Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł z podajnikiem?


karol255

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61
Godzinę temu, eliks napisał:

Ja się z Tobą zgadzam w pełni, włącz/wyłącz jak u mnie jest ok. Tylko przy kotle który będzie mu pyrkal od 5,5KW to wiesz że tych odpaleń będzie miał dobowo kilkanaście, ale to zawsze jakaś alternatywa. Nie wyobrażam sobie żeby kocioł groszkowy pracował na 2-3KW. A tego spalania 50% więcej nie skomentuję 

No to byś się zdziwił , mam kocioł na ekogroszek 10kw ogrzewam nim 160m2 (podłogówka stary dom) i na 30% kociołek idealnie idzie ba w menu serwisowym zapodałem mu 20% mocy minimalnej bo w kiepską zimę 3kw to za dużo i na 2 kw idzie jak ta lala w automacie bez wygaszania i przy tej mocy to idzie około 7-8kg/doba , tak że da sie da .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bardzo dobry przykład, z tym że kolega ma 100m2 do grzania mniej, tym bardziej daje to obraz ogrzewania tak małej powierzchni ekogroszkiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy na ekogroszek będzie za duży, to Ci staramy się uświadomić już od początku. Kiszenie ekogroszku przy tak małym zapotrzebowaniu będzie miało swoje konsekwencje w postaci syfu w kotle i kominie. Jeśli na prawdę chcesz paliwo stałe (co wciąż odradzam) to idź w pellet. Tutaj kocioł zagrzeje Ci dom i się wyłączy, nie musi non stop się palić jak przy groszku. Komfort użytkowania też zupełnie inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale tez chyba trzeba brac pod uwagę ze fakt mam swoje mieszkanie ocieplone 10 steropianem na dole sasiada nie ma i nie grzeje wcale od 5 lat zimno z dolu ciagnie i tak do tego dach plyta i papa wiec tez cieplo ucieka czyli ekogroszek odpada jak piszecie  a pelett to piec 2-3 kw jak dla mnie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie "chłodzone" od dołu i bez izolacji góry , to jednak ogrzewania potrzebuje

Czym innym średnia dobowa a czym innym zapotrzebowanie chwilowe, bojler sam w sobie mocno rozładowany potrafi z kotła ciągnąc 6-8kW a oprócz bojlera grzać trzeba jeszcze dom czy mieszkanie.

Jak to starsza kamienica i myśli o ekogroszku, to tu spokojnie i bez bólu tyłka 9-11kW.... pelletem pewnie wygodniej, ale inwestycyjnie drożej, jak komu pasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też nie mam piwnicy grzanej ani na stropie żadnej izolacji. Ludzie, przestańcie wciskać ekogroszek tylko dlatego że tym handlujecie. Na prawdę chcesz komuś wmówić że to mieszkanko będzie potrzebować 9-11KW? Przecież to 50kg średniego ekogroszku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sufit wyłożyć 5 - tką styropianem, na to płyty gipsowe i już zapotrzebowanie na ciepło spada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie dobieranie na oko kotla bo mi  się zdaje że 1 kw to na 10 metrów mieszkania będzie dobre ,jest po prostu z kija .  Trzeba to policzyc ,są do tego kalkulatory . Chcesz docieplic np styropianem też to dolicz . No i grzanie cwu też niestety musi być brane pod uwage już tak na spokojnie dodac do tego że 3kw I bedzie gites . Fajnie że teraz zimy są cieplejsze Ale co bedzie ja przypizga do -25 . U mnie jest stara kamienica przez pierwszy miesiąc to dogrzewam sciany A mają one około 60 cm grubości . Do tego jest piwnica od dolu i z góry sąsiad który kiedyś tam zamieszka ,oby to było bardzo kiedyś . Sufity obnizam Kiedy mogę I jak mam czas . Polowa powiedzmy jest zrobiona . Na 70mk2 z obliczen mam że kocioł powinien miec 23kw może plus minus 1 kw . Fakt faktem tej zimy nie latal na pelnej mocy . Oscylowalo to na oko w granicach 70% jego mocy ,A raczej nieco nizej . Do tego dochodzi baniak cwu z dwuplaszczem . Szybko grzeje Ale potrzebuje pobrać mocy . A co do czym hmm poki co moim zdanie węgiel I tak jest najtanszy .  I jeszcze dodam . Kociolek mam 19 kw ,pracuje na okroglo . Nawet gdy jest cieplo grzeje cwu . Gdyby nie cofka kominowa ktora pojawia się u mnie przy temperaturze powyżej 24 stopnie nie gasil bym go wcale . Czy jest owedzony osmolony I tak dalej . Bylby po modyfikacjach już ponad dwa miesiace nie czyszczony tak doglebnie że szczotka druciana I tak dale . W tamtym tygodniu pyl I co tam mu sie nazbierało zwracałem szpachelka I dalej lata . Tu masz sporządzane kotly z palnikiem rurowy I to bym bral .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
9 minut temu, FAFAŁ napisał:

są do tego kalkulatory . 

