Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotla


przygody

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Visitor1230 napisał:

Tu jest wszystko opisane

Edit. Nic nie jest do d...y. Boiler juz mialem. To po co mialem go wyrzucac i wstawiac  kombinowany, drogi bufor co by mi i tak nie wlazl do piwnicy bo nisko?

 

 

 

 

Nie bierz tak dosadnie do siebie.

A bojler nie lepiej przed buforem? Jakie wady ma takie rozwiazanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie biore. Wady? Generalnie boiler przed buforem zaburza obieg ladowania bufora. Jezeli Boiler grzeje sie od bufora to latem trzeba grzac caly bufor zeby zagrzac Boiler. Nieekonomicznie. Mnie ten problem nie dotyczy. Grzalke fotovoltaiki mam wpieta w bufor. 

schemat.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, to bojler wcale nie musi nic "zaburzać", jeśli nie będzie ładowany w tym samym czasie co bufor.

Po drugie, zapytam.

Czy według kolegi, bardziej ekonomiczne jest zasilanie grzałką bufora, zamiast bezpośrednie grzanie wody w bojlerze.

A po trzecie, to przedstawiany schemat, dotyczy klasycznego rozwiązania, które w kolegi przypadku ma niewiele wspólnego z tym, czym kolega dysponuje we własnej kotłowni. Gdyż nieco przerośnięty "bojler" zwany buforem, trudno zakwalifikować do rozwiązań klasycznych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej grzać bufor z wężownicą CWU. Wtedy nic niczego nie zaburza :), a i bojler nie potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Dracogo napisał:

i Po drugie, zapytam.

Czy według kolegi, bardziej ekonomiczne jest zasilanie grzałką bufora, zamiast bezpośrednie grzanie wody w bojlerze.

A po trzecie, to przedstawiany schemat, dotyczy klasycznego rozwiązania, które w kolegi przypadku ma niewiele wspólnego z tym, czym kolega dysponuje we własnej kotłowni. Gdyż nieco przerośnięty "bojler" zwany buforem, trudno zakwalifikować do rozwiązań klasycznych.

 

 

 

Odpowiem na te pseodopytanie i pseudotwierdzenia. Bardziej lub mniej klasycznie. Grzalki nie ma w boilerze a w pseudobuforze z prostego powodu. Jest on wyszczegolniony w watku do ktorego link podalem wyzej. Ponadto nie nalezy robic sie za pseudoeksperta nie wiedzac nic o instalacji. O tym jak i z jakim zamyslem zostala skonfigurowana. Czy jakie sa wnioski po uruchomieniu. Poza tym nie jest to watek o mojej pseodoinstalacji. Prosze Szanownego Pana klasycznego pseudoeksperta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy skontaktować się z ludźmi, którzy "zjedli zęby" na sprzedaży kotłów, znają się na tym i doradzą (np. ***). Porada nic nie kosztuje, a na forum od razu jest hejt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, Ci co sprzedają kotły nie muszą się na takich rzeczach znać,  wystarczy się do Pleszewa przejechać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy gdzie do Pleszewa - niektórzy potrafią tam załamywać prawa fizyki jak chcą kotły sprzedać :D

Co do grzania CWU - jak zbiornik jest duży to można zapodać priorytet CWU jak jest opcja godzinowa - nagrzeje się raz w nocy i spokój. Można bypass zrobić przed i za buforem itp.
Rozwiązań wiele - wszystko zależy od tego co chcemy osiągnąć jak to już zostało wspomniane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Visitor1230 napisał:

... Poza tym nie jest to watek o mojej pseodoinstalacji...

Szkoda tylko, że kolega zorientował się dopiero po tym, jak trzeba było odpowiedzieć na pytanie, które było z gatunku retorycznych.

Ale skoro osobny wątek jest założony, to może tam kolega odpowie na pytania, a może przy okazji zrozumie błąd, który można przecież bez większego problemu naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, shogunzlasa napisał:

Zależy gdzie do Pleszewa - niektórzy potrafią tam załamywać prawa fizyki jak chcą kotły sprzedać :D
 

