Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fuzzy logic - problem z ustawieniem modulacji ( Wchodzenie w tryb wygaszanie )


Gonzus1989

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, Gonzus1989 napisał:

czy uda mi się ustanowić stałą temperaturę pracy np. 70 żeby nie przekroczyła mi zadanej temperatury

Jeśli poświęcisz trochę czasu, to jest to do zrobienia. Ale nie osiągniesz idealnej temp. Jeśli chcesz, żeby palnik pracował bez wygaszania, to tek trzeba dobrać te h1 i h2, żeby kocioł pracował właśnie najlepiej w pobliżu tych 70 stopni. Owszem, ta temp może i zapewne będzie się wahać i zapewne będzie spadać, wzrastać... Z pewnością nie ustawisz tego za pierwszym razem. Możesz mieć farta i trafisz. Ale jak dom się nagrzeje, to może trzeba będzie wprowadzić korekty tych ustawień. 

 

1 minutę temu, Gonzus1989 napisał:

Ewentualnie będzie mi działać na zasadzie przybliżonej temperatury zadanej bo na tym to chyba polega w różnicy plus 3 w dół

No własnie tak to będzie działać. Różnica temperatur będzie zapewne większa, bo wygrzewasz dom i ładujesz w niego mnóstwo energii. Jak uda ci się osiągnąć pracę na dwóch mocach, tj mocy pośredniej i minimalnej, to będzie dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gonzus1989 napisał:

ale w chwili obecnej nie wiem czy bez termostatów oraz innych rzeczach ( dom nie ogrzany / brak podpiętego zasobnika CWU ) uda się  ustalić temperature zadaną bez żadnych uchybień

Nawet gdybyś miał termostat pokojowy to pamiętaj, że on służy do utrzymywania temp w pokoju ,a nie utrzymywania temp kotła. Poza tym termostat pokojowy też ma swoją histerezę, najczęściej najniższa wartość histerezy to 0,2 stopnia. Więc apteki mieć nie będziesz. Nie ma możliwości, żebyś miał zaklęte 22 stopnie w domu i ani grama więcej. Jeśli jesteś z natury tak bardzo dokładnym człowiekiem, to musisz się przestawić, jeśli chodzi o temperatury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, cezar76 napisał:

Jeśli poświęcisz trochę czasu, to jest to do zrobienia. Ale nie osiągniesz idealnej temp. Jeśli chcesz, żeby palnik pracował bez wygaszania, to tek trzeba dobrać te h1 i h2, żeby kocioł pracował właśnie najlepiej w pobliżu tych 70 stopni. Owszem, ta temp może i zapewne będzie się wahać i zapewne będzie spadać, wzrastać... Z pewnością nie ustawisz tego za pierwszym razem. Możesz mieć farta i trafisz. Ale jak dom się nagrzeje, to może trzeba będzie wprowadzić korekty tych ustawień. 

 

No własnie tak to będzie działać. Różnica temperatur będzie zapewne większa, bo wygrzewasz dom i ładujesz w niego mnóstwo energii. Jak uda ci się osiągnąć pracę na dwóch mocach, tj mocy pośredniej i minimalnej, to będzie dobrze. 

Na tą chwilę dzięki stary za poświęceniu czasu - cieszę się że są ludzie ,którzy mają cierpliwość i kawał wiedzy nabytej pewnie przez kilka lat. :) Jak coś to będę pisać teraz walcze z H1 H2. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, nie ma sprawy, chociaż chciałem się już poddać. Weź instrukcję - sterownika, palnika czy kotła, nie wiem co tam dostałeś, i poczytaj sobie na spokojnie do poduszki. Tak wiesz- solidnie, po kilka razy. Będzie Ci łatwiej... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,ale życie weryfikuje praktykę ,której nie mogę nabyć drogą literatury dlatego czasem lepiej zapytać kogoś - kto jest otwarty na podzielenie się swoją wiedzą z punktu praktyki nabytej . Dzięki.

