Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy jest alternatywa dla pelletu (maksymalna bezobsługowość)


Navigare

Rekomendowane odpowiedzi

Ale ile? Jaki przydzial mocy z sieci? Lub jakie zabezpieczenie glowne?

Instalacje dostosowac to nie problem o ile jest z czego pociagnac.

Rachunek kosztow za pozniejsze rachunki pomijam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego musi zmienić taryfę.  Jeśli zrobi to z głową,  źle nie będzie a koszt inwestycji niewielki. Mówił równiez że czasami osoby nie ma w domu 3 tygodnie więc i oszczędności trochę ☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana taryfy niewiele pomoze gdyz to nie kociolek akumulacyjny. Raczej bedzie chodzil non stop tylko z rozna moca. Czy 12 kw nie bedzie malo do tego budynku + cwu.

Tak jeszcze podpowiadam dodatkowo ze nie wstawialbym go do piwnicy gdyz wilgoc moze szybko pokonac elektronike ktora jest w srodku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze dodatkowo na minus takiemu rozwiazaniu jest brak dostaw energii. Jakkolwiek kociol na ups albo agregacie pociagnie tak juz ten nie (moze sie to nigdy nie przytrafic).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PioBin napisał:

Zmiana taryfy niewiele pomoze gdyz to nie kociolek akumulacyjny. Raczej bedzie chodzil non stop tylko z rozna moca. Czy 12 kw nie bedzie malo do tego budynku + cwu.

Tak jeszcze podpowiadam dodatkowo ze nie wstawialbym go do piwnicy gdyz wilgoc moze szybko pokonac elektronike ktora jest w srodku.

 

Ad. 1

Taryfa po zmianie na G12W jak by nie używał, wyjdzie mu taniej niż G11, to już zostało opisane i potwierdzone na innym forum.

 

Ad.2

Argument trochę z dupy, bo wilgoć równie dobrze może pokonać sterownik super Pluma czy innego Techa w kotłowni przy kotle na paliwo stałe. Nie mówiąc już o trzymaniu peletu w takiej piwnicy. 

 

Ad.3

Jak prądu nie ma to nie ma, żaden kocioł działać nie będzie a ile osób ma UPSy na peleciakach? Po co? Peleciaka nie zagotujesz. 12KW bierze na max mocy 4KW ale moduluje. Dokładnej specyfiki nie znam bo się tym nie zajmuje, ale sądzę że te 4KW to moc maksymalna poboru prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1 

Mam g12w i u mnie sie sprawdza czy wszedzie i zawsze to bym podyskutowal. Nie ma rozwiazan uniwersalnych gdyby tak bylo to inne taryfy nie bylyby potrzebne.

Ad2.

Moze dlatego wstawianie tam kotla za kilkanascie tys. tez jest pod znakiem zapytania.

Ad3.

Nie chodzi o zagotowanie, ale tego elektryka nicczym innym nie zasilisz jak z sieci a weglak lub peleciak pociagnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również podzielam zdanie kolegów że klima kanałowa to najbardziej bezobsługowe rozwiązanie - tyle ze 1 aby to działało trzeba remontowac półdomu.... 

Najtansze i najbardziej ekonomiczne to 3 splity  powiedzmy po 5kw każdy - 1 na górze - ustawić temp na -pow 17.C 

2  w pokoju babci aby grzeło ciepełkiem bez problemów = ile babcia nastawi tyle dusza zapragnie 

3 to dół domu korytarz itd.  Ciepło sie rozejdzie bez problemu a koszty eksploatacji nie bedą kosmiczne.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - myślałem i jednak pójdę w kierunku pelletu - za dużo zamieszczania przy klimie, a o koszty ogrzewania prądem się obawiam. Czy możecie mi pomóc wybrać piec, muszę go zamówić w tym tygodniu i na szybko znalazłem następujące, starałem się wybierać te z obrotowym, samoczyszczącym się palnikiem i oddzielnym podjanikiem (niezabudowanym), tak żeby można było kupić z większym ok. 800-1000kg (tyle szacuję że pójdzie max. w ciągu miesiąca) - czy możecie mi pomoc wybrać lub polecić aktualnie jakiś sklep gdzie jest dobra cena na kocioł o mocy 12-16kw?

