Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie w piecu od góry


Gość Majstter

Rekomendowane odpowiedzi

Gość witek1234

Nie wyjmuj jej całej. Można wyciąć tylko kawałek np. z  dolnej krawędzi drzwi. Ja bym usunął eksperymentalnie na długości powiedzmy 5 cm i obserwował spalanie. Jeśli będzie za mało , można jeszcze dociąć. Takie rozszczelnienie nie  zaszkodzi spalaniu, ja pozostawiam po rozpaleniu szczelinę klapki PW na ok. 5 mm cały czas do wygaśnięcia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Jeśli wyjąłeś i nie rwie w komin aż huczy to nic się nie dzieje, może tak zostać.

Do rozpalania nadmuch jak najbardziej. Rozpalasz na dmuchawie ( tylko niskie obroty ) a potem wyłączasz i podpinasz miarkownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Skupiłeś się dobrze na pytaniu kolegi? Nie pytał czy MUSI rozpalać wyłącznie na szczelinie a potem na samym miariowniku, tylko czy jeśli włączy nadmuch przy rozpalaniu bo czasem mu się słabo rozpala na naturalnym ciągu to czy tak można. Oczywiście że można, sam tak często robię. Tylko jak zaznaczyłem post wyżej, nadmuch na małej mocy .  Rację mamy obaj, ale skoro kolega pyta, ja udzielam odpowiedzi bo w ten sposób zinterpretowałem pytanie. Pozdrawiam . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Majstter

Używam dmuchawy do rozpalania ale rzadko, gdy np widze ze wygasa przy rozpalaniu, praktycznie nie używam jej teraz, zastanawiałem się tylko czy odłączać całkowicie kablem, czy jednak mozę się przydać ale jednak czasem się przydaje, w sumie to miałem ją całkiem ściągnąć, bo gdzieś tam wyczytałem że lewe powietrze może dochodzić, no ale nic mi się takiego nie dzieje, a pali się super i co najlepsze już nie dmucha szczególnie gdy się wypalało, plus jakiś taki przedmuch miałem na 100%  gdy spaliny spadały poniżej chyba 60, teraz cisza aż miło. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Majstter

Czy odpowiednio ustawiłem miarkownik  ? tzn. gdy piec osiąga temp. 60 stopni jest w całkowitym poziomie, gdy wygasi się piec jest całkowicie jest lekko powyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam ponownie  :)

Chciałem zapytać czy jest taka możliwość by ustawić miarkownik w taki sposób by nie otwierał się np przy 60 stopniach na prawie całą rozwartość, ? (w sensie przy rozpalaniu) chodzi mi o to że jak rozpalam i ustawiam tą temperaturę, rozpala się ładnie ale potem zanim osiągnie temperaturę ogień jest coraz większy przez co temperatura spalin jest zbyt wysoka i leci większy dymek z komina. I przez to rozpalam na szczelinie 1 cm ustawionej śrubą, wtedy spokojnie pali się i dochodzi do temperatury zadanej, jednak na miarkowniku nie musiałbym tego tak pilnować.

I drugie pytanie:

czy otwory nadmuchowe w ścianach bocznych pieca robią za powietrze wtórne ? czy tutaj jeszcze dodatkowo jest konieczność dorobienia kierownicy powietrza wtórnego przy paleniu z miarkownikiem ? Czy działają one tylko przy nadmuchu wentylatorem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 pytanie - zaslep sobie kawałkiem blachy od wew drzwiczek ten otwór przez który do pieca dopływa PP  - np w 50% i przetestuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O  dzięki na to nie wpadłem, na pewno jutro przetestuje

