Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jeśli rozważasz grzanie CWU latem pelletem to 140L to trochę mało. Kocioł nawet nie zdąży się porządnie dogrzać a CWU już będzie naładowane. Podłączaj CWU przez bufor, będzie sobie ładował CWU z bufora bardzo szybko i sprawnie.

Opublikowano (edytowane)

Najlepiej aby Kocioł nie sterował pompami CO. Kocioł w trybie bufora steruje tylko pompą kotłową i cwu. Nie interesuje go nic więcej jak tylko utrzymać ciepło w buforze i CWU. A to czym i ile ciepła zabierasz z bufora nie musi już w ogóle kotła interesować. Pompy podłogowe i CO najlepiej żeby były sterowane bezpośrednio regulatorem pokojowym. 

Edytowane przez K4mil3k
Opublikowano (edytowane)

Tak czy inaczej, przy tak małej pojemności CWU wolałbym żeby było ono podłączone przez bufor. W takim układzie bufor będzie miał największy sens.

Wyżej dwa razy mi sie wysłało, zmieniłem drugą treść na inną. Przeczytaj.

Edytowane przez K4mil3k
Opublikowano

No tak bym chciał żeby regulator pokojowy sterował pompa co najlepiej włącz wyłącz tylko nie ma mądrego żeby to skonfigurować i tu jest problem


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Opublikowano (edytowane)

Przecież to żadna filozofia. W ST-912 aktywujesz bufor, podłączasz czujniki temperatur górny i dolny, ustawiasz typ podłączenia cwu. Do kotła podłączasz tylko pompę kotłową i CWU. Ustawiasz zadane temperatury bufora i cwu i "wuala..."

Pompy CO i podłogowa podłączone bezpośrednio albo przez stycznik do regulatora pokojowego. Regulator pokojowy w ogóle nie jest podłączony do kotła ani przez niego. Podłączałem tak kilka kotłów z buforem, w tym Cortinę i to działa bez zarzutu. Działa to na tyle dobrze że nawet letnie grzanie CWU przez bufor jest na prawdę ekonomiczne.

Edytowane przez K4mil3k
Opublikowano (edytowane)

Zacznij od wykonania prawidłowej instalacji. W instrukcji Cortiny i ST912 masz nawet schemat podłączeń hydraulicznych i elektrycznych  z buforem, cwu, i obiegiem grzewczym. W instrukcji w schemacie jest błąd dotyczący podłączenia czujnika temperatury bufora.

Edytowane przez K4mil3k
Opublikowano (edytowane)

"Bufor" w sterowniku jest włączony ? w sterowniku widzisz dwie temperatury bufora ? Dolną i górną ? Do bufora wprowadzone są dwa czujniki temperatury ? Masz w sterowniku do każdej temperatury bufora dwie wartości ? zadaną i bieżącą ?

Ten ekran z temperaturami powinieneś mieć na głównym ekranie przesuwając je w prawo lub lewo / bez wchodzenia w menu. Czy temperatura górna bufora w sterowniku pokrywa się z temperaturą z manometru na buforze ?

Jaka jest zadana temperatura bufora, a jaka jest zadana temperatura kotła i histereza ? nie jest tak że temperatura bufora jest ustawiona na większą nić kotła ? to wtedy rzeczywiście zadziała tak że się wygasi, a pompy kotłowej nie wyłączy.

Edytowane przez K4mil3k
Gość Visitor1230
Opublikowano

Po załadowaniu bufora pompa kotłowa powinna się wyłączyć. Pompa na obieg grzejnikowy czy podłogówki powinny pracować cały czas.  Na obiegach powinny być mieszacze z slilownikami, Powinny być sterowane pogodowo albo choć pomieszczeniowo. W przypadku dobgrzania pomieszczeń Tech ma opcje przymknięcia mieszacza. Dzieje się to albo o stała wartość, alboproporcjonalnie. Efekt jest taki, ze układ dalej grzeje ale mniej intensywnie.Po spadku temp. Układ wraca do normalnych ustawień. Warunkiem działania jest stała praca pomp. Wszystko może działać na histerezach 0,1 stopnia. Wyłączanie pomp na obiegu grzejnikowym po osiągnięciu temp zadanych powoduje stygnięcia wody. Po uruchomieniu zimna woda zalewa nagle bufor. Nic nie działa płynnie. A co za tym idzie nieekonomiczne.  

