Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki (mały) kocioł


KarolBl

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, jestem zielony w temacie kotłów z podajnikiem, a jeżeli chodzi o pellet to już wcale

Do ogrzania stary dom którego zaczynam remont

dom ma jakieś 90m^2 na dole, strych na razie nieużytkowy, tak lekko licząc będe potrzebował 3-4 lata na jego wykończenie, ale powierzchnia będzie dużo mniejsza

na dzień dzisiejszy kocioł zasypowy o mocy 10kW (Defro Optima komfort plus, pow wymiennika 1,3m^2, taki dolno-górniak (ja zaślepił górny przelot spalin żeby pracował jako dolniak - przez co większy syf w piecu, ale mniejszy w kominie). Przez 90 proc czasu się nudzi, żeby pracował na okrągło z odpowiednią mocą muszą być przez całą dobę temperatury przynajmniej kilka stopni poniżej zera - inaczej robi się za gorąco musze gasić i po jakimś czasie rozpalać od nowa. Te 10kW to mocy aż nadto. Mieszka na granicy Lubuskiego i Wielkopolski więc klimat u nas łagodny

Dom stary z lat '50, nieocieplony od zewnątrz, za to położony 5cm styropian + regips od wewnątrz - najgorszy możliwy szajs. Fakt że łatwiej ugrzać, ale nie ma nic pojemności cieplnej - jak tylko zgaśnie w piecu za godzinę jest już zimno, a po kilku godzinach w domu np. 16 stopni

W tym roku planuje zmienić dach i powystawiać go tak żebym mógł poocieplać ściany od zewnątrz, w kolejnych latach już poszczególnymi pomieszczeniami będe wyrzucał ten styropian ze środka i robił izolację posadzki. Czy to się uda zrobić do zimy to już nie wiem bo w moim rejonie wszyscy zawaleni robotą na rok do przodu

Instalacja CO sprzed 10 lat w całości na grzejnikach konwekcyjnych, rurki miedź, zamknięty układ

Ograniczenia starego domu: 

1. Piec musi być możliwie mały i lekki (np. bez podajnika 200-250kg), lub też musi się dać rozmontować na mniejsze i lżejsze elementy, bo musze go zatargać do piwnicy po wąskich i niewygodnych schodach. Z tego co widze te dzisiejsze piece z tym obortowym palnikiem są dużo mniejsze od tego co mam teraz więc nie powinno być problemu

2. komin staroć o przekroju kwadrat 120x120. Obecnie jakoś się da na tym palić, ale sam czyszczę przewód co miesiąc inaczej byłaby bieda. W razie czego moge dać do pieca dwa takie przewody 120x120 i połączyć je na dole i góry komina

Życzenia

1. Moc kotła jakieś 10 do 13kW, ale bardziej dla mnie liczy się moc minimalna z jaką może ciągle pracować - przez większość okresu grzewczego (czytaj październik listopad, marzec kwiecień) to szacuje zapotrzebowanie na ciepło jakieś 2-3,5 kW, więc nie chce żeby piec co chwilę się włączał/wyłączał

2. Widzę że są dwa rodzaje konstrukcji tych piecy na pellet - dedykowane z tym obrotowym palnikiem lub też przerobione z tych na ekogroszek. Jakie są między nimi różnice, wady/zalety? nastawiam się na pellet bo nie chce już wąchać palonego węgla na podwórku, ale z drugiej strony jak ceny pelletu odjadą w kosmos dobrze by było mieć alternatywę....

