Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SAS BIO COMPACT 10 kW wasze ustawienia


Superkiel11

Rekomendowane odpowiedzi

 

19 minut temu, Kazio321 napisał:

No jest o wiele lepiej :) Ten czerwony to siłownik do zaworu 4d. Temp spalin dość duża. 

I super zobaczymy jak teraz będzie szarpał peletu ;) . Zmieniłem w regulatorze pokojowym ustawienia godzina 23-6 na 17 stopni a 6-23 na 18 stopni  regulator jest w najzimniejszym pomieszczeniu w przedpokoju , tam jeszcze nie ocieplilismy ściany od piwnicy i schodów wełna , brak funduszy narazie . Plan jest by to zrobić po świętach . Wiec jak tam regulator osiągnie zadana  temperaturę to w całym domu jest cieplutko .  Po świętach tez zakupie otulinę na rurę od pieca , macie jakaś grubość albo firmę z jakiej wsiąść żeby to było solidnie zaizolowane :) 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy, ale tanio nie będzie :)

Otulina kauczukowa K-Flex EC

K-Flex ST - zaletą jest, że jak masz łuki, to nie musisz docinać, tylko przeciągasz. Fi 28 x 19 mm - to ponad 17 PLN/ 2 mb. Plus specjalny klej.

Jak chcesz taniej, ale wymaga trochę umiejętności to:

PAROC Alu Coat

Otulina Paroc HVAC System AluCoat T

Albo to: Steinonorm 310

Steinonorm 310 - otulina PUR

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2019 o 20:46, Kazio321 napisał:

To zależy na czym chce polegać kolega, czy na własnych ustawieniach czy na PID trochę podrasowanym :) 

Musze cos zrobic z ustawieniami ;) 2 worki dziennie to troche duzo . Kazio321 wrzucisz swoje uatawienia pieca , masz pokojowy regulator ? Czy Ustawienia PID moga wspolgrac z pokojowym regulatorem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podepne się pod temat. Otóż mam małe pytanie. Czym jest ten biały osad w palenisku. Dodam że pellet badzro dobrze się spalaIMG_20191211_224052.thumb.jpg.b5a2b2b65ecfa4541a964ac407b13c06.jpg

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo.

Primo po co ci woda 60C pasteryzujesz niegrzeczne dzieci w wannie czy jest taki mały zbiornik, ze nie wystarcza wody ( ja mam zbiornik 140l na 3 s i zadana 48C/histereza 2C ( i tak piec ci chodzi cały czas to wodę dogrzeje przy odbiorze ale straty zbiornika sporo niższe między 46 a 60C)

Podepnij sobie pogodówkę i steruj 4D zależnie od temp na dworze, kolejna uwaga dobierz temperaturę na 4D w taki sposób aby obieg pracował praktycznie cały czas bo :

1. W pokoju grzejnik ma 35 C a temperatura w pomieszczeniu 20 C wydaje się ze jest w porządku

2. W pokoju jest 20,5 C ale grzejnik ma 20 C wydaje się , że jest chłodniej..

Człowiek odczuwa ciepło od promieniujących elementów sam się o tym przekonałem.. 

Ale...  skoro teraz palisz 30kg to jak zejdziesz 10% to będzie sporyyyy progresss.. Strat budynku niestety nie oszukasz..

Dociepl strych ! Sam ostatnio dokładałem 30cm wełny na dachu i... na poddaszu średnio 3C cieplej  !

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma zdjęciach z postu #9 nie pracuje żadna pompa również ta od CO więc pomimo otwarcia zaworu ma 100% taką temperaturę zaworu można by jeszcze ustprawiedliwiać brakiem przepływy lecz już na zdjęciach w poście #24 pompy pracują a zawór o dziwo zamiast obrócić się przy zamykaniu w prawo poszedł w lewo co definitywnie świadczy o nieprawidłowym zamontowaniu przez "fachowca".

Montaż zaworu 4d stanowczo do poprawy, może jeśli masz taki jak ja którego przesłona obraca się o 360 stopni wystarczy przekręcić ją o  90 stopni w prawo i poprawnie zamontować siłownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2019 o 09:17, Kazio321 napisał:

W sterowniku ST 555p nie ma takiej funkcji żeby sprawdzić w która stronę otwiera się zawór. 

Jest taka możliwość poprzez sterowanie ręczne zaworem z poziomu sterownika.

 

W dniu 13.12.2019 o 06:47, Kazio321 napisał:

Mogli go zamontować w drugą stronę, ale wtedy by ciepła woda szła w powrót a też powrót jest niski. Gdzie masz umieszczony czujnik powrotu a gdzie czujnik od zaworu? 

Na zdjęciach z postu #9 powrót jest niski ponieważ nie pracuje żadna pompa ani CO ani CWU i brak wymuszonego obiegu kotłowego a sam zawór jest otwarty na 100% więc cała gorąca woda jest kierowana w CO które tak naprawdę w tamtym momencie nie pracuje ze wzgląd na wyłączoną pompę.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, mam blisko do Superkiel11 i widziałem ta instalacje. I jest do przerobienia. Gdybyś widział jak instalator mu to zrobił to byś się za głowę złapał.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no na zdjęciach aż takiej tragedii niema :) bywały gorsze na forum... Ale fakt estetyka PEX masakra.

