Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Panowie a może ta para przy spalinach ok 120 stopni na czopuchu spowodowana jest wilgotnym pelletem? Jak uważacie?

Opublikowano

Za pomocą darmowej SCADA - IGSS50Free i PLC Frisko, oczywiście 2s próbkowanie wnosi kolejne niedokładności, ale poglądowo da się wytrzymać.

 

Nie znam obu systemów ale zapytam:

 

Sonda podłączona do przetwornika a może bezpośrednio? Jaki przetwornik jeśli można wiedzieć? Jaka sonda?

Pomiar CO czym mierzony? Pytania jak wyżej.

 

Z góry dziękuje za odpowiedź

Pozdrawiam

Opublikowano (edytowane)

Sonda 4-przewodowa, przetwornik własnej roboty i dopiero wejście do PLC, CO - czujnik KTY81-210, spaliny Pt -1000. Zgodnie z tytułem jest to sonda dla ubogich, bardziej próbuję sprawdzić jak długo sama sonda przetrwa, i na teraz wystarcza mi, że jej nie zajechałem amatorsko wykonanym przetwornikiem, żeby zrobić coś bardzo zbliżonego do  pomiaru trzeba by zaprząc np. taki Metex, (sprawdzam nim od czasu do czasu co sonda produkuje) albo coś innego profesjonalnego i skojarzyć ze sterownikiem, ale do już inna bajka, teraz to zwykły prymitywny wskaźnik.

Edytowane przez Duck
Opublikowano

Trwałość mojej wstawionej w komin to już 6- ty sezon , wstawiona na wiosnę 2012 i nadal działa.

 

Czasem ją wyjmuję i wstawiam do drugiego kotła ( DS na drewno) w którym ma więcej pracy.

W nim kilka razy podczas rozpalania dostała ponad 300C i dalej OK.

Opublikowano

Moja dopiero trzeci zaczyna, zatem jest nadzieja, że doczeka razem z kotłem do 15-lecia. :)

Opublikowano

Jest Pan pelnoprawnym autorem tego przetwornika czy po prostu udalo sie otrzymac "z sieci" schemat... Pytam czysto prywatnie i hobbistycznie! Jezeli podzieli sie Pan informacjami bede wdzieczny

 

2s probkowanie? Ale wizualizacji. Jezeli zalezy Panu na tym co dzieje sie pomiedzy mozna zapisac pomiar analogowy co np. 0.1s i zrobic srednia i to zczytywac do wizu. Przepraszam zagolopowalem sie... Jezeli doszedl Pan do tego etapu to mysle ze nie powinienem o tym pisac

 

Pozostaje jeszcze kwestia tego: "...mam taki pomiar i co dalej..."

Opublikowano

No z tym Panem to przesadziłeś. Niestety nie zagalopowałeś się, poza minimum które jest niezbędne nie wnikałem w niuanse związane z rejestracją pomiaru, PLC robi to oczywiście szybciej, a sprawy o których napomknąłeś są mi na ten moment obce. Jak się domyślasz do regulacji klapki to sonda jest lekkim nadużyciem, a dla zaakcentowania, że  jest, ma maleńki wkład do sterowania, ale raczej to taka broszka do kożucha.

Jestem, może to zbyt nachalnie i wielokrotnie podkreślam, ale chcę żeby była jasność, amatorem w dziedzinach których dotyczą pytania, elektroniki i programowania.

Przetwornik( wzmacniacz) i oczywiście konieczny zasilacz grzałki, to takie moje twory nie bardzo wysublimowane, wzmacniacz o dużej oporności wejściowej żeby nie zniszczyć sondy i wzmocnieniu które moje PLC akceptuje, oparty o układy uA741, (na tym etapie się zatrzymałem), a zasilacz prosty stabilizowany, 12V i jakieś 2A.  

Za pomocą sondy obserwuję jak reaguje kocioł na zmiany powietrza, dla mnie to taka proteza pozwalająca na szybką obserwację czy faktycznie np. klapka PW wywołuje reakcję i jak dużą, dzięki temu mogłem po uwadze Sambora za pomocą zmienionej pracy klapki PW podnieść zawartość tlenu. Teraz to przede wszystkim obserwacja czy i kiedy ten prosty układ załatwi sondę, zaczynam trzeci sezon, sonda za 130zł, jeżeli przetrwa może spróbuję jakoś wykorzystać ją w pracy z nadmuchem w zasypowcu, ale zanim, muszę mieć pewność, że da szansę na wysmażenie jakiegoś programu.  

