Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas bio compact 10 kw


Maxjk75

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie na ile mm macie uchylony lufcik  od popielnika? i w jakiej pozycji trzymacie przesłonę na rurze do komina ? Czy wymiana  grzałki jest trudna i czy warto to robić samemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Popielnik mam zamknięty

- Szyber na czopuchu otwarty na max (tylko przy silnych wiatrach przymykam na trzeci ząbek)

- Wymiana grzałki jest łatwa  (już masz po gwarancji, że chcesz sam wymienić?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam się z ciekawości co do grzałki , mam gwarancje ,ale cóż ona warta jak spadnie śnieg i mnie zasypie ,drogi nie będą drożne.Zeszedlem ze spalaniem na pid do 18-20kg/24 h od jutra zacznę bez pid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Panowie na ile mm macie uchylony lufcik  od popielnika? i w jakiej pozycji trzymacie przesłonę na rurze do komina ? Czy wymiana  grzałki jest trudna i czy warto to robić samemu?


Popielnik zamknięty
Nie mam przesłony, ale powinna być otwarta.
Wymiana grzałki to kilka minut prostej roboty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kiedyś zadałem pytanie do serwisu sas o żywotność zapalarki, odpisali mi że to trudno określić ale zakładają 3-4 lata, oczywiście wszystko zależy od intensywności pracy, a tak na marginesie gdzie szukać informacji, instrukcji dotyczącej wymiany zapalarki  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, a zawór wbudowany 1 i 2? Do czego służą te ustawienia? Mam to pozamykane..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Jeszcze jedna kwestia - podtrzymanie. Z czego wynika to, że przez pierwsze 2 min kiedy do palnika trafia pellet pojawia się dymienie z komina, kolor szary - lekko czarny. Dmuchawa chodzi zbyt krótko? Miałem ustawione 5 sekund pracy, 6 wentylatora na 25%, przerwa 6 minut. Generalnie podczas pracy w podtrzymaniu cyklicznie jest to samo: pellet na palnik, dymienie 2 minuty, kolejne 4 ledwie widoczny białawy dymek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie ustawione rozpalanie? Interesuje mnie czas podsypu. W sofcie 1.0.9 było ustawione 45 sekund.. Wartość spora, w tym czasie na ruszt trafia 195g pelletu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2019 o 16:20, marwol napisał:

Wyłącz pid.
Zmien tryb pracy na palenie - podtrzymanie

witam proszę podpowiedzieć lepiej mieć ustawione wygaszania i rozpalania (z czuwaniem) czy podtrzymanie czy ma to wpływ na zużycie peletu, a jeżeli tak to jakie parametry wklepać. pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę wszystko zależy od kilku czynników. Ja powróciłem do PID'a, którego lekko zmodyfikowałem. Wynikało to z bardzo prostego powodu - kociołek większość czasu (w wykresów wynika, że w granicach 70%) przy ostatnich mrozach chodził w podtrzymaniu. Przy temperaturach powyżej zera pewnie wartość procentowa by skoczyła do 90%. To, co mnie do podtrzymania nie przekonuje to to, że temperatura spalin spada do 65 stopni, natomiast kociołek nieco zachodzi sadzą. Z komina wydobywa się lekko-szary dym. Rozmawiałem o tym z serwisem i tego się całkowicie nie wyeliminuje, można próbować zminimalizować.

Testowałem wszelakie ustawienia z tego wątku oraz z dosyć bliźniaczego: 

Podłączyłem listwę zestawioną z regulatorami do kociołka i teraz to ona steruje, kiedy ma się rozpalić, a kiedy zgasić. W takiej konfiguracji schodzi mi średnio 11% zasobnika pelletu / dzień, co daje wynik w granicach 10 kg dziennie. Regulatory na parterze od podłogówki ustawione na 20 stopni, u góry grzejniki odkręcone na połowę skali 3/6, podłogówka u góry w RTL'u także odkręcona 2,5/6.

Na wiosnę zamierzam zamontować elektryczne głowice do grzejników + regulatory tak, aby sterowanie górą także było automatyczne w zależności od warunków w pomieszczeniu.