3. sterowanie jak najnowocześniejsze, pid, czujnik temp spalin, nie pogardze też możliwością sterowania przez net

4. cała instalacja przy piecu będzie do zrobienia od nowa czyli zawór 4-drożny itp, chciałbym się zamknąć w 15 tysiach, na dofinansowanie nie licze

 

I po tym przydługim wstępie zasadnicze pytanie:

Jaki kocioł proponujecie i na co zwracać uwagę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małym zapotrzebowaniu na energię to pompa ciepła , jak jest gaz to ogrzewanie gazowe . Jest ulga termomodernizacyjna na takie rzeczy można odzyskać 17% od faktury . Jak się uprzesz na kocioł pelletowy to u ciebie z buforem ,pamiętaj że do takiego kotła trzeba dorzucić wkład kominowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blackstar nawet 10KW, podajnik i reszta jest demontowalna więc zmieścisz się do kotłowni, ciężar kotła się zgadza, dolna granica mocy również, ma pompę w komplecie i internet. Kocioł ma automatyczne odpopielanie i pionowy wymiennik z czyszczakami. Tylko cena, za 15 000zl masz sprzęt z kompresorem i sondą lambda.

 

@Kordjano jakie warunki trzeba spełnić aby skorzystać z tej ulgi? Wystarcza wymiana samego kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma warunków, odliczasz to od dochodu (czyli tak jakbyś tych pieniędzy nie zarobił) - nie zrozumiałem, tak wystraczy wymiana samego kotła

https://www.pit.pl/ulga-termomodernizacyjna/ulga-termomodernizacyjna-objasnienia-mf-964854
 

Wykaz materiałów i usług:

materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem;
węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury;
kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
zbiornik na gaz lub zbiornik na olej;
kocioł na paliwo stałe spełniający co najmniej wymagania określone w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe (Dz.Urz. UE L 193 z 21.07.2015, s. 100);
przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej;
materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
pompa ciepła wraz z osprzętem;
kolektor słoneczny wraz z osprzętem;
ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem;
stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne;
materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu.
2. Usługi - ulga termomodernizacyjna:
wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego;
wykonanie analizy termograficznej budynku;
wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi;
wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej;
docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów;
wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych;
wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
montaż kotła gazowego kondensacyjnego;
montaż kotła olejowego kondensacyjnego;
montaż pompy ciepła;
montaż kolektora słonecznego;
montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego;
montaż instalacji fotowoltaicznej;
uruchomienie i regulacja źródła ciepła oraz analiza spalin;
regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji;
demontaż źródła ciepła na paliwo stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technix 10kW wersja pelletowa

Moduł internetowy dostępny, cenowo też się zmieścisz w budżecie, czujnik spalin, pojemnościowy. Jest opcja zejścia z pelletu na ekogroszek jakbyś w mrozy wymyślił, że tak będzie taniej. Soft sterownika na ekogroszek, zapalarka zostaje, demontaż kryzy separujacej pellet oraz podajnika pelletowego z kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2020 o 19:36, KarolBl napisał:

Ograniczenia starego domu: 

1. Piec musi być możliwie mały i lekki (np. bez podajnika 200-250kg), lub też musi się dać rozmontować na mniejsze i lżejsze elementy, bo musze go zatargać do piwnicy po wąskich i niewygodnych schodach. Z tego co widze te dzisiejsze piece z tym obortowym palnikiem są dużo mniejsze od tego co mam teraz więc nie powinno być problemu

2. komin staroć o przekroju kwadrat 120x120. Obecnie jakoś się da na tym palić, ale sam czyszczę przewód co miesiąc inaczej byłaby bieda. W razie czego moge dać do pieca dwa takie przewody 120x120 i połączyć je na dole i góry komina

Życzenia

1. Moc kotła jakieś 10 do 13kW, ale bardziej dla mnie liczy się moc minimalna z jaką może ciągle pracować - przez większość okresu grzewczego (czytaj październik listopad, marzec kwiecień) to szacuje zapotrzebowanie na ciepło jakieś 2-3,5 kW, więc nie chce żeby piec co chwilę się włączał/wyłączał

2. Widzę że są dwa rodzaje konstrukcji tych piecy na pellet - dedykowane z tym obrotowym palnikiem lub też przerobione z tych na ekogroszek. Jakie są między nimi różnice, wady/zalety? nastawiam się na pellet bo nie chce już wąchać palonego węgla na podwórku, ale z drugiej strony jak ceny pelletu odjadą w kosmos dobrze by było mieć alternatywę....

