Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie w piecu od góry


Gość Majstter

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Majstter

przy dmuchawie z Pid, rozpalanie u mnie zaczyna się od najmocniejszych obrotów wentylatora, tzn niby stopniowo wzrasta ale jakoś zbyt szybko, i wtedy strasznie kopci z komina, bo potrafi dojść do 100% a wtedy to już chmury robie niestety, a wyłączając pid wyskakują mi dodatkowe opcje jak siła nadmuchu itp, więc chyba w moim przypadku ten pid odpada. Jeszcze nie zakupiłem miarkownika, bo mnie wciągnęła zabawa ze sterownikiem, i nawet musze powiedzieć że już nie kopce, lekki nadmuch w granicach 15-20% przedmuch co 3 minuty po 50sekund (22 - 30%) i jakoś hula, nie kopci ani na polu ani na kotłownie (choć czasem siłe lub moc przedmuchu musze zmniejszac, warunki pogodowe itp, (no oczywiście lekki biały dymek jest na początku a potem już nic, jednak sądze że ten miarkownik to lepsze wyjscie jednak by było. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rezygnuj z PID, poćwicz jeszcze trochę zanim zmienisz przejdziesz na miarkownik, z którym wbrew pozorom wcale nie musi być Tobie łatwiej, nie wiem co w Twoim przypadku nie klapuje ale palenie sposobem GS z PID powinno być bardzo wdzięczne.

Ten algorytm ma wobec sterowania dwustanowego sporo atutów, zapewne trzeba podziałać na dwu frontach, może nieco na próbę zmniejszyć zasyp, dokonać korekt parametrów PID, itp., itd., w tej metodzie i przy zgraniu wielkości zasypu i sterownika z dmuchawą powinieneś mieć przy GS same pozytywne doświadczenia.

Oczywiście wszystko w granicach możliwości dla metody GS.

@witek1234 ma dobre doświadczenia paląc GS z PID, sporo praktycznych uwag tutaj na ten temat zamieścił, ja co prawda wyłącznie teoretycznie i intuicyjnie ale podzielam te wskazówki, sam żałuję, że za późno spostrzegłem popełnione błędy przy paleniu z nadmuchem wymuszonym, próbuj póki sezon i zanim zainwestujesz w mechanizm sprawdzony ale nie aż tak uniwersalny jak byś oczekiwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródeł swoich problemów z dymiącym kominem szukasz wyłącznie w sterowaniu kotłem. Spalasz kostkę, która nie nadaje się do palenia od góry, tym bardziej z nadmuchem. Do tego palisz marcelem , który ma dużo smoły i prawie zawsze będzie dymił. Ja u siebie zamontowałem miarkownik ciągu, ale palę dmuchawą z pid. Zamontuj miarkownik, aby przekonać się co dla Ciebie lepsze. Nawet jeśli pozostaniesz przy dmuchawie to nie będą to pieniądze wyrzucone, bo miarkownik wykorzystasz w awaryjnych sytuacjach. Powinieneś zacząć od opału (drobniejsza granulacja) i ustalenia czy kocioł jest przewymiarowany, a jeśli tak to  trzeba zmniejszyć powierzchnię rusztu. To podstawa, dopiero później popracuj nad ustawieniami sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Jak pisze Duck, palenie od góry z pidem to czysta przyjemność:) Najlepiej spalac groszek lub orzech II. Płomienny, nie kaloryczny.

Niestety twój pid to wyłącznie pid z nazwy. Rozkręca Ci kocioł przy rozpalaniu a później przechodzi w pracę dwustanowa. Dobry algorytm działa w ten sposób że rozpala na małych obrotach i potem także pracuje non stop bez zatrzymywania nawet na 1%mocy. Tylko w takich warunkach można mówić o sterowaniu z pid, bez dymu, smoly czy sadzy z widoczną oszczędnościa opału. Oczywiście najpierw potrzeba wszystko dograć i poustawiac. Potrzeba też zmieniać parametry ustawień w zależności od panujących warunków zewnetrznych. Nie ma tak że ustawi się raz i będzie super.

Ja gdybym miał się bawić z pseudo sterownikiem dwustanowym, to dziękuję za taką"przyjemność", wolałbym kupić konkretny sterownik albo miarkownik mechaniczny Honeywell .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SONY23 napisał:

Z kostki można zrobić orzecha. Wystarczy młotek i kawałek betonowej posadzki...

Kiedyś w dobrej cenie kupiłem 2 tony kostki i tak właśnie robiłem. Zabawa na własne życzenie.

