Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Daje odczyt resztkowego tlenu po spalaniu. Na tej podstawie ustawiany jest nadmuch paleniska.

Jak jestes “super” palaczem i czesto kontrolujesz proces spalania (korekty) to zysk marginalny. Jesli nie wiesz czy dobrze ustawiles nadmuch, nie siedzisz przy kotle to zysk duzo wiekszy.

Nie jestem w stanie podac ile bedzie to %.

PS. Podlaczysz sam, przeczytac instrukcje,  wymagane minimalne techniczne umiejetnosci i pozniej aktywowac i ustawic parametry w sterowniku.

PS2. Dla mnie to obowiazkowe wyposazenie kotla na pallet.

Edytowane przez PioBin
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku ecoMAX850P2-C nie widzę opcji przełączenia z "Tryb pracy: Pellet na Tryb pracy: ruszt"

Podobno powinny być spełnione jakieś warunki, aby taka opcja się pojawiła czujnik/moduł/lubjest ukryte. - niestety nie wiem która opcja.

W załączniku informacja z instrukcji.

Pozdrawiam  

kipi1.png

kipi2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2023 o 19:40, cwisniewski6 napisał(a):

@madjaro 

Nie masz ustawionego przesunięcia równoległego krzywej grzewczej?

W tej chwili wygląda to tak jakby mieszacz wg krzywej puszczał na podłogę około 10° plus te 7,5 daje 17,5 ale to i tak poniżej ustawionej minimalnej 20° dlatego puszcza tylko 20°. Jak podniesiesz zadaną w pomieszczeniu na 27 to wtedy daje 10° + 15° więc wychodzi 25. 

Krzywa 0,5 przy temperaturze zewnętrznej 10° powinna dawać na mieszacz około 30° więc obstawiam, że nasz przesunięcie równoległe krzywej ustawione na -20

no właśnie mam ustawione na 0 przesuniecie z krzywej, ba nawet w instrukcji nie zalecają korzystać z obu, czyli przesunięcia i współczynnika temp pokojowej. Dlatego jest to dla mnie niezrumiane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2023 o 11:57, Areck1 napisał(a):

W sterowniku ecoMAX850P2-C nie widzę opcji przełączenia z "Tryb pracy: Pellet na Tryb pracy: ruszt"

Podobno powinny być spełnione jakieś warunki, aby taka opcja się pojawiła czujnik/moduł/lubjest ukryte. - niestety nie wiem która opcja.

W załączniku informacja z instrukcji.

Pozdrawiam  

kipi1.png

kipi2.png

Naprawdę nikt nie miał takiego problemu? Panowie WINTER IS COMING 😞 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=107398]Areck1[/mention]
Zapewne korzystałeś z dofinansowania "czyste powietrze" które wyklucza możliwość posiadania opcji rusztu w kotle, lub masz kocioł spełniający warunki Eco design i 5 klasę, dlatego niektórzy producenci ukrywają w kotłach funkcje rusztu.
Możliwe też jest że producent Twojego kotła nie przewidział w nim możliwości rusztu więc opcje w sterowniku usunął.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie zaworu vtc.

Jeśli dobrze myślę,  dzięki temu że zawór miesza wodę z pieca z chłodniejszym powrotem, spowoduje to że piec szybciej osiągnie żądaną temperaturę co pośrednio przełoży się na mniejsze zużycie peletu? 

Obecnie u mnie piec startuje z temp. około 48 stopni i goni na pełnej mocy do 62 stopni. Zajmuje mu to około 40 min. Dalej moduluje sobie pomiędzy 4-10 kw do momentu nagrzania pokoju i wyłączenia go przez termostat. 

Jeśli założę VTC to będzie pracował krócej na max mocy i nastepnie dogrzewał pomieszczenie na niższej mocy w modulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy się to przełoży na mniejsze zużycie pelletu to nie wiem , na pewno będzie zdrowsze dla kotła bo ciepła woda będzie "zawracana" do kotła przez zawór i nie będzie zalewany zimną wodą z instalacji bo ta będzie dopuszczana stopniowo w miarę nagrzewania kotła - między powrotem a zaworem musisz dołożyć pompę przewałową.

Na pewno zadana temperatura wody za mięszaczem (zaworem cztero lub trójdrożnym) na kaloryfery lub podłogówkę będzie pojawiać się szybciej ale dopiero po osiągnięciu kotła temperatury zadanej i otwarciu zaworu VTC. Kocioł będzie szybciej "łapał" temperaturę zadaną i nie będzie zalewany zimną wodą z instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie poustawiane wygaszanie w Kipi?

Chodzi o to:

IMG_2464.thumb.jpeg.06ca94114bd155bc045c70e9601b35df.jpeg

Czy da sie zrobic aby podczas wygaszania sterownik pilnowal tlenu? I schodzil z nadmuchem do minimalnej ustawione wartosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam palnik kipi 5-16kwh. Moje ustawienia nadmuchu to 30-35-39% przy 5-8-16kwh. Mam problem z ustawieniem palnika:

Zaobserwowałem przez zdejmowanie rury podajnika z palnika że raz jak zajrzę to wszystko gra widać pellet normalnie se idzie w stronę komory spalania zero dymu a raz jak zdejmę to cofa się mała ilość dymu bądź nawet widać jak płomień się trochę cofa w stronę podajnika. Dodam że miałem problem z niedopalającym się pellet przez co zwiększyłem nadmuch do podanego. Czyszcząc popiół nadal widać małą ilość niedopalonego pelletu pod popiołem. Co dalej zrobić by spalał się do końca i dym nie cofał się w stronę podajnika. Od niedawna zacząłem palić pelletem więc proszę o rade. Dodam że czyściłem piec, wyczystkę z tyłu oraz popielnik komina. Drzwiczki mają zamontowany czujnik domknięcia więc ich też nie otworze w trakcie pracy  by zajrzeć na płomień. Jakie macie rady ? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez rurę nc nie zobaczysz ,a jak ją ściągniesz to ma prawo dymić , zwłaszcza jak palnik  idzie na pełnej mocy i sporo żeru w palniku .

