Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, PiotrNdt napisał:

Też nieprawda, jeśli styki 28 i 30 są rozwarte , to czy kocioł pracuje czy nie, a w sterowniku ustawione jest obniżenie, to też na mieszaczu jest obniżona temp. O wartość tam wpisaną. 

28- 30 nie odpowiada za pracę kotła . Za prace kotła a w zasadzie palnika odpowiada sygnał ze styków 28-29 

 

1 godzinę temu, PiotrNdt napisał:

Nawiasem mówiąc, to żeby mieć dwie funkcje, trzeba by było mieć dwa termostaty pokojowe , trochę to bez sensu ?

Nie trzeba dwóch termostatów w układzie bez bufora warunkiem jednak jest aby kocioł pracował a dokładniej  dostarczał ciepło do zasilania CO . Jeśli kocioł dostarcza ciepło do zasilania CO to mieszacz ustala temperaturę za zaworem na podstawie temperatury mierzonej przez czujnik na wyjściu zaworu . Czujnik musi być podłączony pod sterownik w stykach 26-27.

EM 850 jak i wszystkie nowsze mają funkcje samowykrywania podpiętych czujników i po wykryciu wyświetlają dodatkowe funkcje do ustawień w menu użytkownika . Dla niektórych funkcji potrzebna jest rozbudowa o dodatkowe moduły ale o ile dobrze pamiętam to ten model powinien obsłużyć pojedynczy zawór mieszający . Można to zresztą sprawdzić na pełnym schemacie  .

Nie wiem jak masz rozbudowaną cała instalacje i czy masz wymagane opomiarowanie do rozwiązania jakie chcesz zastosować , nie znalazłem  jakiego termostatu pokojowego używasz .

Najprościej było by puścić kocioł samopas do zadanej ( można spróbować ster wg termostatu kotła )  bo po jej osiągnięciu i tak wyłączy się palnik a termostat pokojowy wpiąć w funkcje sterowania zaworem mieszającym (styki 29-30), wtedy wyświetli się funkcja ( do ustawienia )w sterowniku o ile stopni zawór ma obniżyć temperaturę zasilania CO ( potrzebny czujnik temperatury za zaworem pod styki 26-27) po podaniu sygnału dogrzania przez termostat pokojowy . 

Do tego dopasować temperatury startu i wyłączenia  pomp i to już chyba wszystko .

Jeśli funkcja termostatu kotła nie będzie Ci odpowiadać to jeszcze pozostaje sterowanie kotła wg programatora sterownika .

W odpowiedzi na pytanie Obniżenie nocna na kotle  ma pośredni ( zmiana temperatury zasilania zaworu a co za tym idzie i na wyjściu zaworu ) wpływu na obniżenie na zaworze . Obniżenie nocne można zaprogramować w programatorze pokojowym ( jeśli ma taką funkcje ) 

Ja używam Karta produktu - SALUS Controls (salus-controls.pl) i taką funkcje posiada .

Jeszcze jedna ważna wiadomość dla osób które sugerowały by się numeracją pinów i funkcji podanych w tym poście Należy ja zweryfikować ze swoim sterownikiem i palnikiem ponieważ od jakiegoś czasu kipi wprowadziło zmianę podłączeń w schemacie regulatora  co można sprawdzić w instrukcji i schemacie  swojego zestawu . 

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nadal nie rozumiesz o co mi chodzi, a ja już nie potrafię Ci tego wytłumaczyć. Nie chcę wywodu doktorskiego, chce mieć możliwość pracy kotła od termostatu pokojowego inna praca mi nie pasuje. A także kiedy kocioł się zatrzyma od termostatu, to pompy chodzą dalej na obniżeniu aż do temp. minimalnej zadanej na sterowniku. W tej chwili na sterowniku salus jaki mam  nie jest to możliwe. Musiały by być dwa, lub wersja z mnie jego pytania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale rozumie o co Ci chodzi ale przedstawiłem Ci rozwiązanie możliwe do realizacji z tym co masz w tej chwili  . Chcesz sterować kotłem w zależności od temperatury pomieszczenia a dodatkowo zaworem mieszającym który ustawi temperaturę zasilania CO . Jeżeli powyższe rozwiązania Cię  nie zadowalają to proponuje dokupić czujnik pogodowy zamontować , podłączyć do steru  wg schematu , ustawić krzywe grzewcze dla kotła i zasilania za zaworem  mieszającym ., salusa pozostawić jako termostat pokojowy w funkcji on/off dla kotła  to sie nazywa sterowanie pogodowe z wymuszeniem pracy od temperatury pomieszczenia . Więcej pomysłów nie mam wybacz .