3. sterowanie jak najnowocześniejsze, pid, czujnik temp spalin, nie pogardze też możliwością sterowania przez net

4. cała instalacja przy piecu będzie do zrobienia od nowa czyli zawór 4-drożny itp, chciałbym się zamknąć w 15 tysiach, na dofinansowanie nie licze

Podajnik z palnikiem i zasobnikiem się odkręca więc kocioł z podajnikiem po odkręceniu 4 nakrętek i podzieleniu na 2 części waży i mierzy podobnie jak zasypowiec plus na drugie wnoszenie zostaje palnik z zasobnikiem znacznie lżejsze od samego kotła.

Komin - jak chcesz, żeby dawał radę wybierz odpowiedni kocioł w którym da się podnieść temp. spalin np. najnowszy Skam peletowy, który lada moment się pojawi będzie miał taką możliwość.

Moc - jak najmniejszy rozmiar palnika więc np. na bazie 10 kW SV200 peletowego [Skam 9 kW peletowy] - spokojnie zejdziesz z mocą przy pracy ciągłej poniżej 3 kW, do tego można zdemontować kryzę, podajnik peletu, założyć w jego miejsce zaślepkę, przełączyć program w sterowniku i masz kocioł na ekogroszek jakby pelet podrożał.

Konstrukcji jest więcej bo są też palniki szufladkowe - najtrwalsze jak zawsze są te w których nic się ruszać nie musi bo nie ma co się zaciąć także z mojego wieloletniego doświadczenia serwisowego [serwisuję od lat podajnikowce wszystkich producentów] polecam palnik SV200.

Sterowanie dzisiaj już każde ma PID, czujnik spalin jak najbardziej przy kominie z cegieł się przydaje, mi najbardziej podoba się SKZP-02 Full - jak chcesz możesz do niego dokupić moduł internetowy wifi.

Nie wiem ile skasują Cie za podłączenie, ale sam kocioł za ok. 9 tys zł można będzie kupić, więc powinieneś się zmieścić w 15 tys.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60
12 minut temu, SUSPENSER napisał:

Nie wiem ile skasują Cie za podłączenie, ale sam kocioł za ok. 9 tys zł można będzie kupić, więc powinieneś się zmieścić w 15 tys.

Ja Ci radzę dołóż jeszcze z 5 tyś i masz pompę ciepła bezobsługową. Kupowanie kotłów w okolicach 20 tyś, jest dużym nieporozumieniem. W tej cenie już są pompy ciepła rodzimych producentów, nie gorsze jak zachodnich. Rzekł bym lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuje za rady ale dalej jestem w polu

Pompa ciepła raczej z całą instalacją i pracami ziemnymi się w 20 tysiącach nie zamknie więc nie wystarczy dołożyć 5 tysięcy. Zresztą realna sprawności to dwieście kilka procent, a wkładamy prąd który pewnie za 2-3 lata dobije do 1zł za KWh

Szukałem pod palnik SV200 i kocioł technix-9 - niby w opisie tylko do instalacji otwartych. Pytanie czy w takim przypadku jakbym dał dwa zawory bezpieczeństwa po 1,5 bara będę mógł spać spokojnie(jeden czasem może nie zadziałać, awaria dwóch naraz raczej jest mało prawdopodobna)?

jeszcze co do komina to mógłbym zapodać wkład kominowy nierdzewka lub kwasówka np. 120 okrągły - będzie dobry do takiego małego kociołka czy jednak za mały?. Producenci kotłów podają większe przekroje np. fi160, 14x14 ale nie rozróżniają tego od mocy kotła, a jednak wg mnie kociołek 10kW potrzebuje mniejszy przekrój niż 25kW. Chyba że nie mam racji?

na co jeszcze zwrócić uwagę?

