Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotla


przygody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam poszukuję kotła na pellet do 200m powiezchni użytkowej. Do domu parterowego z poddaszem użytkowym ,ściany suporex 24cm+12styro grafit podłoga 15cm i stropodach 20cm wysokość pomieszczeń to 260cm .Prosił bym o wskazanie jakiego producenta polecacie   i ile kw bym potrzebował z góry dziękuję.Mam kilka typów takich jak Defro delta ekopel 20kw ,heiztechnik HT DasPell GL 20kw i Lazar Smart fire 22 .Po kalkulacjach na stronie Ciepło właściwe wyszło mi 14kw Producenci i hydraulik mówią o 20kw .Bardzo jestem ciekaw waszej opinni ,z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie napisałeś o instalacji, bez znajomości której, te Twoje wyliczenia zapotrzebowania na moc, mogą nie mieć większego sensu.
14 kW, to może być np.maksymalna moc, jaka będzie potrzebna tylko podczas dużych mrozów. Zakładając, że instalacja będzie grzejnikowa, to zestaw o mocy 15 kW powinien wystarczyć, więc nie ma sensu brać większego, o ile nie planujesz dołożenia do kompletu bufora.

Jeśli natomiast, instalacja miałaby być na całości podłogowa, to wtedy potrzebna moc będzie mniejsza, o ile nie planujesz dołożenia do kompletu bufora ;)

O ile w pierwszyn przypadku,  bufor nie jest koniecznym, choć pożytecznym dodatkiem do instalacji (o ile kocioł jak i palnik, nie będą przewymiarowane), to w przypadku drugim powinien być elementem raczej niezbędnym.

Powodzenia w podejmowaniu trafnej decyzji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2018 o 00:09, przygody napisał:

Witam poszukuję kotła na pellet do 200m powiezchni użytkowej. Do domu parterowego z poddaszem użytkowym ,ściany suporek 24cm+12styro grafit podłoga 15cm i stropodach 20cm wysokość pomieszczeń to 260cm .Prosił bym o wskazanie modelu i ile kw bym potrzebował z góry dziękuję.

Witam i dzięki za zainteresowanie  moim problemem ,podlogowki mam około 60m a reszta to grzejniki stalowe dolnego zasilania ,plus 200l bojler .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc w takiej konfiguracji, zestaw zasilający instalację mógłby być o mocy niższej, powiedzmy 12 kW, zaś budowa instalacji, powinna być stworzona na dwóch niezależnych obwodach grzewczych. Jeśli zdecydujesz się wykonać instalację w oparciu o wykorzystanie bufora, to będzie to najlepsza decyzja, która pozwala także na zastosowanie większego kotła, którego przewymiarowanie w stosunku do potrzeb budynku, nie będzie kłopotliwe, a wręcz przeciwnie, będzie nawet korzystne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak załadujesz bufor to i moc kotła jest sprawą mniej ważną jak piszę kolega wyżej - czy to będzie 15kW czy 20kW - większej różnicy nie ma poza tym, że kocioł będzie droższy.
Twój dom to termos. Przy grzejnikach fajnie by było mieć z 800L - jak dasz 500-600L bufora i kocioł 15kW to też będzie. Trzeba patrzeć czy bufor przejdzie przez drzwi itd.
Model? Zależy od tego czym chcesz palić - jak znajdziesz fajny pellet to spalisz go we wszystkim - zwłaszcza z buforem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi chyba zdecyduje się na 15 kw z buforem 800l lub 1000l .Jutro muszę zamówić kocioł ,tylko proszę podpowiedzieć jakiej marki ,bo tego jest za dużo na rynku i ciężko samemu to ogarnąć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele zależy od tego, czy korzystasz z jakiegoś dofinansowania, czy też sam finansujesz całą inwestycję.