 

2 godziny temu, witek1234 napisał:

Jak pisze Duck, palenie od góry z pidem to czysta przyjemność:) Najlepiej spalac groszek lub orzech II. Płomienny, nie kaloryczny.

Niestety twój pid to wyłącznie pid z nazwy. Rozkręca Ci kocioł przy rozpalaniu a później przechodzi w pracę dwustanowa. Dobry algorytm działa w ten sposób że rozpala na małych obrotach i potem także pracuje non stop bez zatrzymywania nawet na 1%mocy. Tylko w takich warunkach można mówić o sterowaniu z pid, bez dymu, smoly czy sadzy z widoczną oszczędnościa opału. Oczywiście najpierw potrzeba wszystko dograć i poustawiac. Potrzeba też zmieniać parametry ustawień w zależności od panujących warunków zewnetrznych. Nie ma tak że ustawi się raz i będzie super.

Ja gdybym miał się bawić z pseudo sterownikiem dwustanowym, to dziękuję za taką"przyjemność", wolałbym kupić konkretny sterownik albo miarkownik mechaniczny Honeywell .

Ja mam sterownik od techa o oznaczeniu "defro ru pid" i jest dokładnie tak jak piszesz. Dojście do optymalnych ustawień (sterownika i gęstości zasypu) zajęło mi z 2 miesiące. Dymu z komina nie widać nawet przy rozpalaniu, a płomień  nad zasypem jest cały czas. Palę węglem z wesołej, który jest dużo słabszy od marcela i robiąc próby z miarkownikiem po wygaszeniu kotła wyciągałem pół wiadra niedopału, a na nadmuchu z pid dopalam do zera. W poprzednim kotle miałem zainstalowany zestaw nadmuchowy z sterownikiem dwustanowym i stałą siłą pracy wentylatora. Po jednym sezonie wyrzuciłem to i zainstalowałem miarkownik ciągu. Paliło się od góry ładnie, ale orzechem z piasta i ziemowita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Majstter

Ja przy swoim pidzie, gdy go włącze mogę jedynie zmieniać siłe, moc itp przedmuchu, ale samego jedynie nadmuchu zmieniać się nie da i to jest ból:) I tutaj właśnie się dziwie bo jak czytam że ustawiacie na ileś tam procent w pidzie i ładnie sie pali, a ja obszukałem wszystkie i ustawienia, i gdy tylko całkowicie wyłącze pid mam nagle opcje siły nadmuchu, histereza co, cwu. a z z pid mam tylko podstawowe jak rozpalanie, nawet siłę przedmuchu musze ustawiać trzymajc exit itp, no grzebiąc głębiej w ustawieniach. Tak niestety mam. Jedyne co podoba mi się z pid to to że ima bardziej przygasa w piecu to tymbardziej wieje dmuchawa, bez pida nie mam tak. Choć i to czasem wkurza bo jak wygasa to zanim wyłączy dmucha na 100%

Ale jak opisał to Duck nie mogę dokonać większych korekt parametrów PID, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw cytat z opisu kotła,

"Podstawowe paliwo dla kotłów c.o. typu DEFRO OPTIMA KOMFORT PLUS stanowi: przy rozpalaniu od dołu węgiel kamienny sortymentu orzech, drewno, mieszanka węgla i miału lub przy rozpalaniu od góry węgiel kamienny sortymentu miał klasyfikowany. Zastosowanie właściwych paliw umożliwia uzyskanie deklarowanej mocy", dzisiaj wersja od dołu byłaby nie do przyjęcia :), może się okazać, iż algorytm sterownika jest ustawiony pod miał, a to już trochę daleko od kostki, pewno trzeba coś pozmieniać w ustawieniach

Piszą, że Twój sterownik ST-83 to tak naprawdę ST-81 ZPID w wersji dla DRFRO, może zatem ta instrukcja i ten filmik coś pomogą .

Czy to w czymś pomoże trudno powiedzieć, ale nadal jestem przekonany, że trzeba szukać przyczyn, nawet ta kostka, w rozsądnej ilości, pod PID powinna nie nastręczać aż tylu kłopotów, ale drobniejsza granulacja i słabszy opał będzie sprzyjał, tak jak piszą koledzy, miarkownik mechaniczny kupić zamontować bo nic tak nie uczy jak praktyka. 