Właśnie pisałem bardziej w tym negatywnym kierunku. Na konkurencyjnym forum jest wątek, gdzie pleszewska firma, chce opchnąć gościowi kocioł na ekogroch 30KW do remontowanego domu z tłokiem i rusztem wodnym. Po naszych namowach klient sprawdził tabliczkę z datą produkcji: 2011.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie miałbym do was pytanie jako bardziej doświadczonych w tej materii. Po krótce dobór kotła do domu parterowego bardzo dobrze ocieplonego (25cm wełny na poddasze , 17cm styropian grafitowy, okna 3 szybowe , rekuperacja z odzyskiem ciepła itd) . Dom w całości na podłogówce i będzie ok 250L wody w instalacji po podgrzania. Na kalkulatorze wyszło mi zapotrzebowanie 17KW i doradach waszych na tym forum chciałbym założyć kocioł 20kw+ bufor ok 500litrów . Wybierałem między laguną , blackstarem i biawarem. Ponieważ nikt w mojej okolicy nie montował ani Laguny ani  blackstara najbliżej jest mi do Biawara zresztą raczej na tym forum chwalonego. Zadzwoniłem więc do przedstawiciela Biawara z i chciałem z niem chwile porozmawiać o modelu Pellux 100 Touch bo z tego co rozumiem jest już on na Plumie również bardzo tutaj chwalonym. Tymczasem on twiedzi że sam ma chyba Pellux 100 jeszcze starszy model nie na plumie z buforem i obecnie wcale by się w bufor nie pchał tylko w model Pelux 200 touch który ma 190L wody i sam robi za  mały bufor . Jeszcze bardziej mi namieszał instalator który zaproponował model 200 touch z 190 litrami wody w kotle + bufor 500 litrów.  Tymczasem w moim rozumowaniu jeśli ma być bufor to raczej kocioł powinien mieć mniej wody ponieważ to bufor grzeje dom, a kocioł utrzymuje temperaturę bufora. Jakie jest wasze zdanie która opcja będzie bardziej ekonomiczna i z perspektywy czasu zużywająca mniej peletu. Dodam że kotłownie mam w piwnicy i miejsca pod dostatkiem. Z góry dziękuje za merytoryczne odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU jak chcesz grzać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zanim on się sam zagrzeje... a co będzie latem? Moim zdaniem opcja z mniejszą pojemnością kotła i buforem lepsza. CWU podpięte przed buforem grzane z kotła albo prądem w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by warto było pójść w model Pellux 200 touch ze względu na ekonomie w sezonie grzewczym to myślę że byłbym skłonny zainwestować w alternatywne źródło ogrzewanie C.W.U, pytanie tylko czy faktycznie model Pellux 200 touch to lepsze rozwiązanie? Jeszcze mam na myśli okres przejściowy ogrzewania bo nie montowałem grzejników, ale mam wyciągnięte rury i przygotowaną instalację na oddzielnej pętli  pod kątem jesieni i wczesnej wiosny kiedy ogrzewanie będzie praktycznie potrzebne tylko wieczorem. Podłogówka nie bardzo zdaje tu egzamin i chciałem zostawić sobie furtkę pod tym kątem, bo niby mam kominek , ale czuję jaki będzie zapał w nim palić.Tutaj sam nie wiem czy do przełamania temperatury wieczorem będzie lepszy model kotła z większą czy mniejszą ilością wody, jeśli zamontował bym kiedyś ok 4 grzejników ,nie mam takiego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kotle , robionym z resztą na licencji szwedzkiej, oryginalnie był wbudowany zasobnik CWU i opcja grzania CO elektryką ( grzałki) ale nasi to wycieli i taki wykastrowany kocioł od lat jest produkowany z większą pojemnością CO , zamiast zasobnika CW

Ale większa pojemność nie jest taka zła, gdyż w ponad połowie instalacji potrafi dobrze zastąpić bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej to rozumiem kocioł i jeden i drugi bardzo porządny lecz trzeba podjąć decyzję. 

1.Kocioł pellux 100 touch + bufor 500-700L

2. Kocioł pellux 200 touch 

3. Kocioł pellux 200 touch  + bufor 500L ( propozycja instalatora)

Mam świadomość,że jeśli zdecydowałbym się na kocioł pellux 200 touch to alternatywne źródło grzania C.W.U. ma sens. Lecz to jest sprawa drugorzędna bo najważniejsze dla mnie to dobrze dobrać instalację pod kontem ogrzewania zimą sporego domu.Ja co najwyżej mogę zdać się na intuicję przy wybraniu jednej z tych trzech opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Z tym przekrojem to jakas bzdura. Pewnie chodzi o ciag kominowy. Jezeli masz komin systemowy to montujesz sobie bez problemu RCK i gra. Bufor przy podlogowce to dobre rozwiazanie. 500 L jak na moj gust to absolutne minimum. Laguna jest moim zdaniem kotlem nawet lepszym od biawara. Ma jednak zasadnicza wade. Maly zbiornik na pellet. Chyba niedoczytalem jaka powierzchnie ogrzewasz. Pellux 200 powinien chyba wystarczyc. Przy mocy max i permamentnej pracy taki kociol spali 50 kg pelletu na dobe. Zakladasz takie zuzycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @badyl7 napisał, że zapotrzebowanie energetyczne budynku ma do 17kW więc ten bufor 500l na długo nie wystarczy. No w opcji nr 3 razem z kotłem było by 700l. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wierzę w tą moc 17kW - chyba , że to dla domu starego, ale dla nowego nie może być powyżej 40-50W/m2 czyli albo dom prawie 400m2 albo brak kilku okien.

Z resztą inst też skopana - do PC stosuje rozdzielacze z pompą mieszającą i do tego ma być  ten Biawar - zgroza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.