Podsumowując: w moim przypadku optymalnym rozwiązaniem wydaje się być zmodyfikowany PID + sterowanie z wygaszaniem poprzez automatykę (listwa + regulatory). Koledzy w bieżącym wątku, a także w tym wskazanym powyżej sugerują wyłączenie PID, ponieważ przynosi im to najlepsze rezultaty. Testuj, sprawdzaj, dobierz najlepszą konfigurację dla siebie. Tutaj nie ma idealnej jednej konfiguracji dla każdego :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, reith napisał:

Jak macie ustawione rozpalanie? Interesuje mnie czas podsypu. 

Ja ustawiłem na 25 sekund (45 s to rzeczywiście zbyt dużo) i jest OK 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, reith napisał:

Tak naprawdę wszystko zależy od kilku czynników. Ja powróciłem do PID'a, którego lekko zmodyfikowałem. Wynikało to z bardzo prostego powodu - kociołek większość czasu (w wykresów wynika, że w granicach 70%) przy ostatnich mrozach chodził w podtrzymaniu. Przy temperaturach powyżej zera pewnie wartość procentowa by skoczyła do 90%. To, co mnie do podtrzymania nie przekonuje to to, że temperatura spalin spada do 65 stopni, natomiast kociołek nieco zachodzi sadzą. Z komina wydobywa się lekko-szary dym. Rozmawiałem o tym z serwisem i tego się całkowicie nie wyeliminuje, można próbować zminimalizować.

Testowałem wszelakie ustawienia z tego wątku oraz z dosyć bliźniaczego: 

Podłączyłem listwę zestawioną z regulatorami do kociołka i teraz to ona steruje, kiedy ma się rozpalić, a kiedy zgasić. W takiej konfiguracji schodzi mi średnio 11% zasobnika pelletu / dzień, co daje wynik w granicach 10 kg dziennie. Regulatory na parterze od podłogówki ustawione na 20 stopni, u góry grzejniki odkręcone na połowę skali 3/6, podłogówka u góry w RTL'u także odkręcona 2,5/6.

Na wiosnę zamierzam zamontować elektryczne głowice do grzejników + regulatory tak, aby sterowanie górą także było automatyczne w zależności od warunków w pomieszczeniu.

Podsumowując: w moim przypadku optymalnym rozwiązaniem wydaje się być zmodyfikowany PID + sterowanie z wygaszaniem poprzez automatykę (listwa + regulatory). Koledzy w bieżącym wątku, a także w tym wskazanym powyżej sugerują wyłączenie PID, ponieważ przynosi im to najlepsze rezultaty. Testuj, sprawdzaj, dobierz najlepszą konfigurację dla siebie. Tutaj nie ma idealnej jednej konfiguracji dla każdego :-)

Ja tez testuje różne ustawienia i Pid nie jest taki głupi .Bez Pid mam spieki kocioł długo dochodzi do temperatury.Co zmodyfikowałeś w Pid , że tak mało ci pali i ile razy dziennie się zapala i wygasza kocioł .Ja stanołem na poziomie 18/19 kg na dobę żeby było ciepło w domu.?Kiedys czas podsypu zrobiłem 15 s , tez odpalił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, szczerba napisał:

Ja ustawiłem na 25 sekund (45 s to rzeczywiście zbyt dużo) i jest OK 

Zszedłem do 20 sekund i nadal rozpala się poprawnie. Różnica względem 45 sekund podsypu taka, że szybciej wchodzi w etap PID Praca. W przypadku długiego podsypu dochodzi dłuższy etap przejściowy pt. "Opóźnienie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maxjk75 napisał:

Ja tez testuje różne ustawienia i Pid nie jest taki głupi .Bez Pid mam spieki kocioł długo dochodzi do temperatury.Co zmodyfikowałeś w Pid , że tak mało ci pali i ile razy dziennie się zapala i wygasza kocioł .Ja stanołem na poziomie 18/19 kg na dobę żeby było ciepło w domu.?Kiedys czas podsypu zrobiłem 15 s , tez odpalił.

