Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, Ciastko3131 napisał(a):

Właśnie nie mam i trochę śmierdzi w kotłowni, cały czas okno mam uchylone. A do ilu stopni może się grzać palnik tak bezpiecznie ?

Do 50 stopni jest bezpiecznie 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Ciastko3131 napisał(a):

Właśnie nie mam i trochę śmierdzi w kotłowni, cały czas okno mam uchylone. A do ilu stopni może się grzać palnik tak bezpiecznie ?

A „zetka” jest?

Wentylacja sprawna?

Ja zrobilem mala modyfikacje w palniku a dokladnie w rurze gdzie wpada pellet. Powyzej czujnika nawiercilem otwor 6-8mm. Wentylator tworzy tam nadcisnienie ktore idzie albo w rure podajaca albo w palnik razem z peletem zalezy gdzie ma latwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2023 o 19:17, 600 napisał(a):

Zawór chcę zamontować na powrocie przed pompą. ( Pompa jest przy samym kotle). 

W zasilaniu z kotła chce dać trójnik z którego zrobię "Mały obieg" do zaworu vtc. Czy na zasilaniu za tym trójnikiem muszę dać zawór zwrotny?  Czy tym "małym obiegiem" bez zaworu zwrotnego pompa nie będzie zaburzała zasilania na kaloryfery? 

Mam tylko jedną pompę w układzie, nie mam żadnych mieszaczy czy zaworów 3d, 4d. Temperatura jaka jest zadana na kotle idzie na grzejniki. 

Ktoś coś podpowie w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wygląda Zetką, to dopływ powietrza do kotłowni.Screenshot_20231216_112732.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, powracam z tym samym problemem, mianowicie nie dopalony pellet... Próbowałem już zwiększać wartości nadmuchu, zmniejszać wartości nadmuchu, zmieniać kaloryczność paliwa, wydłużać czas wygaszania i nic nie daje, nadal widzę to co na zdjęciach (zdj1. po jednym przepaleniu zdj2. po tygodniu zdj3. po tygodniu rozgarnąłem ręka żeby było widać co pod spodem leżało) Ma ktoś jakiś pomysł ? Może zmienić czas podawania ? mam ustawione na 15sekund ?

z jednego dnia.jpg

z tygodnia.jpg

z tygodnia 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu masz pellet kiepskiej jakości, ja miałem podobne wyniki gdy kupiłem pellet ze słonecznika (kolor kawy z mlekiem, przy prawie czarnym słoneczniku tego nie było - palił się super) paliło się to ale właśnie wypadały pellety jak u ciebie spalone ale w kształcie całego pelletu i żadne ustawienia tego nie likwidowały, na dodatek widać u ciebie spieki więc moim zdaniem to wina jakości pelletu i nic z tym nie zrobisz. Jak kocioł osiąga zadaną temperaturę i masz ciepło w domu to po prostu olej to i pal tak jak palisz. Na następny sezon kup lepszy pellet...tylko nie daj się nabrać na pellet z traw - tej jest nie palny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień ustawienia żeby mniej podawał. 

Zwiększ czas podawania na 25-30sek. Zobacz co z tego wyjdzie. Następnie daj większą kaloryczność 5.2-5.4. Nadmuch też w następnym kroku można dać a dół o parę %

Zmiany wprowadzaj po kolei i i obserwuj czy coś to zmienia. 

Obserwuj też jakość płomienia, trzeba tak wypośrodkować żeby niedopałków było jak najmniej z jednoczesnym sensownym płomieniem.

Co to jest za pellet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce dożyć na powrocie zawór VTC Esbe. Stoję przed wyborem o jakiej temperaturze zawór zastosować. 

Kocioł grzeje na 65 stopni i jest sterowany pokojówką. Na grzejniki idzie temperatura jaka jest ustawiona na kotle. Grzejniki reguluję głowicami termostatycznymi. 

Nie wiem jaką temperaturę zaworu zastosować na powrocie jeśli na kotle mam 65 stopni. Myślę o zaworze regulowanym 50-70 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, 600 napisał(a):

Nie wiem jaką temperaturę zaworu zastosować na powrocie jeśli na kotle mam 65 stopni

50 lub 55C.

Zalezy od wydajnosci pompy/instalacji. Zawor zaczyna otwierac sie przy temp. znamionowej podanej na wkladce ale pelne otwarcie/przelaczenie jest mozliwe dopiero gdy temp. na nim jest o ~10C wieksza od znamionowej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z otwarciem 45° też może być
To zależy jaki powrót ma mieć dany kocioł

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam ma być stałotemperaturowy , ponoć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2023 o 21:36, cezar76 napisał(a):

 

 

cezar76 jest to palnik kipi 16kw kaloryczność mam teraz na 5,4 zmniejszałem nawet do 4,6 nic się nie zmieniło a wydajność podajnika to 12,2kg/h, przeważałem i zmieniło się tylko z 12 na 12,2kg/h. Wydłużyłem czas cyklu z 15sekund na 25 i dalej są te niedopałki ... Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł bo już chyba wszystkiego próbowałem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego że są niedopałki to jeszcze spieki , ciężko będzie z tym pelletem dojść do ładu .

