Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rakoczy cortina pellet 21kW


ronuch

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, eliks napisał:

Kocioł Ci nie wybuchnie jak na chwilę otworzysz a tak nic się nie dowiemy jak zachowuje się płomień,  jak zmieniają się wartości ciśnienia na sterowniku. 

Nie zrozum mnie źle, rozumiem Twoją ciekawość, ale ani będący na miejscu serwisant Rakoczego ani pracownik Techa nie robili takich kontroli. W tym kotle praktycznie nie ma jak oglądać płomienia, jest tylko niewielki wziernik przez który można zobaczyć czy płomień jest ale nie wiele można chyba powiedzieć o jego jakości, po za tym ten wziernik znajduje się za głównymi drzwiami (te drzwiczki o których piszemy też się znajdują za tymi drzwiami) z czujnikiem, których wg instrukcji także nie należy otwierać w trakcie pracy gdyż zamontowany w nich czujnik (to ze względów bezpieczeństwa) po otwarciu może zrzucić pellet znajdujący się w palniku i wprowadzić kocioł w tryb wygaszania (dostęp do palnika jest z innej strony i nie wymaga to otwierania głównych drzwi kotła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze,  skoro mówisz że można to nie ruszaj. Tylko wiedz,  że mój kocioł działa również na podcisnieniu,  po otwarciu drzwiczek czujnik ciśnienia reaguje natychmiastowo zatrzymując obroty wentylatora. Otwarcie na 5 sekund nie grozi niczym. Ale skoro twierdzisz że stanie się katastrofa w postaci zrzucenia pelletu i wygaszenia kotła to nie ruszaj, chociaż szczerze dla mnie to jest taki straszak, bajka dla użytkownika.  Pisałeś że Ci się wartości zmieniły jak rewizję uchyliles, sytuacja podobna jak byś uchylił drzwiczki. 

 

Włącz sobie od 1:28 jaka jest reakcja kotła na zmianę ciśnienia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Rakoczym drzwiczki są na samym dole a palnik wyżej, żeby coś zobaczyć trzeba na kolanach zaglądać jak nie powiem w co ;-).

Rewizję uchylałem także w trakcie pracy kotła i zbyt wielkiej różnicy w jego pracy nie stwierdziłem ale może za krótko prowadziłem ,,badanie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz,  różnica w pracy musi być, bo skoro badane jest ciśnienie na bieżąco,  to przy zmianie parametru kocioł musi zachować się inaczej,  chyba że jest czujnik walniety. Zobacz u mnie jak to działa.  Przy otwarciu kocioł zaraz przestaje dmuchać.  Tam gdzie masz Leonardo, masz wartość Pascali

https://drive.google.com/file/d/1nIia_nr_EjERasQm7Pys-MWIFP7jaSyW/view?usp=drivesdk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gilal masz tu zdjęcia mego czujnika. Jeden wężyk do tego filterka który widać na zdjęciu, drugi ma wyjście w komorze wymiennika kilka centymetrów w głąb kotła za tymi dolnymi drzwiczkami.

Eliks otworzyłem kocioł w trakcie pracy i faktycznie nic nie ,,wybuchło" :-). Po głośności buzowania można było stwierdzić, że energia płomienia spadła i obroty wentylatora też zaczęły opadać. Żaden alarm się nie włączył ale otwarte miałem tak do 5 sekund a czujnik pewnie ma jakąś tam tolerancję. U mnie płomień można oglądać tylko przez to okrągłe okienko tak że nie wiele przez nie można zobaczyć. Co do wyłączania kotła po otwarciu głównych drzwi to w trakcie rozpalania tak się dzieje, że otwiera palnik i przerywa rozpalanie.

IMG_20190312_160737.jpg

IMG_20190312_160801.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super :) wielkie dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc czujnik działa bo jest reakcja kotła.  A powiedz mi jak ewentualnie wyczyścić palnik, pozamiatac syf, odkurzyc skoro nie masz tam dostępu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja kotła nie przewiduje czegoś takiego (aczkolwiek podglądałem serwisanta i mniej więcej wiem jak się dostać do palnika). System samoczyszczenia palnika ma być na tyle wydajny, że nie wymaga ingerencji użytkownika. Tylko popiół z popielnika i czyszczenie wymiennika, który otwiera się od góry i co nie zbierze odkurzacz od góry to spadnie na dół i trza to wygarnąć przez te dolne drzwiczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale wiesz jak to jest, sytuacje w życiu są różne i brak dostępu do palnika to taki kaganiec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość Visitor1230

Dlaczego nie chce działać...na zabezpieczeniu powrotu mam 3 d bez siłownika. Ręcznie ustawiany. Przy buforze ( moim zdaniem) ochronę powrotu można sobie odpuścić. Przynajmniej w moim kotle nic się nie dzieje jeżeli prz początku ładowania ma 45 stopni. Jeżeli masz problemy zejdź z ochrona do właśnie tej wartości. Kocioł będzie pracował stabilniej. 

Ta temp jest tylko na początku ładowania. Później naturalnie wzrasta. Chwilowe spadki nie wyrządza kotłowni żadnej szkody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Na podlogowkach się nie znam to się nie wypowiadam. Do do samego obiegu kocioł - bufor to powinieneś wstawić tam sobie na przyszłość 3 d termostatyczny. Np 45 stopni. A na chwile obecna to przełącz zawór na sterowanie ręczne i otwórz go na max. Bufor będzie się lądował bez problemu. Albo ustaw temp ochrony na 40 stopni i zawór prawie zawsze będzie otwarty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy buforem a kotłem nie stosuje się zaworów 4D. Na powrocie z bufora do kotła ma być tylko zawór ochrony powrotu, to Twoja sprawa czy zrobisz go na 3D czy na stałym ATV. Polecam ATV, a sterowanie 3D zrobić sobie właśnie na podłogę czy grzejniki....ale już za buforem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za rodzaj bufora ? Kombinowany co+cwu ? czy zwykły ?

Idea bufora jest taka że kocioł wali mocą maksymalną by go jak najszybciej nagrzać na najlepszej sprawności - tego nie ma potrzeby modulować żadnym zaworem 4D !!! Robi się tylko ochronę powrotu kotła na zaworze ATV, najlepiej 55 st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.