  • 10 miesięcy temu...
Opublikowano

Odkopuję, może ktoś rozjaśni.

Wysępiłem od znajomego mechanika za 4-pak sondę Boscha, podobno sprawna i postanowiłem się pobawić.

Na zewnątrz wskazuje 0-2 mV. Podczas pracy na 100% mocy (jakieś pół godziny pracy) faluje od 25-35 mV mniej więcej w takim zakresie jak na filmie. 

- czy umiejscowienie jest OK? Jest trochę pod kątem "w kierunku" kotła bo tak mam wyczystkę (na zdj z lewej kocioł a z prawej wyj do komina)

- czy zakres mV jest OK dla ekogroszku jak chodzi o tlen, czy raczej podnieść lub obniżyć powietrze?

- czy falowanie w przedziale ok 10mV (25-35) jest dopuszczalne czy za duże? Zastanawiam się czy powodem nie jest mieszanka (różowy Tauron ekogroszek) i faluje zależnie od tego co wpadnie w palnik. Albo czy powodem nie jest falowanie dmuchawy która zmienia obroty jakieś +/-20obr od średniej. Albo jedno i drugie.

- czy trzeba masę sygnałową sondy (szary) połączyć z masą kotła lub minusem akumulatora albo jedno i drugie? W tej chwili nie jest nigdzie podpięta, znaczy tylko do (-)miernika, (+) jest na czarnym kablu sondy.

IMG_20180906_081726.jpg

IMG_20180906_081747.jpg

Opublikowano

Aby z sondy był pożytek powinna być zamontowana w czopuchu , jak najbliżej kotła oraz trzeba znać jej charakterystykę  - tlen- napięcie w mV.

Inaczej nie masz do czego odnieść jej wskazań, sprawdź w katalogu producenta , może tam coś będzie .

Ale wątpię.

Moja pokazuje podczas pracy kotła od 12-20mV - zależnie która faza spalania.

Taki cykl spalania w kotle z podajnikiem wg wskazań sondy to coś w rodzaju sinusoidy.

Gość Visitor1230
Opublikowano (edytowane)

Sonda kotle u mnie po kalibracji przy wygaszonym wskazuje 16,5 % tlenu. Sprawdz wtedy napiecie. Bedziesz znal zaleznosc w tym stanie. W trakcie pracy kotla? Jak pisze Sambor musisz znac parametry sondy. Albo metoda prob i bledow. Jezeli kociol bedzie smolil to tlenu jest za malo Przy spadku mocy kotla i intensywnosci plomienia,  ilosc tlenu w spalinach wzrasta. Ponadto ilosc tlenu nawet prze stabilnej pracy kotla z reguly waha sie na bieżąco.

Edytowane przez Visitor1230
Opublikowano

Visitor przecież jak masz kocioł wygaszony to sonda powinna pokazać tyle tlenu ile jest w powietrzu a nie 4% mniej.

Coś nie tak z tą twoją kalibracją.

A jak wyciągniesz sondę z kotła to ile pokazuje?

Gość Visitor1230
Opublikowano (edytowane)

No moj serwisant nie jest w ciemie bity z tego co zauwazylem. Ale dzieki za typa. Przy najblizszej okazji sprawdze.

Edit:

Troche kolege mylnie naprowadzilem. Sorry moj blad. 16.5% tlenu jest w trybie gdy juz nie ma plomienia,  a wentylator jeszcze dmucha. Po calkowitym wygaszeniu sonda nie wskazuje zadnej wartosci. Po rozpaleniu znowu, gdy juz pracuje grzalka wskazuje ponownie te 16,5 %. Czy kalibracja jest zla? Niekoniecznie.  Po rozpaleniu kotla dymienie ksiazkowo znika w okolicach 8%. Udalo mi sie nawet nagiac w FL-u przyrost mocy w ten sposob, ze dymienie pryktycznie zaniklo. Ale kalibracje ponowna przeprowadzic nie zaszkodzi.

Edytowane przez Visitor1230
Opublikowano (edytowane)

Tego się właśnie obawiałem - nie ma z czym porównać. I coś mierzę a sam nie wiem co :P .

Górny zakres tlenu znam bo na zewnątrz jest w okolicy 0mV czyli 20.95%. Ale z dolnym gorzej bo bez kopcenia to i 100mV pokaże i nie wiem czy to jest już 0% czy jeszcze nie...

