Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

@Kordjano W Wejherowie działa może coś z połączeniem  router econet jest nie tak jak powinno być

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK tym razem jest inaczej , nie ma czerwonego krzyża i wyłączenie z prądu nic nie daje .

W  laptopie jest ,ze ta witryna jest nie osiagalna a w sterowniku przy piecu że serwer rozłączony .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa normalnie, jak to econet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi , spróbuje tak zrobić .

Załapało , ale uparte było .

Jeszcze raz dzięki .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam palnik 36kw z tego samego okresu. W tym sezonie zrobiłem pierwszy gruntowny serwis palnika ( generalnie, mogłem go sobie darować). Przez pierwsze dwa sezony rozbierałem palnik jedynie po to, aby oczyścić otwory nadmuchowe. Potem, praktycznie do niego nie zaglądałem. W tym sezonie rozebrałem dokładniej i nie zauważyłem oznak zużycia,czy to rury paleniskowej, czy też innych elementów. Jedynie rura paleniskowa trochę ciężko wychodziła z tej rury zewnętrznej. W tym wątku i nie tylko, widziałem kilka rur paleniskowych tak bardzo zniszczonych. Zastanawiam się,z jakiego powodu. W twoim przypadku palenie na ruszcie, nadmiar temperatury, mógł spowodować takie zniszczenia? 

Słyszałem, że kipi z obecnego okresu nie grzeszą jakością, ale podobno te z lat np 2017 były jakościowo dobre. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, cezar76 napisał(a):

Mam palnik 36kw z tego samego okresu. W tym sezonie zrobiłem pierwszy gruntowny serwis palnika 

Wnioskuje  że generalnie jesteś zadowolony ,

W lecie też palisz nim na cwu  ?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być. Idealny nie jest. Nie rozdrabniam się nad nim. Po prostu działa. Pellet zużywa jak parowóz, ale działa. Po tym serwisie, motoreduktor obracający palnik zaczął trochę jęczeć, choć nie zawsze. Być może, za mocno docisnąłem łożysko. Gdyby podajnik pelletu był bardziej precyzyjny, to i na niskiej mocy łatwiej by było go ustawić i byłoby lepiej. 

Tak, u mnie palnik działa przez cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, cezar76 napisał(a):

Gdyby podajnik pelletu był bardziej precyzyjny…

Tez mnie to irytuje po czesci.

Przesyp mam duzy na poziomie ciaglej pracy to wychodzi moc 100kW. I po co takie reduktory, rury itd. robia jak palnik np. 10, 16, 20 itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U  mnie  teraz to palnik chodzi tylko na maksymalnej , i to mi się podoba .

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę nad dołożeniem bufora w swojej instalacji. Jako że mam w obiegu około 150 litrów wody kociol mi się szybko nagrzewa ale też szybko wychładza. Przy obecnych temperaturach mam około 8-10 odpaleń po 40-60 min oraz postoje po 1.5-2 godzinie. 

Sterownik mam ekomax 360 więc nie ma tam chyba obsługi bufora. Wymyśliłem że dołożę zbiornik powiedzmy 500-600 litrów który podłącze bezpośrednio pod obieg z kotła. Z bufora zrobię wyjście na grzejniki z zaworem trójdrożnym oraz na CWU też z zaworem trójdrożnym. Oczywiście do tego pompa kotłowa która mam teraz na powrocie do kotła oraz dwie pompy na CO i CWU. Na te obiegi dam stałe pompy i  temp powiedzmy 40-50 stopni. Do bufora podłącze czujnik z CWU który będzie odpalał kocioł od zadanej temperatury.

 

Nie wiem czy dobrze kombinuje i czy to się sprawdzi.

Bufor wykonam we własnym zakresie więc mam pytanie czy robić 500 czy 600 litrów czy więcej.

Jak policzyłem mniej więcej materiał na bufor czyli blacha 3mm oraz izolacja to koszt około 1000pln. W tych pieniądzach pewnie też mogę zrobić zbiornik 600 czy 700 litrów. 