 

Ps. Jaki tryb w rzeczywistości lepszy FL czy ST ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Dla mnie różnice w zużyciu pelletu są niemierzalne. 

5 minut temu, Gonzus1989 napisał:

Tak,ale życie weryfikuje praktykę ,której nie mogę nabyć drogą literatury

W tym wypadku teoria też jest ważna. A potem w zależności od umiejętności będziesz wykorzystywał tą teorię w praktyce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gonzus1989 napisał:

Tak,ale życie weryfikuje praktykę ,której nie mogę nabyć drogą literatury dlatego czasem lepiej zapytać kogoś - kto jest otwarty na podzielenie się swoją wiedzą z punktu praktyki nabytej . Dzięki.

 

Ps. Jaki tryb w rzeczywistości lepszy FL czy ST ?

Zdobywanie wiedzy drogą literatury lub wiedzy innych nie różni się niczym.  Cały czas poruszasz się w wiedzy dla Ciebie teoretycznej.

Z tego co widzę i czytam chciałbyś nabrać praktyki w pół dnia takiej co inni nabywają przez pół roku do kilku lat.

 

 

Co lepsze FL czy standard? Jedno i drugie jest dobre i lepsze od drugiego. Wszytko zależy od tego co potrzebujesz i jaki masz cel.

 

A teraz skoro Ci koledzy wiele rzeczy wyjaśnili przejdź do zdobywania wiedzy praktycznej.

Zmieniaj, obserwuj i się ucz.

Zapraszamy za miesiąc jak juz trochę ogarniesz temat. 

Pamiętaj też, że każdą zmianę należy przetestować kilka dni. Zmiany robić małymi krokami, chyba że chcesz zobaczyć co daje zmiana danego parametru, wtedy zmniejszyć lub zwiększyć na max i obserwować jaka jest reakcja. 

 

I jeszcze jedno, najpierw wygrzej dom, tak z miesiąc dwa i dopiero wtedy zacznij się bawić kotłem. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,Panowie .

 

Zaobserwowałem że od czasu do czasu mój Kocioł przechodzi w tryb wygaszania/czyszczenia / postoju ( mimo ze jest nadzór ( wchodzi na postój)) bez żadne przyczyny . Czy możecie mi to w jakiś sposób wyjaśnić gdzie tkwi problem  ? załączam wykres z momentu przejscia na tryb wygaszanie bez powodu ( przynajmniej ja tak twierdze ? ) 

 

Temp zadana 65 ( tryb Fuzzy ) czyli 5 stopni w momencie przejscia w tryb wygasznia/czyszczenia/postoju ) nie była przekroczona o pięć była dokładnie 64,5 

1303999737_Beztytuu.png.10cdb8766b0f97a103633eb45c011e04.png

Edytowane przez Gonzus1989
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screen z płomienia. 

1231290548_Beztytuu.png.877d2bae506183857c56741c27d520da.png

Edytowane przez Gonzus1989
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawieniach tzn. Masz na myśli np Kaloryczność ? kocioł działa dopiero 5-6 dni. 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Kaloryczność ma wpływ tylko na wskazanie mocychwilowej. W menu serwisowym masz podmenu rozpalanie. Po zaniku płomienia w takim np podtrzymaniu możesz tam zwiększyć czas testu zapłonu. Jest to czas w którym ster czeka na pojawienie się płomienia. Może wydłużenie tego czasu sprawi ze kocioł nie będzie się wygaszał. A pył spuść inspekcja na dole podajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zmieniłem z 10s na 20s. Być może nastawy fabryczne były zbyt małe . Aczkolwiek piec tak jak pisałem wyżej użytkuje 5 dni . Czy jest możliwe że w tak ,krótkim czasie wymagane są takie inspekcję jak opisujesz wyżej czyli spuszczenie pyłu z podajnika ? bodajże u mnie jest ta klapka z boku. Muszę zobaczyć o co chodzi z tym pyłem. 