Na 70mk2 z obliczen mam że kocioł powinien miec 23kw może plus minus 1 kw .

Ja z pewnością bym nie skorzystał z takiego kalkulatora :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to zły kalkulator ?

http://cieplowlasciwie.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak obrazuje czego szukac  w jakiej granicy mocy . Mi teraz póki co pokazuje po przeliczeniu przy -18 moc 16kw I tak pi razy drzwi by się to zgadzalo . To pi razy drzwi jest takie bez liczenia dokladnie  .wiadomo dojdzie sąsiad kiedys .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

FAFAŁ.... Nie mieszaj autorowi w głowie, bo jeszcze pójdzie chłop i sobie kupi taki " kombajn"  :), a wtedy wróci z jeszcze większym problemem niż przyszedł. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tego bym nie chciał . Tylko by nie kupil pierdziawki. 6kw która może nie wydolic zima :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż się woda z mózgu robi... Robicie z tego czarną magię. Każdy wiadomo chwali czym handluje, ale trza mieć trochę zdrowego rozsądku.

Węgiel - nie czarujmy się, syf, kiła, mogiła, ale tego nie wyeliminujemy nigdy z racji, że w PL nie brakuje 2-3 piętrowych dziurawych domostw, które pobierają tyle opału co lokomotywa. Prawda jest taka, że z węgla zawsze uzyskamy więcej ciepła niż z pelletu bo takie jest samo paliwo.

W drugą stronę - montaż węglaka do niewielkiego domu, lub dobrze ocieplonego nowowybudowanego termosu to przegięcie. Tutaj różnice w ilości spalanego opału będą tak małe, że wspomniany syf, kiła i mogiła nie zwrócą nam się w kosztach.

Co do jarania się modulacją i sprawnościami:

Klasa 5ta to nie tylko emisje pyłów - to także sprawność. Nie da się dziś zrobić kotła o niskiej sprawności, który przykładowo dla zabezpieczenia komina będzie pluł spalinami o temp. 250 stopni. Za wysokie spaliny = za mało odbieranego ciepła = niska sprawność i 5tej klasy NIE MA.

Modulacja - wpadnijcie na wątek z palnikami pelletowymi szufladowymi zębiec / stalmark - tam większość ludzi ją wyłącza i jedzie w dwustanie i to często bez wygaszania!
W rezultacie super palnik pelletowy działa dokładnie tak samo jak węglowy SV200.

Średnie spalanie przeciętnego domu 160-180m2 z CWU (okna PCV, z 10tka styro, jakaś dziura na górze bez ocieplenia) to około 3-4 tony węgla i 5-6 ton średniego pelletu. Można to obniżać automatyką i sterowaniem - ale ludzie tego nie ogarniają! Często gęsto nie ogarniają zmiany trybu na letni... Z automatyki montuje się im pokojówkę i tyle - nikt nie siedzi, żeby krzywą grzewczą poprawić, ustawienia zaworów itp. Jak nie - to spalą pół tony węgla więcej, czy tam tonę pelletu i mają to w d...

Blackstary, laguny itp - fajnie, jest automat, ładnie wypalą pellet, nic człowieka nie obchodzi - ale ludzie - to są koszta rzędu 15-20 tys za SAM KOCIOŁ. Nie kazdego na to stać - do tego pasuje zmienić instalacje w kotłowni, dołożyć wkład do komina itd.

Do autora tematu:

Kocioł to nie wszystko. Czeka Cię jeszcze modernizacja kotłowni i najlepiej montaż wkładu kominowego. Te 2 rzeczy potrafią osiągnąć cenę z 5-10 tysięcy złotych. Do tego dopiero dojdzie kocioł.

Dobry piec pelletowy jak proponowany blackstar kosztuje około 14 tys i w górę, czyli za te pieniądze wstawisz tańszy, machniesz instalację, może kupisz wkład.

Cena najtańszych pelletowych będzie zbliżona do węglaków - 8-9 tys zł

Nie czarujmy się - taniej i prościej da się to zrobić z węglem - pytanie czy chcemy mieć taniej czy wygodniej. Przy takim małym metrażu RÓŻNICA NIE BĘDZIE DUŻA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

shogunzlasa

Pięknie to opisales . O to właśnie chodzi że nie każdy ma zapotrzebowanie 75 Watt na metr ,czasem ktoś ma 150 a inny 200 . Można się porównywać ok ale nie wmówi się komuś ze komfortowa temperatura zima w domu / mieszkaniu to plus 19 . Bo tyle może osiągnąć malutki piecyk pracujący z pełną mocą . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowieści dziwnych treści.

