Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rakoczy cortina pellet 21kW


ronuch

Rekomendowane odpowiedzi

Sterownik niczego się nie uczy. Tutaj nie masz algorytmu systemu optymalizacji spalania.  Nie ta klasa kotła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jedyny czujnik na nitce powrotu, do samego kotła nic więcej nie ma.  To ma aż takie znaczenie te może dwa stopnie (lub nie) różnicy na odcinku 1,5 m rury?

Żadnych priorytetów pomp - załączone pompy równoległe. I tak jest jak CWU włączy kocioł to po zagrzaniu kocioł się wyłączy. Chciałem tylko pokazać, że kocioł jak ,,chce" to potrafi pracować spokojnie na 1/4 mocy, nie włącza wentylatora na 100% mimo konieczności zagrzania baniaka CWU.

Pokojówka nic nie robiła bo dogrzana chciałem tylko uprzedzić pytanie: a układ CO dogrzany?

Tak jestem operatorem kotła. Od dwóch miesięcy, niektórzy wymagają ode mnie wiedzy na poziomie instalatora, jak bym taką miał to bym sam sobie zrobił. Jak umiem tak odpowiadam. Już o pompie na krótkim obiegu wiem, o ewentualnym zastąpieniu 4D sprzęgłem też wiem, o ewentualnym dołożeniu bufora też wiem. Ale w zimie nie będę grzebał w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Andrzeju napisał:

To jest jedyny czujnik na nitce powrotu, do samego kotła nic więcej nie ma.  To ma aż takie znaczenie te może dwa stopnie (lub nie) różnicy na odcinku 1,5 m rury?

 

to dobrze ze jedyny - chce miec pewnosc ze jest podpiety pod wejscie temp powrotu do sterownika. prawdopodobnie tak jest ale trzeba zamknac temat. A co do tego czy to ma znaczenie te 1,5m? a jak jestes w pokoju to interesuje cie temperatura w calym pokoju czy przy kaloryferze? sama nazwa wskazuje - czujnik temperatury powrotu (do kotla) a nie powrotu z zaworu. wez go zdejmij i sprawdz czy zmieni ci sie temperatura powrotu to raz a dwa zaloz go na powrocie do kotla tam gdzie powinien byc. sterownik ciagle mysli ze jest zalozony przy powrocie do kotla a ty go oszukujesz - intesuje mnie jakie beda wskazania. to chyba nie jest trudne do zrobienia?

 

to ze kociol potrafi normalnie pracowac moze oznaczac ze nie zgadzaja mu sie pomiary z czujnikow jak rowniez ze jest uwalony - moze wystarczy wlaczyc go z pradu na chwile - rozne przypadki sa - zostaje jeszcze opcja zmiany parametrow pid ale to w ostatecznosci i trzeba wiedziec co sie robi.

byla jakis czas temu rozmowa o parametrach 4d - rozumiem ze jak na reku z poziomu sterownika nim sterujesz otworz zamknij to dziala prawidlowo? i czas otwarcia jest wpisany prawidlowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaworu 4D i siłownika jestem można powiedzieć pewny. To co wyświetla sterownik o zaworze dzieje się w rzeczywistości. Czas pełnego otwarcia dla niego to 2 minuty i tak jest w sterowniku ustawione, próbkowanie 30 sekund, skok 10%, minimalne otwarcie 10%

 

Z drugiej strony skoro mam wyłączyć ochronę powrotu jak niektórzy radzą to czy ten czujnik ma wówczas znaczenie? Chyba nie. Wczoraj na próbę wyłączyłem na jeden cykl tę ochronę i jedyne co to zawór otworzył się na 100% i był otwarty do czasu osiągnięcia temperatury zadanej i wówczas zaczął się domykać. Generalnie nic się w pracy kotła nie zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiednia temperatura powrotu jest potrzebna do prawidlowego spalania pelletu i ochrony kotla. co masz na mysli cykl? jak kociol startuje od zera kiedy jest zimny to dopoki nie jest osiagnieta temperatura na powrocie kotla zawor 4d powinien byc caly czas ustawiony tak aby ciepla woda wracala do kotla. Dopiero jak jest spelniony ten warunek to zaczyna sie powoli otwierac i puszczac na obieg grzewczy ciepla wode. Jak temperatura spadnie za bardzo to sie powinien przymknac aby zapewnic ochrone powrotu i potem znow powoli sie otwierac w kierunku obiegu grzewczego. Sam widzisz ze nie wazne czy masz ochrone zalaczona czy nie 4d otwiera sie na max i grzeje od razu kaloryfery bo czujnik przy zaworze pokazuje mu ze jest ochrona powrotu zapewniona. Wiec laduje z pelna moca w kaloryfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym uczeniem nie jestem do końca pewien czy masz racje pastor. U siebie zdecydowanie zauważyłem że sterownik pieca inaczej zachowuje się niż na początku. Sam wymówiłem te słowa o uczeniu się instalacji jakiś czas temu do kolegi że takowe zjawisko ma miejsce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cykl to u mnie od rozpalenia do rozpalenia.

Wcale tak nie napisałem, że bez względu na to czy mam ochronę powrotu włączoną czy nie to zawór jest otwarty. Był otwarty na 100% gdy OCHRONĘ WYŁĄCZYŁEM. Gdy ją załączę to działa tak jak piszesz otwiera-zamyka by utrzymać temperaturę powrotu - ta zasada u mnie działa.

Wg serwisanta sterownik bierze pod uwagę m.in jak szybko wygrzewa się instalacja. A na pewno inaczej gdy jest -10 na dworze a inaczej teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym kotle nie da rady choć w instrukcji jest mowa o 60. Sam serwisant mi ustawił 30, Tordalowi z tego forum ustawiono 45. Maksymalnie to przetestowałem, że mogę dać 40 bo później już zawór nie nadąża wypuszczać ciepłej wody i regulować powrotem i też przegrzewa kocioł.

Za pół godziny będę tam miał te 50 stopni, już mam 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jakas bzdura ten kociol i serwisant tez dupa. co to znaczy ze na kotle nie da rady? to zalezy od instalacji a nie od kotla. w instrukcji pisza o 60 a ustawiaja 30!!!

zeby podniesc temperature powrotu musisz miec pompe kotlowa - miedzy powrotem a zaworem 4d.

Inna opcja to jak juz pisali koledzy pompa cwu wlaczona na stale i bedziesz miec tam wysoko.

 

jestes w stanie potwierdzic ze z kotla wychodzi taka temp jak pokazuje sterownik ze kociol ma rzeczywista temperature?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzeju napisał:

Na tym kotle nie da rady choć w instrukcji jest mowa o 60. Sam serwisant mi ustawił 30, Tordalowi z tego forum ustawiono 45. 

Nie tylko na tym kotle, tak właśnie ma 4d bez krótkiego obiegu.  Jak byś zajrzał do tematu SASa z Techem to tam jest ten sam problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.