1. Narmet Plus (nie znam ceny)

2. MPM Bio-Pell 9200zł

3. Biovert Standard 8799

4. Kostrzewa Compact Bio  luxury10800zł lub bez luxury za 9200 (nie wiem co to luxury daje)

5. Cichewicz Grizzly (Kipi + plum 850) 7780zł

6. Ekożar 8500zł

7. Viadrus żeliwny  (palnik PellasX) 8000

8. PROEco comfort Plus 7200zł

9. Ekostal 14 za 9000zł (ale tan ma zabudowany zasobnik) podobnie jak Kotłostal 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zrozumiałeś z całej rozmowy. Ja nie mam już słów. Czy te kotły spełniają twoje kryteria bezobsługowości? Naprawdę? Ludzie dają Ci pomysły które kosztują połowę tego kotła bez ruszania komina, gdzie za różnicę w kwocie masz ciepło przez kilka sezonów a ty dalej brniesz w bagno, i to jeszcze w kotły 16KW na 100m2. Ja już się nie wtrącam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zrozumienia , ja ogrzewam dom poniemiecki 120m2 kotłem 10kw a zapotrzebowanie jakie kocioł pokazuje to 1,5 kw i czasem nawet potrafi podbić temp bo ustawiłem go na 15% mocy i niżej nie zejdzie , a on chce dać 16kw ? hm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Navigare, palę pelletem już kilka sezonów. Jeśli chcesz mieć bezobsługowca (co i tak według mnie miesiąc bez zaglądania to abstrakcja, ale może się uda. Nie wiem) to musisz mieć pellet z certyfikatem co oznacza +/- 1100zł tona (Lava, Olimp). 
Zaraz po uruchomieniu nowego kotła musisz i tak spędzić pewnie z tydzień żeby to ustawić. 
Kupisz inny pellet= obsługa. Ktoś nie dopilnuje i pellet się skończy= obsługa. Brak internetu= obsługa. 

Policz czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie w Twoim przypadku, ja nie chce krakać ale może to być bardzo drogie rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolicz do tego instalacje, same złączki, ktoś musi dobrze wykonać instalację. Komin - pewnie masz stary murowany a powinien być wkład do pelletu. Policzyć wszystko wychodzi koszt koło 20 tyś.zł jak nic. Do tego ceny pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanuję wasze porady, ale prąd tu nie przejdzie, ja to liczę w horyzoncie czasowym min. 10 lat i to nie ma sensu. Jeśli pellet nie daje gwarancji minimalnej bezobsługowości - to pójdę w kierunku ekogroszku + grzanie prądem w przypadku braku obecności. Z tych wyliczeń na ciepłowlasciwe, które podałem na początku (i są przeszacowane, bo tam nigdy nie szło 11 ton węgla - max 6), wychodzi mi że różnica między prądem, a ekogroszkiem to jakieś 3 tys. na sezon. Ja szukam najbardziej optymalnego kosztowo sposobu na możliwie niską bezobsługowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie, bo odpisał mi człowiek który przerabia piece na pellet (dokłada palnik kipi do praktycznie dowolnego pieca), czy to możliwe że on wystawia zaświadczenie o 5 klasie/ecodesign potrzebne do dotacji, wydawało mi się że tylko producent takie zaświadczenie może wydać, ale może się mylę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pojęcia, być może to jakieś niezrozumienie, mi chodzi o to żeby na taką przeróbkę dostać dotację, ale jak rozumiem to nie jest możliwe i to producent kotła musi go certyfikować na 5 klasę jako całość (palnik i kocioł), nic to nie da że palnik sam ma certyfikat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal nie rozumiem podjętej decyzji. kocioł ~ 10 000 do tego koszt montażu i dostosowania instalacji ~ 2 000 .  nie ma opcji na miesiąc bez obsługi. zwyczajnie popielnik nie pomieści, brak powtarzalności opału i parę innych czynników. z tego co czytam dojdzie zabawa z kominem co jeszcze koszty podniesie. załóżmy że zamkniesz się w 15 000 , Kupując 3 splity zapłacisz z montażem powiedzmy 10 000zł. nie dotykasz palcem przy obsłudze. koszty jeśli masz dobrą taryfę prądową będą niższe na pewno niż przy pellecie i śpisz spokojnie - babcia również 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Navigare mam pytanie, czy ten Bob budowniczy, który chciał zaczarować Twój kocioł "złapał" Cię na tym forum?

W życiu Ci nie wyjdzie RÓŻNICA między grochem a prądem przy takim domku w kwocie 3000zł. Chyba że grzał byś chatę przynajmniej do 23 stopni, ale to też wątpliwe. Policz sobie koszty jak napisał @Ksieciunio a wraz z kominem na starcie wyjdzie Ci 20 000zł i nie będziesz miał nadal bezobsługowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to jakiś lokalny magik, ale nie ma tematu bo to się nieopłaca jeśli nie ma dotacji. Splitów nie chcę też ze względów zamieszania przy montażu i wyglądu (te peszle w których jest ciągnięta instalacja), to zupełnie odpada. Różnicę w koszcie prądu (kocioł CO na prąd) i ekogroszek obliczyłem przez podzielenie na pół kosztów zarówno ogrzewania prądem, jak i ekogroszkiem w wyliczeniach z ciepłowlaściwe - oni tam 2x zawyżyli zapotrzebowanie energetyczne, być może podałem jakieś złe parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli nie będą pracowały wszystkie jednocześnie to nie widzę problemów ze snem. są modele z opcją cichej pracy nocnej  i nie sa naprawdę uciążliwe. nie namawiam jednak na siłę. inwestor sam wybierze ostatecznie i sam będzie z tym żył(no z babcią i oby jak najdłużej w zdrowiu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.