Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki (mały) kocioł


KarolBl

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, prywatne wycieczki załatwiajcie przy piwie

nie interesuje mnie elektryka, nie patrze na dotację, liczę tylko na siebie

pisałem bezobsługowy - dla mnie znaczy to że czyszcze raz w tygodniu, dosypuje opału raz czy dwa w tygodniu. Raczej chodzi mi o to żebym nie siedział tygodniami przy piecu grzebiąc w sterowniku jak ustawić to ustrojstwo żeby paliło tak jak producent obiecuje

ten ferrolli jeżeli macie używacie i jesteście zadowoleni to dla mnie bomba, szczególnie za tą kase. Ci co go poleacją sami go mają i używają?

Kordjano - to jaki ty masz piec jak tak chwalisz?

nikt nie napisał nawet zdania opinii o tej kostrzewie co podlinkowałem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Powiem ci tylko że kotłów w PL jest chyba z 5 mln a użytkowników kotłów a ilu użytkowników tego forum ilu ? każdy kociołek będzie dobry a zwłaszcza ten o którym praktycznie nikt nie pisze bo i po co skoro działa , tak ja to rozumuję , też mam na ekogroszek i nie mam co pisać bo i po co skoro wszystko działa jak ta lala , nie zawsze opinie internetowe są najlepsze bo każdy w pl powinien jeździć VW bo na ichszym forum twierdzą że to najlepsze auta , to sam z forami innymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, KarolBl napisał:

Panowie, prywatne wycieczki załatwiajcie przy piwie

nie interesuje mnie elektryka, nie patrze na dotację, liczę tylko na siebie

pisałem bezobsługowy - dla mnie znaczy to że czyszcze raz w tygodniu, dosypuje opału raz czy dwa w tygodniu. Raczej chodzi mi o to żebym nie siedział tygodniami przy piecu grzebiąc w sterowniku jak ustawić to ustrojstwo żeby paliło tak jak producent obiecuje

ten ferrolli jeżeli macie używacie i jesteście zadowoleni to dla mnie bomba, szczególnie za tą kase. Ci co go poleacją sami go mają i używają?

Kordjano - to jaki ty masz piec jak tak chwalisz?

nikt nie napisał nawet zdania opinii o tej kostrzewie co podlinkowałem

 

Bo o Kostrzewie było wiele już napisane ,wiec nie ma co pisać nikt Ci tego kotła nie poleci oprócz sprzedawcy .  Mój kocioł nie jest najwspanialszy są o wiele lepsze , chodziło mi tylko o to że tego typu kotły również zdają egzamin ,tak się składa że ja również liczyłem tylko na siebie nawet kocioł zamontowałem sam więc zmieściłem się w 10000 pln dla pana doktora się nie nada ,ale dla ludzi którzy palili przez lata w kopciuchach , czy ekogroszkowcach to przeskok ogromny i nauczenie się , czy grzebanie w sterowniku to dla mnie była przyjemność ,obecnie mi to już spowszedniało i rzadko kiedy tam zaglądam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kordjano napisał:

[..] grzebanie w sterowniku to dla mnie była przyjemność ,obecnie mi to już spowszedniało i rzadko kiedy tam zaglądam .

Śpisz w nocy zamiast przeglądać wykresy? Nie sprawdzasz odcieni sadzy i struktury popiołu? Nie korygujesz ustawień by zwalczać skoki zapotrzebowania? :D
Tak to właśnie wygląda - nie ma co się nad tym tak zmóżdzać. Idziemy do kotłowni, robimy co trzeba, trzaśniemy drzwiami a czy spalił dzisiaj czapkę mniej czy więcej pelletu - kogo to obchodzi jak ma święty spokój?