Pozdrawiam 

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.04.2021 o 20:34, PiotrNdt napisał:

 Panowie, czy ktoś mi podpowie czy można zewrzeć styki 29 i 30 i podłączyć jeden termostat pokojowy, by obsługiwał termostat kotła i mieszacza  jednocześnie . Zależy mi na pracy kotła od termostatu a jednocześnie obniżeniu temp. mieszacza . Albo jak to inaczej rozwiązać. 

 

Podpowiecie gdzie kupić w dobrej cenie econeta300? 

Screenshot_2021-04-09-20-26-10-917_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpgHej Ja posiadam dwa salusy jeden na parter drugi na poddasze ? Z tego co zauważyłem to ten z parteru jak jest ustawiony w ecomax860 jako termostat uniwersalny kotła np.I mam tam do wyboru wyłącz palnik pompe lub wszystko.Jak ustawie wyłącz palnik a temperatura na parterze zostanie osiągnięta to na poddaszu mam 19stopni zamiast zadanych 23 ? a na parterze ustawione 23.Problemem chyba jest to ze poddasze szybko się nagrzewa ale szybko wychładza.Parter długo się nagrzewa ale długo trzyma temperature.Wyłaczylem tą funkcje sterowniki wyłączają tylko pompy na mieszaczach po uzyskaniu temp na parterze lub poddaszu.Wogole jak najlepiej prowadzić kocioł? Bo to wyłączenie pompy mieszacza od termostatu to taki średni komfort Moim zdaniem.Dom duży sterowniki niby w najzimniejszych pomieszczeniach a temperatury różne i ciągłe narzekanie grzejnik zimny jest zimno... Nie lepiej aby kocioł chodził non stop ale na małej mocy? A temperaturą sterowały głowice na grzejnikach? Tutaj wykres od pracy kotła jak pompy sa off po dogrzaniu. Pozdrawiam

 

Screenshot_2021-04-11-22-46-17-540_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.12.2020 o 08:24, gucio2607 napisał:

A więc udało mi się wysterować uniwersalnym termostatem pokojowym zarówno kocioł jak i mieszacz. Wystarczy podłączyć go do zacisków kotła (28,29), założyć zworkę pomiędzy 29 i 30 i w ustawieniach serwisowych włączyć termostaty. Teraz gdy temperatura w domu zostanie osiągnięta termostat wyłącza palnik, pompa nadal pracuje a mieszacz obniża temperaturę.

USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca-image-30721732.jpeg

Znalazłem wcześniej w tym temacie, jednak da się podłączyć tak jak myślałem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale co tym zyskujesz ? Kocioł sie wyłączy a mieszacz dopiero wtedy obniży temperaturę zasilania o tyle ile mu ustawisz w sterowniku . Już samo wyłączenie palnika to schładzanie kotła fabrycznie o 3 C . Chcesz z tego korzystać to dołóż sobie bufor i wtedy to będzie miało sens albo jak napisałem powyżej czujnik pogodowy i wtedy będziesz miał pełna regulacje stosownie do warunków zewnętrznych . 

KIPI CZUJNIK TEMPERATURY ZEWNĘTRZNEJ CT4-P 9983845536 - Allegro.pl

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2021 o 14:10, mac65 napisał:

No ale co tym zyskujesz ? Kocioł sie wyłączy a mieszacz dopiero wtedy obniży temperaturę zasilania o tyle ile mu ustawisz w sterowniku . Już samo wyłączenie palnika to schładzanie kotła fabrycznie o 3 C . Chcesz z tego korzystać to dołóż sobie bufor i wtedy to będzie miało sens albo jak napisałem powyżej czujnik pogodowy i wtedy będziesz miał pełna regulacje stosownie do warunków zewnętrznych . 

KIPI CZUJNIK TEMPERATURY ZEWNĘTRZNEJ CT4-P 9983845536 - Allegro.pl

Dobra już daj spokój, pytanie było proste czy można podłączyć coś w pewien sposób i będzie to działać ... Bez komentarza . 

 

A teraz inna rzecz, chciałem ostatnio zrobić dezynfekcje CWU i tu problem, zaznaczyłem tą funkcję w sterowniku i według tego na wyświetlaczu powinien wyświetlić  się symbol wykrzyknika , a nie ma. Sprawdzałem także w nocy z niedzieli na poniedziałek czy faktycznie podgrzewa wodę i klapa. Jakie warunki muszą być jeszcze spełnione? 