PS mój lokalny producent kotłów, chociaż średnia firemka ale rodzinna i od wielu lat i na prawdę znają się na rzeczy ma ofercie coś takiego:

https://www.stempinkotly.pl/index.php/kw-eko-pellet

niestety najmniej 15kW.... ale tanio i mam do nich zaufanie, w najgorszym razie co roku wymienię zapalarkę za 150 zeta i spokój...

 

Blackstar wygląda bomba, ale moja mentalność poznaniaka (jednak wielkopolska) nie ogarnia żeby zapłacić 15 tysięcy za sam kocioł....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawa opcja

ciekawe czy się zmieści bo drzwiczki są dość niskie

w sumie jak patrze na ceny samego palnika, to jak dolicze zbiornik, rure ze żmijką i sterownik to wyjdzie prawie cena tego stempina całego :P

do tego palnika kipi potrzeba zewnętrznej dmuchawy czy ma wbudowaną?

w ogóle jak się sprawują te obrotowe palniki? W teorii wygląda zajedwabiście a w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości można wiedzieć jaka cena za ten kociołek 15kw. 

 

W dniu 2.03.2020 o 19:36, KarolBl napisał:

Dom stary z lat '50, nieocieplony od zewnątrz, za to położony 5cm styropian + regips od wewnątrz - najgorszy możliwy szajs. Fakt że łatwiej ugrzać, ale nie ma nic pojemności cieplnej - jak tylko zgaśnie w piecu za godzinę jest już zimno, a po kilku godzinach w domu np. 16 stopni

W ogóle to nie wiem kto życzliwy wkręca Cię w kocioł pelletowy który chwilowo nie ma racji bytu. Zrób termodernizacje zobacz ile środków zostanie i jakie będzie wtedy zapotrzebowanie i podejmiesz decyzję. 

PS. Cena kotła niech zostanie tajemnicą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, KarolBl napisał:

ciekawa opcja

ciekawe czy się zmieści bo drzwiczki są dość niskie

w sumie jak patrze na ceny samego palnika, to jak dolicze zbiornik, rure ze żmijką i sterownik to wyjdzie prawie cena tego stempina całego :P

do tego palnika kipi potrzeba zewnętrznej dmuchawy czy ma wbudowaną?

w ogóle jak się sprawują te obrotowe palniki? W teorii wygląda zajedwabiście a w praktyce?

Mowa była o pompie powietrznej nie gruntowej więc powinienes zmieścić się w tej kwocie zim nie ma to taka wystarczy , w przyszłości  fotovoltaika , sam palnik kipi kupisz czasem używany w komplecie ze sterowaniem i podajnikiem , doraźnie to może i by to było , musiał byś się dowiedzieć do kiedy możesz palić u siebie w tym zasypowcu , bo sam palnik sprawy nie rozwiąże , palnik założysz sam  . Osobiście gdybym budował dom nie zamontował bym kotła na paliwo stałe zwłaszcza mały dom , jednak że zostawił bym sobie furtkę w postaci kominka  czy kociołka z buforkiem do spalania drewna tak na wszelki wypadek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

 

 

W dniu 5.03.2020 o 21:25, KarolBl napisał:

Pompa ciepła raczej z całą instalacją i pracami ziemnymi

Sa systemy tzw. Multi split. Powietrze-powietrze. Gdzie mozna podlaczyc nawet 8 jednostek wewnetrznych z indywidualnym sterowaniem. Ceny rozne. Zaczynajac od budzetowych w miare dobrych gree czy rotenso konczac na mercedesach typu mitsubishi.