U mnie wygląda to tak że zależnie w jakiej jest fazie (przed i po podaniu) występuje różnica kilku mV (sinus 2-3 mV) a dodatkowo całość jest większą sinusoidą z falowanie ok 10mV (taka sinusoida na sinusoidzie).

Szukałem w zasobach googla ale nie znalazłem nic do sondy LS06.

@sambor, a jaki dokładnie masz model sondy?

Edytowane przez krisgie
Opublikowano

Nie pamiętam modelu sondy - wciąż ta sama od 6 lat, na pewno produkcja Bosch.

Charakterystykę robił kolega , ja ją później dodatkowo sprawdzałem innym analizatorem.

Wykres zależności napięcie - tlen nie jest w takiej sondzie linią prostą, lecz jest podobny do hiperboli, więc trudno z 2 punktów coś określić.

Opublikowano

Tak, wiem że to nie linia prosta. Jednym słowem bez porównania ze skalibrowanym urządzeniem - lipa.

Opublikowano (edytowane)

Jeśli mnie pamięć nie myli, moje nowe uniwersalne sondy (nie BOSCH) przy zasilaniu grzałki ok.12V, po ustabilizowaniu temperatury, w powietrzu ok. 17C pokazywały od -8 do -15mV a niektóre i trochę mniej, wyższe napięcie może oznaczać, iż sonda kończy żywot, w załączeniu karta BOSCH. Ja testuję sondę w wydychanym powietrzu, następuje zauważalna zmiana napięcia, to niestety jedyny mój tester :)

Może w czymś będą pomocne te załączniki.

lambda-tlen.doc

Wykres_O2_mV_lambda.doc

bosch_lsm11.pdf

Edytowane przez Duck
  • Zgadzam się 1
Opublikowano

Sondy do zwykłych silników pracują tylko w okolicy mieszanki stechiometrycznej i moim zdaniem nie nadają się do kotłów, które w terminologii samochodowej pracują na mieszankach skrajnie ubogich. Potrzebna jest tzw.sonda szerokopasmowa, jak w mitsubishi GDI lub w zastosowaniach sportowych. Sportowe sondy czesto są już w zestawach z wyświetlaczami, skad można odczytać AFR. 

Opublikowano (edytowane)
7 godzin temu, Duck napisał:

Ja testuję sondę w wydychanym powietrzu, następuje zauważalna zmiana napięcia, to niestety jedyny mój tester :)

Może w czymś będą pomocne te załączniki.

lambda-tlen.doc

Wykres_O2_mV_lambda.doc

bosch_lsm11.pdf

Dokładnie tak swoją sprawdzałem na sucho ;)  i dochodziło do ponad 30mV w wydychanym powietrzu.

Dzięki wielkie za dokumenty.

Interesują mnie te DOC-e. To są jakieś formalne dokumenty czy kalibrowałeś swoje sondy analizatorem i to wynik? I dla jakich to sond?

Edytowane przez krisgie
Opublikowano (edytowane)
5 godzin temu, HarryH napisał:

Sondy do zwykłych silników pracują tylko w okolicy mieszanki stechiometrycznej i moim zdaniem nie nadają się do kotłów, które w terminologii samochodowej pracują na mieszankach skrajnie ubogich. Potrzebna jest tzw.sonda szerokopasmowa

z tego co wiem znany producent sterowników używa właśnie LSU 4.2/4.9 i odpowiednika NGK.

Nie jestem znawcą tematu sond i może głupotę palnę ale wydaje mi się że korzyść z sondy szerokopasmowej jest głównie dla producenta sterowników. Po prostu łatwiej ją skalibrować programowo (u użytkownika w domu) bo w dokumentacji np Boscha są podane dokładne wartości napięć dla danej lambdy (pow 1.0). Gdzieś mi się taki dokument przewinął przez oczy.

Edytowane przez krisgie
Opublikowano

krisgie to są "obrazki" gdzieś wyjęte z jakichś danych z Internetu, ja tym wzorem z wykresu przeliczyłem do tych 350C żeby coś podać do sterownika, ale to nie są wyniki z tych tabelek.

W danych sondy LSM11 jest też coś o stosowaniu ich przy drewnie i węglu ( znalazłem czytelniejszą wersję).