Do 70 starszego mieszkania, niżej niezamieszkałe, sufit bez ocieplenia, kocioł w piwnicy z dystrybucją ciepła na piętro.

Tu żadnego problemu z kotłem na ekogroszek nie będzie. Ładnie będzie chodził,modulował, bez problemu 9 pod 12kW może brać.

Pellet znajdzie do 10tys jak tak chce

 

Do obejrzenia

https://youtu.be/iMW8H9CopLM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że znajdzie, zarówno jedno jak i drugie działać będą. Koszta są podobne w montażu (jeśli nie mówimy o super turbo pelleciakach i przeroście formy nad treścią).
Eksploatacja też będzie porównywalna. To nie 400 m2 domu gdzie naprawdę trzeba się zastanowić co to będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie przy takich mieszkankach wielkości 2 salonów trzeba się zastanowić co kupić. Liczycie tu 120W ma m2, proszę powiedzieć koledze jakie spalanie będzie przy tym odbiorze ciepła. Ja mam klocka 150m2 ocieplony 10cm styro, mieszkam w 4 strefie, w domu 23*, grzeję tylko kaloryfery i w zeszła zimę spaliłem 4 tony pelletu. Straszenie takimi bajkami wyssanymi z palca jest tu nie na miejscu. Mówiąc o Blackstarach czy Lagunach to już abstrahując od wygody to chodziło bardziej o możliwości niskiego zejścia z mocą, bez krzywdy dla kotła. U mnie przy dobie -19* w nocy i -6* w dzień kocioł poszedł mi maks. na 6,5-7KW. 

Wszyscy dobrze wiemy że pelletu mimo większej sprawności i innego grzania idzie troszkę więcej, ale wiemy również, że im mniejszy dom, ta różnica się zaciera. W normalnie ocieplonym domu do 120m2 tej różnicy nie będzie już w ogóle. 

Mam pod opieką Stalmarka Ekosilvera 14KW grzejącego instalacje mieszaną i domek piętrowy 100m2 bez ocieplenie. Jak by go nie ustawiał, w pracy ciągłej zostawiał czarne purchle i mnóstwo sadzy w komorze spalania. Teraz działa w trybie modulacji włącz/wyłącz i jest ok, chociaż ten kocioł i tak idealny nie jest.

 

@FAFAŁ a widziałeś kiedykolwiek temat: "pomocy, mój kocioł jest za mały i mam zimno w domu"? Problemy są właśnie w drugą stronę.

 

Nie jestem przeciwnikiem groszku, sam 2 lata temu ogarnialem rodzicom taki kocioł i są zadowoleni, ale oni mają 230m2 i grzane 4 kondygnacje, również dycha styro na ścianie. Tam kocioł 16KW obskakuje to max na 3/4 mocy. Natomiast jestem przeciwnikiem takich głupot jak pisane wyżej, potem ludzie mają problemy, niech tylko się sezon zacznie.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eliks napisał:

Wszyscy dobrze wiemy że pelletu mimo większej sprawności i innego grzania idzie troszkę więcej, ale wiemy również, że im mniejszy dom, ta różnica się zaciera. W normalnie ocieplonym domu do 120m2 tej różnicy nie będzie już w ogóle. 

Doookładnie o to chodzi!

Co do modulacji mocy to nie panikujcie w drugą stronę. Pelleciak się wyłącza, węglak przechodzi w podtrzymanie. Widzieliście kiedyś użytkowników weglaków, którzy biegają po świecie i wrzeszczą "Palnik mi z mocy nie schodzi w trybie letnim"? Przecież tam odbiór to tylko bojler często raz na dzień...
Jak mu dołu troche braknie na wiosnę to się w dwustan przełączy i tyle - i będzie działał jak wspomniany stalmark :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@eliks właśnie tu to ocieplenie potrafi wiele zamieszac , lekko dmuchnie wiatrem i w domu zimno . Też nie namawiam na wielkiego kloca bo po swoim widze im więcej zatrzymam ciepla tym częściej on się nudzi . Tylko nie możemy I nie powinniśmy stawiać nowego budownictwa na równi ze starym . Porównywać termosu do zwykłego słoika . Od początku tu proponowane są kotły z mocą około 11kw też bym myślał dziś O takim jednak z ta różnica ze już mam troszkę obniżonych sufitów plus welna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Pieklorz napisał:

Do obejrzenia

https://youtu.be/iMW8H9CopLM

@Pieklorz fajnie i madrze piszesz ale nie linkuj prosze glupot bo ktos to wezmie na serio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Jak nie che węglowego (ja bym brał) to może Zębiec Agat 10kw  peleciak i koszt około 9tys a widziałem gdzieś 8,5tys .

ja mam odpowiednika ale węglowego i mogę powiedzieć że rewelka ,mało pali i wydajny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.