 

Czy są jeszcze jakieś wskazania ,które mógłbym wprowadzić aby płynność kotła była sprawniejsza? 

 

Dziękuje za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Aha, masz seko. Sterownik wnioskuje po screanach plum. U siebie test zapłonu miałem ustawiony na 60 sęk. Podwyższyłem do 90. Ustaw na próbę jakieś 50 sek. Pył na dnie zbiornika zbiera się na bieżąco. Ja otwieram lekko inspekcje i spuszczamy pył  z mała ilością pelletu codziennie. Ten pył bardzo skutecznie zaburza podawanie. Po tych kilku dniach eksploatacji zrób przerażenie podajnika. Inne wartości są na dziewiczym kotle a inne po kilku dniach pracy. Właśnie przez ten pył. U mnie na dzień dobry było 9,8 kg na godz, teraz jest  6,6. Jak przerażenie wykaże ci inna wartość musisz od nowa dostosować dawki na poszczególnych mocach. Bo jeżeli będzie to konieczne a tego nie zrobisz to np. Wskazywana moc chwilowa nie odpowiada rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Visitor1230 napisał:

zrób przerażenie podajnika. Inne wartości są na dziewiczym kotle a inne po kilku dniach pracy.  Jak przerażenie wykaże ci inna wartość musisz od nowa dostosować dawki na poszczególnych mocach. 

Sorki ,ale nie wiem o co chodzi z tym " przerażenie " ?  być może już późna pora :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Sorry. Przeważanie pelletu. Edytor mi miesza. Masz w sterowniku wpisana wydajność podajnika w kg na godz. Zdejmujesz rurę spiro i podłączasz podajnik bezpośrednio do prądu. Powinieneś mieć wtyczkę. Puszczasz podajnik na 6 min. Pellet zbierasz do naczynia. Ważysz. Mnożysz razy 10 i masz wydajność podajnika jaka trzeba wklepać w sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze .. to mnie zaskoczyłeś. U mnie to wyglądało tak że odpaliłem go wyskoczył mi test ,ale żadnej rury nie odpinalem po prostu doczekałem 6 min i to wszystko z automatu mi wyliczyło 11 kg/h albo fabrycznie tak jest . 

 

Szkoda że w instrukcji tego nie uwzględnili. Dobrze że to forum funkcjonuje mega skutecznie i dzięki Wam człowiek się nauczy czegoś. 

 

Napisz mi czy te dane mają duży wpływ ? Jeżeli jutro rano wylicze i wpisze i wyjdzie inaczej niż 11kg/h jaki to ma wpływ w praktyce ?  Piec będzie miał informacje że podajnik będzie mógł więcej mu podać na logikę przez czas 1h? I wtedy będzie inne dawkowanie ? 

 

Btw wychodzi na to że w tej chwili ma ograniczenia ,tak ? 11 kg h 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Nieodpowiedziałes mi czy masz w tym seko pluma. I z tego co wiem to nasze krajowe kotły nie waza same pelletu. Jeżeli wpiszesz wydajność 10 kg a w rzeczywistości podawane jest 5 to wskazanie mocy jest złe. Bo np pokazuje np 12 kW a jest w rzeczywistości tylko 6. Wtedy trzeba skorygować podawanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki tak jest to plum. 860 P3 

 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Gonzus1989 napisał:

U mnie to wyglądało tak że odpaliłem go wyskoczył mi test ,ale żadnej rury nie odpinalem po prostu doczekałem 6 min

Właśnie w czasie tych 6 min, powinieneś zdjąć rurę spiro z palnika i nałapać peletu podawanego przez podajnik ze zbiornika. Po zakończeniu testu zważyć ten pellet i tą wagę wpisać do sterownika. Wyłącz kocioł i znajdź w sterowniku "test wydajności podajnika" i zrób tak jak napisałem powyżej. Wygląda na to, że serwisant nie ustawiał Ci palnika? Sam ustawiałeś płomień czy jedziesz na ustawieniach fabrycznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.