Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł z podajnikiem?


karol255

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, PioBin napisał:

@Pieklorz fajnie i madrze piszesz ale nie linkuj prosze glupot bo ktos to wezmie na serio.

Najlepiej jak by  @sambor napisał ile liczy mocy na CWU przy robieniu OZC, bo pewien Pan na konkurencyjnym forum pisał, że w ogóle nie wlicza tego do audytu. Ile w tym prawdy, nie wiem. I chociaż lubię filmy Kamila, dla mnie to nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, PioBin napisał:

@Pieklorz fajnie i madrze piszesz ale nie linkuj prosze glupot bo ktos to wezmie na serio.

To na początku to wiadomo czym jest. Niemniej przy rozładowanym bojlerze chwilowy pobór mocy 8-9kW nie jest niczym dziwnym, pewnie, że można ładować z niższą mocą,ale będzie to trwać dłużej.. Tak przerysowany film dałem celowo, aby włączyć myślenie. Czym innym jest średnia dobowa a czym innym chwilowe zapotrzebowanie na ciepło. 

CWU zwyczajowo 0,25kW na osobę przy prysznicu lub 0,5kW przy wannie. Najczęściej do wyniku i mocy kotła pod 17kW dodaje się 2kW na bojler,jak wychodzi kocioł powyżej 17kW w domach nie trzeba już nic dodawać na bojler.

Na to konkretne mieszkanie raz jeszcze powtarzam, że żadnego problemu z modulacją nie będzie. Tu bez problemu kocioł na ekogroszek 9 do 12kW czy peleciak koło 12kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC to dobór źródła ciepła potrzebnego do ogrzania budynku, obliczenia OZC nie uwzględniają obliczanie ciepła na potrzeby grzania CW.

Audyt energetyczny to opracowanie pod modernizację budynku - np ocieplenie + zmianę źródła ciepła i w nim powinno się określić ile i jak będzie grzane tej CW.

Świadectwo en to coś podobnego do audytu i też uwzględnia ciepło potrzebne dla potrzeb grzania CW.

Ilość ciepła na potrzeby grzania CW jest zależna od jej zużycia - więc ilości mieszkańców, a przy OZC tego parametru nigdzie się nie wprowadza.

Ilość ciepła na potrzeby CW liczy się tak ;

ilość osób x 50l/dobę= dobowa potrzebna ilość CW = pojemność bojlera

Ten bojler można podgrzać 1 raz lub grzać ciągle non stop .

W pierwszym - głównie dla kotłow gazowych -przypadku moc kotła musi być taka aby przerwa w grzaniu domu była nie większa niż 20-30 minut, 

takie są wytyczne producentów kotłów i wytyczne projektowe instalacji CO- daje to dla bojlera 200l ok 20kW mocy kotła.

Jak mamy kocioł na paliwo stałe to bojler może być grzany jednocześnie z CO i tu zależy od pojemności bojlera i zapotrzebowania na CW- trzeba wyczuć , można też grzać CW w tzw priorytecie - czyli grzejemy tylko CW a dom stygnie.

To temat rzeka, ale generalnie OZC nie obejmuje grzania CW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja dla obliczenia mocy kotła też nie brałem pod uwagę CWU , bo mam podłogówkę i kompletnie nie ma to znaczenia w dodatku poprzez bojler dwupłszczowy mam ochronę  powrotu i pompka chodzi na stałe więc częściowo to też taki ala bufor no i czujnik bojlera poleciał na powrót zasilania bojlera efekt taki że instalacja pracuje niezwykle stabilnie i zero wahnięć nawet po wypuszczeniu z bojlera pełnej wanny , ale fakt rozgrzewanie z zimnego np po zapomnieniu załadowania zbiornika ekogroche to jednak trwa trochę dłużej i widać że bojler więcej żre niż ogrzewanie całego domu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szeregowo spięte wężownice w bojlerze 300L mają ze 30-40kW mocy grzewczej w odpowiednich warunkach... Jak miałem kocioł zasypowy i wracało się do zimnego domu z takim wychłodzonym bojlerem to kocioł trzeba było pięknie nadgonić, żeby zagrzać te 2 rzeczy na raz, a potem modlić się, żeby nie wystrzelił jak się rozpędził i mu zapotrzebowanie spadło :D

Co do CWU - przy gazie i pellecie - lepiej priorytet raz a porzadnie.
Przy węglu - tam temp. zawsze jest (poza trybem letnim na kotle zawsze ciepło, nie wygasza się) - można dogrzewać na bieżąco, lub CWU na stałe - to jest najlepsze dla węglaka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2019 o 15:06, eliks napisał:

 

@FAFAŁ a widziałeś kiedykolwiek temat: "pomocy, mój kocioł jest za mały i mam zimno w domu"? Problemy są właśnie w drugą stronę.