 

pl_regulator_st81_navod_k_obsluze_18_2016-87.pdf ustawienia serwisowe.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Majstter

załącze tego Pida znowu, skoro tak wszyscy polecają :) ale czuje ze bedzie kopcić na początku przy rozpalaniu, no i nie będę miał możliwości zmiany obrotów wentylatora :( rodzaj opału mam ustawiony na węgiel więc chyba wszystko już jest tak ustawione jak trzeba. Przy wejsciu w serwisowe z pid, mam tylko ustawienia wentylatora min. 24, max 100 i ani tego ani tego już zmniejszyć się nie da, można jedynie powiększyć i tyle z ustawień pida. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, że tylko forumowicze stoją murem za sterownikami zPID :), proponuję początek opisu z tej dtr, myślę, że producent nie zmienienia poglądu w zależności od typu zabudowanego sterownika. 

Sterownik.jpg

http://insbud-mikula.pl/pliki/produkt/1746/sterownik-defro-ru-pid.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Majstter

Dzięki kolego Duck :) mam lekturę na dziś :) Podłączyłem Pida, jeden znajomy powiedział mi ze czujnik spalin nie jest potrzebny w piecu, wiec miałem odłączony, teraz włączyłem  znów czujnik przy tym pidzie i wieje jakoś spokojniej, nie wzrastajać tak obroty dmuchawy zobacze co bedzie dalej, tylko  czy to normalne ze nie moge niżej zejść w ustawieniach czujnika spalin jak na 150 ? jak zejdę niżej i zatwierdze temprerature czujnika spalin wraca automatycznie do  trzystacoś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wychodzisz na prostą, może znajomy pójdzie w Twoje ślady. Jeżeli wierzyć instrukcji st-81, to w tabeli na str.15 jest zapisana min. wartość temp. spalin 120-150C

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Czytając co piszesz o ustawieniach to jednak Twój ster nie jest odpowiednikiem ST81 z pid bo masz ograniczenia chociażby w ustawieniach mocy nadmuchu .

Spróbuj  ustawić pracę sterownika w funkcję PID. Próg wentylatora jak jest fabrycznie tj. 45, również tak samo na 45 min. temp. pracy.Robimy to w menu serwisowym. Potem wejdź w parametry instalacyjne i tam wprowadź tą pierwszą temperaturę spalin na powiedzmy 120 st a temperaturę rozpalania na 300*C. Siłę nadmuchu na 30% albo jak tam masz najniżej. Potem doregulujesz. Gdy wyjdziesz z menu, wyświetlacz pokazuje aktualną temp. spalin i napis ROZPALANIE. Gdy rozpalisz, sterownik powinien pokazywać rosnącą temp. spalin aż do tych ustawionych 300 . Po dojściu do zadanej czyli 45*C ster się wyłączy i tak ma być nawet kilkanaście minut tak ma być, to normalne. Wyłączy się info o rozpalaniu i kocioł przejdzie na normalne palenie z ograniczeniem temp. spalin do tych ustawionych 120*C. Ja tak mam . Jeśli TY tak nie masz to potwierdzi się że jednak masz cudaka a nie rasowy PID. 

Edytowane przez witek1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Majstter

Po przeczytaniu załącznika (instrukcji) od Duck-a również myślę że mój sterownik nie jest odpowiednikiem tego st 81, albo te opcje są inaczej porozmieszczane, już sam nie wiem.

W menu serwisowym mam tylko próg wygaszania nic o progu wentylatora, ale coś w stylu progu wentylatora znalazłem w parametrach instalacyjnych wygląda to tak że : min wentylatora 24%, max wentylatora 100% (to juz mam ustawione najniższe) Niestety nie mam ustawienia osobno temperatury spalin, rozpalania itp.  Wchodzę w parametry instalacyjne i mam ustawienie temperatury spalin, którą mogę ustawić min. 150 ( nie wiem czy to jakiś błąd sterownika, ale niżej zejść nie mogę tylko wyżej, jak dam niżej przestawia mi automatycznie na 350. Wygląda na to  że mogę ustawić tylko temperaturę spalin rozpalania,  bo przy przedmuchu działa jednak ustawienie moje 22% procent wentylatora.  Więc jakieś tam ustawienie tego wentylatora znalazłem, ale przedmuchu. Tyle że nie wiem czy to o to chodzi.

 

Jeszcze poszperam, ale coś mi się zdaje że nie mam tych opcji, albo inaczej porozmieszczane, juz sam nie wiem. Musze poszukać oryginalna instrukcję do mojego pieca może bedzie tam o tym sterowniku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Znajdź instrukcję w internecie wpisując dokładną nazwę sterownika.

