Cię na telefon na infolinię. Ale wybór należy do Ciebie w kotłowni zawsze ciepło gorzej w domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie założyłem post bo im więcej czytałem to mniej wiedziałem, wszędzie tylko pytania o nastawy a takich kłopotów chciał bym uniknoc, a jak gość napisał że slimko spalilo mu 7t to zwatpilem gdzie mój brat ogrzewa 200m2 ekogrochem i spala 3t a temperatura w domu 23-24. czyli wybór zostaje między blackstar a laguna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze budżetowy Ferolii taka Laguna za pół ceny bo co 2-3 dni trzeba czyścić popielnik. Jednak jestem pod wrażeniem jego pracy włącz dosypuj i pilnuj popielnika przy prawidłowej instalacji oszczędnie a to chyba najważniejsze. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

To, ze nie ma miejsca na popiół to pikus. Większym problemem jak dla mnie jest to ze on smoli końcówki zawirowaczy. No i ew to ze pellet musi być najwyższej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że można to względnie dopracować nawet dla zwykłego Kowalskiego korekta podawania pelettu od - 7 do +7 i tak samo korekta powietrza w takim samym zakresie czyli kombinacji nie jest tak wiele i każdy powinien sobie z tym poradzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
W dniu 24.12.2019 o 14:47, pospisz napisał:

Myślę że można to względnie dopracować nawet dla zwykłego Kowalskiego korekta podawania pelettu od - 7 do +7 i tak samo korekta powietrza w takim samym zakresie czyli kombinacji nie jest tak wiele i każdy powinien sobie z tym poradzić. 

Bez sondy ciężko byłoby. Chyba, ze Kowalski będzie miał dobrego nosa w obserwacji przyrostów temperatur itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kowalski tak sobie ustawi żeby mu się pellet wypalał i komory nie smoliło, tutaj nie potrzeba inżyniera. W Red Compactach było tak przez wiele lat +- podawanie i nadmuch i nikt nie narzekał. W dodatku czyszczenie to również wydmuch. Tyle że to Ferroli jest od tego Reda  połowę tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Nie byłbym w przypadku tego ferolli tak do końca pewny. Co już widzieliśmy bodaj w dwóch przypadkach. Dół wymiennika i zawirowaczy osmolony. A to nie jest optymalny przebieg procesu spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację ale chodziło mi bardziej o prostotę ustawień i słowo "względnie" ustawić czyli organoleptycznie.Jeden przycisk włącz i algorytm oparty o 5 h czego więcej wymagać za ok 7 tys. Żeby polscy producenci to oferowali jako włącz wyłącz w dodatku na palniku zrzutkowym mogącym schodzić na niskie moce i bez fajerwerków czyli obsługi siedmiu mieszaczy a prostym algorytmie spalania byłaby rewelacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ferroli dla kumatego czlowieka ok, kumatego mam na mysli czleka co go odkurzy od czasu do czasu. Dla tych super leniwych to kipi plus bufor i ladowanie na jednej mocy. Najlepiej na kanalach pionowych z miejscem na popiol i wiekszym zbiornikiem. Idzie to ogarnac za 10k. 

Jesli chodzi o male moce to poszedlbym w pompe ciepla z klimatyzatora, to tez idzie ogarnac do 10k spokojnie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, eliks napisał:

W Red Compactach było tak przez wiele lat

Tak, ale te kotły to już dinozaury na rynku, one bez problemu konkurowały ze starym defro czy pierwszymi kostrzewami, jak weszły kipi, roto i jego pochodne to już nie jest  konkurencyjny ani ceną ani jakością spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenowo to zawsze stało wyżej, ale są tutaj nadal użytkownicy Compactow i nikt nie płacze i nie prosi o ustawienia. Teraz następca, kocioł Selecta dużo więcej nie potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.