 

Edit.: Marki i producenci do wyboru

https://www.climapolska.com.pl/klimatyzacja-do-domu/

multi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ba nawet z klimatyzatora 7kw za 4-5 tys dobrej marki da się zrobić pompę ciepła która całościowo nie będzie kosztować więcej niż 10 tys , sa firmy co to robią i daja gwarancję ale są też inne rozwiązania na tak zwane przeczekanie bo diabli wiedzą co będzie za lat 5 czy 10 i wg mnie nie warto pakować się w drogie rozwiązania i ja w takim wypadku skierowałbym wzrok na prosty sprawdzony kociołek pelletowy wszystko w jednym i tak sobie pykać az czas pokaże , co do kotła to coś takiego .

https://allegro.pl/oferta/ferroli-breta-12-kw-kominek-na-pellet-eco-design-7611454909

https://wojciechowski.co.pl/ferroli-breta-12-kw-termokominek-piecyk-na-pelet-pellet-p-5348.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

@berthold61 Dobry kociol, wklad kominowy usluga i duperele to zamknie sie w 20 K. Zestaw Gree Multi split na 5 pomieszczen to 12-14 tys netto. Finalne koszty podobne. I jezeli ktos planuje lub ma PV to koszt ogrzewania bedzie za "grosze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
Godzinę temu, Visitor1230 napisał:

@berthold61 Dobry kociol, wklad kominowy usluga i duperele to zamknie sie w 20 K. Zestaw Gree Multi split na 5 pomieszczen to 12-14 tys netto. Finalne koszty podobne. I jezeli ktos planuje lub ma PV to koszt ogrzewania bedzie za "grosze".

To też dobre rozwiązanie a jeszcze lepsze to klimatyzacja kanałowa bo kosztowo 4 razy tańsza i chyba w sumie lepsza ale oba rozwiązania mają jedną wadę i to dosyć istotną a mianowicie brak podgrzewania ciepłej wody na kąpiel i dokładanie kolejnego urządzenia do grzania wody wykończy go finansowo ,  ja bym celował w tą bretę ferroli ,za 6 patyków mam ciepło i ciepłą wodę a za kilka lat jak sytuacja się wyklaruje to dopiero działać , inwestowanie teraz dużej kasy to ryzyko bo co rok to większe durnoty knoty wychodzą a jeszcze gminy tez mają prawo w to ingerować więc nieciekawie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Visitor1230 napisał:

Sa systemy tzw. Multi split. Powietrze-powietrze. Gdzie mozna podlaczyc nawet 8 jednostek wewnetrznych z indywidualnym sterowaniem.

Ale to się nie opłaca jeżeli dodasz do tego grzanie cwu.

Chyba,że ma się panele to inna bajka.

Weź jeszcze pod uwagę komfort oraz wygląd korzystając z jednostek przysufitowych.

Chociaż do grzania zalecane są jednostki przypodłogowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cwu to nie problem i tak mam osobny podgrzewacz przepływowy który pracuje latem bo mi się nie chce palić jak jest ciepło. Rozpalanie w kotle zasypowym przy 35 stopniach na zewnątrz to kara za grzechu w poprzednim wcieleniu

 

klimatyzatory śmiory, jaka jest tego realna sprawność?. Wyliczona przez użytkowników a nie podawana przez producenta. A na wejściu prąd który zapewne niedługo będzie po 1zł/KWh. Nawet jak wyciągnie 200 proc w co wątpię to do włożenia (na oko licząc) jest 1000kWh/mc na początku jesieni/końcu wiosny do jakichś 2500-3000kW/mc podczas zimy

No i ten spaniały feature że im zimniej na dworze to gorzej działa ogrzewanie - bomba

Naprowadzając rozmowę na meritum:

1. jakie są różnice między rożnymi palnikami w praktyce? SV200 vs Kipi. Są jeszcze jakieś inne konstrukcje?

2. Jaki koiołek sami użytkujecie od chociaż poprzedniego sezonu w małym domku i możecie go z czystym sumieniem polecić

BTW ten stempin to teraz nie pamiętam dobrze albo 7,5 albo 8,5 brutto z Vatem 23%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.