Na 90% to inny algorytm, taki zubożony, dmuchawa nie schodzi poniżej tych 20 czy ile tam . Tak samo z tą najniższą temp. spalin, jest na sztywno od 150*C i niżej się nie uda ustawić.

Ale skoro tak, to ustaw te 150, nadmuch na tą najniższą wartość i staraj się to jakoś zgrać do kupy :) generalnie w sensie czasów przedmuchów. To będzie trudne bo Twoje ustawienie iluś tam minut przerwy i potem przedmuch 50 sekund o ile dobrze pamiętam, to troszkę nie w tym dobrym kierunku. Myślę że powinieneś próbować skrócić czas przerwy do 2-3 minut a przedmuch na 30 sekund. Lub mniej. Oczywiście musisz skorygować te wartości pod siebie bo może inne, bardziej ci się sprawdzą .

Długie w/w twoje ustawienia sugerują kopcenie i zasmoloną komorę. Z kolei moje, mogą powodować przeciąganie zadanej. Dlatego piszę że zgranie ustawień nie będzie łatwe. Musisz ustalić jakiś kompromis, jeśli Cię zadowoli to spoko, jeśli nie, sugeruję mimo wszystko żebyś przemyślał ewentualny zakup miarkownika mechanicznego Honeywell.

https://www.techsterowniki.pl/p/st-81

Sorki ale jestem zabiegany i na szybko znalazłem taką instrukcję.

Edytowane przez witek1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Majstter

tak właśnie ustawiłem, przedmuch mam co 3 minuty na 30 % jedynie ten czujnik spalin przy 150 ogranicza mi dmuchawę i praktycznie działa mi na 1 % cały czas, no chyba że rozpalanie na początku to ładnie rozpala,  ale szybko przechodzi w 1 % i czekam i czekam aż dojdzie do zadanej temperatury. Miałem ochotę go odłączyć jednak chciałbym jak najczyściej palić więc jeszcze się pomęczę. Jednak mam mniej niedopałków z pidem, jednak stałe ustawienie dmuchawy bez Pid nie dopalało chyba tak węgla bo pod koniec dmuchałą tą własnie stałą temperaturą, a z pidem dmucha mocniej jak temp się obniża, wiec też dopala chyba bardziej.

A skoro mam tylko temperature spalin rozpalania, czy może ją ustawić na te 300 jak wyżej kolega napisał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tego co piszesz to masz ustawianą temperaturę spalin dla całego cyklu palenia, bez rozdziału na rozpalanie/praca. Ja u siebie mam ustawioną temperaturę spalin: rozpalanie 200 st. praca 140 st. Musisz popróbować przy jakiej będzie się dobrze rozpalało i przy jakiej w automacie będzie się dobrze paliło. Ustal też maksymalne obroty dmuchawy nie na 100% ale na przykład 35 lub 45%. Popróbuj. Tak jak radzi witek1234 pal z pid na przedmuchach, jeśli z dmuchawą nie możesz zejść do 1%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Wpa 120 nie będzie chodzić z pidem.

Skoro 150 stopni to za mało,  ustaw np. 200 i szlus, też będzie ok. Powinno dobrze rozpalac,no może chwilę dłużej. Po rozpaleniu może trochę na początku być za dużo ale po godzinie czy dwóch, i tak spaliny nie będą osiągać takiej wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Majstter

Tak, zgadza się jak już rozpalę mam jakieś 90 na spalinach.

Okey ale czy na przedmuchach działa czujnik spallin ? Bo jak ustawie np: 30 % nadmuchu, tak jest 30, automatycznie nie zmniejsza ani nie powiększa temperatury ?  (choć w sumie wtedy jest mało spallin) tak u mnie wygląda to że tylko przy rozpalaniu i pewnie przy gaśnięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Jeśli masz włączoną funkcję pid to i przy przedmuchach czujnik działa ale nie ma to żadnego znaczenia, bo przedmuchy za krótko są włączone aby coś tam regulować.

W rozpalaniu działa i czujnik temperatury wody i czujnik temperatury spalin i oba przekazują dane do sterownika , który prowadzi cały proces rozpalania.

Po rozpaleniu, ster przechodzi w przedmuchy i nadrzędną rolę przejmuje czujnik temp. wody.

Jeśli temperatura wody w kotle spada poniżej zadanej, ster włącza nadmuch i znowu oba czujniki przekazują dane do sterownika jak podczas rozpalania. I tak w koło Wojtek. Cyklicznie.

Tyle z mojej strony w temacie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.