Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł z podajnikiem?


karol255

Rekomendowane odpowiedzi

Kocioł 9 kw w 5 klasie to jakieś 2,7 kw przy 30% więc nie tak źle. Ale faktycznie pellet z zapalarka będzie bardziej trafiony. Kwestia dostępności pelletu i możliwości jego składowania bo kupowanie w sezonie może być problemem

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ci proponuje zapomnij o jakichkolwiek kotłach typu pelet czy groszek, zainstaluj na dachu panele fotowoltaiczne i elektryczny kociołek  elektrodowy mały wygodny zmieści sie w łazience  ( mniej rur  mniejsze straty)  przestaniesz płacić za prąd bo będziesz miał własny  a i na ogrzewanie starczy  . Jeśli będziesz zainteresowany podaj  dane wraz z numerem telefonu to podeślę ci przedstawiciela wszystko wyjaśni , wyliczy  dla ciebie pozostanie decyzja ,  spotkanie nie jest wiążące w sensie konieczności zakupu więc myslę że warto rozważyć te opcję czysto bez jakiejkolwiek roboty ekologicznie  i naprawdę słońca starcza na wyprodukowanie odpowiedniej ilości energji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
9 minut temu, Artex1 napisał:

zainstaluj na dachu panele fotowoltaiczne 

.., ale nie wiadomo kto jest właścicielem budynku. Może będzie potrzebna zgoda sąsiadów, pisma do urzędników, zabawa w papierologie i pewnie jeszcze spadnie odpowiedzialność za dach. Zacznie przeciekać i będzie musiał naprawiać, bo zrobił sobie budowle fotowoltaiką. Może to inaczej wygląda jak się " ma swoje". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i przez  troszkę biurokracji trzeba przebrnąć ale na pewno warto w zamian  spokój na lata zero roboty, zero brudu, i do tego energia za darmo, a wegiel czy gaz czy pelet będzie drozał i nic tego nie powstrzyma !

do tego dziś stosunkowo łatwo można uzyskać dotacje  i  zapewniam cię nic nie przecieka bez obaw

sam ma od ponad 2 lat 8,7Kw na dachu i teraz zakładam jeszcze piec bo mam  blisko 3Mw energii na plusie do wykorzystania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
6 minut temu, Artex1 napisał:

, a wegiel czy gaz czy pelet będzie drozał i nic tego nie powstrzyma !

Spadku sprawności fotowoltaiki też nic nie powstrzyma :) Przeciez to nie jest wieczne. 

Pamiętaj, że mieszkamy w Polsce, a w tym kraju wymyśla się różne podatki... Może kiedyś będzie i od słońca :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 lat gwarancji daja na panele a ich sprawność nie spada  aż tak znacząco , zas  tyle nie wytrzyma żaden kocioł więc   o czym ty mówisz co do podatku owszem może tak sie zdążyć ale puki co na słońce podatku nie ma a na węgiel gaz czy pelet jest wiec tez raczej nie argument :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
7 minut temu, Artex1 napisał:

zas  tyle nie wytrzyma żaden kocioł 

Te produkowane dziś pewnie nie, ale mój stary, który miałem "żył" 39 lat i jeszcze go sprzedałem :) i nie był z żeliwa :)  

P. S. 

Niech się autor tematu wypowie czy chce iść we fotowoltaikę. 

Pozdro ludziska :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
15 minut temu, Artex1 napisał:

25 lat gwarancji daja na panele 

A jak producent zniknie z rynku ( przykładowo za 7 lat) , to sobie możesz tą gwarancją pomachać przez okno :), albo walczyć latami w sądach. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobnie jak z twoim piecem  jest wieczny i bezawaryjny???? i jak sam napisałeś i słusznie dzisiejsze nie wytrzymują 10 lat morał z tego taki że nie ma nic wiecznego i jakieś ryzyko zawsze istnieje  tyle że ja przez 10 czy nawet 7 lat zaoszczędzę tyle mając darmowa energie że zakładając nawet czarny scenariusz że  firma zniknie z rynku to będzie mnie stać na  wymianę  czy naprawę ty zas  jak ci piec sie sypnie po 10 latach będziesz musiał wyjąc kolejna kase.

