Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotla


przygody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam a co myślicie Eg pellet mini kompakt 16kw palnik linii hybrid albo można zamontować palnik revo cena 11.000,lub Metalbet  18kw aqua Eco pellet z ich palnikiem ,ale mogą mi wmontować kipi cena 10.800 .Byłem dziś w kilku sklepach hydraulicznych ,pytałem między innymi o bufor i jedni mówili że to nie ma sensu musi być kilka źródeł zasilania po co mi niepotrzebne koszty .Jeśli już to doradzają 300l nie większy lub bufor z opcją CWU. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor do peletowca jak najbardziej. Zwlaszcza przy podlogowce. Jezeli ktos twierdzi inaczej nie nie powinien doradzac w zadnej kwestii. Z tego co obserwuje u siebie ( bufor 300 L ) dziala to wysmienicie.  Z tym ze ten bufor jest po prostu za maly. Juz zdecydowalem ze na wiosne dostawiam drugi taki sam. A ogrzewam niewielka powierzchnie i 600 L bedzie dla mnie optimum.

Najwazniejsze jeszcze, zeby sterownik mial mozliwosc sterowania buforem z prawdziwego zdazenia. Dodam jeszcze, ze nie nalezy grzac bufora do wysokich temperatur. Przetestowalem wszystkie opcje i najbardziej sensowne jest grzanie bufora do 57- 60 stopni z histereza  w dol 10-12 stopni. Kociol pracuje 45 min i wygasza sie przy obecnej aurze na 4 godz. Plus tego wszystkiego, ze kociol zawsze pracuje na mocy nominalnej . Czyli z najmniejsza mozliwa strata. W cieplejsze dni zalacza sie rzadziej a wzimniejsze czesciej. Odpada tez modulacja.

EG pellet mini... jak tak sobie patrze… ciekawa konstrukcja. Samoczyszczacy wymiennik. Jednak wysoka temp spalin min 160 max 200 stopni. Co za tym idzie duza strata kominowa jak na pelleciaka. 

Metalbet moim zdaniem do skreslenia. Wymiennik poziomy do recznego czyszczenia. Widac, ze do zwyklego ekogroszkowca wpakowano palnik pelletowy i tyle. Sterowanie TECH. Tez minus.

 

Przyjrzyj sie biawarowi Pellux 200. Spaliny 80 do 150 stopni.  Mam u siebie co prawda od niedawna Pellux compakt i grzeje na konkrecie dopiero kilka dni. Samoczyszczacy wymiennik, palnik czyscie sie poprzez ruch szuflady. spaliny na mocy max osiagaja u mnie 120-125 stopni. Polecam sterowanie Plum

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biawar Pellux 200 z tego co pamiętam ma dużą pojemność wodną, więc od biedy pociągnąłby bez bufora instalację ,z dużą histerezą na kotle i pracującym w trybie standard. Postoje byłyby długie przy ciągle działającej pompie od podłogówki. Jeśli chodzi o EG Pellet Mini z palnikiem Revo, to był tutaj na forum użytkownik takiego kotła i z tego co wiem był bardzo zadowolony. Osobiście wybrałbym tego EG i dostawił bufor minimum 800L. Palnik Revo jest najprostszy do wysterowania i wymaga minimum obsługi, ale wybór należy do Ciebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemnosc taka aby weszla przez drzwi do kotlowni.

Wazniejsze jest ocieplenie tej blachy zebys za cieplo w kotlowni niepotrzebnie nie mial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, przygody napisał:

Tylko że biwar pellux  200 kosztuje 15-17tys.Mocno zastanawiam się nad EG pellet mini compact + bufor ,tylko jaka pojemność?

 

Bez przesady z tą ceną: https://allegro.pl/kociol-na-pellet-biawar-pellux-200-touch-20-kw-i7600596941.html. Da sie wynegocjować taniej. EG z buforem wyjdzie podobnie, więc na jedno wychodzi. Tego Biawara tak jak pisałem możnaby użytkować bez bufora. Bufor oczywiście im większy tym lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie w każdym sklepie odradzali mi bufor ,jeśli już to 300l  bo 800 będe grzał kilka godzin no i pompy będą chodziły bez przerwy duże rachunki za prąd skaplikowana instalacja ogólnie że duze  koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać braki wiedzy sprzedawców w tych sklepach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając bufor jest więcej możliwości spożytkowania go . Kolega Visitor ma tam dodatkowo grzałki w buforze i instalację fotowoltaiczną. Moim zdaniem super sprawa. Przy słonecznej pogodzie kocioł "odpoczywa", a Ty nie marnujesz opału... Zwłaszcza w okresach przejściowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, przygody napisał:

Praktycznie w każdym sklepie odradzali mi bufor ,jeśli już to 300l  bo 800 będe grzał kilka godzin no i pąpy będą chodziły bez przerwy duże rachunki za prąd skaplikowana instalacja ogólnie że duze  koszty.

Przy kotle pelletowym musi byc dosc skomplikowana instalacja. Zwlaszcza ze jest podlogowka. Zaby grzac tym ekonomicznie musi bec sterowanie pogodowe z mieszaczem za buforem. 800 litow bufora przy mocy 16kW zagrzeje sie na histerezie 10 - 15 stopni w pi razy drzwi 1,5 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Visitor1230 napisał:

Przy kotle pelletowym musi byc dosc skomplikowana instalacja. Zwlaszcza ze jest podlogowka. Zaby grzac tym ekonomicznie musi bec sterowanie pogodowe z mieszaczem za buforem. 800 litow bufora przy mocy 16kW zagrzeje sie na histerezie 10 - 15 stopni w pi razy drzwi 1,5 godz.

