Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł gazowy dla rodziców


gilal

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Nie jestem w temacie kotłów gazowych więc proszę o pomoc. Planujemy wymienić ogrzewanie u rodziców z pieców kaflowych (tak, nie pomyliłem się) na ogrzewanie kotłem gazowym. Mieszkanie jest w bloku ok 70m2. 3 pokoje, kuchnia, łazienka. Ogrzewanie poleci przez grzejniki. Jaki kocioł polecacie tak żeby był sprawny, ale i oszczędny 🙂 

Dziękuję bardzo za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bosch condens 2300 15kw

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc i odpowiedź. Uzytkujesz taki kocioł, miałeś styczność z tym kotłem? Może ktoś coś jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2024 o 18:32, gilal napisał(a):

,,,, Planujemy wymienić ogrzewanie u rodziców z pieców kaflowych (tak, nie pomyliłem się) na ogrzewanie kotłem gazowym. Mieszkanie jest w bloku ok 70m2. ,,,.


Jeżeli mogę doradzić, to wpierw zaprosiłbym do mieszkania rodziców kominiarza (kumatego). On zapewne wszystko wyjaśni i wstępnie oceni czy instalacja kotła w tym mieszkaniu będzie możliwa.

Potem projekt, zezwolenia i inne drobiazgi o których większości nie pamiętam. 

ps.
Najważniejsze, czy operator PSG wyrazi zgodę się na przyłączenie do sieci dystrybucyjnej gazu.

Edytowane przez Andrzej_M_
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, h3nio napisał(a):

Do jakiej kwoty? Jedno, czy dwufunkcyjny?

Dziękuję bardzo za pomoc.

Nie znam się na kotłach gazowych. Jak pewnie każdy, chcę aby dużo nie wydać, a kocioł najlepszy 🙂 To jest dla rodziców więc zależy mi na wydajności i bezawaryjnosci kotła.

8 godzin temu, Andrzej_M_ napisał(a):


Jeżeli mogę doradzić, to wpierw zaprosiłbym do mieszkania rodziców kominiarza (kumatego). On zapewne wszystko wyjaśni i wstępnie oceni czy instalacja kotła w tym mieszkaniu będzie możliwa.

Potem projekt, zezwolenia i inne drobiazgi o których większości nie pamiętam. 

ps.
Najważniejsze, czy operator PSG wyrazi zgodę się na przyłączenie do sieci dystrybucyjnej gazu.

Dziękuję bardzo za pomoc

W tym bloku już kila osób ma ogrzewanie gazowe więc raczej nie będzie problemu. Jak najbardziej porozmawiam w tych sprawach 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2024 o 20:17, gilal napisał(a):

Dziękuję za pomoc i odpowiedź. Uzytkujesz taki kocioł, miałeś styczność z tym kotłem? Może ktoś coś jeszcze?

Opiekuje się u rodziny tym kotłem, ostatnio instalowałem sterownik i ustawiałem pogodowe, dziś przy plus 7 na zewnątrz, na instalacji grzejnikowej zszedł do 28 stopni na zasilaniu, bardzo ładnie moduluje Screenshot_2024-02-20-12-49-53-70_fb94e3b18bab39f5dfc1dc2e4dc092bd.thumb.jpg.60cf91955aa906c7a5963502313b10b0.jpg

Teraz pracuje na 29 stopni, przy temperaturze 21,5 stopnia w domu, grzejniki dobierane na parametr 55/45/20, głowice odkręcone na 5.Screenshot_2024-02-20-13-43-25-21_fb94e3b18bab39f5dfc1dc2e4dc092bd.thumb.jpg.28097dcb2999f60255942a9b50907408.jpgScreenshot_2024-02-20-13-43-41-94_fb94e3b18bab39f5dfc1dc2e4dc092bd.thumb.jpg.b6223110670529a16e46390169efc5c8.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie przy dobrym naslonecznieniu miałem teraz 24 stopnie. Kociol od 7 rano do teraz nawet się nie włączył w trybie CO. Więc ciężko powiedziec czy dobrze ocieplony. Wiem ze na grzejniki nie ma sensu dawac poniżej 34 bo prawie nic nie grzeją. Lepiej juz chyba żeby nie grzaly i tyle. Co innego podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bokarito napisał(a):

@dawido to chyba bardzo dobrze ocieplony domek, bo jeszcze nie widziałem, żeby ktoś trzymał taką temperaturę kotła w instalacji z grzejnikami. Nie taktuje przy takich niskich temperaturach? Te 45 stopni to jak jest -20 na zewnątrz?

Dom szkieletowy 70m2, bardzo dobrze ocieplony. W tym sterowniku punkt końcowy dla krzywej grzewczej ustawia się dla minus 10 stopni. Myślę że autor tematu mógłby rozważyć zakup tego kotla, ponieważ ładnie pracuje na niskich mocach, a mieszkanie w bloku raczej nie będzie miało dużego zapotrzebowania na energię cieplną.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko kolega @gilal nie odpowiedział, czy kocioł ma być jedno, czy dwufunkcyjny (przepływowe grzanie wody użytkowej). Jeżeli ta druga opcja, to będzie trzeba wziąć kocioł o wyższej mocy, również minimalnej.

Najważniejsze, to na początek sprawdzić, jak daleko i w jakiej liczbie znajdują się serwisanci danej marki. Żeby się nie okazało, że w razie awarii jest tylko jeden, 50 km od domu i przyjedzie za tydzień.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie, warto sie dowiedziec skąd rodzice biorą ciepłą wode w kranach.

Może któryś kaflak miał "podkowę" i dogrzewał zasobnik Cwu, albo jakaś elektryczna terma funkcjonuje..