Biawara faktycznie widziałem kilka razy niezłe ceny, jak się uda wyrwać w fajnej  cenie to spoko opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2020 o 19:38, KarolBl napisał:

kwota za kocioł okolice 10 kafli, za jakiś super polecany kocioł moge dorzucić ale nie do 15 za blackstara

dla przypomnienia: kompaktowe rozmiary i niska waga, moc 10-12Kw, bezobsługowość, nowoczesne sterowanie (PID, regulator pokojowy, netem nie pogardze)

musi dać sobie rade z wkładem kominowym fi 120 czyli dość małym

minimalna moc palnika jak najniżej, najlepiej około 3kW żeby się za często nie rozpalał

 

może takie coś z kostrzewy 12Kw? wydaje się spoko opcja

https://www.kostrzewa.com.pl/produkty/mini-bio-luxury-b

mam czas do września będę męczył dystrybutorów aż kogoś nie wymęczę na lepszą cenę niż katalogowa

Skam Klaster Pelet 5-11 mieści się w cenie a niebawem [może w przyszłym  tygodniu jak nie będzie obsuwy z okazji wirusa] wejdzie najnowszy Skam-PV 15 Peletowo - ekogroszkowy w podobnej cenie a z łatwiejszym czyszczeniem wajchami jak to w innych PV jest zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jak byście popełnili jakiś film z pracy kotła i jego możliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

odkopuje bo wrzesień się zbliża

na 90% wybieram Ferroli Biopellet pro 12kW - tak jak tu polecano. pasuje mi cena, masa, gabaryty

 

na wyjściu z pieca mała rurka 80mm z wentylatorem na wyciągu spalin

Moje pytanie jaki najmniejszy wkład kominowy moge do niego zrobić? (komin 7 metrów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam Defro Optima Komfort 10 Kw i jeszcze w pudełku Kipi 16  + Ecomax850 + Econet300. Za kilkanaście dni montaż (kotłownia schnie po nowych tynkach). Dam znać jak się sprawuje taki tandem. Myślę, że będzie OK. Ostatnio była promocja na zestaw palnika KIPI z zasobnikiem i sterownikiem (1000 zł taniej). Jeszcze można na allegro wyrwać taki promocyjny zestaw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wracając do mojego tematu

plan mam taki:

ferroli nabija bufor ok 200-250litrów. żadnego ekstra sterowania nie potrzeba, na piecu ustawiam dobijanie np do 70 i ponowne załączenie przy 50 lub 55 stopniach (zależy od temp na dworze, przy sporym mrozie nawet te 55 stopni zasilania grzejników starczy)

z bufora ogrzewamy mały zasobnik CWU (80l) i grzejniki. Grzejniki przez zawór 3D? lub 4D? ze sterownikiem na którym będę mógł zadać jaką chce temp. na grzejnikach (np. jesienią/wiosną 48 lub 51 stopni - przykład). Tak żebym ja mógł tą temperature ustalać sam i możliwie dokładnie

do tego pompa która kula na grzejniki sterowana przez termostat pokojowy - dopóki temp w pomieszczeniu nie jest wyższa od zadanej (powiedzmy 21 stopni) to pcha wode po grzejnikach, potem wyłącza, i znowu po spadku np. o jeden stopień ponownie załącza

dobry plan? jakieś poprawki nanieść. Nie marudźcie na mały bufor, większy mi się nie zmieści, chodzi tylko o to żeby piec się rzadziej włączał/wyłączał

Pytanie dwa: na jakim ustawieniu mocy piec pracuje najefektywniej? lepiej grzać ten bufor długo małą mocą czy szybko dużą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Podałeś ( przykładowe) temp wiosna/jesień ok 50 st na grzejniki. 

Żeby cokolwiek napisać, to musisz podać realne temp jakich  potrzebujesz przy temp zewnętrznych +10 / 0/ - 10.

Jeżeli rzeczywiście potrzebujesz takich wysokich temp w okresie przejściowym ( w co wątpię), to daj sobie spokój z tym buforem. 

Dystrybucja energii z bufora na grzejniki musi być stała. Zatrzymywanie instalacji ( czyli termostat wył pompę) jest tylko stratą. 

Pytasz czy to dobry plan... No plan jakiś jest tylko ten bufor jakiś takiś mały jezyk_oko.gif

Tak czy siak i tak ten kocioł będzie się często wygaszał i rozpalał przy takich temp jakie podałeś i z takim sterowaniem pompy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorowi tematu, polecam zapoznać się z produktem marki Kotłospaw SlimKo - zalecana moc 12kW.

