Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fuzzy logic - problem z ustawieniem modulacji ( Wchodzenie w tryb wygaszanie )


Gonzus1989

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Gonzus1989 napisał:

załóżmy temp zadaną 55 stopni

Wybij sobie z głowy tą temp zadaną kotła.  W kotłach pelletowych zalecaną temp powrotu jest 55 stopni, najlepiej. Jeśli tak ufasz swojemu instalatorowi, to zapytaj jak masz uzyskać taką temp powrotu, skoro tyle wynosi temp kotła i w dodatku przy wygrzewaniu nowowybudowanego domu, który pochłania ogromną ilość energii??? Uwierz mi, jeśli nie zmienisz podejścia, to zużycie palnika i zapalarki od częstego uruchamiania palnika (jeśli tak uważasz) będzie twoim najmniejszym problemem.

Moja rada. Temp zadana kotła 70. To bardzo dobrze jak przebije nawet ponad 75, bo masz kilka stopni w gratisie, które kocioł może złapać z rozpędu. Histereza kotła 15 - 17 stopni. Jeśli postój będzie krótki, rzędu 20-30 minut (a może tak być, bo grzejesz nowy dom), przejdź na standard z histerezami jakie podałem. Jeśli w standardzie będzie miał problem zbliżyć się do temp zadanej to zmniejszaj H2 i H1, aż palnik będzie pracował w pobliżu temp zadanej. I niech trochę popracuje w trybie ciągłym, aż się dom trochę nagrzeje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok a temp powrotu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniając temat ( korzystając z okazji ) Mam wrażenie (nie wiem jak jest u Was? ) że zawór ma zbyt dużą tolerancje . Zadaje mu 28 na mieszalniku bardzo długo trzyma 26,4 .... 26,2 ..... 26,0 - i w końcu otwiera się dobija do 29,0 zamyka ... aczkolwiek nie może wysterować żeby ta tolerancja była zbliżonej 28 tą którą chce. Czy też tak macie ? czy może nastawy mieszacza są do korekty ?

 

image.png.f78722099a6b3c9dfae4fa80ee7202c2.png

 

 

Dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, cezar76 napisał:

Nie włączaj ochrony powrotu, bo to właśnie wysoka temp kotła ma zapewnić odpowiednią temperaturę powrotu.

mam wyłączoną - zadaną temp 50

 

image.png.0fffcbcef6d108c73423da600c619527.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka ciekawostka : W trybie nadzór FL mimo zmiany na 30 min z automatu przechodzi na tryb wygaszania po 5 min czy jest to również zadany maksymalny czas dla trybu FL ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest. Nadzór ma działać przez czas zadany. Czy ty przypadkiem nie masz ustawionej mocy nadzoru poniżej 1kw? Jeśli tak, to nic dziwnego, że ci wygasza, bo na takiej mocy to ci nie będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie mam ustawione na 0,6 kw zmienić na 1kw ? Generalnie czytając testując to z tych ustawień fabrycznych finalnie chyba zostanie tylko moc zadana 15 kw ... Nie przypuszczałem że chcąc uzyskać płynność działania ,oszczędność( z czasem ) trzeba spędzić godziny , miesiące żeby synchronizacja była jakaś..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cezar76 napisał:

Wątpię aby pomogło. Na tym 1kw to w ogóle będzie jakiś płomień? 

Takie mam nastawy fabryczne.. image.png.17555ce13054d3e42c40ea968a237c54.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw. Czy histereza kotła ( w moim przypadku tak jak radziliście mi, ustawiłem na 15 stopni  temp 70 na piecu ) czy ona w trybie STANDARD działa w dwie strony czyli piec nie bedzie sie wygaszać aż do momentu dojścia aż do temp 85,1 stopnia oraz zapalać aż do 54,9 ? w Trybie FL działa ona jak wiemy tylko podczas schodzenie. W trybie STD w dwie strony ?  Załóżmy nastawiłem tak jak napisałes mi :

 

H1 = 5

H2 = 10

H3 kotła  = 15

 

Na piecu dałem 70 zrobiłem test i w momencie gdy było 65 na piecu ( zadana wiciąż była 70 ) zmieniłem zadaną na 57 piec zaczął się wygaszać . Odniósł się wtedy do informacji z H3 czy tej zbliżonej czyli H1 ? bo gdydo H3 kotla to coś nie tak , jeżeli do H1 to rozumiem że Histereaz ta jest wyznacznikiem przechodzenia w tryb Wygaszania. 

