Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sonda Lambda Dla Ubogich


Darek21

Rekomendowane odpowiedzi

Sporo różnych działań, w tym próby reanimacji, ostatecznie, może trochę w akcie desperacji, dla ostatniej sprawnej sondy wykonałem dzisiaj, taką, póki co bardzo prowizoryczną, "czapeczkę", może przedłuży jej żywot.

Mam wrażenie, że do moich doświadczeń pasuje raczej temat :"Sonda lambda, czyli jak bez udziału kobiet, alkoholu i hazardu stracić pieniądze" :).

 

20190807_125655.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie tylko w ciemnych barwach, pozytywne jest to, że podczas tych zmagań, poza tym, że trzeba przypominać sobie dawno pogubioną wiedzę, można jak w dziecięctwie coś rozebrać żeby dotrzeć do tego jak to jest zrobione i jak działa, no i zrobić fotki.

Np. tak świeci sonda, "czerwona latarenka".

 

20190726_122907.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zachowania prostoty konstrukcji układu pomiarowego najkorzystniejsza jest sonda z liniową zależnością w zakresie tych najmniejszych wartości napięcia od zawartości tlenu w spalinach.

Niestety pośród różnych przypadków, można np. trafić, że z powodu ukrytych wad sonda padnie w krótkim czasie bo przepali się grzałka, a widać na foto, że może mieć powody, najgorsza jest niepewność, iż kupimy sondę dobrą dla motoryzacji i całkowicie nieprzydatną dla naszego celu bo jej offset to już kilkadziesiąt mV.

Później nie bardzo można ją reklamować, nie ma się do czego odwołać, nikt nie udostępnia wartości parametrów które powinny spełniać nowe elementy, przynajmniej mnie się nie udało nic takiego namierzyć, a to co jest dostępne dotyczy sond już nie produkowanych.

Pewno takie nietrafione zakupy to sporadyczne przypadki, ale mogą dokuczyć finansowo.

 

grzałka750C.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Próbuję znaleźć jakiś substytut pomiarowy pozwalający, przy braku możliwości porównania wskazań sondy z profesjonalnym miernikiem, ocenić jak daleko jest prawda od otrzymywanych wyników pomiaru.

1. Podaję bezpośrednio na czujnik sprężony propan-butan, powietrze wydychane, które  powinno zawierać ok.78 % N, 16-17 % O2, 4 % CO2 :).

2. Poddaję też czujnik podciśnieniu i nadciśnieniu powietrza.

Teraz męczę się z wynikami, powoli godzę się z pierwszym parametrem, czyli temperaturą pracy czujnika w kotle zasypowym, wcześniej tworząc dane dla sterownika przyjmowałem 400C i wydaje się, że popełniany tutaj błąd nie powinien być zbyt duży.

Przy podaniu gazu p-b czujnik wskazuje blisko 0% O2, a tlen w wydychanym powietrzu lokuje się w przedziale 15 - 18%.

Wykonałem komorę do której wkręcam sondę i pompki do wytworzenia podciśnienia i nadciśnienia i próbuję otrzymywane wyniki spożytkować przy tworzeniu charakterystyki sondy, póki co tej eksploatowanej w ostatnim sezonie, poddałem ją regeneracji podgrzewając ostro palnikiem p-b, udało się na tyle, że można na niej ćwiczyć.

Niestety w warunkach domowych to za wiele się nie wykombinuje więc interpretacja tego co się zmierzyło jest prawdziwą męka i ciągle multum wątpliwości :).

 

1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś zbierać sam dwutlenek węgla np otrzymywany z reakcji kwasu np octowego lub solnego z węglanem wapnia czyli np kredą. Mieszając to z powietrzem w znanych proporcjach masz określony skład. Generalnie fajnie, że takimi rzeczami zajmujesz się na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliża się sezon i w zasadzie kończę już moje potyczki z tym tematem, z dostępnych artykułów o sondach wybrałem kilka podstawowych danych pozwalających policzyć i ostatecznie tylko potwierdzić sobie, że wcześniej wprowadzone do sterownika liczby nie będą zmienione.

Niestety ja z wielu przyczyn nie dam rady z sondy dla ubogich zrobić profesjonalnego narzędzia, pozostanie mu więc tylko rola prostego wskaźnika i "szpan"  :).

Wg producentów do regulacji powinien być  używany gaz wolny od utleniających się składników, takich jak CO; NO; itp.

"Utleniające się składniki utleniają się na elektrodzie platynowej (podgrzanej do 730 ° C) i psują regulację. Zaleca się stosowanie gazu testowego z 2 ... 5% objętościowych O2 w N2".

CO2 byłoby dobre, ale nie wiem czy pomieszałbym wszystkie składniki tak, że miałbym pewność ile czego jest :).

Teraz "zatruwam" czujnik gazem propan-butan (utleniającym się na gorących powierzchniach) ale łatwo wychodzi wynik na okoliczność prawie zerowej zawartości O2, czujnik ma dobry "węch" bo  reaguje błyskawicznie nawet jeżeli rozpylić gaz za przesłoną.

