Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mały dolniak 5-7KW


artur3026

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule,istnieją w ogóle takie piece?Potrzebuję ogrzać 45m2 ocieplonych od wewnątrz pomieszczeń w domu jednorodzinnym(dokładnie mieszkamy we dwie ,jest jedna instalacja-im ciepło przy 12 w domu i podpalaliby  gdyby woda w szklance zamarzała,mnie zimno przy 22).Gaz wykluczony bo jest jedna kotłownia i jeden licznik,elektryczne chciałbym wykorzystać jako alternatywne,na paliwa stałe jako podstawowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie przy takim metrażu w kotłowni nie mam miejsca na bufor.

Skoro dwie rodziny mają różne potrzeby cieplne to ogrzewanie elektryczne np. piece akumulacyjne + dwie taryfy.

Jeżeli już koniecznie paliwo stałe to piecyk na pellet z płaszczem wodnym. Poniżej trochę tańsza opcja niż przedstawił @Visitor1230 

https://allegro.pl/oferta/ferroli-piec-c-o-cwu-na-pelet-z-plaszczem-12-kw-8272759835

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
31 minut temu, Juzef napisał:

Po co 5-7kW? Pomijając kwestię, że takiej mocy nie znajdziesz – do kotła zasypowego i tak potrzebujesz bufora ciepła, więc nie problem wziąć moc większą, typu kilkanaście kW.

Jak nie ma jak jest , przecież słynny MPM ma takie maleństwa 5-7kw  tu używany https://sprzedajemy.pl/piec-dolnego-spalania-mpm-ds7-5-7kw-ekstra-dodatki-czarnkow-2-a1d299-nr60458120

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@analizator

Masz rację,ale te 4kW z prądu nie wyjdzie taniej niż grzanie pelletem.

Nawet koza pelletowa z wężownicą wyjdzie taniej i nie trzeba do tego bufora.

Prąd mimo wszystko wychodzi drogo-sam liczyłem opędzić mieszkanie z zapotrzebowanie 4-5kW klimą,ale zrezygnowałem z tego bo może koszt ogrzewania byłby podobny,ale licząc wraz z cwu (grzałka w bojlerze) wychodziłoby sporo drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
33 minuty temu, analizator napisał:

To potrzebuje z 4kw mocy przy średniej -20.

Każdy kocioł na paliwo stałe bez bufora będzie miał tu beznadziejną sprawność.

Nie kazdy. Jezeli cos takiego ogrzewac elektrycznie to pompa ciepla. Bedzie tanio. Z tego co wiem to na chwile obecna nie ma czegos drozszego niz prad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest tam miejsce na ten kocioł (za xxx tys. PLN) + instalacje + opał + ewentualnie bufor, aby to postawić przy 45 [m2] użytkowych?

PS. Dawno, dawno temu ogrzewałem ok. 35 [m2] stalową kozą z szamotem w środku. Gorąco było w pokoju! Obok w kuchni też ok. Łazienka już dogrzewana grzejnikiem elektr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tu wpadł po zasypowca, myślicie że posłucha waszych rad? I tak zrobi co chce i kupi to co chce. Mam u siebie w mieście takie całe po PGRowskie osiedle z 2 piętrowymi blokami z mieszkaniami w tym metrażu. Wszyscy w domach mają swoje kotły i swoje centralne. Na dworzu każdy ma szałer z kawałkiem ogródka gdzie trzymają opał. Tam nie ma pomp, peleciakow i jeszcze długo nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
5 minut temu, SONY23 napisał:

Ludziom w domu "wystarcza” 12 stopni a Wy im proponujecie inwestycję w ogrzewanie za minimum 20 tysięcy... Zejdźcie na ziemię...

Dygresja to byla Kolego do grzania pradem. Ale zawsze mozna wstawic podajnikowiec za 10 tysiecy. Najlepiej w lazience miedzy wanna a zlewem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Visitor1230 napisał:

Nie kazdy. Jezeli cos takiego ogrzewac elektrycznie to pompa ciepla. Bedzie tanio. Z tego co wiem to na chwile obecna nie ma czegos drozszego niz prad.

To pokaż taki o mocy 5kw z modulacją mocy do 30% ekoprojekt 5 klasa.
Taki na pellet 12kw ma modulację do 30%.
Policzmy 12x0.3=3.6kw. 

Czyli ten kocioł będzie pracował na 30% mocy w tęgie mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, analizator napisał:

Czyli ten kocioł będzie pracował na 30% mocy w tęgie mrozy.

Nie.Przy tej kozie będzie pełna moc,ale cyklicznie co przy maluteńkiej instalacji wcale nie musi być złe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
7 godzin temu, analizator napisał:

Na filmiku widać albo raczej nie widać bo szyba jest tak okopcona sadzą, że nic nie widać,  jaką to ma efektywność spalania.

Dobrze, ze pytasz.  Szyba okopcona bo peletowiec kopci przez krótka chwile przy rozpalaniu. To co wrzuciłem wcześniej ze stajni edilkamina bardzo sprawnie moduluje mocą, zagrzeje tez  CWU. I na małe mieszkanie jak najbardziej się nadaje. Wybacz kolego ale żeby cokolwiek ogrzewać prądem ... to ekonomiczna pomyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podrożeje prąd to pellet podrożeje 2x procentowo, podrożeje wszystko nawet gaz. w cenie którego jest mało prądu tylko pompy o węglu ze "skromności" nie wspomnę. Pozdrawiam Hermogenes

Ps. chyba że podwyżka cen prądu jest skutkiem zmiany ceny tego czarnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wszystkie ściany są zewnętrzne to zapotrzebowanie może wynosić 4kW. A Jeśli nie to zapotrzebowanie  może być rzędu 2,5 - 3kW.

Ja osobiście bym poszedł w ogrzewanie klimatyzatorem z funkcja grzania. A na największe mrozy zostawił sobie taki kociołek na pelet jak podawaliście wyżej. 90% sezonu grzewczego byłoby bezobsługowo.

Ewentualnie Bufor, grzałka, pompka i taryfa nocna.

wg mnie podstawa to dobrze określić zapotrzebowanie na ciepło, pytanie jak ogrzewana jest CWU i jakie jest jej zapotrzebowanie. i ostatnie jakie są taryfy prądu? Czy PGE czy Tauron. Bo ceny taryf nocnych się sporo różnią.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.