Czy to co wymyśliłem ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@600 do sterowania bufora jest  modul chyba b lub c nie pamietam dokladnie  sa dwa jeden steruje dodatkowymi silownikami do zawodów 4 drogowych drugi odpowiada za bufor polaczenie piec bufor poprzez zawor temperaturowy najlepiej polaczyc zeby utrzymywac min 45 stopni na powrocie do pieca nie wiem tylko czy polaczenie bufor cwu ma sens musialbys wysoko grzac bufor wyzej niz 65st zeby starczylo wody w buforze do ogrzania cwu i co.Ja mam piec z 4 wyjsciami jedna para do co, druga do cwu ale olalem te cwu i podlogowke do niej podpiolem planuje bufor zamontowac mam 1000l ale dopiero jak wszedzie bedzie podlogowka.Nie wiem czy ilosc rozpalen sie zmniejszy u ciebie jak bedziesz mial bufor napewno bedzie dluzej pracowal zeby nagrzac bufor do zadanej temp. wykorzystanie czujnika cwu do sterowania temperatury bufora tylko jak masz zmieniana opcje w ust cwu praca pomy na poirytet cwu a sterowanie temp w domu regulatorem pokojowym z ustawieniem sterowania temperatura w domu przez termostat czy tam regulator pokojowy wl w ust. serwisowych mieszacza odpowiedzialnego za regulacje temp na grzejnikach czyli musialbys mies ,awor 4drogowy z silownikiem miedzy grzejnikami a piecem w tedy zawor by sie otwieral jak w domu temp spadnie po nizej zadanej o temp histerezy a piec by sie wlaczal jak temp na buforze spadnie po nizej zadanej bez tego zaworu mozna tylko pompami sterowac ale nie wiem czy pompa ladujaca bufor nie przepchnie tez wody w grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój zamysł jest taki żeby powiększyć pojemność wodna kotła, co teoretycznie powinno mi zwiększyć czasy postoju kotła.

Myślę też nad drugim rozwiązaniem żeby do tego zbiornika zamontować spiralę która bym miała obieg z kotłem. Stworzyć taki wymiennik. Kocioł by grzał wodę poprzez spiralę a obieg na grzejniki i CWU podłącze do płaszcza zbiornika. 

Chcę żeby cały czas na grzejniki szła woda o określonej temperaturze. Temperaturę w pomieszczeniach steruje głowicami.

Zbiornik mogę grzać do wysokich temperatur np 75-80 stopni. Na grzejniki puszczać poprzez zawór mieszający np.  50 stopni.

Główne pytanie jest czy to mi wygeneruje jakieś oszczędność w spalaniu peletu poprzez wydłużenie postojów między podpaleniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że akurat tutaj oszczędności na opale będą żadne - bufor jest dla źródeł ciepła którymi nie da się sterować na żądanie, a kocioł peletowy akurat świetnie da się kontrolować. 
Przy rozpalaniu nie marnuje się dużo paliwa -przecież tak czy siak ten pelet przy rozpalaniu zostaje spalony i generuje ciepło. Jedynie przy wyłączeniu kotła trzeba zadbać żeby resztki peletu dopalić a gorącą jeszcze wodę wykorzystać do ogrzewania (a nie zostawić do wystygnięcia) - ale to już rola sterownika.
No i trzeba pamiętać że bufor też stygnie - wg moich obserwacji zbiornik 300L CWU traci w ciągu doby ok 10 stopni, co daje ok 4 kWh energii - czyli niecały 1 kg peletu. Natomiast do zastanowienia zostawiam ustalenie czy te straty ciepła z kotła czy z bufora to rzeczywiście utracona energia, czy tylko wypuszczona w powietrze w niewłaściwym pomieszczeniu (ale nadal ogrzewa dom)

...

Dodatkowe pompy wody, załóżmy że mocy 20W - każda kosztuje w prądzie ok 15 PLN miesięcznie, czyli tyle co worek peletu (edit: worek peletu ok 23 PLN a nie 15)

 

Edytowane przez nightwatch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż Ci mogę powiedzieć ? jak przyniesie oszczędności to jakieś wielkie nie będą ,chyba że do tej pory kiepsko instalacja działała  

Osobiście jestem za tym by był moduł do sterowania obsługi bufora , pompa zawór mieszajacy na grzejniki , pompa na cwuzasilanie z górnego króćca tego co jest przeznaczony dla odpowietrznika  , to pozwoli na precyzyjne dozowanie ciepła.

W moim przypadku dołożenie bufora wniosło sporo dobrego , spalanie jest nieco mniejsze a komfort cieplny wzrósł .