:) Miałem w planie jak piec wygaśnie i podniesie klapkę całkiem, obniżyć ją by otwierała się w 50%, ale znowu nie wiem jak to będzie działało, bo przecież ustawia się miarkownik jak temperatura zadana jest na piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to jest fabrycznie rozwiązane w mpm ds zobacz  - w takim rozwiazaniu miarkownik nigdy ci sie nie przymknie do zera zawsze bedzie minimalnie jakaś szczelina 

https://youtu.be/mNRAXLatVwI?t=46

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@witek1234 tak przeczytałem właśnie, i właśnie o taki myk mi chodzi, bo również rozpalam cały czas na tej śrubie, a jak spaliny rosną to zmniejszam szczelinę i już się ładnie pali, praktycznie bez dymu następnie podłączam miarkownik i już wolne :)

Sposób kolegi @Jamjestcichyrównież dobry jeśli mi nie uda się ustawić to pewnie też będę kombinował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mógłbym prosić jeszcze o wytłumaczenie działania sterownika z pid bo moze coś nie zakumałem :) , bo u mnie to działa tak: z podłączonym czujnikiem temperatury spalin wentylator na początku działa na najmocniejszych obrotach przez chwilkę, (ustawiam temp 150-180) potem do zadanej temperatury dochodzi z siłą wentylatora o mocy no praktycznie 1%, ( w zależności jak spada/rośnie temp. spalin podczas pracy spalania) po dojściu do zadanej temperatury wentylator zatrzymuje się, i zaczynają się przedmuchy ( tu już w zależności od tego jak ustawię, u mnie to np: co 2-3 minuty po przykładowo 30%) Czy w ten sposób to powinno działać ? Czy faktycznie nowszy sterownik z pid cały czas działa nie przerywając przedmuchu na 1 % nawet po przekroczeniu zadanej by cały czas ogień był na wierzchu ? (tzn. u mnie zadana temperatura zawsze przekracza 5 stopni powyżej zadanej ze sterownikiem pid i z taka siłą 1% do niej dochodzi) ? bo już się w tym pogubiłem, działam w tej chwili na miarkowniku ciągu, jednak rozpalania nie przekraczającej temp spalin lepiej pilnuje mi pid. I nie wiem czy go nie używać do rozpalania.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz sterownik z ubogą wersją pid , działa on tak jak opisujesz i to działanie jest poprawne dla takiego sterownika.Takie sterowniki nie są jakąś pierwszą wersją , takie produkuje się do dziś i potrzeba uważnie czytać instrukcję by mieć rozeznanie co potrafi dany sterownik. Jeżeli przeciąga o 5 stopni to można to zniwelować ustawiając zadaną o te 5 stopni mniej. Dobre oprogramowanie PID powinno prowadzić nadmuch bez zatrzymywania ,non stop. Oczywiście jeżeli wartość spalin ustawisz za wysoko, kocioł w końcu zacznie przekraczać zadaną o 5 stopni i ster będzie przechodził w nadzór z czasowymi przedmuchami. Gdy spadnie o chyba 3 stopnie znów podejmie ciągły nadmuch. Oczywiście bywa też tak , że jest za duży wsad węgla czyli za duża powierzchnia rusztu i ster nie będzie sobie z tym radził bo węgla będzie za dużo , rozpali się a sterownik zmniejszy obroty do 1 % i przez godzinę lub dwie może przydymiac z uwagi na za niski poziom tlenu do spalania. Zazwyczaj po jakimś czasie wsad się przepali i potem już wszystko jest OK.

Ja radzę sobie z tym problemem, zmniejszając ruszt ceglami szamotowymi. Jest zmniejszona moc kotła i lepsze spalanie bo węgiel ma mniejszą powierzchnię spalania i sterownik fajnie to ogarnia.

Skoro już masz taki sterownik z ubogim, polowicznym oprogramowaniem, myślę że powinieneś go używać bo na na coś bardziej zaawansowanego musiałbyś wydać ze 6 stówek. Lepszym wyjściem byłoby kupić np. Unister za 330 bodajże . Dobrze steruje. 