Modyfikacja PID dosyć dyskretna - zmieniłem jedynie max. temp. spalin na 145 stopni. W moim przypadku największą robotę robią regulatory w pokojach i listwa sterująca. Wcześniej nie miałem jej wpiętej w kociołek i tak palił sobie w podtrzymaniu. Przykładowo dzisiaj kociołek rozpalił się o godzinie 11.00 i palił się przez 1h45 minut. Drugi raz o godzinie 20.00 i do 20.40 podgrzewał CWU. Obstawiam, że kolejny raz rozpali się w granicach 3.00-4.00 i pogrzeje 1,5h. Obecnie nocki są dosyć ciepłe, w granicach +1.

Jestem na etapie wygrzewania domu i nie mieszkam jeszcze, więc wydaje mi się, że spalanie które mam obecnie nie jest ostateczne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie ustawienia na forum dla Sas Bio  Compact 12kw

Praca bez Pid

Czas podawania 8sekund

Czas przerwy  45 sek

Siła nadmuchu 45%

Podtrzymanie

Praca w podtrzymaniu 2sekundy

Przerwa w podtrzymaniu

3min 40 sek

Wentylator w podtrzymaniu

Praca 15 sek

Przerwa 2 min

Bieg wentylatora 35%

Ruszt

Przerwa w pracy 2 min

Przerwa w podtrzymaniu 15 min

Przez rok pracowałem tylko z Pidem modyfikowanym, obecnie testuję to ustawienie bez Pid z wyjątkiem parametrów dot. rusztu, pellet wypala się super, za kilka dni będę wiedział coś więcej nt. spalania, co sądzicie o tym ustawieniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2019 o 20:11, reith napisał:

Zszedłem do 20 sekund i nadal rozpala się poprawnie. ....

U mnie 20 sek to za mało. Przy takim ustawieniu pierwsze rozpalanie trwało prawie 4 minuty!!!!! Przy podawaniu 25 sek rozpalanie trwa 2 minuty (tyle pracuje grzałka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest fakt. Rozpala się dłużej = ciągnie więcej prądu = szybciej się zużywa grzałka :-) 

Dzisiaj pod wieczór piec miał problem, aby się rozpalić - sypnęło alarmem 'nieudane rozpalanie'. Zwiększona dawka i jest ok.

Tak w ogóle jak duży płomień macie? U mnie w PID nie jest on zbyt duży i ledwie wychodzi poza palnik (z perspektywy otwartych drzwiczek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z kolei (+3 stopnie) nawet przy wentylatorze 5% na PID płomień książkowy - pięknie zawinięty i naprawdę spory. Hmm, muszę zweryfikować w takim razie ciąg kominowy - wychodzi na to, że przy mrozach -8 jest zbyt duży i po prostu bardzo rwie płomień. De fakto wtedy po otwarciu drzwiczek słychać ostry "przeciąg". Nagram filmik przy najbliższej sposobności i pokażę jak to wygląda.

Hipotetycznie co do regulatora ciągu: czy ktoś może polecić coś takiego jak to: https://e-kominki24h.pl/p/560/10316/smartflow-regulator-ciagu-kominowego-stopa-uniwersalna-regulowana-smartflow-nasady-kominowe.html ? Ewentualnie coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam ponownie powróciłem do PID gdyż ustawienia i pelenie bez PID nie było rewelacyjne. obecnie jadę na ustawieniu fabrycznym temperatura CO 65st histereza 10st. woda cwu 45st. zastanawiam się czy na regulaorze pokojowym ustawić jedną temperaturę na cały dzień np. 22,6st z histerezą 0,2st. przy obecnych dwóch temperaturach noc i dzień praktycznie ogrzewanie podłogowe włącza sie dwa razy na dzień tak jest po dogrzaniu pomieszczenia bo wtedy sterownik otworzy zawór 4d Czy tak jest właściwie, że podłoga dogrzewa się tylko dwa razy  czy mam coś źle ustawione. proszę o podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podłogówki zapowietrzone, ale  mam ciepło w domu grzeje pidem od 17 do 22 i nad ranem od 4 do 7. Cwu mam na 60 . Nie mam żadnych czujników , grzeje intuicyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka zapowietrzona? to czemu nie odpowietrzysz, każdy hydraulik zrobi to bez problemu podłogówka z powietrzem to brak prawidłowej pracy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.