Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Potrzebna pomoc w wyborze grzania buforów 1500 litrów, pierwsza możliwość to kocioł zgazowujący drewno który już mam z podłączonym palnikiem kipi 20 kw który bym zakupił i dołożył, druga to zakup kotła na pellet np zębiec diamant 14 kw lub 24 kw. Co było by lepszym i tańszym rozwiązaniem gdyż już i tak sporo zainwestowałem w tą kotłownię,a czasem muszę wyjechać na kilka dni i o takim rozwiązaniem się zastanawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz ten kocioł ? 

Ja bym dołozył palnik ,bufory są dwa po ? czy jeden .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Kordjano napisał(a):

Jaki masz ten kocioł ? 

Ja bym dołozył palnik ,bufory są dwa po ? czy jeden .

Kocioł to akurat jest 15 kw Setlans selvan ale daję sobie radę w 4 do 5 godzin nagrzać bufory do 85 stopni więc wynik nawet dobry, bufory są dwa gdyż najpierw miałem jeden 700 litrów ale okazał się za maly gdyż musiałbym grzać rano i wieczorem, więc dołożyłem jeszcze jeden 800 litrów dzięki temu palę raz na dobę, niestety taki kocioł ma za mały wsad więc trzeba częściej dokładać żeby osiągnąć cel więc pomyślałem o tym palniku kipi 20 kw że sterowaniem Eco max 920 mam możliwość zakupić w dobrej cenie tylko zbiornik musiałbym zrobić jakiś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kordjano napisał(a):

Ja bym dołozył palnik

Ja tez.

@Pablowski Sprawdz czy ma to sens i jest wykonalne w tym kotle.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, PioBin napisał(a):

Ja tez.

@Pablowski Sprawdz czy ma to sens i jest wykonalne w tym kotle.

Sprawdziłem wymiary palnika i jak najbardziej się mieści w dolne drzwiczki na przeciwko palnika ceramicznego, tylko zastanawia mnie czy lepiej byłoby zamontować go w drzwiczki załadowcze bo i takie rozwiązanie gdzieś widziałem, co do kotła zębiec to większość użytkowników skarży się na odpowietrzenie tego kotła z powodu konstrukcji kotła gdyż łączenie płaszczy kotła przez rurki zagięte w kształcie litery U tylko odwrotnie i zbiera się tam powietrze uniemożliwiając swobodny przepływ między płaszczami, ogólnie kocioł ciekawy konstrukcyjnie i nawet cenowo atrakcyjny dlatego brałem go pod uwagę. Już miałem go zamówić lecz jak pomyślę że mam się mordować za każdym razem tym odpowietrzeniem płaszczy to jakoś nie bardzo mi się chce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bierz ten palnik 20kw i będziesz zadowolony .

Co do montażu w górnych drzwiczkach to weż pod uwagę podajnik tak byś się wyrobił ,rura spiro powinna być jak najbardziej pionowo i prosto by pelet się nie zawieszał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kordjano napisał(a):

To bierz ten palnik 20kw i będziesz zadowolony .

Co do montażu w górnych drzwiczkach to weż pod uwagę podajnik tak byś się wyrobił ,rura spiro powinna być jak najbardziej pionowo i prosto by pelet się nie zawieszał .

Ok dzięki...fakt z tą rurą przymierzam i zobaczymy jak będzie lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2024 o 09:44, Pablowski napisał(a):

Kocioł to akurat jest 15 kw Setlans selvan ale daję sobie radę w 4 do 5 godzin nagrzać bufory do 85 stopni więc wynik nawet dobry, bufory są dwa gdyż najpierw miałem jeden 700 litrów ale okazał się za maly gdyż musiałbym grzać rano i wieczorem, więc dołożyłem jeszcze jeden 800 litrów dzięki temu palę raz na dobę, niestety taki kocioł ma za mały wsad więc trzeba częściej dokładać żeby osiągnąć cel więc pomyślałem o tym palniku kipi 20 kw że sterowaniem Eco max 920 mam możliwość zakupić w dobrej cenie tylko zbiornik musiałbym zrobić jakiś...