Fajne rozwiązanie jest też takie jak sugerujesz, czyli rozpalanie na nadmuchu i potem podpięcie Honeywella. Można tak robić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, faktycznie przy zejściu wentylatora do 1% trochę dymu leci z komina, a to też mi nie daje spokoju teraz i dalej walczę z tym co by tu innego wykombinować :) Bez czujnika spalin strasznie mi piec hula, zbyt duże płomienie więc pewno spaliny też wysokie więc tak nie palę, ewentualnie gdy wyłączę całkowicie pid, mam szereg rożnych nastaw ręcznych i tutaj mogę sterować mocą wentylatora co jest najlepsze bo jeśli paliłem z pidem to wykombinowałem przesłonę na wentylator z pokrywki od słoika, i  w ten sposób mogłem sterować mocą nawiewu wentylatora. Myślałem o tych cegłach szamotowych, ale tak w ogóle to gdzie takie cegły mogę kupić ?  i jeszcze jedna sprawa czy da się dokupić drzwi zasypowe razem z kierownicą powietrza wtórnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cegły kupisz w każdym markecie czy składzie budowlanym. 

Jaki masz kocioł bo temat obszerny .

Drzwi z kierownicą to raczej nie kupisz, najwyżej same drzwi z klapką PW. Kierownicę musisz dorobić sam albo kupić na allegro . Wystarczy wpisać nazwę i wszystko wyskoczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że to są jakieś specjalne cegły które nie dostane w budowlanym :) oj no nie znam się :)

Kocioł Grzewczy Defro optima komfort plus 20 kw. Tak myślałem że nie dokopie takich drzwi, zeszukałem się na necie, ale nie ma, samą kierownice znalazłem, ale że czasem używam dmuchawy a z dmuchawą posiadanie klapki powietrza wtórnego jest niezbyt bezpieczne, to nie chce wycinać otworu na kierownice, myślałem ze po prostu dokupię zapasowe już gotowe z kierownicą i  przykręcę, a tak zostaje mi tylko uchylenie drzwiczek do czasu wypalenia gazów rozpalając na Honeywell-u  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam klapke PW i używałem nadmuchu. Kluczem jest odpowiednie ustawienie mocy nadmuchu. U mnie maks 40% . Eksperymentalnie tyle. Mój kocioł by prawidłowo spalac , wymaga 30% mocy nadmuchu. 

Nadmuch to wytworzenie odpowiedniego nadciśnienia. Za duży stwarza zagrożenie. 

Zrobiłem tak:  przy wyłączonym nadmuchu zakrylem otwór PW folią . Folia się utrzyma sama bo bez nadmuchu komin wytwarza podcisnienie. Włączyłem nadmuch , stopniowo zwiększając obroty. Przy 40% folia odpadła czyli wytworzyło się nadciśnienie które wypchnie spaliny wszelkimi nieszczelnościami a więc i klapką PW. Stąd wiem na ile mogę zaszaleć z mocą . Można dla pewności kupić czujnik czadu:) 

Masz wycięta uszczelkę więc klapka na dobrą sprawę nie jest wymagana. 

Uwaga,  ja tak się bawiłem i żyję ale nie doradzam tak robić i wszelkie zabawy na własną odpowiedzialność. To tak dla jasności w temacie , sam wiesz dlaczego. Można robić pewne sprawy ale z wyobraźnią i świadomością ewentualnych następstw. Sorki , musiałem napisać tą przestroge.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@witek1234tak, ja tak się również bawiłem i również nie polecam, wszelkie zabawy na własną odpowiedzialność i to również już mam przetestowane przy mocy  wentylatora u mnie np 15 % mogą być  u mnie uchylone drzwiczki przy paleniu nadmuchem, jednak nie zawsze jest czas by tego pilnować, a siłę przedmuchu daje zwykle większą więc to odpada takie uchylenie na dłuższą metę.

tutaj padło pytanie co chcę uzyskać, więc w skrócie :oszczędne, ekologiczne spalanie, gdyby była taka możliwość całkowicie bezdymne :)

P..S - uszczelkę założyłem z powrotem :) bo nie wiem czy mi to coś daje, dopiero uchylenie drzwiczek daje bardziej przejrzysty płomień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.