 

Sorki za te pytania ,ale pierwszy dni są najgorsze.. Dzięki chłopaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza kotła działa tak samo w trybie Fl jak i standard , Jak ustawisz nadzór na 0 min to w ogóle go nie ma , u mnie przy palniku 20 nadzór to 2kw po niżej tego to po chwili nadzorowania płomień zgaśnie , na dodatek przy tych 2 kw czs cyklu praca dla nadzoru ustawiony mam na 60 s przy 20 s i tak niskiej mocy to czasami podczas podawania nic tam nie wpadnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj kolego... Histereza to jest wartość spadku temp. I działa ona tak samo w standard jak i FL. A z wygaszaniem zadziałało wszystko prawidłowo. Przecież zmniejszyłeś zadaną na 57 a na kotle było 65. Więc logicznie że zaczęło wygaszać, bo o 3 stopnie została przekroczona temp trybu FL. Nie ma wartości H3. Jest histereza kotła. Widzę, że boisz się tej temp 70 stopni, co? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cezar76 napisał:

Oj kolego... Histereza to jest wartość spadku temp. I działa ona tak samo w standard jak i FL. A z wygaszaniem zadziałało wszystko prawidłowo. Przecież zmniejszyłeś zadaną na 57 a na kotle było 65. Więc logicznie że zaczęło wygaszać, bo o 3 stopnie została przekroczona temp trybu FL. Nie ma wartości H3. Jest histereza kotła. Widzę, że boisz się tej temp 70 stopni, co? 

Zrobiłem to w trybie standard nie FL ..w Trybie STANDARD już pracuje w tej chwili .  Zdziwiło mnie to że mimo tych ustawień ,które mi podałeś przełączyło mi w tryb wygaszania przy różnicy temperatur 8 stopni ( H kotła mam 15 stopni / H 1 mam 5 H2 mam 10 )

 

Ps. Na noc mu wrzuce 70 stopni :) teraz na czas testów do 65 jade 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kordjano napisał:

Histereza kotła działa tak samo w trybie Fl jak i standard , Jak ustawisz nadzór na 0 min to w ogóle go nie ma , u mnie przy palniku 20 nadzór to 2kw po niżej tego to po chwili nadzorowania płomień zgaśnie , na dodatek przy tych 2 kw czs cyklu praca dla nadzoru ustawiony mam na 60 s przy 20 s i tak niskiej mocy to czasami podczas podawania nic tam nie wpadnie .

OK więc dlaczego ( skoro piszesz że histereza kotła ) a mówimy tu ( i właśnie nie wiem czy dobrze zrozumieliśmy się - trybie wygaszania ) bo jeżeli u siebie miałem np. Temperature zadaną 70 stopni w momencie dobijania było 65 stopni na piecu - nagle chciałem i zmieniłem na piecu 57 stopni nie powinno mi go jeszcze wygaszać gdyż 2 stopnie była tolerancja prawda ? do tych 15 stu ,które mam w H kotla  jeżeli miałbym się sugerować Histerezą kotła . Tutaj myślę że odnośnik jest H1  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo zmniejszyłeś temp zadaną kotła. W standard jak ustawisz 57 temp zadaną, to i przy takiej zacznie wygaszać. A na kotle było 65, czyli mocno przekroczona była temp zadana...

H2 jest liczy się w dół od temp zadanej, H1 tak samo. H2 dotyczy pracy z mocą średnią, a H1 dot. pracy z mocą minimalną. Jak zadasz 70, to przy h2=10 na moc średnią kocioł wejdzie przy 60 st., przy h1=5 na moc minimalną wejdzie przy 65st. Jak zadasz na kotle 60st, to przy h2=10 moc średnia będzie przy 50 st na kotle, a h1=5 st, moc minimalna będzie przy 55st... Już inaczej wytłumaczyć nie potrafię. Zaczynam się poddawać... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, cezar76 napisał:

Bo zmniejszyłeś temp zadaną kotła. W standard jak ustawisz 57 temp zadaną, to i przy takiej zacznie wygaszać. A na kotle było 65, czyli mocno przekroczona była temp zadana...

H2 jest liczy się w dół od temp zadanej, H1 tak samo. H2 dotyczy pracy z mocą średnią, a H1 dot. pracy z mocą minimalną. Jak zadasz 70, to przy h2=10 na moc średnią kocioł wejdzie przy 60 st., przy h1=5 na moc minimalną wejdzie przy 65st. Jak zadasz na kotle 60st, to przy h2=10 moc średnia będzie przy 50 st na kotle, a h1=5 st, moc minimalna będzie przy 55st... Już inaczej wytłumaczyć nie potrafię. Zaczynam się poddawać... 

Ok dzięki stary powoła sukcesu za mną . Generealnie to super że takie osoby są na forum przy czymś co jest nowością nie jest łatwo to na swój sposób zrozumieć .