Jak są spieki to trzeba mocniej i częściej bęłtać złoże , intensywność i czas obrotu komory bym próbował zwiększyć .

Kaloryczność raczej w górę nie w dół by mniej podawało , jak masz 5.4 proponuje 5.8 .

Wydłuż czyszczenie w cyklu wygaszanie by te spieki wyleciały przed ponownym rozpalaniem .

Czas cyklu praca możesz zrobić próbę na 40 a nawet 50s jak nic nie pomoże , ale nie zmieniaj wszystkiego na raz .

najpierw zwieksz kaloryczność intensywnosć czyszczenia , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pali ktoś Olimpem z tego sezonu i mógł by powiedzieć czy ten pellet obecnie da się spalić w pył?
Po wtopie z zeszłego sezonu z pelletem Barlinek, mam teraz Olimp i znowu coś oblepia się na palniku, a popiół tym razem jest ciemny jak by nie dopalony do końca., na pewno nie jest to pyłek. Korekty ustawień niewiele dają, dlatego pytam czy ktoś tym obecnie pali, bo może po prostu nie da się z tego nic lepiej zrobić?
obecne nastawy palnik kipi 16; Tkotła 79; moc/nadmuch: 8/27; 6/25 ;4/23; waga z testu 2300g; kal 5,2 czyszczenie 4%/150

 

IMG_20240105_012228.jpg

IMG_20240105_012245.jpg

IMG_20240105_012406.jpg

20231230_153335.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam do  forumowiczów pytanie jestem w trakcie remontu domu zakładam ogrzewanie podłogowe 3/4 parteru już mam zrobione został mi tylko 1 pokój około 20m2 i łazienka około 5m2 rozdzielacz 12 obiegowy podłączony do pieca w części gdzie jest już podłoga wylana i ogrzewanie przełączone na podłogowe grzeje podłoga zostały w/w pomieszczenia na grzejnikach tj, 2x1400x600 i 1x600x600 czy sterownik techa st292 v3  https://allegro.pl/oferta/sterownik-regulator-pokojowy-bialy-st-292-v3-tech-14992289306 oczywiście po przełączeniu na regulator pokojowy uniwersalny będzie odpowiedni do sterowania pieca temperaturą podłogi a jeżeli nie to proszę jakieś wskazówki jak to osiągnąć innym termostatem bo sterowanie ogrzewania podłogowym sterownikiem pokojowym ecoster touch odbywa się tylko temperatura powietrza a to niezbyt ekonomiczne jeżeli chodzi o zużycie pelletu można się pobawić w harmonogram ale ciężko określic ile razy się ma piec włączać i jak długo chodzić wolałbym żeby piec się odpalał od temp zadanej temperaturą podłogi nie powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka to układ o dużej bezwładności, ja bym puszczał stałą temperaturę (tutaj doświadczalnie dobrać trzeba ile), przez cały czas. Utrzymanie stałej temperatury powinno być najekonomiczniejsze.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barył wiem ze ma dużą bezwładność nie chce żeby piec chodził przez 24h dlatego pytałem się czy ten termostat techa będzie odpowiedni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz sterować tylko za pomocą temperatury podłogi, to moim zdanie wystarczy termostat elektroniczny
na przykład taki https://allegro.pl/oferta/termostat-elektroniczny-regulator-temperatury-230v-12304641608

Ma wbudowany przekaźnik zwierno rozwierny, temperatury ustawiasz jak chcesz, sonde do podłogi i powinno działać.
Warto spróbować, tym bardziej że kosztuje grosze, po odcięciu zasilania zapamiętuje ustawienia. Mam taki do sterowania cwu, działa bardzo dobrze.

Tak jeszcze przypomniałem sobie, akurat ten co podałem termostat nie ma osobnej linii do podłączenia pod przekaźnik,ja u siebie przerabiałem, ale inne tego typu chyba mają, a jak nie to da się łatwo przerobić, jak masz pojęcie o lutowaniu i podstawowej elektryce. Chodzi o to że zasilanie ma być tylko do działania termostatu, a styki z przekaźnika wyprowadzone na osobnych przewodach. Bo tak jak jest nie możesz tego pod piec podłączyć, gdyż przez przekaźnik poleci takie samo napięcie jak na zasilaniu, a nam chodzi o to by przekaźnik tylko zwierał wyprowadzone linie. Wieć trzeba na płytce odciąć styki zwierno rozwierne przekaźnika od zasilania i już.  Mam nadzieje że wiesz o co mi chodzi 🙂

Edytowane przez Barył
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo231 - dziesięć wierszy i ani jednego przecinka! - domagasz sie rzeczowej odpowiedzi a piszesz ... no, jak piszesz!  Tragedia, panie, tragedia! ☺ Szanuj tych, od których domagasz sie pomocy. Pozdrawiam i bez urazy. ☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BaryłDzieki za pomoc kupułem już termostat techa st295 przewodowy zasilany bateryjnie na dwwie batierie paluszki. Zobaczymy jak to sprawdzi się szkoda ze plum nie ma w ofercie takiego termostatu do sterownika ecomax850p2-c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.