 

Jak będzie to wiadomo, to dopiero można coś doradzac bo może przyjdzie później dokładać instalację wodną do Cwu.. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, h3nio napisał(a):

Tylko kolega @gilal nie odpowiedział, czy kocioł ma być jedno, czy dwufunkcyjny (przepływowe grzanie wody użytkowej). Jeżeli ta druga opcja, to będzie trzeba wziąć kocioł o wyższej mocy, również minimalnej.

Najważniejsze, to na początek sprawdzić, jak daleko i w jakiej liczbie znajdują się serwisanci danej marki. Żeby się nie okazało, że w razie awarii jest tylko jeden, 50 km od domu i przyjedzie za tydzień.

Już odpowiadam 🙂 Raczej na bojler nie będzie miajsca więc grzanie CWU przepływowo.

2 godziny temu, zadra napisał(a):

wlasnie, warto sie dowiedziec skąd rodzice biorą ciepłą wode w kranach.

Może któryś kaflak miał "podkowę" i dogrzewał zasobnik Cwu, albo jakaś elektryczna terma funkcjonuje..

 

Jak będzie to wiadomo, to dopiero można coś doradzac bo może przyjdzie później dokładać instalację wodną do Cwu.. 

Jest mały bojler z grzałką elektryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

były kiedyś na rynku kociołki w których zabudowany był mały zasobnik Cwu - nie pamiętam, czy to było 60litrow, ale coś koło tego.

Były troszkę szersze od normalnego gazowca. 

Wiem, że jednym z nich był immergas Zeus, ale nie wiem czy jest jeszcze produkowany.. 

To zalatwoloby kwestie ciepłej wody jednocześnie i C.O.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ma być dwufunkcyjny, to tego Boscha trzeba rozważać w wersji 24 kW, czyli moc minimalna już powyżej 3 kW.

Starsza wersja Zeusa ma dobre opinie w sieci. Aktualnie dostępne są dwa modele, jeden z mocą minimalną 3,5 kW, a drugi 2,5 kW. Jednak cena tego drugiego zaczyna się już od 9 tys zł. Warto też dodać, że Immergas ma 5 letnią gwarancje, bez haczyków i dodatkowych opłat.

Wbudowany zasobnik ma również Saunier Duval Isofast 21 Condens (moc min. 2,5-2,8 kW).

Z takich nie za drogich kotłów dwufunkcyjnych o niskiej mocy mocy minimalnej jest jeszcze Ariston GENUS ONE NET 24 (2,3-2,6 kW). 

Na forum są użytkownicy tych kotłów, więc można się zapytać jak się u nich sprawują.

Edytowane przez h3nio
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za pomoc. Jeszcze muszę znaleźć instalatorów na moją miejscowość 19-400. Może macie namiar na kogoś zaufanego który doradzi i powie co i jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 20.02.2024 o 12:56, dawido napisał(a):

Opiekuje się u rodziny tym kotłem, ostatnio instalowałem sterownik i ustawiałem pogodowe, dziś przy plus 7 na zewnątrz, na instalacji grzejnikowej zszedł do 28 stopni na zasilaniu, bardzo ładnie moduluje Screenshot_2024-02-20-12-49-53-70_fb94e3b18bab39f5dfc1dc2e4dc092bd.thumb.jpg.60cf91955aa906c7a5963502313b10b0.jpg

Teraz pracuje na 29 stopni, przy temperaturze 21,5 stopnia w domu, grzejniki dobierane na parametr 55/45/20, głowice odkręcone na 5.Screenshot_2024-02-20-13-43-25-21_fb94e3b18bab39f5dfc1dc2e4dc092bd.thumb.jpg.28097dcb2999f60255942a9b50907408.jpgScreenshot_2024-02-20-13-43-41-94_fb94e3b18bab39f5dfc1dc2e4dc092bd.thumb.jpg.b6223110670529a16e46390169efc5c8.jpg

Jaki to sterownik? CT200?

Edytowane przez michs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to CT200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc i postaram się sprawdzić ten produkt 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o kotłach DE DIETRICH?  Jakie stosuje się teraz kotły, kondensacyjny... Naprawdę nie jestem w temacie.

Dziękuję za wszelkie podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz czytam i słucham to czy to jest dobry pomysł instalować kocioł gazowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na najbliższe 10 lat warto, w tej lawinie sensacyjnych artykułów o likwidacji pieców gazowych w 2040 nie ma nic nadzwyczajnego, klepacze wierszowy w pogoni za sensacją aż zapomnieli o niewymienionych kopciuchach. Jaki mamy krajobraz teraz ? 

- dobry kocioł gazowy nawet za 3700zł, ba jeszcze w tym roku dotacje można dostać 
- Widząc gigantyczne gazowe zyski orlenu wkrótce wkroczy URE i zawyżone "zamrożone" ceny spadną więc wprowadzony za 3 lata podatek nie będzie odczuwalny.

- pompa ciepła spoko jeśli jesteś z fotowoltaiką na starych zasadach. Dla nowych już nie bardzo przy podwyżkach ceny prądu.  Za X lat kiedy zmaterializują się inwestycje w atom, oze, przesył powinno być znowu fajnie, ale moim zdaniem to perspektywa 10 lat.

- do węgla podatek będzie prawdopodobnie dwukrotnie wyższy  (dwukrotnie wyższe emisje C02), a sam węgiel może być wcześniej lokalnie zakazany bez nakazów unijnych.
- wobec zakazów i wychodzenia z mody węgla, obstawiam spory wzrost  popytu i cen drewna którym w zastępstwie węgla interesują się ciepłownie. Według najnowszych wieści po 2040 drewno też będzie traktowane jako emisyjne.

 

Na tym etapie gaz spoko.
 

Edytowane przez Lolekx86
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.