Powinien być jakiś wziernik do podglądania płomienia .

Zawsze ten czujnik można zblokować .

Może wystarczy nieco kaloryczność podnieść by mniej pellety sypało .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, olekjaw napisał(a):

Czy się to przełoży na mniejsze zużycie pelletu to nie wiem , na pewno będzie zdrowsze dla kotła bo ciepła woda będzie "zawracana" do kotła przez zawór i nie będzie zalewany zimną wodą z instalacji bo ta będzie dopuszczana stopniowo w miarę nagrzewania kotła - między powrotem a zaworem musisz dołożyć pompę przewałową.

Na pewno zadana temperatura wody za mięszaczem (zaworem cztero lub trójdrożnym) na kaloryfery lub podłogówkę będzie pojawiać się szybciej ale dopiero po osiągnięciu kotła temperatury zadanej i otwarciu zaworu VTC. Kocioł będzie szybciej "łapał" temperaturę zadaną i nie będzie zalewany zimną wodą z instalacji.

Zawór chcę zamontować na powrocie przed pompą. ( Pompa jest przy samym kotle). 

W zasilaniu z kotła chce dać trójnik z którego zrobię "Mały obieg" do zaworu vtc. Czy na zasilaniu za tym trójnikiem muszę dać zawór zwrotny?  Czy tym "małym obiegiem" bez zaworu zwrotnego pompa nie będzie zaburzała zasilania na kaloryfery? 

Mam tylko jedną pompę w układzie, nie mam żadnych mieszaczy czy zaworów 3d, 4d. Temperatura jaka jest zadana na kotle idzie na grzejniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do cwu nie masz drugiej pompy ?

Jak do tej pory wyglądała ochrona powrotu kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kordjano napisał(a):

Przez rurę nc nie zobaczysz ,a jak ją ściągniesz to ma prawo dymić , zwłaszcza jak palnik  idzie na pełnej mocy i sporo żeru w palniku .

Powinien być jakiś wziernik do podglądania płomienia .

Zawsze ten czujnik można zblokować .

Może wystarczy nieco kaloryczność podnieść by mniej pellety sypało .

kaloryczność mam na 5,2 gdzie na workach jest 4,6 tak samo z dozowaniem wyszło przy przeważaniu pelletu 11,6 a w sterowniku mam wpisane 12 wiec nie wiem czy jeszcze obniżać ? Dodam jeszcze że puki piec nie nabije temperatury tak powiedzmy do 45 stopni to płomień spada do nawet 30% a jak już temp. pieca jest wyższa to normalnie wacha się od 100-80% czy to normalne czy też trzeba coś regulować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie z wartością płomienia nie ma tragedii u Ciebie , by ustawić coś lepiej pasowało by mieć podgląd na płomień w palniku jak wygląda zwłaszcza jak sie nie ma Eco Lambdy ,bo tak to ciężko jakieś wnioski wyciągnąć .

Jak jest dużo twardych zwęglonych pelletów w popielniku to pasowało by zadziałać bo nie jest dobrze .

Niektóre pellety są upierdliwe i nie spalisz ich z normalnym podawaniem i pełną mocą palnika .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te spieki to raczej domieszka do peletu.

Te czarne zweglone bobki w popielniku to prawdopodobnie pozostalosc po wygaszeniu (za krotki czas) i czyszczeniu palnika lub zbyt duzy nadmuch podczas pracy i wydmuchuje lekkie peleciki z palnika (mozesz delikatnie zmniejszyc wentylator o 1-2oczka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioBin napisał(a):

Te spieki to raczej domieszka do peletu.

Te czarne zweglone bobki w popielniku to prawdopodobnie pozostalosc po wygaszeniu (za krotki czas) i czyszczeniu palnika lub zbyt duzy nadmuch podczas pracy i wydmuchuje lekkie peleciki z palnika (mozesz delikatnie zmniejszyc wentylator o 1-2oczka).

wygaszanie mam na max czas:12min, min czas:4min to na ile zmienić ? a intensywność czyszczenia:3% czyszczenie palnika co 24h. Jak uważasz ?

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4minuty?

To sprawdz tak: badz przy kotle jak przejdzie z pracy do wygaszania, a pozniej do czyszczenia. W momencie jak rozpocznie sie czyszczenie otworz palnik (drzwiczki) - ostroznie co bys grzywki nie spalil 😉 i popatrz czy wypadaja rozgrzane wegliki. Jesli nie to jest ok (kilka jak wypadnie to bidy nie ma). Jak wypadaja to wydluz czas minimalny wygaszania o minute i kolejna proba…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydłużyłem o minute i będę obserwować popielnik czy się poprawia, mam jeszcze jedno pytanko odnośnie tego cofania się dymu w stronę zbiornika z pelletem. Zaobserwowałem, że czasem widać nawet płomień w ślimaku palnika to też normalne ? Jaka powinna być temperatura palnika ?, bo mi dochodzi nawet do 30 stopni. Jeżeli to nie jest normą to co zrobić by ją obniżyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w normie.

Masz wentylator wyciagowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.