Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Ustawieniami Palnika Kipi I Regulatora Plum


Janusz1977

Rekomendowane odpowiedzi

A jesteś w stanie określić  jaka przerwa pomiędzy tymi zanikami płomienia . Jeśli to ok 25 s to sprawdź jaką masz wartość w sterze parametru " czas trybu praca " , może być za duży w stosunku do mocy z która pracuje  palnik i przy dużej różnicy w granulacji paliwa takie zjawisko może sie pojawiać . Powinno to być widoczne na % płomienia . Jeśli natomiast % płomienia spada poniżej 100 zaraz po podaniu paliwa to znaczy że należy wprowadzić korektę  kaloryczności w górę lub korektę wydajności podajnika również w górę . To objaw zasypywania palnika ( nadmiaru paliwa w dawce ) być może i stąd sadza bo kaloryczność paliwa wprowadzona za mała .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas pracy mam fabryczne 15s. Spróbuje zmierzyć te zaniki płomienie choć nie będzie łatwe, przez otwieranie drzwiczek dostaje się dodatkowy tlen co tez zaburza proces spalania. Szkoda że nie ma tu wizjera 😞

Na % płomienia u mnie nie widać spadków nigdy, zawsze podczas pracy mam 100% więc nie mogę się tym kierować. Jedynie podczas rozpalania % skacze zanim płomień się nie ustabilizuje, podczas wygaszania wiadomo spada i podczas nadzoru skacze. A tak to nigdy nie widziałem spadków % płomienia, choć bym nie wiem jakie ustawienia robił zawsze jest 100%. Czasem czytając to forum się zastanawiam jak ludzie piszą że im % płomienia skaczą, nigdy nie mają 100%, jak to jest? u mnie zawsze 100%.
Z tego co widzę % płomienia jest informacją bez użyteczną nie odzwierciedla stanu faktycznego, wystarczy mikro płomyk i jest 100% bez sensu.

Strumień paliwa kolejna bzdura nie mająca odzwierciedlenia w rzeczywistości, załóżmy ze pokazuje 1,5kg/h, a faktycznie sypie dużo więcej. Do czego to ma służyć?

Na tej podstawie jest zapewne wyliczane spalanie i ilość paliwa w zasobniku, jak ustawie w sterowniku 105kg pojemność zasobnika bo tyle jest wsypane towaru i wystarczy mi to obecnie na 7 dni i po tych 7 dniach jest pusto a sterownik pokazuje mi stan paliwa 56% !!!! bez jaj. Owszem robiłem to teraz bez kalibracji, ale nawet i tak powinno to mnei więcej pokazywać stan faktyczny powiedzmy +/- 15%, a nie różnica prawie 60%.

Z tego wszystkiego wynika że sterownik sam nie wie ile tego paliwa podaje, z danych jakie pokazuje wychodzi mniej jak w rzeczywistości.

Temp. spalin z tego co wyczytałem tu na forum też głupoty pokazuje na czujniku Pluma ponoć zaniża ok 30 stopni, przez to ze czujka jest w tulejce i mierzy po obwodzie a nie w strumieniu spalin.

Wychodzi na to że mimo tylu informacji podawanych przez sterownik są one bezużyteczne, nie odzwierciedlają stanu faktycznego, a wszystkie regulacje trzeba robić na oko.

To wszystko kosztuje nie mały hajs i można by oczekiwać że powinno działać lepiej i nie trzeba będzie siedzieć tygodniami w kotłowni ustawiać piec.

Edytowane przez Barył
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie brakuje Ci tam powietrza w tej mikro kotłowni , masz tam jakąś zetkę?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Barył napisał:

Na % płomienia u mnie nie widać spadków nigdy, zawsze podczas pracy mam 100% więc nie mogę się tym kierować. Jedynie podczas rozpalania % skacze zanim płomień się nie ustabilizuje, podczas wygaszania wiadomo spada i podczas nadzoru skacze. A tak to nigdy nie widziałem spadków % płomienia, choć bym nie wiem jakie ustawienia robił zawsze jest 100%. Czasem czytając to forum się zastanawiam jak ludzie piszą że im % płomienia skaczą, nigdy nie mają 100%, jak to jest? u mnie zawsze 100%.