Najlepiej przeczytaj instrukcje sterownika od dechy do dechy. 

Gość Trener40
Opublikowano (edytowane)

I takie coś bym chciał.... Tylko dobrze by było, aby w okresach przejściowych , aby nie grzać całego bufora, mieć możliwość odłączenia bufora i przejść na dogrzewanie  mieszkania na samym czujniku pokojowym. Czyli pominięcie bufora... 

Edytowane przez Trener40
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Gość Visitor1230
Opublikowano

Właśnie okresy przejściowe dla bufora są najlepsze. Kocioł odpali ci się raz, dwa razy na dobę pracując na mocy max. A mieszacze, pogodowki oddają ci wszystko płynnie i zależnie od zapotrzebowania na instalacje.

Gość Trener40
Opublikowano

No właśnie... Kocioł teraz jak było chłodno odpalał się ok 4 razy na dobę, ale nie grzał całego bufora ( przykładowo 800L) tylko podgrzewał sam siebie i duzo mniejsza ilość wody w układzie. Dla siebie widziałbym rozwiązanie z pominięciem bufora w okresach przejściowych. 

Opublikowano (edytowane)
2 godziny temu, Visitor1230 napisał:

Właśnie okresy przejściowe dla bufora są najlepsze. Kocioł odpali ci się raz, dwa razy na dobę pracując na mocy max. A mieszacze, pogodowki oddają ci wszystko płynnie i zależnie od zapotrzebowania na instalacje.

Tak jak napisał kolega, im dłuższe okresy przejściowe tym więcej korzyści z bufora. Zimy mamy takie że zaledwie 20% czasu sezonu grzewczego kocioł pracuje powyżej 50% swojej mocy, pozostałe 80% czasu pracy ledwo co się kręci. Bufor sprawia że kocioł pracuje znacznie poniżej 20% czasu sezonu  i robi to wyłącznie na 100% z wysoką sprawnością. W takich właśnie okresach bufor to same korzyści i nie trać ich przez nieprawidłowe wykonanie instalacji i sterowanie.

Mam 240 m2 nowego domu dobrze ocieplonego, pierwszy sezon grzewczy więc dom jeszcze schnie, kocioł 14kW i 5 osób w domu, do tego właśnie bufor. Od 1 września 2018 do dziś na CO i CWU poszło około 3300kg pelletu.

Edytowane przez K4mil3k
Opublikowano

Dziękuje wszystkim za porady napewno wezmę je pod uwagę gdy będę oprawiał instalacje. Zastanawiam się jeszcze tylko nad zabezpieczeniem powrotu czy wystarczy zawór 45’ czy koniecznie 55’?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Opublikowano
PioBin: też mam w buforze grzałkę i nie mam po to zaworu 4D. Działa to bez niego.
Oloaga: tak na szybko wyciąłem ze schematu który miałem pod ręką kilka zbędnych dla Ciebie punktów (załóżmy że teraz to zwykły bufor a nie kombinowany).
Czerwona i niebieska strzałka w kółkach to punkty podłączenia CWU - zasilania i powrotu. Po weekendzie mogę Ci to do końca rozpisać. Ogólnie - tu masz bufor z dwoma obiegami na grzejniki i na podłogówkę. Każdy sterowany niezależnie.
 
image.thumb.png.9c1036bd515d9215ce58ab3494595200.png

Dzięki


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Opublikowano

Weź do ręki instrukcje i przeczytaj. Tam jest napisane ile producent wymaga stopni na powrocie .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.