Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rakoczy cortina pellet 21kW


ronuch

Rekomendowane odpowiedzi

Zacytuj dokładnie a nie że wymaga.  Pytam się ile producent wymaga na powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to grubo. Musisz mieć 70* zadanej żeby to utrzymać i tu Ci dobrze radzą,  unikaj zaworu 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stałotemperaturowy ATV 55 st.C wystarczy, nie musisz dawać 60st. Niżej też nie schodź bo wbrew pozorom dół bufora możesz rozładowywać nawet do 20-25 st.C przy podłogówce. Co do podłączenia CWU - ponieważ masz tylko 140L - podłącz je do bufora a nie bezpośrednio do kotła tak jak zaznaczyłem. Będzie to działać znacznie efektywniej.

Instrukcja mówi o tym że do zachowania gwarancji wymagana jest ochrona powrotu, i jedynie sugeruje aby zrobić to na 4D (i nic w tym przypadku nie wspomina o buforze). Twój hydraulik powinien wiedzieć że przy buforze najlepiej zastosować zawór trójdrogowy stałotemperaturowy ATV. Zawór 4D to takie niby sprzęgło z niby ochroną powrotu, coś co niby ma regulować i sprzęgać dwa obiegi, a nie jest w stanie tego idealnie zrobić :). W twoim przypadku bufor to olbrzymie sprzęgło, więc zapewnij mu tylko odpowiednią ochronę powrotu.

Zasilanie spirali zbiornika CWU podłącz do najwyższego punktu rozbioru z bufora. Podłączenie CO i podłogówki do pierwszego kolejnego. Zapewni Ci to zawsze zapas gorącej wody na CWU. Co to w ogóle za bufor ? jakiej firmy ? model ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Oloaga napisał:

No tak 70 zadanej a piec się wygasza z automatu przy 71’ tak jest ustawiony sterownik pieca


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ja mam właśnie na powrocie stałe 55* i zadaną na 70*, tyle że kocioł wykorzystując modulacje, nie przebije zadanej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz dokładnie na mój schemat. W wyjście z bufora na grzejniki wpięta jest odnoga do podłogówki. Zauważ że jest ona wpięta jeszcze przed zaworem mieszającym 3D. Ten zawór nie będzie miał żadnego wpływu na podłogówkę gdyż jest ona zasilona jeszcze przed nim. Ten zawór 3D ma tylko regulować temperaturę czynnika grzewczego na grzejniki - tzw krzywa pogodowa, a ponieważ masz regulator RS - to dzięki temu regulator ten będzie regulować temperaturę na grzejniki biorąc pod uwagę pogodę zewnętrzną i różnicę pomiędzy aktualną temperaturą w domu a żądaną.

Od regulowania temperatury podłogówki jest zawór termostatyczny nastawny który powinien być wpięty w rozdzielaczu podłogowym jeszcze przed pompą, jak np na obrazku. Kolejna ważna sprawa przy buforze to zawory obowiązkowe zwrotne antygrawitacyjne. Z własnego doświadczenia mogę Ci podpowiedzieć że potrzebujesz minimum dwóch:
1. Na wyjściu na grzejniki - zaraz za pompą tak jak jest na moim schemacie - antygrawitacyjny.
2. Na powrocie z rozdzielacza podłogowego - zwykły zwrotny.

Pierwszy zawór ma zatrzymać cyrkulację grawitacyjną - żeby nie wytracać zbędnie ciepła z bufora.

Drugi ma zapobiec pchaniu wody w powrót podłogi - taka sytuacja jest bardzo niezdrowa dla podłogi - bo może na nią trafić nawet 40 - 50 st.C, i może wystąpić wtedy kiedy grzejniki pracują, a pompa podłogowa jest wyłączona, a regulatory grzejnikowe/termostaty są częściowo przymknięte powodując opór w instalacji - woda poszuka sobie wtedy najmniejszych oporów.

image.png.2cc0ee7cfcc1458db70e0caf61b50c82.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze ważna sprawa, aby bufor prawidłowo się ładował i rozładowywał - zasilanie i powrót od kotła muszą być wpięte przeciwlegle do bufora. Tak samo pozostałe obiegi. Jest to pokazane na moim schemacie. Było by też fajnie gdybyśmy jednak poznali model tego bufora to będzie można pewnie ustalić które przyłącza do czego wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie mogę już edytować poprzedniego posta to dopisze tu. Przejrzałem ofertę Elektrometu i wydaje się że masz bufor z takimi przyłączami jak na rysunku. Rozrysowałem Ci jak ja bym to podłączył, i tak:
1 i 2 -  zasilanie i powrót do kotła.

3 i 4 - zasilanie i powrót na grzejniki (po drodze zawór mieszający, pompa i zawór zwrotny jak na pierwotnym schemacie).

5 i 6 - zasilanie i powrót na podłogówkę (zgodnie z tym co mówiłem wcześniej zasilanie podłogi dajesz na zwykłym trójniku jeszcze przed zaworem mieszającym 3D.
7 i 8 - zasilanie i powrót na zbiornik CWU

Te kółeczka na liniach to zawory zwrotne które mają zabezpieczyć instalacje przed grawitacją i nieplanowanymi przepływami. Powroty z CWU, grzejników i podłogówki - schodzą się na trójnikach w jedno przyłącze. Chodzi o to żeby schłodzoną wodę z instalacji podać do bufora jak najniżej. Jeśli  jednak okaże się że Twój bufor nie ma przyłącza u góry (nr. 7), to z przyłączem 3 i 5 schodzisz jedno niżej, a w miejsce 3 i 5 podłączasz 7.
Z kotła powinieneś mieć doprowadzone do bufora dwa czujniki temperatury górny "TG" oraz temperatury dolny "TD". Gdybyś w lato jednak chciał grzać CWU pelletem, ale np nie chciałbyś grzać całego bufora to czujnik "TD" przekładasz w środkową rurkę i grzejesz tylko jego połowę. Zależnie od tego jak pociągniesz rurki pomiędzy kotłem a buforem, może wystąpić grawitacja pomiędzy nimi, ale to nic strasznego - będziesz miał zawsze zagrzany kocioł i w momencie jego startu zacznie on grzać bufor niemal natychmiast. Zaworów zwrotnych antygrawitacyjnych pomiędzy kotłem a buforem nie powinno się dawać, ale możesz wykonać tzw "pułapkę grawitacyjną" jeśli będziesz chciał się pozbyć też grawitacji w tym miejscu.


Czy wszystko jest jasne ?

image.png.1779a4e6ad257e23149ece30373b2980.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jaki masz procentowy udział podłogi do grzejników ? O ile pamiętam regulator pokojowy z RS ?

Osobiście zamieniłbym 3D miejscami, tj termostatyczny na podłogę, a z siłownikiem na grzejniki.

Czemu wybrałeś jednak CWU z pieca a nie z bufora ? Przy małej pojemności jaką masz piec nie taktuje zbyt często w lato ? bo troche mały to rezerwuar jak na tą moc ciepła. Sugerowałem Ci żebyś podłączył CWU przez bufor właśnie dla tego aby piec jak najdłużej stał, co będzie miało znaczenie w lato jak i w zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.