Ale ok skończmy przepychankę niech sam zainteresowany  podejmie decyzje  czy ta opcja jest warta zainteresowania w końcu nikt nikogo do niczego nie zmusza chcesz palic w piecu pal :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam miałem z kolektorami CWU. Polska firma WATT produkująca kolektory zwinęła się z runku 2 lata po zakupie. Mija 7 rok jak je mam i na razie wszystko OK ale pogodziłem się z faktem że w razie czego zostanę na lodzie.Wracając do paneli fotowoltaicznych, już widzę jak właściciel budynku wyraża zgodę na montaż np. 14 szt. paneli jak w niektórych wypadkach anteny satelitarnej nie można zamontować. O cenie inwestycji nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a firmy produkujące kotły nie znikaja z rynku???? mi w kotle groszkowym rura żeliwna od podajnika  przetarła się juz po 4 sezonie i niby firma wciąz na rynku tyle że uszkodzenie nie było gwarancyjnea w między czasie wprowadzili zmiany efektem czego nie mogłem dokupić samej rury ale cały palnik  jak powiedziałem ryzyko zawsze jakieś istnieje od chocby narazie wprowadzili zakaz palenia w Krakowie kto wie  jak to dalej  bedzie wygladało 

koszty zas przy dzisiejszych mozliwościach dotacji  porównywalne z kosztami  instalacji kotłowej a największym plusem jest  zero kosztów ogrzewania i opłat za energie elektryczną i co byście nie mówili tego argumentu nie przebijecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotację są również do kotłów na paliwa stałe:) ale nie o to mi chodzi. Niektórzy ludzie nie mają po prostu innej możliwości (brak gazu, mieszkają na wynajętym itp) a czymś grzać muszą, tak że nie widzę sensu dyskutować w temacie. Podałem tylko przykład z gwarancją, co z nią może być w dzisiejszych czasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Artex1 to teraz powiedz wszystkim ile kosztuje instalacja 8,7KW i jaką powierzchnię dachu zajmuje. Mam dom jak w opisie, płacę za prąd 1200zł rocznie, powiedz mi kiedy zwróci mi się ew. intalacja fotowoltaiczna? Proszę o konkretne odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównam do sytuacji teściow. Dom z przed I wojny. 3 mieszkania własnościowe i 3 mieszkania gminne. Aby cokolwiek zrobić trzeba mieć zgodę 2 pozostałych właścicieli i burmistrza. Jako że z właścicielami problemu nie ma to już załatwić coś w gminie to nie lada wyczyn.

Pierwotnie miał być kocioł w piwnicy na węgiel ale był problem jak puścić piony żeby reszta się zgodziła. Gaz jakoś pomijalismy bo "drogo" chociaż w mieszkaniu jest podłączenie do kuchenki. W końcu po kłopotach z pionami padła decyzja że jednak gaz i to był strzał w dziesiątkę. Także wcale mnie to nie dziwi, że kolega niechce słyszeć o panelach bo poprostu czasem się nie da.

 

 

Natomiast jeśli stawiałbym nowy dom i miał dostęp do gazu to raczej też nie poszedłbym w fotowoltaike i pompę ciepła. Nakłady są tak duże że gazem ogrzewalbym przez 30 lat i może dopiero wtedy dorównalbym nakładom inwestycyjnym.

 

Przy ogromnych metrażach może to ma sens ale przy 60 M2? Najmniejsza linia oporu to docieplic i grzać pradem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
2 godziny temu, Trener40 napisał:

Spadku sprawności fotowoltaiki też nic nie powstrzyma :) Przeciez to nie jest wieczne. 

Pamiętaj, że mieszkamy w Polsce, a w tym kraju wymyśla się różne podatki... Może kiedyś będzie i od słońca :) 

Będzie podatek od słońca na bank , lobbyści z UE już o to zadbają niech tylko to się rozkręci na dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
45 minut temu, giecik napisał:

Porównam do sytuacji teściow. Dom z przed I wojny. 3 mieszkania własnościowe i 3 mieszkania gminne. Aby cokolwiek zrobić trzeba mieć zgodę 2 pozostałych właścicieli i burmistrza. Jako że z właścicielami problemu nie ma to już załatwić coś w gminie to nie lada wyczyn.

Pierwotnie miał być kocioł w piwnicy na węgiel ale był problem jak puścić piony żeby reszta się zgodziła. Gaz jakoś pomijalismy bo "drogo" chociaż w mieszkaniu jest podłączenie do kuchenki. W końcu po kłopotach z pionami padła decyzja że jednak gaz i to był strzał w dziesiątkę. Także wcale mnie to nie dziwi, że kolega niechce słyszeć o panelach bo poprostu czasem się nie da.

