Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sonda Lambda Dla Ubogich


Darek21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakupiłem do kotła palnik Kipi 16Kw pracuje już drugi dzień :) . Zastanawiałem się jak precyzyjnie ustawić spalanie pelletu i wymyśliłem bardzo prostą i niedrogą metodę. Potrzeba tylko miernika uniwersalnego z termoparą do pomiaru temperatury ( taką na kabelku). Sondę umieściłem w komorze spalania , oczywiście nie w płomieniu tylko w okolicach drzwiczek tak żeby nie dotykał ścianek kotła tylko wisiał swobodnie w powietrzu. kabelek jest bardzo cienki i można delikatnie zamkną drzwiczki z palnikiem. Wyszedłem z założenia że spalanie jest idealne kiedy w komorze jest najwyższa temperatura dla poszczególnych mocy i tak wyregulowałem. Wczoraj regulowałem dmuchawę zwracając uwagę na żeby osiągnąć 100 % płomienia w rezultacie dla pełnej mocy miałem spaliny ok 120 stopni.. Dziś się przekonałem że nie jest to najlepszy sposób. Po regulacji temperatura spalin wzrosła o około 30 stopni.

post-44412-0-19949200-1509567739_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to ma wspólnego z sondą lambda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonda lambda mierzy zawartość tlenu w spalinach, a termopara temperaturę - jakoś nie widzę podobieństwa i zamienności stosowania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby to miało jakiś sens to termoparę trzeba umieścić w odpowiednim miejscu by nie wychładzała go dmuchawa, odczytu nie fałszował deflektor itp..

Takie rozwiązanie ma SAS (czujnik żaru) ale to za mało bo przydał by się jeszcze ciepłomierz :D .

Edit.

Właśnie doczytałem ze chodzi o pellet, więc nie wszystko co napisałem może być prawdą dla palletu i tego palnika ;)

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się a o czym świadczy optymalna zawartość tlenu w spalinach? I co się wtedy stanie z temperaturą ?

A ile to jest optymalna zawartość tlenu w spalin ach wg tego czujnika tlenu jaki montowales i skąd wiesz że jest optymalna? Najwyższe temperatury to są jak jest dużo tlenu w motoryzacji to tak działa, a w piecu dlaczego ma działać inaczej?

Optymalna ilość tlenu powoduje najbardziej efektywne spalanie, ale to nie oznacza najwyższej temperatury.

Edytowane przez esselite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak na deflektorze będzie wyższa temperatura to źle ?

Chcesz ustawić odpowiednie spalanie by ciepła było jak najwięcej a zużycie opału jak najmniejsze.

Wiec wszystko co może fałszować odczyt będzie złe dla końcowych ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy optymalnej zawartości tlenu temperatura spalania będzie najwyższą.

Nieprawda. W samochodach jeżdżących na ubogiej mieszance, czyli spaliny bogate w tlen, mają wypalane gniazda zaworowe z powodu zbyt wysokiej temperatury spalania, dlatego mierzy optymalizuje się skład mieszanki paliwowo powietrznej aby tego unikać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką sondę - wskaźnik dla ubogich, czy można prosić o wskazanie która wersja spalania wg trzech parametrów temp. spalin -niebieski, temp. CO-czerwony, i tlen - zielony na tych wykresach

jest właściwsza.

post-1489-0-73902900-1509576521_thumb.jpg

post-1489-0-31110500-1509576553_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę kiepsko widać, ale z boku są wyskalowane osie dla parametrów i trzecia od prawej to zielona od tlenu.

Edytowane przez Duck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja doszedłem do wniosku że palnik najlepiej pracuje na mocy maksymalnej , wykorzystałem że mam staroświecki obieg o dużej pojemności , ustawiłem temperaturę maksymalną na 65 histerezę na 20 i obserwuję. Wygląda obiecująco ;)  I jeszcze jakbym tej pary z komina nie widział to bym był zadowolony.

Edytowane przez Darek21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Prosimy o szczegóły jak było mierzone.

Sondą lambda o znanej charakterystyce , kocioł nagrzany do 65C, temp spalin  150C, 

Pomiar Metexem 46XX- na zakresie 200mV, 4 miejsca po przecinku.

Sonda poprzednio była sprawdzana z analizatorem spalin, wskazania były prawie identyczne- mniej niż 10% różnicy w interesującym zakresie.

Do palnika  paliwo jest podawane porcjami i poziom tlenu ( napięcie) faluje w zależności od fazy spalania  takiej porcji

 

Mam pytanie  do kolegi Duck - jak robisz rejestrację tych wyników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pomocą darmowej SCADA - IGSS50Free i PLC Frisko, oczywiście 2s próbkowanie wnosi kolejne niedokładności, ale poglądowo da się wytrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.