Jest to kocioł który przyjął się świetnie na rynku ze względu parametrów, pracy jak i serwisu. Na swoje gabaryty posiada spory zasobnik (103kg) który wystarczy w sezonie grzewczym na kilkadziesiąt godzin bezobsługowej pracy.

Kocioł w wersji podstawowej jest w stanie obsłużyć nam 4 obiegi grzewcze, posiada czujniki temperatury (4szt.) i czujnik pogodowy który w klasycznej instalacji z zaworem 4 drogowym z siłownikiem steruje nam temperaturą zadaną mieszacza.

Zachęcam do weryfikacji tego urządzenia:
https://kotlospaw.pl/slimko/

KOTLOSPAW_plakat_a1_scienny_594x840mm_makieta_SLIMKO-page-0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a może ktoś jeszcze podpowie:

gdzie znaleźć bufor w zakresie 150-300l który przejdzie przez drzwi 60cm szerokie?

 

znalazłem takie cuś

https://bojlersklep.pl/pl/p/BUFOR-LEMET-200L-1w-1-WEZOWNICA-do-CO-ZBIORNIK-akumulacyjny-WYSYLKA-POBRANIOWA-GRATIS/1292

 

i ty pytanie bo jest wersja z wężownicą i bez? co lepsze, jakie wady/zalety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od 10 lat kocioł Wolfa CNK25 z palnikiem Viking bio20kW

Ten palnik nie ma modulacji mocy więc mam bufor 800l z tym że kocioł na pellet jest podłączony w połowie  zbiornika - czyli obsługuje tylko górną część bufora.

Odbiory to 160m2 podłogi i ponad 100m2 grzejników.

Roczne spalanie ok 3,5t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Puławiak napisał:

No mnie też rozwalają do kotłów propozycje buforów np 200 litrów. 

chodzi tylko o te żeby zmniejszyć częstotliwość rozpalania i wygaszania

wiem że przy kotle zasypowym tak mały bufor nie miałby sensu, ale piec na pellet powinien to ogarnąć

ja mam małą instalację, powiedzmy 40 litrów wody w rurach i 40 w piecu daje 80 litrów

dołóżmy bufor 200 litrów i już mamy 280 litrów wody w układzie, czyli piec powinien się załączać 3 razy rzadziej

Znowu przy temp poniżej zera na zewnątrz liczę że piec bedzie chodził non stop na np. 50% mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest :)

Wszystkoz zależy jak sobie radzi palnik na niskich mocach. Jak czysto spala to nie ma sensu dostawiać bufora bo i tak palnik powinien co jakiś czas wygasić i oczyścić się.

Tu warto sobie wszystko przemyśleć

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
10 godzin temu, KarolBl napisał:

 

Ad1. ja mam małą instalację, powiedzmy 40 litrów wody w rurach i 40 w piecu daje 80 litrówd dołóżmy bufor 200 litrów i już mamy 280 litrów wody w układzie,

Ad2. czyli piec powinien się załączać 3 razy rzadziej

 

Ad1. Źle rozumujesz... Pojemności bufora nie " rozciąga" się o  pojemność wody CO i kotła. 

Ad2. Jak na zasilanie będzie szło 30 st, a temp na zewnątrz będą +15.

Ale skoro uparłeś się, to montuj i zdaj relacje. 

P. S. 

Nawet nie wiesz jakie Ci są potrzebne temp zasilania przy różnych temp zew., a to jest dość istotne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio to jak ktoś nie zobaczy, że można mieć czysto i szaro w kotle który sprawnie schodzi na 2-3KW to nigdy nie uwierzy i będzie się upierał przy swoim. Ja tu kiedyś wrzucałem linka do Blackstara który chodzi na podlogowce, jednak jestt lato i teraz nic nie zobaczymy. Tam pobierał koło 0,6kg/h i był sterowany pogodowo. Działało to dobrze i stabilnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.