Sondy są wrażliwe na obciążenia prądowe, trzeba uważać czym się mierzy.

Ja stosowałem uniwersalne cztero - przewodowe prod. Magneti Marelli i Bosal.

Całe moje kalibrowanie, sprowadzało się do uzyskania zgodności pomiaru mojego wzmacniacza sygnału z tym mierzonym przez miernik Metex i oceny organoleptycznych wyników oględzin paleniska w różnych fazach, czyli nędza.

W kotle zasypowym, jeszcze z regulacją powietrza klapką, to tylko taka zabawa, ale "kiszenie" paleniska widać elegancko :).   

sensors_oxygenlsm11.pdf

LSM_11-PM.pdf

2015_Pellet_O2_Sensor_Catalogue_EN.pdf

Opublikowano (edytowane)

Chodzi o to, że katalizator musi dopalić Co i zredukować tlenki azotu,więc skład oscyluje wokół mieszanki stechiometrycznej bogata-uboga itd. Z sondy sterownik potrzebuje tylko info,czy tlen w spalinach jest ( wtedy mieszanka jest wzbogacana) czy nie . W zwykłej sondzie ważny jest tylko skok poyencjału po wykryciu tlenu, stąd nazwa " czujnik tlenu". Jednak w kotle na paliwo stałe jakość mieszanki jest dramatycznie gorsza, niż w cylindrze silnika ZI, więc interesuje nas zakres nie lambda=1, ale labbda》1. Ponieważ są silniki na uwarstwioną ubogą mieszankę oraz silniki sportowe (które dla podniesienia mocy i ochrony zaworów i tłoków  pracują na mieszance bogatej, a z drugiej strony z powodu błędów w sterowaniu,zachowania turbiny czy osiągnięcia limitu wydajności wtryskiwaczy itd. mogą wejść w zakres mieszanki ubogiej) stosuje się sondy szerokopasmowe. Powoli te sondy wchodzą do cywilnych silników doładowanych, od dawna są w Nissanach gtr, chyba już nawet w Audi turbo. Tu trochę teorii http://performancetrends.com/wide_band_uego.htm

Krótko mówiąc, analizatory spalin lub wskaźniki AFR z motoryzacji mogą się przydać w kotle, jeżeli uda się je kupić w rozsądnej cenie. No i nie trzeba obawiać się temp, nawet w czopuchu Camino nie zblizycie się do temp. w kolektorze wylotowym.

E.-przykład karty katalogowej popularnej i sprawdzonej sondy szerokopasmowej

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.bosch-motorsport.com/media/catalog_resources/Lambda_Sensor_LSU_42_Datasheet_51_en_2779111435pdf.pdf&ved=2ahUKEwizu5nMhLDdAhVOalAKHVbPA9YQFjACegQIBxAB&usg=AOvVaw1OAQNde921sRFgKlw0kAay

Edytowane przez HarryH
Opublikowano

krisgie, wydaje się, że Twoja sonda reaguje prawidłowo, co pokazuje to już inna rzecz, albo tester albo obserwacje i cechowanie wg wrażeń i tego kawałka wykresu  który dla aut nie ma znaczenia a dla kotła jak najbardziej, falowanie tlenu w kotle zasypowym jest spore, jeszcze jeden wykres z pracy mojego „śmieciucha” i 20kg węgla, to zielona kreska to tlen, ja mam 0mV – 21% ; 100mV – 0%, przy 2-4% palenisko już się bardzo intensywnie „kisi” . Sondę mam w drzwiczkach wymiennika więc łatwy dostęp i jeszcze nie do końca schłodzone spaliny.1.thumb.jpg.4cfb05e9bd2ce7b3743f86fa27378f35.jpg

Opublikowano
8 godzin temu, Duck napisał:

.... i jeszcze nie do końca schłodzone spaliny....

Widzę że "long way" przede mną ;) .

Ale zastanowiło mnie jeszcze to co w cytacie.  Sondę zamontowałem na dociętym i dowierconym kawałku blachy oraz z przekładką uszczelniającą i termiczną żeby sonda się nie wychładzała od masy kotła. Ale o spalinach nie pomyślałem, mam dość niskie i pytanie czy mogą wychładzać i fałszować odczyt...? Czy są ku temu jakieś wymagania minimalne?

Opublikowano

W sumie racja, samochodem też jeździmy przy -20C i powietrze zew nie może mieć aż takiego wpływu na wskazania sondy.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.