Skomplikowana tak samo jak kazda inna aby dzialala nalezycie.

Pogodowke to przelkne do podlogowki, o ile ktos chce ogrzewac tym pomieszczenia. W innym wypadku zbedne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam montować paneli słonecznych wydaje mi się to zbędnym wydatkiem jeśli będę miał piec na pellet ,myślę o zwykłym buforze bez wężownicą plus boiler 200l Czy może lepiej bufor z możliwością podgrzewania CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej rozdzielić bufor i bojler. W lecie grzejesz tylko bojler, u mnie kocioł wystarczy że odpala się raz na  dobę w lecie by nagrzać bojler 200L. Wychodzi około 3-3,5 kg pelletu dziennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PioBin napisał:

 

Pogodowke to przelkne do podlogowki, o ile ktos chce ogrzewac tym pomieszczenia. W innym wypadku zbedne.

Jestem innego zdania. Ale kazdy ma prawo miec swoje.

2 minuty temu, przygody napisał:

Czy może lepiej bufor z możliwością podgrzewania CWU.

Tu zdania beda bardzo podzielone. Moim zdaniem lepiej osobno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, przygody napisał:

Nie zamierzam montować paneli słonecznych wydaje mi się to zbędnym wydatkiem jeśli będę miał piec na pellet ,myślę o zwykłym buforze bez wężownicą plus boiler 200l Czy może lepiej bufor z możliwością podgrzewania CWU.

Te panele (lub solary) to nie sa zbedne pomysly, aczkolwiek kosztowne. 

Bufory - To juz bylo poruszane. Sa plusy i minusy oby rozwiazan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Visitor1230 napisał:

...

Tu zdania beda bardzo podzielone. Moim zdaniem lepiej osobno. 

Czy Ty masz to w konfiguracji bojler za buforem? To znaczy zeby zagrzac bojler trzeba grzac bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PioBin napisał:

Te panele (lub solary) to nie sa zbedne pomysly, aczkolwiek kosztowne.

W epoce smogu i dbania o czyste powietrze, jak również drożejącej energii elektrycznej, różnie to może się potoczyć. Może za kilka lat będą duże dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych? Kto wie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to do du..

Przy Twojej konfiguracji (panele, grzalka) az sie prosi o kombinowany. Ale to moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Visitor1230 napisał:

... Dodam jeszcze, ze nie nalezy grzac bufora do wysokich temperatur. Przetestowalem wszystkie opcje i najbardziej sensowne jest grzanie bufora do 57- 60 stopni z histereza  w dol 10-12 stopni. Kociol pracuje 45 min i wygasza sie przy obecnej aurze na 4 godz. Plus tego wszystkiego, ze kociol zawsze pracuje na mocy nominalnej . Czyli z najmniejsza mozliwa strata. W cieplejsze dni zalacza sie rzadziej a wzimniejsze czesciej. Odpada tez modulacja...

... Sterowanie TECH. Tez minus...

 

Z tą częścią wypowiedzi, to bym się nie zgodził.

Jeśli już posiada się bufor, to powinno się go wykorzystywać, tak jak na bufor przystało, bo to co kolega pisze, nie ma wiele wspólnego z takim zastosowaniem, do jakiego bufory zostały stworzone.

Nie chodzi tu o to, że ja się z tym nie zgadzam, ale o to, że to co kolega pisze, jest niezgodne z ogólnie przyjętymi zasadami, wykorzystywania buforów ciepła.

http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/

Oczywiście z pelletowcem, nikt nie będzie grzał bufora do 90 stopni, ale już 70 stopni, jest jak najbardziej realne. A jeśli temperatura będzie wyższa, to i histereza bufora będzie większa, co wydłuży czas jego rozładowania. Bo 4 godziny, to jest naprawdę niewiele. Tym bardziej teraz, gdy o zimie jeszcze nowy nie ma.
 

Nie zgadzam się także z opinią, że zastosowanie sterowników firmy Tech, jest wadą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestowanie w fotowoltaikę bez dotacji jest nieopłacalne (jak już mamy jakiś kocioł z podajnikiem). Z dobrą dotacją ma sens.

Co do bufora - w zależności od wody jak jest bardzo duży to lubi się zastać zawór ochrony powrotu - trzeba wybrać taki, żeby miał wymienny wkład i możliwość odkręcenia do wyczyszczenia. Czyli 3 zawory, odkręcamy, czyścimy i wkręcamy. Takie coś ma Herz lub Regulus. To często słyszałem jako argument przeciw u sprzedawców / instalatorów.

Co do Techa - firma się rozwija. Współpraca z Kipim już jest, pytanie z kim dojdą do porozumienia. Sterowniki do kołtona robią wrażenie.
Póki co PLUM wiedzie prym w pelleciakach - ma w tym pewnie większe doświadczenie.

Co do kotłów to albo sprawdzony pelleciak typowy za 15+ albo coś bliżej 10tki i bufor... Takie moje zdanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.