Jeszcze jedno pytanie w odwrotną stronę ; mam te ustawienia od Ciebie . Kiedy mi piec przy nich nie zacznie wygaszać ,albo inaczej chce w Trybie Standard zrobić tak żeby wygaszał mi powyżej 10stopni od zadanej np. 70 w FL było to 5 i nie można zmienić w STANDARD mogę prawda czy też ona ma z automatu 5 stopni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość "histereza kotła" jet to wartość wyrażona w stopniach liczona w dół od temperatury zadanej kotła. Zadana kotła=70 stopni, histereza kotła=20 stopni oznacza, że kocioł odpali się ponownie, gdy temperatura na kotle będzie wynosić 50 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gonzus1989 napisał:

w STANDARD mogę prawda

Nie możesz. W trybie standard kocioł wygasza się od razu po przekroczeniu temp zadanej kotła. Tryb FL ma taką charakterystykę, że obojętnie jakiej temp zadanej byś nie ustawił, to zawsze wygaszanie zaczyna się po przekroczeniu 5 stopni temp zadanej. Np. w standard- temp zadana 40stopni- kocioł wygasza się po przekroczeniu 40st. W FL temp zadana 40- kocioł zaczyna wygaszać się po przekroczeniu 45st. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cezar76 napisał:

Nie możesz. W trybie standard kocioł wygasza się od razu po przekroczeniu temp zadanej kotła. Tryb FL ma taką charakterystykę, że obojętnie jakiej temp zadanej byś nie ustawił, to zawsze wygaszanie zaczyna się po przekroczeniu 5 stopni temp zadanej. Np. w standard- temp zadana 40stopni- kocioł wygasza się po przekroczeniu 40st. W FL temp zadana 40- kocioł zaczyna wygaszać się po przekroczeniu 45st. 

Już mi ręce opadają .. myślałem że można sobie ustawić to w tych H1/H2/H3 teraz Wiem że to służy to pisania algorytmu startowego . Aczkolwiek nie wiem czy w chwili obecnej ( rozpalam piec do zadanej ) czy uda mi się ustanowić stałą temperaturę pracy np. 70 żeby nie przekroczyła mi zadanej temperatury nawet o głupie 0,1 stopnia?  Przełączy się w tryb wygaszania ? . Kurde ,myślałem że w STAND są tolerancje większe i mogę sobie ustawić plus 10 np. wzwyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli palisz w trybie standard to jak masz zadaną 70 st to po osiągnięciu tych 70 st palnik wskoczy w nadzór lub się wygasi jeśli czas nadzoru masz ustawiony na 0 min jak masz ustawiony na 10 min to będzie nadzorował przez 10 min jeśli w tym czasie temperatura kotła nie spadnie poniżej histerezy kotła również się wygasi , histerezy h1i h2 to są histerezy dla trybu standard to znaczy zmniejszają moc palnika przed osiągnięciem zadanej i w drugą strone zwiększają moc po spadku temperatury jak ustawisz na 3 st i 2st to palnik zredukuje moc na pośrednią na 3 stopnie przed zadaną a na moc minimalną 2 st przed zadaną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gonzus1989 napisał:

Już mi ręce opadają .. myślałem że można sobie ustawić to w tych H1/H2/H3 teraz Wiem że to służy to pisania algorytmu startowego . Aczkolwiek nie wiem czy w chwili obecnej ( rozpalam piec do zadanej ) czy uda mi się ustanowić stałą temperaturę pracy np. 70 żeby nie przekroczyła mi zadanej temperatury nawet o głupie 0,1 stopnia?  Przełączy się w tryb wygaszania ? . Kurde ,myślałem że w STAND są tolerancje większe i mogę sobie ustawić plus 10 np. wzwyż.

Spokojnie kolego za dużo na raz wiedzy byś chciał przyswoić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, ja napisałem, że rozpoczyna się wygaszanie po przekroczeniu temperatur. W pewnych warunkach może się zdarzyć, że kocioł siłą rozpędu w trakcie wygaszania i czyszczenia nabierze jeszcze kilka stopni. Może to zrobić w FL, bo masz te 5 stopni w gratisie od temp zadanej, a po drugie w FL dłużej pracuje na większych mocach. W standard jak ustawisz h1=1, h2=1, to też będzie pracował praktycznie cały czas na maxa i przy wygaszaniu może nabrać kolejne stopnie za darmo, że tak powiem...

Ale już się zgubiłem, czy chcesz, żeby tak było czy nie, czy ma być jak w aptece. 70 stopni i ani 0,1 stopnia więcej... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, cezar76 napisał:

Mi chyba też... 

To chcesz, żeby była przekraczana czy nie???? 

Chciałbym tzn nie w dosłownym słowa znaczeniu ,ale w chwili obecnej nie wiem czy bez termostatów oraz innych rzeczach ( dom nie ogrzany / brak podpiętego zasobnika CWU ) uda się  ustalić temperature zadaną bez żadnych uchybień . Ewentualnie będzie mi działać na zasadzie przybliżonej temperatury zadanej bo na tym to chyba polega w różnicy plus 3 w dół . Jak jest u Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.