Nie widziałeś i nie zobaczysz dokąd ludzie nie uświadomią sobie czym objawia się zbyt mała moc palnika [z tego głównie wynika maksymalna moc kotła bo wymiennik odbiera to co palnik wyprodukował] - jestem ciekaw czy sam to wiesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj kiedyś był głośny temat kotła źle dobranego i pisała o tym @bietka
jak dobrze pamiętam :)

Było głośno :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja problemu nie widzę jeśli moc palnika dobrana jest do mocy kotła. Po samych ilościach paliwa można obliczyć moc z jaką działał kocioł i wg co niektórych tutaj będzie mu palił 30kg. 

Znajomy teraz robił audyt bo ma 2 kaflaki w 100 letnim domu bez ocieplenia. Robi tam ogrzewanie gazowe. Zabudowa szeregowa, grubość ścian 40cm czerwona cegła, zabudowa szeregowa, ostatnie mieszkanie w szeregu. Żadnego ocieplenia, nowe okna i drzwi, metraż 64m2. Wychodzi 140W/m2 i średnie zapotrzebowanie 4.6KW. Wystarczy że dociepli 2 ściany i położy cokolwiek na stropie i zejdzie mu średnio do 3-3,5KW. Obliczenia były dla 23* w domu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sv200 bardzo chwalą więc nie wiem dlaczego tak słyszałeś.
Ja proponuje malinę bo ma i sv200 i skzp02 a kosztuje całkiem dobre pieniadze

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sv200 to jeden z najlepszych, jak nie najlepszy na tą chwilę palnik. Spala bardzo czysto i efektywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Defro to przeciętne piece z ładną obudowa i bajeranckim sterownikiem. Nic poza tym.
Sv200 jest dobry bo łączy trochę ślimaka trochę szuflady. Pali się tyle węgla ile musi a i dozować go łatwiej.

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eko luxa to będziesz robił za kominiarza co maksymalnie 2 tygodnie. Jak Defro to tylko Sigma. Bierz tego Skampa i nie słuchaj się instalatora, ja też na szczęście się nie posłuchałem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisz do @Pieklorz SkampPV to jego "dzieło" on Ci doradzi jaki sterownik. Do tego najmniejszego SkampPV jest dedykowana sterownik który pracuje z dmuchawą 40 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2019 o 14:57, karol255 napisał:

 

Ze sterownikiem SKZP-02

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2019 o 14:41, giecik napisał:

Dla mnie Defro to przeciętne piece z ładną obudowa i bajeranckim sterownikiem. Nic poza tym.
Sv200 jest dobry bo łączy trochę ślimaka trochę szuflady. Pali się tyle węgla ile musi a i dozować go łatwiej.
 

Dobrze napisane - krótko, konkretnie i rzeczowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się z tym zgadzam, aczkolwiek przez ten ładny design, bajerancki sterownik i dobry marketing wiedzie się im nieźle...
Ludzie to lubią - takie produkty też są potrzebne, żeby konkurencja nie stała w miejscu. Kolorowy wyświetlacz schowany w obudowie,  zabudowany podajnik, bajeranki panel pokojowy.
Nie czarujmy się - nie każdy chciały mieć w świeżo wybudowanym domu panel pokojowy wyglądający jak Pilot R...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten panel to kosztuje z 800zl. Ja w życiu nie kupił bym sobie Defro na pellet, ale co byście nie pisali, Sigma E na groch jest bardzo, bardzo dobra. Nawet poprzednia wersja z rynną była bardzo fajna i znam bardzo dużo zadowolonych ludzi. O Eko Luxach się nie wypowiadam bo tutaj mam z goła odmienne opinie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shogun Defro teraz daje stery w takiej obudowie jak IRYD PID R , ster jest na górze i ma pochylany kąt kolorowego wyświetlacza. Tu spora część producentów wcześniej stosujących zabudowę już poszła po rozum do głowy ( reklamacje nauczyły)

Pilot R nie jest dedykowany do podajników, choć można dać jak ktoś zero klimaty,on był do zasypowych i od biedy do pierwszych argonow.

Do podajnika Pilot G lub radiowy Pilot GRF ,teraz był jeden pan oglądał SKZP02 oraz IRYD PID R , ponieważ kolorowy dotykowy wyświetlacz panelu domowego SKZP02 jest tylko w wersji przewodowej , to jednak zdecydował się na radiowego Pilot GRF w komplecie z IRYD PID R. Oba sterowniki są warte uwagi,czasami decydują niuanse. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Zgadza sie. Ster w obudowie jezeli jest narazony na temp oznacza jego powolna smierc. Mialem tak w swoim starym Klimoszu. Jak go szlag trafil , zamontowalem skrzynke do stera na zewnatrz przekladajac przy tym wszystkie kable. I byl swiety spokoj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko raz wymieniałem sterownik nie zabudowany przez przepięcie od pioruna, pozostałe wszystkie były zabudowane z sporo się ich już przez te lata przewinęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.