Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mały dolniak 5-7KW


artur3026

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, kult5 napisał:

Ja osobiście bym poszedł w ogrzewanie klimatyzatorem z funkcja grzania

 

2 godziny temu, kult5 napisał:

A na największe mrozy zostawił sobie taki kociołek na pelet

Klima staje się mało opłacalna już poniżej 0°C.

Teraz ten klimatyzator zrób tak by ogrzewał każde pomieszczenie-będziesz otwierał drzwi czy jak?

No i nadal pozostaje grzanie cwu-piszesz o taryfie nocnej,która nie ma sensu bo w dzień klima zje różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taryfa nocna to do zwykłej grzałki w buforze ciepła, nie dla pompy ciepła.

Autor nie podał wszystkich szczegółów, ile jest pomieszczeń, nie wiadomo również jak grzana jest CWU ani ile wynosi realne zapotrzebowanie.

Analizy przy małym metrażu lub bardzo dobrym ociepleniu wskazują że często ogrzewanie elektryczne jest najtańsze.

Często ale nie zawsze :)

Ogrzewanie nadmuchowe faktycznie nie każdemu podpasuje.

Finansowo może to wyjść nieźle. np klimatyzator typu Multisplit, zamontowany z dofinansowaniem może wyjść śmiesznym kosztem.

Na mrozy albo braki prądu pozostawiona jakaś koza.

Nie patrzy sie na wydajność przy 0 stopni ale na wydajność sezonową.

(jeśli ktoś może dodatkowo w największe mrozy (np przy -10) przepalić w kominku, kozie, piecu na pelet to nasza wydajność sezonowa wzrasta dość mocno.

Dochodzi czynnik cen energii które mogą się znacząco różnić zależnie od miejsca.

Przy kotle zasypowym będzie problem przy tak małych mocach. Przy dolniaku to już podwójny. Przepisy wymagają tu zastosowanie buforu, a zdrowy rozsądek wymagał by przynajmniej pracy z pojemną instalacją opartą na żeliwnych grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 9.12.2019 o 17:28, berthold61 napisał:

Jak nie ma jak jest , przecież słynny MPM ma takie maleństwa 5-7kw  tu używany https://sprzedajemy.pl/piec-dolnego-spalania-mpm-ds7-5-7kw-ekstra-dodatki-czarnkow-2-a1d299-nr60458120

Ten co podałem powinien ogarniać bez problemu a dołożyłbym duży bojler jako stabilizator i szafa gra , no i cena nie zabija .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, kult5 napisał:

Taryfa nocna to do zwykłej grzałki w buforze ciepła, nie dla pompy ciepła.

Mając taryfę nocną automatycznie więcej płacimy poza tą taryfą,czyli wtedy gdy klima będzie najintensywniej pracować.

36 minut temu, kult5 napisał:

(jeśli ktoś może dodatkowo w największe mrozy (np przy -10) przepalić w kominku, kozie, piecu na pelet to nasza wydajność sezonowa wzrasta dość mocno.

Dlaczego? Dlatego,że zużycie opału już się nie liczy czy jak?

36 minut temu, kult5 napisał:

zamontowany z dofinansowaniem może wyjść śmiesznym kosztem.

To mnie bardzo ciekawi-możesz rozwinąć?

Z tego co czytałem to:

-dofinansowanie jest dostępne,gdy zmieniamy sposób ogrzewania na bardziej ekologiczny,czyli ta proponowana koza przy -10°C musi zniknąć

-dofinansowanie nie jest realizowane na klimatyzator,przynajmniej ja takiej zmianki nigdzie nie widzę co nie oznacza,że akurat mam rację.Wszędzie jest napisane pompa ciepła powietrze-woda czy gruntowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taryfy nocne są dedykowane dla grzania akumulacyjnego grzałkami i to jest pierwsza idea.

Druga to grzanie pompą ciepła  ale już na 1 taryfie bez taryf nocych.

Rozpatrując ogrzewanie patrzymy całorocznie.

Pompa ciepła jest tańsza od ekogroszku przy +5, przy 0 koszt jest podobny, a przy - 5 jest droższa.

Ale temperatur +5 jest wiecej niż -5 i dlatego koszt całoroczny jest podobny.

Co do dotacji to sugerowałem się tym filmem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kult5

Zgadzam się z Tobą bo dokładnie do takich samych wniosków doszedłem,ale jest jedno ale...

Jak rozwiązać grzanie ciepłej wody? Bo jeżeli będziemy ją grzać prądem to ogólny koszt wyjdzie większy.

Jak znajdziesz rozwiązanie to pisz bo do tematu pewnie i ja będę musiał wrócić za rok/dwa.

A co do dofinansowania to nie obejrzałem tego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy małym zużyciu wody grzanie prądem wychodzi korzystnie cenowo.

Przy dużych zużyciach lepsze są paliwa stałe.

Ja latem grzeje zbiornik 120l. Do 2 godzin grzałką 2,1kW. W 120 dni około 480kWh. Tyle że postawiłem fotowoltaikę z myślą o tym i dołożyłem około 500W paneli na ten cel.

Od października do kwietnia pale drewnem na CO + CWU i sam myślę nad wymianą kotła. Mam na to 2 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po 1 a po 2 to też była wzmianka że problem jest bo jednym za ciepło, innym za zimno. Sterowanie ekwitermiczne i silowniki plus liczniki ciepła i chyba powinno być ok. 

 

Co do mocy zasypowca to widziałem na zachodnim ebay małe kociolki do cwu  bodaj ok 3,5kW. Takie miały być wyjęte spod ecodesign, podobnie jak na biomasę, chyba rolnicza czy tylko słomę . Reszta rozkładać nogi, ecodesign wjeżdża. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.