Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy jest alternatywa dla pelletu (maksymalna bezobsługowość)


Navigare

Rekomendowane odpowiedzi

Ale nikt tu nie nadmienił o klimatyzacji kanałowej , zdecydowanie cichsza kosztowo dużo tańsza od kotła na ekogroszek a eksploatacja najtańsza z możliwych , taniej się nie da tylko rury trzeba dobrze rozprowadzić i gitara , sam chyba też takie coś będę zakładał jako drugie źródło ciepła tym bardziej że porządną kanałówkę można dostać za 4-7 tys zależnie od mocy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61 ten pomysl jest super do wstawienia np. u mnie lub u Ciebie (za to plusik) - podoba mi sie i tez to kiedys zrealizuje, najlepiej spiac to jeszcze z reku. Ale nie jestem przekonany czy tam jako jedyne / glowne zrodlo ciepla. Nie wiem tez czy autor poradzi sobie sam gdyz zlecajac te prace to nikt w tych pieniadzach tego nie zrobi (chyba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, berthold61 napisał:

Ale nikt tu nie nadmienił o klimatyzacji kanałowej , zdecydowanie cichsza koswztowo dużo tańsza od kotła na ekogroszek a eksploatacja najtańsza z możliwych , taniej się nie da tylko rury trzeba dobrze rozprowadzić i gitara , sam chyba też takie coś będę zakładał jako drugie źrudło ciepła tym bardziej że porządną kanałówkę można dostać za 4-7 tys zależnie od mocy .

Ja wspominałem o kanałowce na pierwszej stronie to ktoś napisał że trzeba pół domu rozwalić żeby rury poprowadzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by to dobrze rozegrać to jest dużo sposobów aby te rury puścić w rogach i schować za karton gipsem jakaś maskarada i gitara ale fakt faktem nie ma tańszego ogrzewania jak w inwestycji tak i eksploatacji sterowalności . ale ludzi ciężko przekonać do tego typu grzania a są plusy chociażby najważniejszy że ciepełko jest po dosłownie kilku sekundach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te najtańsze klimy właśnie działają do minus 15 potem grzałkami dobijają , ale te ciut lepsze aż tak wiele droższe działają normalnie do minus 25 bez jąknięcia , a z drugiej strony te kilka dnie które przekroczą te minus 15 to pikuś w ciągu całego roku.;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panowie poważnie rozważam tą klimatyzację kanałową, dzwoniłem do 3 firm, tylko w jednej mi powiedziano, że to średni pomysł i na jedyne źródło ciepła nie bardzo się nadaje, choćby z uwagi na kwestię przenoszenia ciepła, że domownicy mogą mieć uczucie, że jest zimno i ciężko będzie tak zamontować nawiewy żeby było tak jak przy grzejnikach. Czy może się wypowiedzieć ktoś kto ma klimatyzację kanałową lub split jako jedyne źródło ciepła?

Mam już nawet dwie wyceny w granicach 12-14 tys. z montażem. Jest tylko problem z dotacją z programu czyste powietrze. W zasadach jest jasno napisane, że musi być pompa powietrza (powietrze lub gruntowa) - firmy od których mam wycenę twierdzą, że mogą napisać na fakturze pompa ciepła powietrze - bo taki klimatyzator kanałowy jest pompą powietrza - ale czy tak jest w rzeczywistości i w przypadku kontroli nie będzie problemów - w NFOS gdzie prowadzą ten program powiedzieli mi, że nie ma spisu konkretnych urządzeń które się kwalifikują i że to na mnie będzie ciążyło udowodnienie, że dane urządzenie jest pompą powietrza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę Ci tylko napisać, że siostrzenica miała dom w USA z ogrzewaniem powietrznym/ nadmuchowym. Powietrze ogrzewał kocioł na olej opałowy, dom w konstrukcji szkieletowej ok. 300m2. Wszystko było niby zgodnie ze sztuką (nawiew szedł cała szerokością ściany z oknem, kratka w podłodze, dodatkowo kurtyny prze drzwiach wejściowych, tarasowych i balkonowych), takich systemów w USA jest cała masa, ale było dokładnie tak, jak Ci powiedziano - było subiektywne poczucie chłodu, nawet przy termostatach na 23C. Dodatkowym problemem była walka z kurzem, pomimo potrójnej filtracji. 

Obecnie w biurach we Wrocławiu (budynek trzyletni) mamy centrale wentylacyjne, bez problemu można ustawić "grzanie",  ale ogrzewanie (pomimo, że realizowane pompą ciepła) jest jednak podłogowe.

Ja bym przemyślał temat, jak widzisz wielu doradza Ci klimatyzację kanałową, ale nikt jej nie ma :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz jeszcze dziękuję za Wasze uwagi. Zdecydowałem się na pellet i na liście zostały dwa kotły: Biawar Compact Pellux 12 (mają aktualnie promocję i za piec z zasobnikiem 500kg z vat 8%  jest 10.000zł lub MPM BioPell 19 z zasobnikiem 440kg wychodzi ok 9 tys. z vat8%.

Wiem, że są różne palniki w tych kotłach, z tego co zrozumiałem czytając wątki na tym forum palnik kipi będzie lepiej sobie radził z tańszym pelletem niż ten palnik szufladkowo/zapadkowy?

Druga istotna różnica to moc palnika, tu sensowniejszy wydaje mi się ten palnik 12 z Biawaru, jak rozumiem ten kipi można ustawić, żeby pracował w niższym zakresie mocy, ale wtedy efektywność spalania będzie niższa? 

Jeśli chodzi o instalację, to chcę wykorzystać możliwie to co jest, czyli zbiornik CWU 120 litrowy i jest też wymieniona w ub. roku pompa co. Sama instalacja jest bardzo prosta, bez podłogówki z 8 żeliwnymi i 2 aluminiowymi grzejnikami na starych rurach. Czy wymieniać te stare grzejniki żeliwne na aluminiowe? Stare nie ciekną, ale trzeba wymienić w nich zawory i pewnie zrobić jakieś płukanie, bo działają od lat '70tych, czy jeśli iść w wymianę to można zrobić to na starych rurach, czy lepiej  na nowych?

Do sterownika chcę dokupić moduł internetowy i chyba moduł pogodowy jest potrzebny. Sterowanie z pokoju nie jest konieczne. Chcę ustawić stałą temperaturę w całym domu, zakręcając grzejniki na minimum w dwóch nieużytkowanych pomieszczeniach na I piętrze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Popatrz też na ofertę Zębca , oni też mają peleciaki AGAT się nazywają , ja bliźniaczy kocioł mam ale na ekogroch i widać że ta skorupa odbiera całe ciepło palnika , nie wiem jak peleciaki ale pewnie podobnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to bierz Biawara i skontaktuj się z kolegą @Visitor1230. Ma ten kocioł i mocno go testuje.  Powie Ci coś więcej na jego temat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.