Tylko teraz zróbcie porządnie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Estetyka w tym przypadku to najmniejszy problem. Jakbym opisał co tam jest wtedy byś zrozumiał

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, posiadam od roku SAS Bio Compact 12 kw. Od grudnia 2019 grzane było w nieocieplonym domu tak by było 10-12 st. Od października 2019 mieszkam i zacząłem normalnie grzać. Metodą prób i błędów oraz dzięki informacją na tym forum doszedłem do poniższych ustawień gdzie w domu mam 22,5 st.

Dom 140 m2 grzania większość podłogówka plus 5 grzejników. Zbudowany z Wienerberger Porotherm 25 + 12 wełna Rockwool. Dach szczyt na strychu wełna 20 cm. Szczyt oraz sufit na piętrze 18+5 cm. Zawór 4D. Pompa na CO, CWU oraz podłogówkę.

Zadana 70 st
Powrót 45-52 st
Pogodówka włączona

Działam bez PID w Podtrzymaniu. Piec osiąga zadaną temp w 20-30 min oraz przy aktualnych temp nie wychodzi ze stanu podtrzymania, może raz dziennie mu się zdarzy. Zauważyłem, że w nocy krzywa od CO jest prawie idealnie prosta i jest między 59,2-59,6. W ciągu dnia już bardziej skacze w związku ze zmianą temp na dworze.

Praca

Praca 5 sek
Przerwa 25 sek
Nadmuch 25%

Podtrzymanie

Praca 5 sek
Przerwa 2:50 min

Wentylator w podtrzymaniu

Praca 5 sek
Przerwa 2:20 min

Bieg wentylatora w podtrzymaniu 35%

 

Jak o czymś zapomniałem podać dajcie znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z zapotrzebowaniem na CWU? Może nie dogrzewac CWU i dlatego jest cały czas w podtrzymaniu. Nie masz może ustawionego " obniżenia pokojowego" w opcji sterownika kotła ? Ja kiedyś ustawiłem na 10stopni to kocioł dobijał tylko do 55stopni gdzie zadaną kotła to 65stopni. Nie dogrzewal CWU i cały czas trzymał w podtrzymaniu. Więc zmniejszyłem obniżenie pokojowki na 0. I wróciło wszystko do normy. Zobacz co masz tam ustawione : ( menu instalatora>regulator pokojowy>obniżenie pokojowki)

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem o CWU sorki. CWU ustawione na 45 stopni i jest osiągnięte. Funkcja rozpalania i tryb wygaszania wyłączone, więc piec na moje zlecenie działa w podtrzymaniu. Spalanie około 20kg na dobę. Mogę jeszcze coś więcej z niego wyciągnąć? Jeszcze obniżyć spalanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę ale to już z wygaszaniem i rozpalaniem. Wtedy sam będzie się rozpalał i wygaszał kiedy biedzie zapotrzebowanie. Oczywiście jak masz regulator 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycje są 2. Jeśli palisz bez PID to ustaw regulator pokojowy na zawór 4d. Czyli zawór wbudowany 1 regulator pokojowy i wybierasz regulator standart. Dodatkowo wlaczasz funkcje rozpalania i wygaszania. Oczywiście kocioł może przejść w podtrzymanie, ale tylko żeby dogrzac dom bądź CWU i się wyłączy. 

Histereza na regulatorze dobrze by była więcej niz 0.6stopnia. 

A praca z PID (mój kocioł tak pracuje spalanie na poziomie 12/14kg na dobę obecnie). To zostawiasz te same ustawienia co wyżej. Reszta zajmie się PID 

Oczywiście że spalanie jest zależne od instalacji jaka masz. No i oczywiście czy jest ochrona powrotu żeby kociołek szybciej się nagrzewał. 

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja się podepne do tematu jaki kocioł do domu 100m2  ocieplony grafit 20cm 0,32

Podłogi 10cm parter ,okna 3 Szybowe plus rolety zewnętrzne instalacja to jakieś 15-20 m2 podlogowki reszta to kaloryfery fundament ocieplony 15 cm co wybrać ??pellet a może ekogroszek i jaki będzie koszt ogrzewania nie ukrywam że przyglądam się temu kotłowni jak w temacie Sas.Dzieki za pomoc wszystkim z forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jak jest instalacja cała podłoga +CWU czy podłoga i grzejniki + CWU. Ogólnie pytanie to czy chcesz mieć czysto w kotłowni czy czarny pył z ekogroszku. No i jaki budżet na kociołek bo jest wiele lepszych kotłów od SASa. 

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem na forum to Laguna jest po 14k. Ale nie jestem pewien. Kociołek godny polecenia. 

Na tej stronie sprawdzisz jakiej mocy będziesz potrzebował kocioł. 

http://cieplowlasciwie.pl/start

 

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.