Zobacz kocioł setlans duo flame 15 to ten sam kocioł co masz tylko z palnikiem kipi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie, już po montażu i uruchomieniu palnika, pierwsze 2 ładowania buforów myślę że dość długo od  rozpalania do wygrzania 1500 litrów od 40 stopni do 80 stopni zajęło około 8 godzin, nie wiem czy to jest ok czy powinno być trochę szybciej, pali się w FL i zanim osiągnie zadaną na kotle 77 stopni to chodzi w maksymalnej mocy 20 kw, a po osiągnięciu utrzymuje temperaturę w mocy około 16 kw aż do wygaszenia. Zauważyłem również że ma ciężko rozpalić i dopiero w 3 próbie rozpala. W ustawieniach rozpalania dawka jest na 100 gram i myślę że trochę za mało skoro dopiero przy 3 próbie rozpala to pewnie za mała dawka paliwa. Spróbuję ją zwiększyć do 120 gram może się poprawi. Jutro się okaże czy coś pomogło. Również widzę że sterownik ecomax 920 ma możliwość podłączenia do sieci i tu prosił bym o podpowiedź co muszę dołożyć by mieć podgląd przez internet, kotłownia jest w budynku gospodarczym i niestety nie ma tam zasięgu wifi, czyli przydał by się jakiś wzmacniacz sygnału wifi to może by się poprawiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim ładowanie buforów do 80st mija się z celem , będą straty kominowe , palnik ma zapalarkę .

Test podajnika zrobiłeś /? pellet przeważyłeś wydajność podajnika zapisałeś ? 

na początek dobrze by było poobserwować temperature spalin ,

Palnik powinien odpalać za pierwszą próbą , oprócz dawki ważny jest nadmuch do rozpalania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Kordjano napisał(a):

przede wszystkim ładowanie buforów do 80st mija się z celem , będą straty kominowe , palnik ma zapalarkę .

Test podajnika zrobiłeś /? pellet przeważyłeś wydajność podajnika zapisałeś ? 

na początek dobrze by było poobserwować temperature spalin ,

Palnik powinien odpalać za pierwszą próbą , oprócz dawki ważny jest nadmuch do rozpalania .

Test podajnika zrobiony jak i wydajność wprowadzona, temperatura spalin była na początku 160 stopni, jak dołożyłem zawirowywacze to spadło do 100 stopni. Nadmuch rozpalania 28 procent. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz o dwa trzy procent , dawkę możesz dać na 120 gr choć przy tych 100 gramach też powinien palić .

Czas rozpalania na ile ustawiony? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kordjano napisał(a):

Zmniejsz o dwa trzy procent , dawkę możesz dać na 120 gr choć przy tych 100 gramach też powinien palić .

Czas rozpalania na ile ustawiony? 

Czas rozpalania 40 sekund, czyli nadmuch zmniejszyć na 26 procent 

54 minuty temu, Pablowski napisał(a):

Czas rozpalania 40 sekund, czyli nadmuch zmniejszyć na 26 procent 

Czas rozpalania 6 minut, te 40 sekund to czas rozgrzewania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz , ja mam 25 % , zmniejsz czas rozgrzewania na 15 s bo czas rozgrzewania to czas w którym nadmuch nie chodzi grzałka grzeje i cierpi a dawka paliwa już w palniku czeka w zasadzie to jak dawka paliwa zostaje podana to w tym momencie powinien rozpocząć się nadmuch , wiec czas rozgrzewania tak dobierz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kordjano napisał(a):

Zmniejsz , ja mam 25 % , zmniejsz czas rozgrzewania na 15 s bo czas rozgrzewania to czas w którym nadmuch nie chodzi grzałka grzeje i cierpi a dawka paliwa już w palniku czeka w zasadzie to jak dawka paliwa zostaje podana to w tym momencie powinien rozpocząć się nadmuch , wiec czas rozgrzewania tak dobierz .

Ok tak zrobiłem i teraz obserwuje 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.0da4a3abdb3e30442f7ffee524b7043f.png

To nie możliwe , albo grzałka coś nie tak , albo gumeczka uszczelka spadła , to jest nowy palnik ?

 

takie mam parametry od lat i pali od pierwszago jaki by nie był pellet 

A dawkę do rozpalania mam 110 gram

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kordjano napisał(a):

image.thumb.png.0da4a3abdb3e30442f7ffee524b7043f.png

To nie możliwe , albo grzałka coś nie tak , albo gumeczka uszczelka spadła , to jest nowy palnik ?

 

takie mam parametry od lat i pali od pierwszago jaki by nie był pellet 

A dawkę do rozpalania mam 110 gram

Ale ja mam sterownik Eco max 920 i tu trochę to inaczej wygląda 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wizualnie tez sie nie odpala?