Jeśli nie musisz mieć certyfikatu, który jest warunkiem otrzymania dotacji, to możesz zmontować sobie indywidualny zestaw, który czasem wyjdzie nawet taniej, a wcale nie będzie gorszy od zestawów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musisz wybierać z gotowych zestawów, spełniających wymogi takiego dofinansowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufory "kombinowane" są znacznie droższe. Taniej jest zamontować prosty bufor i oddzielny zasobnik CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dracogo napisał:

Bufory "kombinowane" są znacznie droższe. Taniej jest zamontować prosty bufor i oddzielny zasobnik CWU.

Jeśli tylko posiada kolega miejsce to racja w 99% , bo 1% to troszkę większa strata ciepła...ale to kwestia dobrej dodatkowej izolacji. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia jest duża tak że zmieszczę bufor i zasobnik cwu ,wiem że powtarzam się ale proszę wskaszcie mi jakieś konkretne piece bo już mam mentlik w głowie tyle tego jest .Mój budżet na sam piec to około 10-13tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec ten zestaw, będzie mieścił się w określonym zakresie cenowym ->

http://www.moderator.com.pl/produkty/dla-domu/kotly-automatyczne-co-biomaster-5-klasa

P. S.

Na olx, firma oferowała kocioł o mocy 15 kW, za 11,394 PLN

Według mnie, warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesujący,muszę mu się przyjrzeć bliżej ,nigdy nie słyszałem o tej firmie ,z kat pochodzi , jak długo istnieje no i co z serwisem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do bufora wybrałbym coś z palnikiem Revo lub Kipi. Jest tu na forum sporo użytkowników w/w palników, więc w razie czego pomoc otrzymasz bardzo szybko.Marka kotła jest mniej istotna, lepiej jednak poszukać czegoś z pionowym wymiennikiem. Pierwszy lepszy zestaw jaki wpadł mi w oko:

https://allegro.pl/kociol-piec-viteco-eg-pellet-pelet-mini-16-kw-revo-i7582725575.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mało wiem o piecach a tym bardziej o palnikach,wiem że mogę poszukać w google ale jak mógł byś napisać dlaczego te palniki bardziej nadają się do bufora.A co do poprzedniej wypowiedzi podoba mi się ten piec Biomaster tylko że znalazłem opinnie na tym forum że ten produkt to kupa złomu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wyżej, że jest tutaj na forum duża grupa zadowolonych użytkowników tych palników. Dodatkowym plusem jest to, że gdy trafisz przypadkiem na kijowy pellet, to spalisz go bez problemów. Te palniki można montować w wielu kotłach. Popytaj kolegi Robin60, on Ci najlepiej doradzi jeśli chodzi o dobór samego kotła do tych 2 palników, jeśli chodzi o tego Moderatora to też pewnie ma wiedzę na jego temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, przygody napisał:

... podoba mi się ten piec Biomaster tylko że znalazłem opinnie na tym forum że ten produkt to kupa złomu itp.

Jak by nie patrzeć, to każdy kocioł jest "kupą złomu" ;-)

Ale palnik mają bardzo ciekawy, więc choćby dla niego warto. System mechanicznego czyszczenia rusztu, poradzi sobie nawet  ze spiekami.

A tak między nami, to w zestawie z buforem, nawet palnik bez mechanicznego czyszczenia, pracujący stale na wysokiej mocy, potrafi bezproblemowo spalać pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma jak już koledzy wspominali to drugorzędna sprawa - zależy jaki palnik ktoś tam wsadzi. Jak chcesz mieć full wypas to nowe KOŁTONy w srandardzie mają tyle funkcji że głowa mała - ale i cena 13+ trochę powala.
Z kolei np. MPM BIO PELL 19ka kosztuje 9 tysięcy. Pamiętaj, że kocioł to połowa sukcesu - trzeba dobrze instalacje rozplanować. Moim zdaniem lepszy taki MPM i sterowanie pod siebie, bufor i zrobione wszystko na cacy niż taki kocioł za max budżet, a potem oszczędzanie gdzie się da. Jakby nie patrzeć między tymi dwoma (KOŁTON, MPM) to już 4,5 tys. różnicy - a za to kawałek instalacji człek zrobi...

Ogólnie ciężko coś znaleźć poniżej 10 tys, ale więcej bym nie dał za kocioł węglopodobny z palnikiem...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.