 

Z tego co widzę % płomienia jest informacją bez użyteczną nie odzwierciedla stanu faktycznego, wystarczy mikro płomyk i jest 100% bez sensu.

Nie patrz na panelu głównym a wejdź w info i tam masz do 1 cyfry  po przecinku . Na panelu głównym wszystkie parametry są zaokrąglane  do całości . Problemy z wydajnością podajnika i nierzeczywiste podawanie, błąd pojemności zasobnika ( robiłeś kalibrację )  . Tu nie ma co deliberować dzwoń do kipi po nowy soft sterownika , potrzebna aktualizacja .Już z jednym z kolegów o tym pisałem na priv i skończyło sie na telefonie do kipi i wymianie softu , soft musi być z kipi ( dedykowany dla producenta )  nie z pluma . 

Wszystko wychodzi , za dużo paliwa idzie w dawce , stąd sadza i tego pochodne , błędne pomiary zasobnika i prawdopodobnie  nie zapamiętuje pojemności zasobnika  po zaniku napięcia z sieci - sprawdź . Jeśli się potwierdzi to soft do wymiany .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kordjano napisał:

A nie brakuje Ci tam powietrza w tej mikro kotłowni , masz tam jakąś zetkę?  

Zetka oczywiście jest fi 160 więc powietrza nie brakuje, poza tym pomieszczenie jest większe niż widać na foto.

 

Godzinę temu, mac65 napisał:

Nie patrz na panelu głównym a wejdź w info i tam masz do 1 cyfry  po przecinku . Na panelu głównym wszystkie parametry są zaokrąglane  do całości . Problemy z wydajnością podajnika i nierzeczywiste podawanie, błąd pojemności zasobnika ( robiłeś kalibrację )  . Tu nie ma co deliberować dzwoń do kipi po nowy soft sterownika , potrzebna aktualizacja .Już z jednym z kolegów o tym pisałem na priv i skończyło sie na telefonie do kipi i wymianie softu , soft musi być z kipi ( dedykowany dla producenta )  nie z pluma . 

Wszystko wychodzi , za dużo paliwa idzie w dawce , stąd sadza i tego pochodne , błędne pomiary zasobnika i prawdopodobnie  nie zapamiętuje pojemności zasobnika  po zaniku napięcia z sieci - sprawdź . Jeśli się potwierdzi to soft do wymiany .

W info mam to samo. Jak pisałem teraz kalibracji nie robiłem, byłem ciekaw jak to wyjdzie po wpisaniu w sterownik faktyczny stan zasypu. Fabrycznie było 92kg, wpisałem 105kg, wiedziałem że może być niedokładność, ale nie taka.

Przez ostatni czas nie było u mnie zaników napięcia, poza tym jak się wcześniej zdarzały to nic się nie kasowało, wszystkie ustawienia były. Wcześniej robiłem testy zwiększając kaloryczność do absurdalnych jak pamiętam 8, widać było ze palnik jest słabszy ale płomień był 100% cały czas, a piec nadal był czarny.

Takie mam wersje softu

20220317_033720.thumb.jpg.b54b34427cadceaed460c537d6c1589e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz nowy typ czujki optycznej, który pokazuje w zasadzie "pali się / nie pali". Stara czujka pokazywała rzeczywisty stan płomienia. Powodowało to czasem problemy, bo zdarzało się, że mimo trybu "praca", gdy płomień słabł, sterownik podejmował próbę rozpalenia. A wizerunkowo te nowe 100% wygląda o wiele lepiej. ;) W wątku o kipi wrzuciłem jakiś czas temu wykres płomienia z econeta przed i po zmianie, różnica kolosalna dla oka, choć spalanie to samo

Czujnik temperatury spalin - działa tylko informacyjnie. Ja mniej więcej wiem, kiedy trzeba pójść do piwnicy i wyczyścić wymiennik. Aha, zauważyłem, że płomień wchodzi na 100%, gdy spaliny mają 90' i więcej. Odpowiednie warunki w komorze spalania.