Tam masz jeszcze prog detekcji 5% wiec moze czujnik optyczny nie widzi plomienia?

Sprawdz rowniez gumke uszczelniajaca na grzalce bo moze nie jest wcisnieta do konca. Gumka jest na przewodach do grzalki i ma uszczwlniac rureczke w ktorej znajduje sie grzalka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, PioBin napisał(a):

A wizualnie tez sie nie odpala?

Tam masz jeszcze prog detekcji 5% wiec moze czujnik optyczny nie widzi plomienia?

Sprawdz rowniez gumke uszczelniajaca na grzalce bo moze nie jest wcisnieta do konca. Gumka jest na przewodach do grzalki i ma uszczwlniac rureczke w ktorej znajduje sie grzalka.

Tak to wygląda na tą chwilę i zapalił w drugiej próbie 

IMG_20240424_094537.jpg

IMG_20240424_094526.jpg

IMG_20240424_094516.jpg

IMG_20240424_094455.jpg

IMG_20240424_094446.jpg

IMG_20240424_094428.jpg

IMG_20240424_094415.jpg

IMG_20240424_094356.jpg

IMG_20240424_094345.jpg

19 minut temu, Pablowski napisał(a):

Tak to wygląda na tą chwilę i zapalił w drugiej próbie 

IMG_20240424_094537.jpg

IMG_20240424_094526.jpg

IMG_20240424_094516.jpg

IMG_20240424_094455.jpg

IMG_20240424_094446.jpg

IMG_20240424_094428.jpg

IMG_20240424_094415.jpg

IMG_20240424_094356.jpg

IMG_20240424_094345.jpg

A taki pellet 

IMG_20240424_093854.jpg

19 minut temu, Pablowski napisał(a):

Tak to wygląda na tą chwilę i zapalił w drugiej próbie 

IMG_20240424_094537.jpg

IMG_20240424_094526.jpg

IMG_20240424_094516.jpg

IMG_20240424_094455.jpg

IMG_20240424_094446.jpg

IMG_20240424_094428.jpg

IMG_20240424_094415.jpg

IMG_20240424_094356.jpg

IMG_20240424_094345.jpg

A taki pellet 

IMG_20240424_093854.jpg

Jak już rozpali to płomień 100 procent cały czas 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry masz ogolnie ok (w normie, standardowe). Wydluz o 1min czas rozpalania moze brakuje minimalnie czasu do zaplonu pelletu. Jesli bedzie bez zmian to wroc z powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś drugie rozpalanie na tych parametrach i identycznie jak za pierwszym razem czyli jak tylko uruchomił 2 szansę rozpalania i od razu rozpalone, jestem na razie na miejscu więc obserwuje. Już przeliczyłem miej więcej ile spala pelletu na jedno nagrzanie buforów 1500 litrów do 80 stopni to około 25 kg, nie wiem czy to dużo czy mało, kocioł prawie cały czas chodzi na maksymalnej mocy by utrzymać te 80 stopni na kotle. Ochrona powrotu jest na zaworze ATV 60 stopni. Średnio zajmuje około 8 godzin pracy kotła by zakończyć grzanie buforów. Cały czas zastanawiam się czy nie lepiej byłoby przerobić trochę instalacje by pominąć bufory a grzać bezpośrednio dom. Myślę że chyba spalił by jeszcze mniej bo na pewno nie chodził by na maxa żeby osiągnąć mniejszą temperaturę np.65 stopni, tylko pewnie ATV trzeba by było usunąć,a podłączyć zawór trójdrożny z mieszaczem. Kotłownia oddalona od domu około 20 metrów, dom 120 metrów kwadratowych słabo docieplony więc i straty duże. Grzejniki panelowe z głowicą termostatyczną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy w tym czasie masz odbiór na dom z bufora ,czy ładujesz bufor by sprawdzić co i jak i nie grzejesz co i cwo, bo jeśli nie grzejesz domu i cwo tylko sam bufor to sprawność poniżej 60% ale myślę że grzałeś dom i wychodzi to dużo lepiej ale jak się chcesz przekonać jaką masz sprawność to musisz zamknąć obiegi z bufora zmierzyć przyrost temp tak jak do tej pory i ile kg to pochłonęło wtedy będzie wiadoma plus minus sprawność palnika wraz z kotłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.