A z buforem kocioł pelletowy da się jeszcze lepiej kontrolować zwłaszcza te nasze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@600 ciezko jest okreslic jakie beda oszczednosci musialbys porownac spalanie na obecnym poziomie i z zastosowaniem bufora. Np. 1 miesiac palic tak jak do tej pory i jeden z buforem oczywiscie w tych samych warunkach pogodowych co jest trudne do zrealizowania z powodu niestabilnej pogody dopiero wtedy mozesz okreslic czy warto czy nie montowac bufor ja osobiscie na grzejniki nie montuje bufora bo za szybko temperatura z bufora spadala a piec by dlugo musial pracowac zeby nagrzac spowrotem bufor co innego podlogowka tam niska temperatura wiec duzo wolniej bufor bedzie wyladowywany a co do postojow to spróbuj pobawic sie histereza z panelu pokojowego zbyt czeste uruchamianie pieca powoduje wieksze zuzycie paliwa i zbyt zadkie problemy z utrzymaniem w miare stabilna temperature w domubja mam temp zadana w domu 21.5 a histereza 0.9st jam mialem 0.4st na histerezie to palil ki prawie dwa worki teraz pali mi 20-22kg przy minusowych temperaturach a w ten weekend nawet spadl do 1 worka dziennie

Edytowane przez olo231
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olo231 po dołożeniu bufora jeśli zaoszczędzę parę kilo peletu na dobę to będę zadowolony ale nie jest to główny powód dla którego chcę to zrobić. 

W chwili obecnej nie mam żadnego mieszczacza na zasilaniu grzejników czyli to co na kotle idzie na obieg. Na kotle trzymam 65 stopni. Palę od 

Po dołożeniu bufora I zamontowaniu zaworu mieszającego będę mógł obniżyć temperaturę puszczaną na kaloryfery np. na 45-50 stopni na stałej pompie. Dzięki temu zyskam na komforcie termicznym bo będę miał stały obieg wody w kaloryferach na niższej temperaturze. 

Nie wiem jak będzie się zachowywać palnik inile będzie odpaleń na doładowanie bufora oraz jak długie będą postoje. Pytanie czy coś zyskam na tym czy nie będzie różnicy w pracy kotła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, 600 napisał(a):

Czyli temat nie warty zachodu? 

Warty, nie warty to sam zdecyduj.

Ile to zaoszczedzi czy usprawni czy polepszy czy poprawi u Ciebie nie wiem ale nigdy nie wplynie negatywnie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze raz , sam wcześniej nie miałem mieszacza  , palenie polegało na termostacie pokojowym ,czyli kocioł od sygnalu z termostatu odpalał się ,zanim złapał temperature i puścił na grzejniki jeszcze temperatura deko spadła .

Bufor zamontowałem z racji tego że potrzebowałem pogodzić jakoś pompę ciepła i kocioł i by był jakiś sens przepalić drewnem od czasu do czasu . bufor nieduży bo 650l .

Dokupiłem moduł czujnik dolny i górny bufora zawór VTC 55ST I 3D na grzejniki .

bufor przy paleni pelletem ładuje do 61 st ładowanie rozpoczyna się jak temperatura na górnym czujniku spadnie do 40st 

ładowanie jak wyżej trwa od półtory godziny do maksymalnie dwie i pół godziny jeśli akurat trafi się doładowanie zasobnika cwu i jest w tym czasie rozbiór na grzejniki .

palnik jak pracuje to z mocą 20 kw do samego końca ,wiec cała ta modulacja głowienie się nad tym co będzie lepiej mam gdzieś .

Postój ile trwa /? różnie zależy od zapotrzebowania na co ,jak jest duże to na dwie godziny wystarczy , jak jest mniejsze to i dobrych pare godzin wytrzyma .

Jak teraz grzeję ?, termostat pokojowy załacza pompkę mieszacza i puszcza zadaną na grzejniki a że ciepło jest w buforze grzejniki są moment ciepłe i nie ma tych wachnięć temperatury w pomieszczeniu , temperatura bardzo stabilna ,

Komfort cieplny dużo lepszy niż wcześniej 

Co do pracy pompki ładującej bufor , pracuje na pierwszym biegu jak kocioł się wygasi i wejdzie w postój to pompka się wyłącza od razu 

Zużycie pelletu trochu mniejsze jak dawniej .

w październiku dogrzewałem pompą ciepła , listopad ,grudzień , styczeń odpuściłem pompę i jeszcze luty odpuszczę ,trochu robię takie testy ,każdy worek pelletu zapisuję ,za te trzy miesiace spaliłem 1400 kl pelletu i 2 metry ułożonego drewna .

 

 

 

Atu wykres z ostatniej doby 

image.thumb.png.1cd371861a368b0e34ddd998c0b54a7f.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro chodzi tylko o utrzymanie niższej temperatury na grzejnikach, to może na początek wystarczy dołożyć sam zawór mieszający ze sterownikiem/termostatem i ustawić go na stałą, niską temperaturę? Kocioł też będzie się rzadziej załączał bo odbiór ciepła mniejszy, no i można go 'naładować' do wyższej temperatury.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano Zazdroszczę takiego ładnego wykresu płomienia , u mnie to lata między 60 a 100%

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.