IMG_20210414_182917.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Koledzy dzisiaj czyściłem Kocioł LUMO 20kW i zauważyłem że w popielniku tylnej przegrody pojawiaja się oznaki korozji, Kocioł uzytkuje od lutego tego roku.
Czy takie zjawisko jest normalnec1deb577eff842e5abe8a9198dde541a0.jpg96393054776b2e4bfd2626882279b0ba.jpg79faf8386d263537a1243178887a34c8.jpg

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewielkie punktowe ślady dokładnie pod płomieniówkami wymiennika mogły powstać przy pierwszym uruchomieniu kotła . Kocioł się "spocił " kondensat , skroplił i znalazł się w szufladce.  Jeśli będzie tego więcej to podnieś temperaturę powrotu  (powinno być ok 48 C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok będę obserwował co dalej się dzieje, Ja ochronę powrotu mam zrobiona poprzez landomat 63c , a temperatura powrotu wynosi 55c

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, już w sumie po sezonie - czasami tylko jeszcze przepalam, ale... zastanawiam się czy jest możliwość włączenia palnika na stałe do ogrzewania CWU? 

Chodzi mi o ustawienie pewnej temp. np. 60 stopni - palnik się wyłącza.

Następnie po obniżeniu temp. w bojlerze np. do 35 - 40 stopni palnik by się odpalił z automatu i tak w kółko przez okres "letni".

Czy tylko zostaje harmonogram CWU?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb lato  ustaw plus histereza CWU na 20 stopni i tak będzie. 

 

Edytowane przez PiotrNdt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

podłączyłem dziś 3 pompę kotłową ale sterownik wogóle jej nie widzi co muszę zmienić żeby ją widział. Chciałem kotłową wykorzystać do ochrony powrotu mam zrobiony dodatkowy obieg krótki.

Screenshot_20210514-171756_Chrome.jpg

20210514_171712.jpg

Pompy mam wpięty jak na instrukcji. Ręcznie mogę uruchomić pompę kotłową ale na schemacie nigdzie jej nie ma i nie wiem jak w takim przypadku będzie chroniony powrót.

Czy po prostu pompa kotłowa powinna byś wpięta razem z pompą mieszacza? Pomóżcie bo już zdurniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor pomóż mam na instalainstakacji zawór 3d z siłownikiem, pompa od ciepłej wody, pompa CO za zaworem 3D. Przed zaworem 3d zrobiony krótki obieg a przed wlotem powrotu pompa kotłowa. Wszystkie pompy wpięte w sterownik. Niestety nie mam możliwości sterowania pompą kotłową na sterowniku tylko w ręcznymi sterowaniu jak ją uruchamiam to widzę że działa. Co zrobić żeby pompa kotłowa włączała mi się w momencie gdy powrót ma za niską temperaturę?

Coś takiego tylko na zaworze 3D

Screenshot_20210514-171756_Chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uproszczeniu. Problem że nie ma sterowania pompą kotłową co zrobić żeby się uruchamiała razem z pompą mieszacza jak zacznie pompować wodę na grzejniki?

20210514_191447.jpg

Czy jak w sterowniku pod pompę mieszacza podepnę pompę kotłową to będą mogły działać jednocześnie?

@sambor myślałem że jak dołożę pompę kotłową to będzie się załączała jak czujnik temperatury powrotu będzie poniżej 50°C ale widzę że się myliłem i teraz nie wiem jak rozwiązać problem. Jeszcze dało by radę jak by pompa kotłową załączała się równocześnie z pompą mieszacza tylko nie wiem czy jak wepnę dwie pompy w jedno gniazdo w sterowniku od pompy mieszacza to przy załączeniu pompy będą chodziły obie?

Edytowane przez czarny21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem... dzisiaj przestał mi działać sam z siebie econet300 (sterownik 860-P3) Schodzę do kotłowni  robię mu reset zasilania...  i nic...  miga dioda power, a potem wszystkie cztery i tak na zmianę. Wchodzę w menu sterownika a tu zonk - sterownik go nie wykrywa. Poprawiłem kable, posprawdzałem połączenia i wszystko jest ok. Zresetowałem sam econet do fabrycznych i dalej miga tylko power na przemian ze wszystkimi diodami. Sterownik 860-P3 nie wykrywa w ogóle modułu wi fi. Jak najprościej sprawdzić co padło?? Sterownik z panelem pokojowym komunikuje się bez problemu. Tylko econet ześwirował nagle sam z siebie i nie działa. Dwa lata było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już działa.. Sam nie wiem. Dopiero wypięcie z zasilania na pół godziny pomogło. Coś się pożądnie zwiesiło w sterowniku chyba, bo krótkotrwałe wyłączenie z sieci nic nie dawało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki mają w swoich zasilaczach kondensatory, które po wyłączeniu przez dłuższy okres utrzymują napięcie na sterowniku.

Dopiero dłuższe wyłączenie np tak jak w twoim przypadku resetuje sterownik.

Przypominam dodatkowo o zabezpieczeniu kotła przez zasilenie z listwy przepięciowej lub przez UPS, ew zabezpieczenie całej instalacji elektrycznej przed przepięciami przez montaż w rodzielni zabezpieczeń przepięciowych klasy B i C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A takie pytanko, podpowiedźcie  kiedy to pellet będzie najtańszy w jakich miesiącach robić zapasy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.