Wskazania poziomu paliwa - najpierw kalibrowalem zbiornik, ale też nie byłem zadowolony ze wskazań. Mam zbiornik 330 litrów, wpisałem w sterownik 225 kg i do tego zrobiłem wewnątrz zbiornika podziałkę co 10. Mniej więcej się zgadza, z tym że mam alarm poziomu paliwa ustawiony na 10%, gdy w zbiorniku jest jeszcze przynajmniej 60 kg peletu. To ze względu na lej, który się tworzy. Mam stary typ zbiornika, w którym pelet słabo się obsypuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, papen76 napisał:

Masz nowy typ czujki optycznej, który pokazuje w zasadzie "pali się / nie pali".

To by się zgadzało tak w zasadzie pokazuje, palnik jest chyba z sierpnia 2021. Więc w zasadzie informacja do niczego nie potrzebna.

Temperaturę spalin 90 miałem jak płomiennice były zawalone syfem wg wskazań tej czujki, po wyczyszczeniu 75-82. Tylko czy patrzeć na te wskazania takie jak pokazuje czy dodawać te ok 30 stopni, jak inni pisali że w środku strumienia będzie o te 30 wyższa? Może przydały by się zawirowacze by te gazy spowolnić i temperatura by się wewnątrz podniosła? Te nowe kotły Slimko mają zawirowacze, mój niby kupiony pod koniec roku a nie dali i się nie mogę doprosić bo kocioł produkcji 2020 a wtedy nie dawali, szkoda że cena nie była z 2020 😞  ,a przed zakupem miałem info z handlowego ze jak nie będzie to doślą bez problemu.  A bym chętnie przetestował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Baryl,

efekt kopcenia i ciemnego wymiennika może być spowodowany nastawami od czyszczenia palnika jakie masz wprowadzona (nie są one fabryczne), dlatego proponuję:

Intensywność czyszczenia - 3%
Rotacyjne czyszczenie cykl - 170sek

Jeżeli pellet jest dobrej jakości, przy tych nastawach nie powinny się pojawiać żadne spieki itp.

 

Następnie poprowadziłbym kocioł w następujący sposób:
Min moc kotła [kW] = 4
Min moc nadmuchu [%] - 23
Histereza H2 - 5
Śr. moc kotła [kW] = 6
Śr. moc nadmuchu [%] = 26
Histereza H1 = 3
Max moc kotla [kW] = 10
Max moc nadmuchu [%] = 31
Tryb regulacji: standardowy

Kaloryczność zostaw 5,2
Wpisz rzeczywistą wydajność podajnika (nie zawyżaj / nie zaniżaj)

Funkcja termostatu pokojowego: wyłącz pompę mieszacza; wyłącz pompę kotła.

Daj znać jakie są efekty.

Pozdrawiam, Kuba 🙂 

Edytowane przez Kotłospaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia wprowadzone obserwuje. Zadaną zostawiłem 75C, H kotła została 25. Jako takich spieków nie było, trochę czarnych peletów niedopalonych przed palnikiem. Dalej od palnika popiół na ostatnich ustawieniach był brązowawy, ale nie był to pył jak mąka, bardziej jak kawa. Jak widzę 2 odpalenia już były po zmianie ustawień i popiół na całej długości palnika jednakowy, ale chyba gorszy grubsza frakcja. Zobaczymy jak będzie dalej.

Tylko dlaczego wyłączenie pomp od termostatu? To będzie moim zdaniem strata ciepła, zamiast oddać ciepło na grzejniki, to co nagrzał uleci w komin.

Edytowane przez Barył
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ecoNeta.

Komfort termiczny wydaje się być gorszy teraz, ale nic po testujemy, choć moim zdaniem nic z tego nie będzie.

Takie ustawienia palnika jak pamiętam już miałem i nic dobrego z tego nie było.

Proszę pisać jakich danych potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.