 

 

Natomiast jeśli stawiałbym nowy dom i miał dostęp do gazu to raczej też nie poszedłbym w fotowoltaike i pompę ciepła. Nakłady są tak duże że gazem ogrzewalbym przez 30 lat i może dopiero wtedy dorównalbym nakładom inwestycyjnym.

 

Przy ogromnych metrażach może to ma sens ale przy 60 M2? Najmniejsza linia oporu to docieplic i grzać pradem

Źle to napisałeś , to jest opłacalne ale jak dom wybudujesz mając 2-latka a w wieku 13 lat już założysz rodzinę bo inaczej to pic na wodę i bogacenie wszystkich wokoło .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze nie wspominałem nic o pompie ciepła pisałem o piecu elektrodowym jego koszt to około 6-7 tys zł   po drugie a do kotła groszkowego czy  na pelet pionów nie trzeba ciagnąc???   skoro piec ma byc jak kolega pisze w piwnicy a  mieszkanie jest na pietrze???? więc tez pewne uzgodnienia i pozwolenia trzeba uzyskać

pewnie że mogą byc kłopoty z załatwieniem tych formalnosci ale  jaka by to instalacja nie była to i tak tego nie da sie unikąć.

Co do atrakcyjności gazu to dzieki ja juz kiedyś miałem piec olejowy jak zakładałem założenia były super  pierwsze tankowanie miałem za 0,46zł  ostatnie po 5 latach uzytkowania  niemal 4 zł czyli średnio 9x więcej   kto da gwarancje że  z gazem nie będzie podobnie ???

małe wyliczenie

Piec elektrodowy potrzebuje średnio na cały sezon grzewczy plus woda użytkowa  przy  średniej wielkości powierzchni domu 100-120m około 10Mw energji elektrycznej  czyli średnio 830Kw miesięcznie x 0,68zł za 1Kw średnio miesięcznie wychodzi 560zł/ miesięcznie  6800zł to koszt roczny  za ogrzewanie i wodę  tona dobrego groszku to około 1100zł  i na sezon potrzeba średnio  4t ( nawet chyba nieco to zaniżyłem ale OK ) czyli razem 4800zł   wychodzi nieco taniej ale nalezy  z jednej strony doliczyc robote przy piecu  i gromadzeniu opału zaś z drugiej strony  fakt że energie elektryczna bedziesz miał przy fotowoltaice za darmo  więc odejdzie jeszcze kwota ze energie jaka dzis płacisz  pozostanie jedynie spłata kredytu i czysto bez roboty )) węgiel będzie drożał twoje raty przy dobrym kredycie będą maleć :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

830 kWh miesięcznie to 100-150 kg grochu. Więc jakie 4 tony rocznie?

Tona dobrego grochu o którym pisałem to 980 zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta i 100 czy 150kg tego świetnego groszku za 980zł wystarczy ci na miesiąc grzania CO i CWU    :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ogrzanie ocieplonego 15 cm styro. domu pietrowego 135 m2 pow. mieszkalnej zuzywam 2.3 t Retopala po 600 zl/t prosto z kopalni..Strop ocieplony.Temp. w mieszkaniu 24 stopnie.Ciepla woda podgrzewana gazem.

Na 65 m2 ,pewnie na sezon grzewczy 180 dni ,niewiele ponad tone by wyszlo.Skad te 4 tony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta i 100 czy 150kg tego świetnego groszku za 980zł wystarczy ci na miesiąc grzania CO i CWU    :)))

Aktualnie zużywam 150 kg miesięcznie ( w porywach ) na cwu. Baniak 300 litrów i 8 osób więc twierdzę że to jest mozliwe tym bardziej że mam kocioł 19 kw poprzedniej generacji. Przy 9 kw w 5 klasie powinno być lepiej 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo każdy liczy po swojemu. 2 kolegów wyżej już go wyjaśniło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
7 godzin temu, eliks napisał:

@Artex1 to teraz powiedz wszystkim ile kosztuje instalacja 8,7KW i jaką powierzchnię dachu zajmuje. Mam dom jak w opisie, płacę za prąd 1200zł rocznie, powiedz mi kiedy zwróci mi się ew. intalacja fotowoltaiczna? Proszę o konkretne odpowiedzi.

Ja Ci odpowiem... Kolega będzie spłacał  to przez 15-cie lat, a po 10-ciu latach zacznie do tego biznesu dokladac...Polska to kraj biznasu i robienia polaka w trąbę :)  Samo to, że " gwarancja na 25 lat" tylko naiwny wierzy w cuda :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.