Sporo też zapewne upraszczam, rzetelne kalibrowanie wymagałoby dokładności której nie umiem zapewnić, nie wiem na ile np. naruszam prawa fizyki, ale dla sprawdzenia małych zawartości tlenu zastosowałem komorę z podciśnieniem, mnie w jakiejś mierze otrzymane wyniki uspokajają bo są zgodne z wyliczeniami, tylko pozostaje pytanie czy zastosowane wzory i ich interpretacja jest właściwa :). I tak można w kółko, byłby wzorzec to w sekundę wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Żeby ten mój przyrząd nie był aż tak bardzo siermiężny i aby troszkę podnieść jego wartość pomiarową zmajstrowałem układ, oczywiście ciągle trzymając się konwencji wątku, że wszystko ma być w wersji dla ubogich :), który ma pozwolić oszukać wejście analogowe 0-10V mojego sterownika PLC i umożliwić wprowadzanie ujemnych napięć sondy.

Pomoże mi to kompensować offset sondy.

Najgorsze jest budowanie bez planów, dodawanie nowych funkcji do starszych to w efekcie  prosta droga do problemów, teraz trwa sprawdzanie, początek wygląda obiecująco:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Duck o co chodzi z tym oszukać 0-10V PLC? Nie wiem jaki masz tam sterownik ale jak bazujesz na Siemens'ie to on standardowo mierzy od -10V .. +10V. Sa tez karty -25mV do 25mV rozdzielczość 15bitow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam PLC z wejściem 0-10V, bez możliwości rozszerzania o dodatkowe moduły, jeżeli offset sondy jest blisko zera to błąd jest do strawienia w takich amatorskich pomiarach, ale nie ma żadnej gwarancji co się kupuje, bo wszystko jest do celów motoryzacyjnych.

Są przykłady zastosowań takich sond nawet do celów przemysłowych, ale oni mają przewagę bo mogą je selekcjonować, ja jeżeli źle trafię o mogę tylko dopisywać kolejne straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilkugodzinnych próbach mogę uznać, że układ zdał z wynikiem pozytywnym, jednocześnie już żałuję, iż dopiero przyciśnięty do ściany pomyślałem żeby zrobić taki prosty filtr, na sondzie nawet pyłku.

1. Filtr przed demontażem. 2. Wyjęta sonda na tle filtra. 3. Filtr po przedmuchaniu.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po kilku ostatnich paleniach, mogę ostatecznie zakończyć swoje potyczki z sondą w ramach tego wątku, obrała już raczej ostateczne oblicze i teraz byłoby mi na rękę żeby przynajmniej cały ten sezon przepracowała bez niespodzianek.

Udało się obejść ograniczenie wejścia 0-10V sterownika,  pomiarowo jest do zaakceptowania i obyło się bez większych kosztów, bo przy użyciu elementów będących na stanie w domu, tyle, że obrosła w nowe "skrzyneczki".

Jeszcze nowe rozwiązanie mocowania, prawie bagnetowe :), filtra, żeby nie trzeba było stosować kluczyka, kilka mądrości dotyczących eksploatacji z opisu sond przemysłowych i może przez następne parę sezonów w końcu z inwestora będę beneficjentem :).

 

6.jpg

7.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,  może ktoś z użytkowników podpowie mi jak obniżyć temperaturę spalin, która wydaje się być za duża ... Od kilku tygodni użytkuję piec na eko groszek. Temperatura zadana to 63 stopnie, a temperatura spalin przy wysokiej pracy kotła sięga 260 stopni... dodam , że piec pracuje w programie fuzzy logic i jest wyposazony w sondę lambdę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam nie wiem czy w dobrym temacie pisze ale chciałem się zapytać o jedną rzecz zakupiłem czujnik temperatury spalin do sterownika ecomax850p2-c touch i chciałbym się zapytać  jak  daleko od wyjścia z pieca w komin mam zamontować ten czujnik nad mienie że czekam jeszcze na sondę lambda do w/w sterownika i nie chciałbym żeby sonda z czujnikiem się gryzły czy ktoś z państwa mógłby mi pomóc w tym temacie z góry dziękuję za każdą sugestię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dziękuję bardzo i pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam jeszcze jedno pytanie w jaki zakres temperatury spalin powinien mieć przy ustawieniu pieca miedzy 65 a 75 stopni zadanej na piecu wiem że im wyższa temp spalin to niezbyt dobrze bo temperatura ucieka przez komin a nie jest oddawana w płaszczu wodnym czy powinno się ustawiać piec tak żeby była jak najniższa czy jakąś średnią ustawić piec mam Heitz bio 17 palnik kipi 5-20kw sterownik ecomax850p2-c touch z sterownikiem pokojowym ecoster touch podawanie paliwa mam ustawione zminejszyłem jedynie parametr dawkowania paliwa przy rozpalaniu z 100 gram na 50 gram nie ma problemu z rozpalaniem nie ponawia prób a przynajmniej nie zauważyłem żeby to robił po każdej zmianie dawki siedziałem przy piecu i sprawdzałem czy odpala normalnie czy mu brak paliwa na rozpalanie i powtarza próbe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.